Archive for grudzień, 2013

Niedziela Świętej Rodzony


 1. W tym tygodniu w liturgii świętujemy: w środę – uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, w czwartek – wspomnienie świętych Bazylego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.
 2. We wtorek zakończenie roku 2013. Zechciejmy przyjść do kościoła na godz. 17.00 i podziękować Bogu za wszystko, czego doświadczyliśmy dzięki jego Opatrzności w tym mijającym roku.
 3. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Przypominamy szczególnie młodzieży i dzieciom o praktykowaniu pierwszych piątków miesiąca.
 4. Trwa wizyta duszpasterska rodzin, zwana kolędą. Jest to spotkanie duszpasterza z parafianami, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne. To również spotkanie modlitewne całej rodziny, dlatego bardzo prosimy, o ile jest to możliwe, aby na kolędzie byli wszyscy domownicy. W tym tyg. odwiedzę:

30. XII (poniedziałek) Pruszkowo.

31. XII (wtorek) Sobieski.

2. I (czwartek) Przepitki, Salomonka i domy po drodze w Królewie.

3. I (piątek) Idzikowice do państwa Brzeszkiewicz.

4. I (sobota) Bolęcin FUD.

Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

Boże Narodzenie

ŻYCZENIA BISKUPA PŁOCKIEGO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Czcigodni Księża, Drogie Siostry Zakonne, Kochani Diecezjanie!
Niech radość i pokój, które płyną z tajemnicy Narodzenia Zbawiciela wypełnią nasze serca, domy i wspólnoty. Niech pobudzą nas do dzielenia się dobrocią i miłosierdziem, którymi sami zostaliśmy obdarowani w Nowonarodzonym Synu Bożym!
Przekazuję najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!
Płock, Narodzenie Pańskie A. D. 2013                                        Wasz biskup Piotr

1. Bóg zawsze jest wierny w wypełnianiu swoich obietnic, które złożył człowiekowi. Dzisiaj sam Bóg przychodzi, aby przemawiać do nas już nie za pośrednictwem proroków, lecz w Osobie umiłowanego Syna. Niech wcielone Słowo zamieszka w naszych sercach, abyśmy byli jego głosem dla innych ludzi. Pamiętajmy także w tych wyjątkowych dniach o naszych zmarłych, ofiarując im dar modlitwy, czego wyrazem niech będą płonące świece na grobach naszych bliskich zmarłych.

2. Rozpoczynają się odwiedziny duszpasterskie parafian, czyli kolęda. W tym tygodniu odwiedzę:

 • 28 XII ( sobota) Zaolzie i Kolonia Idzikowic, nastepnie:
 • 30 XII (poniedziałek) Pruszkowo
 • 31 XII (wtorek) Sobieski
 • 2 I (czwartek) Przepitki, Salomonka i domy po drodze w Królewie.
 • 3 I (piątek) Idzikowice do państwa Brzeszkiewicz
 • 4 I (sobota) Bolęcin FUD
 • 7 I (wtorek) Idzikowice od strony Królewa
 • 10 I (piątek) Bolęcin wieś
 • 11 I (sobota) Jędrzejewo i Kolonia Kuchar
 • 13 I (poniedziałek) Kuchary lewa strona od państwa Sokołowskich
 • 14 I (wtorek) Kuchary prawa strona
 • 17 I (piątek) Krajęczyn od Podgrabia
 • 18 I (piątek) Krajęczyn prawa strona
 • 20 I (poniedziałek) Królewo Kolonia
 • 21 I (wtorek) Królewo lewa strona od państwa Karczewskich
 • 24 I (piątek) Królewo prawa strona

3. Chciałbym rozmawiać na temat  naszej wiary, która wyraża się miedzy innymi w praktykach religijnych.

Pan kościelny będzie chodził z wodą święconą i kredą przede mną, tak jak to było w ubiegłych latach. Ofiary jakie wtedy są składane stanowią wynagrodzenie za Jego codzienną pracę w kościele.

Na drzwiach naszych domów po zewnętrznej stronie drzwi piszemy imiona trzech króli. Jest to przyznanie się przed światem, że jesteśmy chrześcijanami.

Prosiłbym bardzo, aby w czasie kolędy, jeśli będzie to możliwe, rodzina była w komplecie. Na stole powinny być: krzyżyk, woda święcona, kropidło i świeczki. Dzieci, a szczególnie młodzież proszę o przygotowanie zeszytów z religii.

Jeśli ktoś będzie miał ochotę mnie poczęstować to proszę o potrawy dietetyczne (gotowane). W piątki będę wdzięczny za jedzenie postne, gdyż ja zgodnie z prawem kościelnym poszczę we wszystkie piątki w roku. Bardzo proszę o samochód  z danej miejscowości, w której będę kolędować. Ofiary składane z racji kolędy są dzielone i przeznaczane na potrzeby naszej Parafii, w części są odprowadzane na pomoc budującym się kościołom, a w części na moje utrzymanie. W tym roku będziemy  impregnować kościół od zewnątrz.

4. Serdecznie dziękuje za wszystkim paniom i panom za dekorację naszego kościoła na święta. Dziękuję naszej scholii na czele z panem organistą za przygotowanie i zaśpiewanie kolęd  przed pasterką.

5. Po sumie w naszej Parafii pojawi się św. Mikołaj w tradycyjnym stroju biskupa. Zapraszam wszystkie małe dzieci i te chodzące do szkoły podstawowej, aby mogły być obdarowane z wielkości i szczodrobliwości wszystkich naszych wielkodusznych darczyńców. Bóg zapłać za włączenie się w tę  akcję.

6. Nie ma mszy św. o 15.00 w pierwsze święto, natomiast jutro porządek niedzielny.

7. Zachęcam do odwiedzania naszej strony parafialnej, znajdziemy tam prócz ogłoszeń wspomnienia z pielgrzymek do Włoch i z Bieszczad. Dziękuję za administrowanie tej strony panu Pawłowi Maranowskiemu.

8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Możemy nabyć Małego Gościa Niedzielnego i Gościa Niedzielnego w zakrystii.

IV Niedziela Adwentu


 1. Już niebawem będziemy przeżywać uroczystość Bożego Narodzenia, dlatego dzisiejsza, już ostatnia niedziela Adwentu, staje się doskonałą okazją na podsumowanie tego czasu, podziękowania Bogu za otrzymane łaski i przeproszenie Go za niezrealizowane postanowienia.
 2. Przed pasterką o godz. 22.30 pan Organista zaprasza na wspólne kolędowanie. Pasterka w naszym kościele będzie o godzinie 23.00.  W pierwszy dzień świąt Bożego narodzenia msza jest o 9.00 i 11.00. Nie będzie mszy o 15.00.  W drugi dzień świąt porządek niedzielny.
 3. We wtorek wigilia Bożego Narodzenia. Powinna ona być przeżywana według duchowości i tradycji katolickiej, dlatego przypominamy, że potrawy wigilijne są potrawami postnymi, nie powinno mieć miejsca spożywanie alkoholu. Gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem, co oznacza czystość i świętość Dzieciątka i Rodziny, zastawiamy dodatkowe nakrycie, które jest znakiem pamięci o naszych zmarłych i podróżnych. Na stole kładziemy Pismo Święte. Wieczerzę rozpoczynamy od znaku krzyża i zapalenia świecy. Następnie najstarsza osoba z rodziny odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-7). Po odczytaniu Ewangelii należy pomodlić się za rodzinę modlitwą Ojcze Nasz oaz za naszych zmarłych odmawiając Wieczny odpoczynek. Łamiąc się pobłogosławionym opłatkiem, składamy sobie życzenia.
 4. W tym tygodniu w liturgii świętujemy: w środę  – uroczystość Narodzenia Pańskiego; w czwartek − święto św. Szczepana, Pierwszego Męczennika; w piątek – święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w sobotę − święto Świętych Młodzianków, Męczenników.
 5. Bardzo dziękuję za przygotowywanie poczęstunku dla dzieci po roratach państwu Magdzie i Zenonowi Piekut.
 6. Dziś spotkania opłatkowe. Na  godzinę 16.30 zapraszam Parafialny Zespół Caritas. Będziemy przygotowywać paczki.  Natomiast o godzinie 19.00 pragnę spotkać się na opłatku z Parafialną Radą Duszpasterską i Gospodarczą. Serdecznie dziękuję tym, którzy wzięli udział i poprzez swoją cząstkę wsparli dzieło św. Mikołaja. Darczyńcami indywidualnymi były osoby zamieszkałem w naszej parafii jak, również mające domy rekreacyjne na terenie naszej parafii. Serdecznie dziękuję też urzędom Gminy Joniec i Sochocin za włączenie się w to dzieło.
 7. Jutro o godzinie 9.00 będziemy dekorować nasz kościół na Święta Bożego Narodzenia. Zapraszam chętnych do pomocy. Jutro również na godzinie 14.00 zapraszam na opłatek dzieci i młodzież zaangażowane w służbę liturgiczną przy ołtarzu (ministranci, lektorki)

W najnowszym Gościu Niedzielnym, który jest podwójnym numerem w cenie 8 zł.

Papież Franciszek napisał specjalny list i udzielił błogosławieństwa polskim dzieciom, znajdziemy tekst specjalnego i wyjątkowego listu papieża Franciszka napisanego do wszystkich uczestników rorat „u Boga droga”;

– dlaczego zwierzęta powinny mówić w Boże Narodzenie?;

– nie muszę jechać na ekstremalną wyprawę, by codziennie mieć safari w domu – mówi Joszko Broda, muzyk i ojciec ośmiorga dzieci?

a także

– dodatek z modlitwą przy wigilijnym stole, którą każda rodzina może odmówić przed wieczerzą.

W Małym Gościu Niedzielnym

– o kolędnikach misyjnych, którzy w Polsce od 20 lat w okresie Bożego Narodzenia zbierają ofiary ma misje. W tym roku prosić będą o pomoc dla mieszkańców Konga.

III Niedziela Adwentu


 1. Przeżywamy rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. Rafał Jabłkowski. Porządek nabożeństw dnia dzisiejszego jak w każdą niedzielę: 9.00, 11.00, 15.00.  Jutro i we wtorek mszę o godz.: 9.00, 11.00 i 17.00. W poniedziałek na jedenastą zapraszam dzieci, a we wtorek chorych. Proszę o pomoc starszym samotnym w dotarciu do kościoła. Obłożnie chorych odwiedzę we wtorek po uprzednim zgłoszeniu o godzinie 13.00. Korzystajmy z sakramentu pokuty i prostujmy ścieżki naszego życia.
 2. Są do nabycia jeszcze świece Caritas, które płonąc na naszym wigilijnym stole przyniosą radość dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych.
 3. W przyszła niedzielę na godzinę 16.30 zapraszam na opłatek Parafialny Zespół Caritas. Będziemy przygotowywać paczki.  Natomiast o godzinie 19.00 pragnę spotkać się na opłatku z Parafialną Radą Duszpasterską i Gospodarczą.
 4. Za tydzień w poniedziałek będziemy ubierać choinki i przygotowywać dekorację bożonarodzeniową. Zapraszam do pomocy.
 5. Trwają w kościele msze roratnie. Zapraszamy na nie wszystkich parafian, szczególnie młodzież i dzieci. W środę jak zwykle dla dzieci kanapki i owoce.
 6. Bardzo serdecznie dziękuję tym którzy podobnie jak św. Mikołaj anonimowo zakupili słodycze do paczek dla dzieci, które rozda św. Mikołaj w pierwszy dzień świąt na sumie dzieciom, które nie ukończyły szkoły podstawowej.
 7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

 W najnowszym Gościu Niedzielnym

Przygotowania do Bożego Narodzenia – płyta z kolędami i pastorałkami w wykonaniu Braci Dominikanów, którzy pięknie śpiewając zarazem żarliwie się modlą.

– jak wierzyć, gdy w czasie modlitwy mamy wrażenie, że mówimy do ściany, że nasz głos trafia w próżnię;

– o tym, czy polscy gimnazjaliści dużo wiedzą, czy też doskonale potrafią wypełnić testy egzaminacyjne?

II Niedziela Adwentu


 1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w poniedziałek – Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny; w piątek – św. Łucję. Dziewicę i męczennicę; w sobotę − św. Jana od Krzyża, kapłana im doktora Kościoła.
 2. W drugą niedzielę Adwentu już od wielu lat tradycyjnie w kościołach przeprowadzana jest zbiórka do puszek na „Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Naszej pomocy materialnej i modlitewnej oczekują liczne zastępy ludzi spragnionych wiary i miłości do Boga oraz przyjaźni do ludzi. Za dar serca i hojność ofiar Bóg zapłać.
 3. Ogrzewanie kościoła.
 4. W piątek kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, zwłaszcza w tym dniu pragniemy się modlić za niewinnie zamordowanych przez reżim komunistyczny. Polecajmy Bogu naszych rodaków, którzy walczyli o wyzwolenie z komunizmu i przyczynili się do naszej wolności. Jesteśmy im to dłużni, bo dzięki nim żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju.
 5. Dziś po mszy św. o 9.00 spotkanie z kandydatami do odnowienia przyrzeczeń chrztu św. natomiast po mszy o 15.00 z kandydatami do bierzmowania.
 6. Za  tydzień rozpoczniemy rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Rafał Jabłkowski pracujący w Legionowie. W niedzielę zapraszam na godziny: 9.00, 11.00 i 15.00. Natomiast w poniedziałek i wtorek spotkamy się o godzinie 9.00, 11.00 i 17.00.  W poniedziałek na 11.00 zapraszam dzieci, a we wtorek chorych i starszych. Obłożnie chorych w domach odwiedzę we wtorek.
 7. Są jeszcze do nabycia świece Caritas w cenie 6 zł.
 8. Dziś wybory wójta w gminie Joniec, proszę skorzystajmy z tego prawa i wybierzmy najlepszego spośród kandydatów, zgodnie z naszym sumieniem.
 9. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W najnowszym Gościu Niedzielnym

Rewolucja papieża Franciszka –  pełny tekst adhortacji „Evangelii Gaudium”

– opowieść o twórcy pierwszej publicznej szkoły podstawowej w Europie  – św. Józefie Kalasancjuszu w drugiej część adwentowego cyklu;

– czy demonstracje i rewolucyjny nastrój zmienią Ukrainę – fotorelacja dziennikarzy „Gościa” z Kijowa

Pobliska parafia:
grudzień 2013
P W Ś C P S N
« lis   sty »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwa
Kategorie