Archive for luty, 2022

VIII NIEDZIELA ZWYKŁA

Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych Kościoła i ludzi dobrej woli o przeprowadzenie ogólnopolskiej zbiórki pieniędzy na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zbiórka będzie miała miejsce w niedzielę 27 lutego (tj. dzisiaj) i w środę 2 marca. Zebrane środki zostaną przekazane Episkopatowi Ukrainy za pośrednictwem Caritas Polska.

We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

W tym tygodniu 2 marca przypada środa popielcowa, którą to rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze Św. z obrzędem posypania głów popiołem w naszym kościele o godz. 9.00 i 18.00. Przypominam, że tego dnia wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich. Podczas Z inicjatywy ojca św. Franciszka tegoroczna środa popielcowa to dzień postu w intencji pokoju.

W dobrym przeżyciu Wielkiego Postu pomagają nam Nabożeństwa: Gorzkich Żali, które będzie odprawiane w każdą niedzielę Wielkopostną o godz. 14.45, oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które będzie odprawione w piątek godz. 16.30. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.

W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z klas III przed pierwszą komunią św.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Wyjazd do chorych z racji I Piątku Miesiąca od godz. 9.00

Na prośbę kilku parafian w każdy czwartek od godz. 16.30 do 17.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu. Zachęcam do adoracji zwłaszcza w tym niepewnym czasie.

Apel Biskupa Płockiego do diecezjan o modlitwę za Ukrainę

U naszych wschodnich granic trwa poważny konflikt zbrojny. Ukraina, z którą sąsiadujemy, została wciągnięta przez Rosję w wojnę, która zawsze niesie za sobą śmierć, pożogę, a zwłaszcza niewyobrażalny dramat ludzi. W tych niespokojnych dniach Kościół Płocki jest z Ukrainą.
Apeluję do Was Drodzy Diecezjanie o modlitwę w intencji jak najszybszego zakończenia konfliktu na Ukrainie. Prośmy Jezusa Miłosiernego, aby miał w opiece wszystkich dotkniętych tragedią, która tam się dzieje. Miejmy ufną wiarę w to, że nasze wołanie do Boga przyniesie pokój na Wschodzie.
Proszę również o włączanie się, w miarę możliwości, w różne akcje pomocowe, inicjowane w Polsce i w naszej diecezji, szczególnie w pomoc uchodźcom. Naszą modlitwą i sercem jesteśmy z narodem ukraińskim!
† Piotr Libera
Biskup Płocki

W związku z trudną sytuacją, w której znaleźli się nasi sąsiedzi z Ukrainy Gmina Joniec organizuje zbiórkę darów na rzecz ofiar wojny, potrzebujących mieszkańców Ukrainy
i uciekających z domów uchodźców, którzy zostawiają domy i uciekają bez niczego do naszego kraju. Celem zbiórki jest zebranie oraz przekazanie jak największej ilości przede wszystkim środków czystości oraz żywności z długą datą przydatności, a także pozostałe środki higieniczne. Zbieramy m.in. makarony, ryż, mąkę, kaszę, konserwy, artykuły chemiczne oraz do higieny osobistej.
Dary można dostarczać do Urzędu Gminy w Jońcu, parafii w Jońcu, Królewie i Starej Wronie, do Szkół Podstawowych w Jońcu i Królewie oraz do Ośrodka Szkolno- Wychowawczego
w Jońcu. Wszystkie zebrane dary zostaną przekazane potrzebującym.
Do tej pory każda ze zbiórek organizowanych w Gminie Joniec spotykała się
z dużym zaangażowaniem ze strony darczyńców.
Mamy ogromną nadzieję, że i tym razem, pomimo ciężkiej sytuacji, która panuje uda nam się okazać serce i pomoc. Zapraszamy zarówno osoby prywatne, jak i lokalnych przedsiębiorców do włączenia się do akcji. Mocno liczymy na Państwa wsparcie! Tym razem też nie zawiedziemy i staniemy na wysokości zadania.
Wszyscy zainteresowani wsparciem zbiórki, w przypadku jakichkolwiek pytań proszeni są
o kontakt z Urzędem Gminy w Jońcu.

W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy inspiracje do dobrego przeżycia rozpoczynającego się w tym tygodniu Wielkiego Postu. Tematem wiodącym są rodzaje wielkopostnych umartwień oraz ich sens.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia, (zwłaszcza Helenom, Kazimierom i Kazimierzom) życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA

Dziś siódma niedziela zwykła w roku kościelnym. Modlimy się wraz z całym Kościołem, abyśmy spełniali słowem i czynem to, co podoba się Bogu (kolekta mszalna). Niech sprawowanie tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa będzie doświadczeniem zbawczej mocy Boga i umocnieniem na trud kolejnego tygodnia.

Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas I i II szkoły średniej.

We wtorek, 22 lutego, obchodzimy święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Chrześcijanie w Rzymie już od IV wieku obchodzili pamiątkę wybrania Wiecznego Miasta na stolicę Kościoła. To dzień naszej łączności z następcą Świętego Piotra, papieżem Franciszkiem. Pamiętajmy o nim w naszej modlitwie, wypraszając mu Bożą pomoc i opiekę w trudzie pasterskiej posługi w Kościele. Tego dnia obchodzimy także 91 rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie. Po Mszy o godz. 17.00 odmówimy koronkę do miłosierdzia Bożego.

W przyszłą niedzielę, 27 lutego – w ostatnią niedzielę lutego rozpocznie się 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Modlitewną pamięcią ogarnijmy wszystkich uzależnionych od alkoholu i ich najbliższych, wypraszając im wolność od nałogu.

Na stoliku pod chórem są wyłożone informacje – ulotki o odliczeniu 1% z dochodu na rzecz naszych parafianek – można się z nimi zapoznać.

Do wieczności odeszła ś. p. Mariola Makowska zamieszkała w Sobieskach. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” znajdziemy między innymi list papieża Benedykta XVI stanowiący odpowiedź na stawiane mu zarzuty i artykuł wyjaśniający sprawę.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia, życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

Dzisiaj szósta niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. Każda Msza Święta jest uwielbieniem Boga i uświęceniem człowieka. Niech usłyszane słowo Boże i udział w świętych obrzędach będą dla nas pomocą w chrześcijańskim przeżywaniu naszej codzienności.
 
Jutro, w poniedziałek, 14 lutego, przypada liturgiczne święto Świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy a także wspomnienie św. Walentego patrona zakochanych naszymi modlitwami ogarnijmy wszystkich zakochanych a szczególnie narzeczonych, którzy przygotowują się do zawarcia sakramentu małżeństwa.
 
Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z kl. IV przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych i ich rodziców, a w przyszłą niedzielę spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas I i II szkoły średniej.
 
We wtorek 15 lutego o godzinie 19.00 w Sali parafialnej parafii św. Michała w Płońsku (stara parafia), odbędzie się spotkanie dla mężczyzn, które poprowadzi pan Dobromir Marek Makowski. Więcej informacji oraz kim jest pan Makowski w gablocie przed kościołem.
 
Do wieczności odszedł ś. p. Mieczysław Rutkowski zamieszkały w Idzikowicach. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…
 
Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym” kolejna płyta z kolekcji „Biblia Audio”, a na niej księgi: Kapłańska, Liczb i Powtórzonego Prawa.
 
Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia, życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

V NIEDZIELA ZWYKŁA

Dziś piąta niedziela w ciągu w roku kościelnego. Dobry Bóg gromadzi nas na Świętej Wieczerzy, aby karmić słowem i Ciałem Chrystusa. W ten sposób umacnia nas na drodze naszych codziennych zmagań.

W piątek, 11 lutego, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. W 1858 roku Maryja objawiła się Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała wówczas do modlitwy i pokuty. Dziś Lourdes to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych na świecie. Słynie z wielu pielgrzymek oraz licznych uzdrowień duszy i ciała.

Dzień wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes jest obchodzony także jako Światowy Dzień Chorych. Szczególną modlitwą będziemy otaczać wszystkich, którzy zmagają się z trudnościami choroby i cierpienia.

Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z kl. III przygotowujących się do pierwszej komunii Świętej i ich rodziców. Przyjedzie krawcowa, która będzie mierzyła dzieci, aby uszyć stroje. A w przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z kl. IV przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrzcielnych i ich rodziców.

W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” można przeczytać miedzy innymi o tym jak szczera modlitwa nieraz ratowała zagrożony pokój w sytuacjach podobnych do panującej obecnie na Ukrainie.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia, (zwłaszcza Dorotom) życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

Pobliska parafia:
luty 2022
P W Ś C P S N
« sty   mar »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  
Archiwa
Kategorie