2015 Sierpień

Archive for Sierpień, 2015

XXII Niedziela zwykła

1. Dziś na sumie będziemy dziękować Panu Bogu za plony ziemi. Starostami dożynek są mieszkańcy Krajęczyna, którym serdecznie dziękuje za przygotowanie wieńca i pełnienie tej roli. W przyszłym roku zaszczytną funkcję starostów będą pełnić mieszkańcy Pruszkowa i Sobiesk.
2. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek – bł. Bronisławę, dziewicę; w czwartek – św. Grzegorza Wielkiego, papieża i doktora Kościoła.
3. We wtorek rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Zapraszamy dzieci, młodzież i ich rodziców oraz Grono Pedagogiczne na Mszę świętą z tej okazji na godz. 8.00. Niech wspólnotowa modlitwa na rozpoczęcie nowego trudu kształtowania umysłów naszych pociech doda odwagi do przyjęcia niełatwych zadań kształtowania postaw obywatelskich i religijnych. Dzieci i młodzież proszę o skorzystanie z sakramentu pokuty i przyjęcie Komunii św.
4. W przyszłą niedzielę zapraszam dzieci klas I na mszę o godzinie 9.00 wraz z tornistrami, które pobłogosławię.
5. We wtorek przypada 76. rocznica wybuchu II wojny światowej, pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o tych, którzy zginęli za wolność naszą.
6. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i spowiedź o godzinie 16.30.
W Gościu:
– niewielka książka Tomasza à Kempis „O naśladowaniu Chrystusa” nawróciła więcej osób niż zawiera liter. Nagrana na płytę została dołączona do dzisiejszego „Gościa Niedzielnego”. Słuchaj, a zbliżysz się do Boga!;
– wiele opustoszałych klasztorów w Europie zamienianych jest na hotele lub restauracje, tymczasem benedyktyńskie opactwo we Francji przeżywa rozkwit i przejmuje inne upadające klasztory;
– bogatej Europie brakuje pomysłu, co zrobić i jak zatrzymać wielką fale imigrantów uciekających przed biedą i wojną – reportaż z Serbii i granicy węgierskiej;
W Małym Gościu Niedzielnym
– audiobook „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego – pełna przygód powieść, która jednocześnie jest lekturą szkolą dla szóstoklasistów;
– książki, które każdy młody katolik powinien przeczytać.

XXI Niedziela zwykła

1. W środę, 26 sierpnia, przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.
2. W tym tygodniu w liturgii ponadto czcimy: w poniedziałek – św. Bartłomieja, apostoła; w czwartek – św. Monikę; w piątek – św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła; w sobotę – męczeństwo św. Jana Chrzciciela.
3. W przyszłą niedzielę na sumie o godz. 11.00 podziękujemy Panu Bogu za plony. Starostami dożynek będą mieszkańcy Krajęczyna. Zachęcam wszystkich do modlitwy błagalnej o deszcz.
4. Dzieci i młodzież bardzo proszę, aby rozpoczęli nowy rok nauki w Imię Boże przystępując do spowiedzi i komunii św.
5. Mieszkańcy miejscowości na trasie przejazdu obrazu matki Bożej Częstochowskiej skupią się na dekoracji trasy. Mieszkańców Pruszkowa, Sobiesk, Salomonki i Przepitek prosił będę o dekoracje drogi od skrzyżowania do kościoła (trasa uroczystego powitania i procesji), oraz o posprzątanie w kościele.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
7. W Gościu:
– o kapelanach prezydentów od Lecha Wałęsy do Andrzeja Dudy – kim byli i jaką rolę spełniali;
– książka „O naśladowaniu Chrystusa” nawróciła więcej osób niż zawiera liter. Dzisiaj o niej piszemy, za tydzień będzie dołączona w formie audiobooka do kolejnego numeru „Gościa” ;
– choć brzmi to niewiarygodnie, do dzisiaj nie ma pewności, ile strzałów oddano do Jana Pawła II – o nowych szczegółach zamachu na papieża.

 

XX Niedziela zwykła

1. Dziś nasz wspólnota parafialna przeżywa odpust ku czci św. Rocha. Powierzamy się naszemu patronowi i prosimy o łaski potrzebne nam jak również i zwierzętom, które hodujemy. Serdecznie dziękuje za obecność, przewodniczenie liturgii i wygłoszone słowo ks. Eugeniuszowi. Jestem wdzięczny spowiednikom za posługę w konfesjonale. Serdecznie dziękuję tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do podniosłego i głębokiego przeżycia uroczystości. Jestem wdzięczny asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami , ministrantom, lektorom, strażakom.
2. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – św. Jacka, kapłana; w czwartek – św. Bernarda, opata, doktora Kościoła; w piątek – św. Piusa X, papieża; w sobotę – Najświętszą Maryję Pannę Królową.
3. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
4. W poszczególnych miejscowościach naszej parafii odbywają się spotkania organizowane poprzez sołtysów, mających na celu przygotowanie naszej wspólnoty na godne przyjęcie wizerunku Matki Bożej Częstochowskie. Chętnie będę uczestniczyć w takich spotkaniach.
5. Zakupiłem nowy obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, który będzie odwiedzał nasze mieszkania począwszy od października bieżącego roku. Obraz ten jest osadzony w odrestaurowanej prze pana Roberta Popina podstawie i będzie też wykorzystywany jako feretron podczas procesji.
6. W bieżącym tygodniu w sklepie u pana Piekuta pojawią się flagi i proporczyki na taśmie 6m. Asortyment ten będzie można zakupić po cenach hurtowych. Zachęcam, aby zakupić flagi szczególnie narodowe, które będzie można wywieszać podczas świąt narodowych.
7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

1. Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest najstarszym świętem maryjnym. Już w V wieku obchodzono w Palestynie i w Syrii Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny. W połowie VII stulecia Zaśnięcie obchodzono także w Rzymie, a w VIII wieku święto to zostało upowszechnione. Z tą maryjną uroczystością związana jest starożytna tradycja liturgiczna, oddająca hołd Maryi wraz z poświęceniem na Jej cześć leczniczych ziół. Od IX wieku w uroczystość Wniebowzięcia poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce.
2. Naszą modlitewną pamięcią obejmujemy dzisiaj także doniosłe wydarzenie w naszej narodowej historii – tak zwany „Cud nad Wisłą”, kiedy to nasze wojska w 1920 roku oparły się przeważającej sile wojsk bolszewickich. „Cud nad Wisłą” uważa się za zwrotny punkt w historii XX-wiecznej Europy, gdyż powstrzymał „czerwoną inwazję” na Zachód i pozwolił uniknąć kolejnego rozbioru Polski. Czy to nie jest kolejny dowód na to, że nasza Królowa pamięta o swoim Narodzie?
3. Jutro będziemy przeżywać odpust ku czci św. Rocha. Mszę św. o godzinie 11.00 odprawi i kazanie wygłosi ks. Eugeniusz pallotyn. Zapraszam na nasz odpust, który jest świętem w parafii dla wszystkich mieszkańców i gości. Proszę o obecność asystę procesyjną, dziewczynki sypiące kwiatkami , ministrantów, lektorów. Po sumie o godzinie 11.00 będzie błogosławieństwo zwierząt.

 

XIX Niedziela zwykła

1. W sobotę, 15 sierpnia, obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie zwaną świętem Matki Bożej Zielnej. W tym dniu w kościołach święcimy wianki ziół i kwiatów z naszych pól i łąk. Uroczystość ta jest świętem nakazanym. W tym dniu jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych.
2. W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: w poniedziałek – św. Wawrzyńca, diakona męczennika; we wtorek – św. Klarę, dziewicę; w piątek – św. Maksymiliana Marię Kolbego, kapłana męczennika.
3. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnej Mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
4. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać odpust ku czci św. Rocha. Mszę św. o godzinie 11.00 odprawi i kazanie wygłosi ks. Eugeniusz pallotyn. Zapraszam na nasz odpust, który jest świętem w parafii dla wszystkich mieszkańców i gości. Proszę o obecność asystę procesyjną, dziewczynki sypiące kwiatkami , ministrantów, lektorów. Po sumie o godzinie 11.00 będzie błogosławieństwo zwierząt.
5. W tym roku dożynki parafialne odbędą się 31 sierpnia. Proszę o pełnienie roli starostów
rolników z Krajęczyna. W roku przyszłym tę zaszczytna funkcję pełnić będą mieszkańcy z Pruszkowa i Sobiesk.
6.Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

w Gościu:
– przez cały czas odczuwałem przy sobie opiekę archanioła Michała – mówi Marek Kamiński, polarnik i podróżnik, który ostatnio odbył pielgrzymkę z Kaliningradu do Santiago de Compostela;
– największa w Ameryce organizacja aborcyjna handluje narządami zabijanych dzieci nienarodzonych. Czy ujawnienie strasznego procederu doprowadzi do moralnego przełomu?
– kto sfinansował budowę Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie?

Kamera internetowa
Pobliska parafia:
Sierpień 2015
P W Ś C P S N
« lip   wrz »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Kategorie