Patron parafii

Zygmunt I Burgundzki lub Święty, jako święty – św. Zygmunt Król (zm. 1 maja 524) – święty katolicki, władca Burgundii od 516 do 524 roku, syn Gundobada, króla Burgundii. Jeszcze za życia ojca rządził częścią państwa. Był arianinem, pod wpływem nauk św. Awita, biskupa Vienne, przeszedł na katolicyzm po 501 r.

Początkowe rządy Zygmunta były nader pomyślne, trwało to jednak zbyt krótko. Druga małżonka oskarżyła syna Zygmunta z pierwszego małżeństwa, Sigeryka, że knuje przeciwko niemu zdradę stanu. Król uwierzył żonie, która w ten sposób chciała otworzyć drogę do tronu swemu własnemu synowi, i kazał w swojej obecności Sigeryka zadusić, czego potem żałował. Podanie głosi, że dla odbycia pokuty za ten mord Zygmunt udał się do klasztoru w Agaunum, w pobliżu Szwajcarii, który sam ufundował, i w charakterze mnicha prowadził tam surowe życie (522). Pisze o tym św. Grzegorz z Tours (594) w swojej Historii Franków. Zbrodnia dokonana na Sigeryku miała także następstwa polityczne. O krew Sigeryka upomniał się jego dziadek, Teodoryk Wielki (526). Wypowiedział on wojnę Burgundii. Zygmunt opuścił więc klasztor i udał się na pole walki. Przegrał wojnę i został zmuszony do ucieczki wraz z żoną i dziećmi. W czasie pościgu sprzymierzony z Teodorykiem król Franków, Klodomir, pochwycił Zygmunta i wraz z rodziną uprowadził do Orleanu. Następnie w miejscowości Culmiers zabito wszystkich więźniów wrzucając ich wszystkich do studni w 524 roku. Tradycja zachowała w pamięci Zygmunta jako króla pobożnego. Chętnie porównywano go z królem Dawidem, który dopuścił się zbrodni, ale odpokutował swój grzech. Św. Grzegorz z Tours nazywa św. Zygmunta męczennikiem. Jako taki też odbiera cześć.

Ciało św. Zygmunta przeniesiono do kościoła opactwa Św. Maurycego. Do dnia dzisiejszego spoczywa ono tam w kosztownym i artystycznym sarkofagu. Część relikwii złożono w osobnym relikwiarzu, by je można było wystawić i nieść w czasie procesji. W wieku XIV i XV św. Zygmunt należał do najpopularniejszych świętych Europy.

Szczególną czcią otacza św. Zygmunta diecezja płocka. W roku 1166 biskup Werner przywiózł do Płocka z Akwizgranu jako dar cesarza Fryderyka I część czaszki św. Zygmunta. Król polski Kazimierz III Wielki zamówił u złotników krakowskich kosztowną hermę, popiersie świętego, w którym umieszczono tę relikwię. Hermę zdobi diadem piastowski z XIII w., ozdobiony szafirami, rubinami i perłami.

Św. Zygmunt jest patronem miasta Płocka, płockiej parafii katedralnej i kapituły katedralnej płockiej. W katedrze płockiej ma osobną kaplicę. Jest także patronem Cremony; wzywany jako orędownik podczas malarii. Patronuje także miastu Szydłowcowi, jego dekanatowi i parafii.

Święty Zygmunt jest patronem najstarszej parafii w Częstochowie.

W ikonografii atrybutem świętego jest studnia, w której został utopiony. Jego wspomnienie obchodzone jest w rocznicę śmierci 1 maja (w Polsce wspomnienie św. Zygmunta i imieniny są obchodzone 2 maja).

(Tekst pochodzi z serwisu encyklopedycznego Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ty_Zygmunt )

---------

Pobliska parafia:
marzec 2024
P W Ś C P S N
« lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa
Kategorie