Archive for marzec, 2012

Niedziela Palmowa 2012


1.Rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień, w którym będziemy towarzyszyć Jezusowi w ostatnich dniach Jego ziemskiego życia. Gromadzimy się więc, aby wspomnieć tamte wydarzenia. Pragniemy zagłębić się w tajemnicę miłości Boga, który Syna nie oszczędził, ale wydał Go za nas, tak samo niestałych w wierności, jak kiedyś lud Jerozolimy. Będziemy przeżywać godzinę Jezusa, który swoją wiernością odkupił nasze grzechy i dał nam udział w swoim zmartwychwstaniu.

2.Weźmy udział i przeżyjmy Triduum Paschalne, które swą wymowną liturgią przypomina wielkie i nadzwyczajne wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Nabożeństwa w „wielkie dni” będą o godzinie 1800

3.W Wielki Czwartek upamiętniamy wydarzenia Ostatniej Wieczerzy, odkrywamy na nowo godność kapłana oraz uczymy się modlitwy o jedność. Bez intensywnej, żywej więzi, komunii człowieka z Bogiem niemożliwa jest jedność między ludźmi.

4.W Wielki Piątek rozmyślając nad Chrystusem przybitym do krzyża, jako chrześcijanie uczymy się stawać po stronie wszystkich wyszydzonych, oszukanych, biednych, samotnych, odtrąconych i cierpiących. Tego dnia obowiązuję post ścisły.

5.Wielka Sobota, wypełniona tajemniczą i przejmującą ciszą, przygotowuje Kościół do Wigilii Paschalnej, do radości z nowego życia, do bycia świadkiem Zmartwychwstałego. Niech nasz udział w liturgii Wielkiego Tygodnia pomaga nam dotknąć największych tajemnic naszej wiary, które prowadzą do zbawienia.

6.Poświęcenie pokarmów będzie w Wielką Sobotę o równych godzinach. Do kościoła zapraszam zgodnie z harmonogramem i proszę o adorację przy grobie Pana Jezusa mieszkańców poszczególnych miejscowości przez godzinę. W tym czasie będzie możliwość skorzystania jeszcze z sakramentu pokuty.

7.Harmonogram adoracji przy grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę

09:00 -KRÓLEWO

10:00- SALAMONKA, PRZEPITKI

11:00- BOLĘCIN

12:00- KUCHARY ŻYDOWSKIE

13:00- JĘDRZEJEWO

14:00- PRUSZKOWO , SOBIESKI

15:00- IDZIKOWICE

16:00- KRAJĘCZYN

17:00- KRÓLEWO

8.Serdecznie dziękuję za ofiary,  które składamy na kwiaty do grobu Pana Jezusa i     ubezpieczenie naszego kościoła: Idzikowice 680zł, Salomonka 100zł, Krajęczyn 1020zł.

9.Biorących udział w akcji Jałmużna Wielkopostna proszę, aby skarbonki z ofiarami przynieśli do kościoła w Wielki Piątek na nabożeństwo adoracji krzyża. Jeśli jednak ktoś nie będzie mógł przyjść tego dnia to proszę o uczynienie tego w Wielkim Tygodniu.

10.Za zaprojektowanie obrazka do pierwszej komunii św. bardzo dziękuję panu Jarosławowi Skórskiemu.

11.W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić: Ariel Kozłowski – kawaler zamieszkały w Królewie i Anna Zwierzchowska – panna zamieszkała w Ojrzeniu. Kto by wiedział o zachodzących przeszkodach pomiędzy narzeczonymi zobowiązany jest do poinformowania.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– profesor medycyny opowiada o przyczynach śmierci Jezusa;

– o relikwiach związanych z męką Jezusa, których nie da się podrobić nawet przy użyciu współczesnych technologii

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

 

 

Kieruję do Was słowo pozdrowienia i zaproszenia do udziału w XXVII Światowym Dniu Młodzieży, który pragniemy przeżyć l kwietnia w Niedzielę Palmową w Płońsku pod hasłem: „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Udział w tym święcie będzie piękną okazją do wyrażenia prawdy, że nosimy w sercu źródło prawdziwej radości Jezusa Chrystusa.

 

Zapraszam Was serdecznie – ze wszystkich stron naszej diecezji – do wspólnego świętowania tego dnia wraz z Ojcem Świętym Benedyktem XVI i młodzieżą całego świata. Niech to spotkanie będzie krokiem przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży, który w 2013 roku odbędzie się w brazylijskim Rio de Janeiro.

 

Zapraszam także Was – Drodzy Duszpasterze, Katecheci i Wychowawcy! To dzięki Wam młodzi ludzie poprzez katechezę i spotkania we wspólnotach parafialnych mogą umacniać i rozwijać swoją wiarę oraz doświadczać radości płynącej z miłości do Boga. Bądźcie dla nich podporami i pomocą w budowaniu szczęśliwego życia.

 

Zgromadzimy się o godz. 15.00 przy kościele parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego, aby w uroczystej procesji przejść ulicami miasta. Zewnętrznym znakiem tej wiary niech będą w waszych dłoniach gałązki palmowe. Powtarzając za bł. Janem Pawłem II zachęcam Was: „kontynuujcie niezmordowanie rozpoczęty marsz, ażeby być wszędzie świadkami chwalebnego Krzyża Chrystusa. Nie lękajcie się! Radość Pana, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, niechaj będzie waszą siłą, a Najświętsza Maryja niechaj stoi zawsze u waszego bok”. (Przemówienie podczas XX ŚDM – Rzym, 20.03.2005r.)

 

Na drogę do Płońska, w duchu oczekiwania na wspólne przeżywanie XXVII Światowego Dnia Młodzieży z serca Wam błogosławię

Wasz biskup Piotr

Płock, dn. 23.03.2012 r.

V Niedziela Wielkiego Postu 20121. Dzisiaj piąta Niedziela Wielkiego Postu. Rozpoczynamy w liturgii okres pasyjny, czyli czas rozważania męki i śmierci Chrystusa. Witam w naszej parafii ks. Łukasza, który przeprowadzi rekolekcje. Porządek jest następujący,  msze będą o godzinie 9.00; 11.00; 17.00. W poniedziałek na jedenastą będą dzieci, a we wtorek chorzy. Obłożnie chorych będę odwiedzał we wtorek od 13.00 po uprzednim zgłoszeniu w zakrystii. Bardzo proszę o znalezienie czasu na wzięcie udziału w rekolekcjach i skorzystanie z sakramentu pokuty.

2. W poniedziałek liturgiczna uroczystość Zwiastowania Pańskiego – Dzień Świętości Życia i okazja do szczególnej modlitwy w intencji poczętych dzieci, których życie w łonie matki jest zagrożone.  Chcących wziąć w duchową adopcję dziecko, proszę o zgłoszenie się do zakrystii w celu zapisania się i odebrania modlitewnika.

3. Za tydzień Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Zapraszam na uroczyste poświęcenie palm,  żywych gałązek krzewów lub drzew. W liturgii tego dnia wspominamy uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W Płońsku młodzież naszej diecezji będzie przeżywała XXVII światowe dni młodzieży, którym przewodniczył będzie Biskup Piotr. Zachęcam do wzięcia udziału, początek o godzinie 15.00 w kościele Matki Bożej Ostrobramskiej (nowa parafia). Będzie konkurs na najpiękniejszą palmę, jak również zagra zespół Chajim.

4. Liturgia piątej niedzieli Wielkiego Postu zbliża nas bezpośrednio do przeżywania męki i śmierci Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Mówi o tym także znak zasłoniętych krzyży, które zostaną odsłonięte dopiero w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.

5. Z naszego cmentarza zostały wywiezione śmieci, serdecznie dziękuję Panu Wójtowi Bogdanowi Maranowskiemu za nieustanną pomoc i troskę o nasz cmentarz.

6. Za ofiary,  które składamy na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie naszego kościoła  serdecznie dziękuję.

6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– płyta CD z poruszającą muzyką na Wielki Tydzień;

– o Kubie i Meksyku – krajach, które w tych dniach odwiedza Benedykt XVI;

– czym różni się Fundusz Kościelny od Komisji Majątkowej?

W najnowszym „Małym Gościu” m. in.:

– płyta z testami sprawdzającymi wiedzę dla gimnazjalistów;

– Trzy Najważniejsze Dni w roku – przewodnik po Triduum Paschalnym;

IV Niedziela Wielkiego Postu 2012

 1. Czwarta niedziela Wielkiego Postu zwana jest w liturgii niedzielą radości. Powodem tej radości jest to, że mamy za sobą już połowę wielkopostnego przygotowania do świąt wielkanocnych. Oby radość dzisiejszej niedzieli była początkiem paschalnej radości chrześcijanina. Chrystus chce nas poprowadzić od swego krzyża do pustego grobu, od krat konfesjonału do ołtarza eucharystycznego. Jednak czy się to stanie, zależy wyłącznie od nas!
 2. W poniedziałek, 19 marca br., uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najśw. Maryi Panny.
 3. Serdecznie zapraszamy na wymowne i głębokie w treści nabożeństwa wielkopostne: w niedziele odprawiane są Gorzkie Żale, a w piątki Droga Krzyżowa. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
 4. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Naszemu skupieniu modlitewnemu przewodniczył będzie ks. Łukasz Turbak.
 5. Od 12 do 14 lipca chętni mieszkańcy naszej parafii wyruszą na pielgrzymkę do Wilna do Matki Bożej Ostrobramskiej. Chcąc zamknąć listę chętnych i zarezerwować miejsca noclegowe proszę o potwierdzenie wyjazdu wpłacając zaliczkę w wysokości 100zł od osoby.
 6. Zgodnie ze zwyczajem naszej parafii z poszczególnych miejscowości zbierane są ofiary na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie kościoła. Bardzo proszę skarbników o przeprowadzenie takiej zbiórki. Serdecznie dziękuję mieszkańcom Kuchar, którzy już przekazali na ten cel 1017 zł.
 7. Caritas Diecezji Płockiej zachęca nas do wsparcia dzieła miłosierdzia poprzez zakup baranka do wielkanocnego koszyczka z białej czekolady, który przypomni nam podczas wielkanocnego śniadania o ofierze Jezusa Chrystusa. Koszt baranka to 5 zł.
 8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– specjalny przewodnik po rekolekcjach zamkniętych z licznymi propozycjami domów rekolekcyjnych z całej Polski;

– czy wolno dawać pieniądze żebrakowi na ulicy?;

– mocne argumenty za obecnością Telewizji Trwam na multipleksie – rozmowa z dyrektor finansową Fundacji Lux Veritatis.

III Niedziela Wielkiego Postu 2012

 1. W trzecią niedzielę Wielkiego Postu warto sobie uświadomić, że już czas, by rozpocząć przedświąteczne porządki przede wszystkim we własnym życiu. W porządkowaniu spraw naszego życia mają nam dopomóc Boże przykazania, które są tak dobitnie dzisiaj nam przypominane, jak z mocą były ogłoszone na górze Synaj. Stojąc pod krzyżem Chrystusa zapytajmy siebie, które przykazania wypełniam solidnie, a które muszę wpisać w program naprawy w okresie Wielkiego Postu.
 2. Serdecznie zapraszamy na wymowne i głębokie w treści nabożeństwa wielkopostne: w niedziele odprawiane są Gorzkie żale, a w piątki Droga krzyżowa. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
 3. Wczoraj liczna grupa pielgrzymów z naszej parafii wróciła z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Mam nadzieję, że nasze wspólne pielgrzymowanie zbliżyło nas do Boga, Który najpełniej objawił się w Chrystusie. Podążając Jego śladami, odkrywając Ewangelię zbliżyliśmy się do siebie i pamiętaliśmy w modlitwie o Was. Serdecznie dziękuję Pielgrzymom za zakupienie z drzewa oliwkowego figurki dziecięcia Jezus. Bóg zapłać też jednej rodzinie, która ofiarowała kielich z drzewa oliwkowego – rzeźbiony z motywem ostatniej wieczerzy. Przywieźliśmy też koronę cierniową i wodę z rzeki Jordan do naszej chrzcielnicy.
 4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić: Michał Szymański – kawaler zamieszkały w Sochocinie i Anna Krzemińska – panna zamieszkała w Idzikowicach, oraz Paweł Bauman- kawaler zamieszkały w Jońcu i Marzena Szadkowska- panna zamieszkała w Pruszkowie. Kto by wiedział o zachodzących przeszkodach pomiędzy narzeczonymi zobowiązany jest do poinformowania.
 5. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– Asia Bibi, pakistańska katoliczka oczekująca na wykonanie kary śmierci za rzekome bluźnierstwo, napisała z więzienia wzruszający list do męża i dzieci. Żegna się w nim z najbliższymi i wyznaje głęboką wiarę w Jezusa, za którego ma umrzeć;

– Fukushima rok po trzęsieniu ziemi – reportaż z wyprawy dziennikarzy „Gościa”;

– płyta CD z programem do rozliczenia podatku PIT za rok 2011 z możliwością odliczenia 1% podatku na Fundację Świętego Mikołaja.

II Niedziela Wielkiego Postu 2012

 1. W drugą niedzielę Wielkiego Postu wchodzimy coraz głębiej w przeżywanie wielkopostnej zadumy. W świetle nauki Chrystusa mamy spojrzeć na cały świat, a przede wszystkim na te rejony, gdzie nie dociera światło Chrystusa, uzdrowić – oświetlić to, co zaciemnione w naszym życiu. Naszym zadaniem jest podzielić się ze wszystkimi ludźmi tym, co przeżywamy podczas Przemienienia Chrystusa, w którym uczestniczymy przez udział w Eucharystii.
 2. W tym tygodniu wspominamy: w środę – święte męczennice Perpetuę i Felicytę.
 3. Zapraszam na nabożeństwa wielkopostne: w niedziele odprawiane są Gorzkie Żale, a w piątki  Droga Krzyżowa. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
 4. Jak co roku, w drugą niedzielę Wielkiego Postu pragniemy szczególnie pamiętać o ponad 2.100 polskich misjonarzach pracujących w 94 krajach świata. Są oni świadkami prawdy, że Bóg jest Miłością i  kocha każdego bez wyjątku. Dlatego odpowiadając na apel dyrektora Dzieła Pomocy „Ad Gentes”, organizujemy zbiórkę pieniężną na misje. Wspomóżmy tych, którzy głoszą słowo Boże w krajach, gdzie jest wielki głód Ewangelii. Nasze ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa.
 5. Ks. Proboszcz wraz z grupą pielgrzymów udał się do Ziemi Świętej, aby tam modląc się polecać Bogu również mieszkańców naszej parafii. W tym czasie zastępować go będą księża z Sochocina, do których Pan Kościelny ma numer telefonu.
 6. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić: Michał Szymański – kawaler zamieszkały w Sochocinie i Anna Krzemińska – panna zamieszkała w Idzikowicach. Kto by wiedział o zachodzących przeszkodach pomiędzy narzeczonymi zobowiązany jest do poinformowania.
 7. Za wycięcie spróchniałej brzozy, zagrażającej naszemu bezpieczeństwu dziękuję Panom Bogdanowi Czulińskiemu i Ireneuszowi Pilińskiemu.
 8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– kto żyje w niewiedzy, może popełnić straszliwe błędy, dlatego nieumiejętnych należy pouczać, na co wskazuje drugi uczynek miłosierdzia względem duszy;

– dlaczego niektóre dzieci są niegrzeczne?;

– ile jest prawdy w opowieściach o masonerii?

Pobliska parafia:
marzec 2012
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa
Kategorie