Archive for kwiecień, 2023

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

Dzisiaj w całej Polsce obchodzona jest po raz kolejny Niedziela Biblijna, rozpoczynająca Tydzień Biblijny. To zachęta do lektury i rozważania tekstów Pisma Świętego.

Dzisiaj po Mszy Św. o 11.00 spotkanie dla Kandydatów do Bierzmowania z kl I szkoły średniej.

W przyszłą niedzielę rozpoczniemy w naszej parafii Misje. Ulotki z programem misji są wyłożone pod chórem we wnęce naprzeciwko Bocznego wejścia. Program wisi także w gablocie przed kościołem jak i jest wywieszony na tablicach ogłoszeń w wioskach naszej parafii. Włączmy się w te szczególne rekolekcje z otwartym sercem. Zachęcajmy też do uczestnictwa w nich swoich domowników, znajomych i sąsiadów.

W czwartek o godz. 19.00 próba dla dzieci z Klas IV, natomiast w sobotę o godz. 9.00 we Wronie próba dla kandydatów do Bierzmowania z kl. I i starszych.

Dziękuję członkom KŻR z Krajęczyna za poprowadzenie dzisiejszej adoracji Najświętszego Sakramentu. Proszę za tydzień o poprowadzenie adoracji członków KŻR z Kuchar.

Pragnę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy po zimie odnowili dekorację figurek przydrożnych znajdujących się w wioskach naszej parafii.

W ostatnim czasie do wieczności odszedł ś. p. Edward Jasiński zamieszkały w Kucharach. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia (zwłaszcza Markom, Jarkom i Katarzynom) życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

II NIEDZIELA WIELKANOCNA – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

Dzisiaj Niedziela Miłosierdzia Bożego. Kończy ona oktawę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest Miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jakże więc nie dziękować za wielki dar miłosierdzia, a szczególnie za łaskę sakramentu pokuty!?

Dzisiaj po Mszy Św. o 11.00 spotkanie dla dzieci z klas III i ich rodziców. Natomiast we wtorek o 18.00 próba dla uczniów KL. IV

Przypominam, iż w przyszłą sobotę o godz. 9.00 odbędzie się w kancelarii parafialnej egzamin dla kandydatów do bierzmowania z klas I szkoły średniej. Na egzamin przychodzimy z rodzicem. Do egzaminu są dopuszczeni tylko Ci kandydaci, którzy wcześniej dostarczyli opinię swojego katechety i podanie.

Dziękuję członkom KŻR z Pruszkowa za poprowadzenie dzisiejszej adoracji Najświętszego Sakramentu. Proszę za tydzień o poprowadzenie adoracji członkom KŻR z Krajęczyna.

Już dzisiaj pragnę bardzo serdecznie zaprosić wszystkich parafian i gości na Misje parafialne, które jak już było ogłaszane odbędą się w dniach 30 kwietnia – 3 maja. Misje poprowadzi dobrze nam znany ks. Marek Wilczewski proboszcz z Baboszewa. Misje dla parafii to szczególny czas. To okazja do zastanowienia się nad swoją wiarą, a przede wszystkim nad swoją obecnością w kościele i zaangażowaniem w życie parafii, oraz nad tym jak żyję sakramentami, które już przyjąłem, czy jestem wierny Bogu i temu co Mu ślubowałem podczas chrztu czy sakramentu Małżeństwa. Misje odbywają się w parafii raz na 10 lat. Może to moje pierwsze, a może ostatnie misje w życiu. Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej na odnowienie swojej więzi z Bogiem. Ulotki z programem misji są wyłożone pod chórem we wnęce naprzeciwko Bocznego wejścia.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Przeżywamy dzisiaj najradośniejsze święta w roku. Cieszymy się z tego, że Jezus Zmartwychwstał. W tym dniu pragnę życzyć wszystkim naszym parafianom jak i miłym gościom oraz sympatykom naszej parafii, aby Zmartwychwstały Chrystus umocnił nas we wzajemnej miłości i życzliwości a także zdrowiu, pokoju serca i nadziei na lepsze jutro.

Swoje życzenia przesyła nam też Biskup Płocki Szymon Stułkowski
ŻYCZENIA WIELKANOCNE BISKUPA PŁOCKIEGO 2023

Zmartwychwstanie Pańskie 2023

Drogie Siostry i Drodzy Bracia, Drodzy Diecezjanie!

Przed rokiem, podczas Wigilii Paschalnej, papież Franciszek powiedział: „Nasza nadzieja ma na imię Jezus. Wszedł do grobu naszego grzechu, dotarł do najdalszych miejsc, gdzie byliśmy zagubieni, przeszedł przez plątaninę naszych lęków, dźwigał ciężar naszych ucisków i z najciemniejszych głębin naszej śmierci obudził nas do życia i przemienił naszą żałobę w taniec”.
Życzę Wam i sobie, byśmy uwierzyli, że Jezus obudził nas do życia, do pełni życia! Niech ta wiara czyni z nas radosnych świadków Chrystusa Zmartwychwstałego, by świat stawał się bardziej ludzki i bardziej Boży.

Modlę się za Was i o modlitwę proszę!

† Szymon Stułkowski
Biskup Płocki

W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Triduum Paschalnego: Panom kościelnemu i organiście, osobom które pełniły służbę liturgiczną w te wielkie dni czyli: lektorom, Grupie Śpiewającej, ministrantom, całej asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami. Państwu Dorocie i Andrzejowi Beszczyńskim, Panu Zenonowi Zakrzewskiemu, Pani Katarzynie Górskiej, Weronice Smukowskiej, Justynie Smolińskiej, Michałowi Smolińskiemu oraz Filipowi Krupińskiemu za dekorację kościoła na święta. Dziękuję państwu Bożenie i Maciejowi Antosikom za posadzenie kwiatów przy kościele. Dziękuję także druhom strażakom z Królewa i Idzikowic za pełnienie tradycyjnej warty przy grobie, a także mieszkańcom poszczególnych wiosek, którzy czuwali w Wielką Sobotę przy grobie Pana Jezusa. Dziękuję ks. Jackowi Prusińskiemu wygłoszone kazanie i pomoc w to wielkanocne święto.

W dniu dzisiejszym Msze Święte jeszcze o godz. 9.00 i 11.00 nie będzie Mszy Św. o godz. 15.00

Jutro w Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. jak w każdą niedzielę czyli o 9.00, 11.00 i o 15.00 taca z dnia jutrzejszego przeznaczona jest na WSD w Płocku

Uroczyste świętowanie Wielkanocy rozciąga się na oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Dlatego w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta zainauguruje Tydzień Miłosierdzia. O godz. 11.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Bóg nieustannie nas zaskakuje miłosierdziem okazywanym nam w przeróżny sposób. W przyszłą niedzielę wznawiamy po zimowej przerwie adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 14.30. o poprowadzenie adoracji proszę koło różańcowe z Pruszkowa.

W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o 11.00 spotkanie dla dzieci z klas III i ich rodziców.

Dziękuję mieszkańcom Przepitek za ofiarę na kwiaty do Grobu Pańskiego i ubezpieczenie kościoła w kwocie 100zł.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – NIEDZIELA PALMOWA

Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 11.00. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia – czasu, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni ziemskiego życia Pana Jezusa.

W dzisiejszą niedzielę, 2 kwietnia, przypada 18. rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Przez jego wstawiennictwo możemy prosić Boga o potrzebne dla nas łaski.

Dzisiaj Nabożeństwo Gorzkich Żali o 14.45.

Dzisiaj po Mszy Św. o 11.00 spotkanie dla dzieci z klas III i ich rodziców. Natomiast jutro (poniedziałek) o godz. 18.00 spotkanie dla Uczniów z klas IV proszę aby dzieci zabrały ze sobą teksty do czytania.

Jutro (poniedziałek) od godz. 9.00 odwiedziny chorych przed Świętami Wielkanocnymi. Można jeszcze zapisywać tych, którzy chcieli by na święta przyjąć do swojego serca Pana Jezusa oraz skorzystać z sakramentu pokuty.

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki, śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

W Wielki Piątek wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. Adoracja indywidualna do godz. 21.00. O godz. 15.00 (w godzinie śmierci Pana Jezusa) odmówimy w kościele koronkę do Miłosierdzia Bożego. Jeżeli ktoś nie może przybyć o tej godzinie do świątyni proszę aby choć na chwilę przerwał swoje zajęcia na krótką modlitwę. O godz. 17.15 tradycyjnie odśpiewamy trzy części gorzkich żali.

Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Wielka Sobota jest dniem indywidualnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 9.00 do 21.00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy.
Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie o równych godzinach. Do kościoła zapraszam zgodnie z harmonogramem i proszę o adorację przy grobie Pana Jezusa mieszkańców poszczególnych wiosek przez godzinę.
Harmonogram adoracji przy grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę:

09:00 – KRÓLEWO
10:00 – SALAMONKA, PRZEPITKI
11:00 – BOLĘCIN
12:00 – KUCHARY ŻYDOWSKIE
13:00 – JĘDRZEJEWO
14:00 – PRUSZKOWO, SOBIESKI
15:00 – IDZIKOWICE
16:00 – KRAJĘCZYN
17:00 – Czuwający przed msza św.
Harmonogram czuwania jest też wywieszony w gablocie przed kościołem.
Sakrament pokuty w Wielką Sobotę bezpośrednio po poświęceniu pokarmów.

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Św. o godz. 6.00 (rezurekcja), 9:00 i 11:00, nie będzie Mszy Św. o godz. 15.00, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. według porządku niedzielnego, czyli o godz. 9.00, 11.00 i 15.00

Druhów Strażaków z Idzikowic i Królewa proszę o zaciągnięcie tradycyjnej honorowej warty przy Grobie Pańskim. Na rezurekcję zapraszam asystę procesyjną a także dziewczynki sypiące kwiatkami. Próba dla dziewczynek sypiących kwiatkami w wielki piątek o godz. 17.15.

Dziękuję Pani Paulinie Muchowskiej oraz Kołu Emerytów z Królewa za ofiarowanie do kościoła zrobionych własnoręcznie palm.

Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary na kwiaty od grobu Pańskiego i ubezpieczenie kościoła Mieszkańcom Sobiesk w kwocie 300 zł, Kuchar 1320zł, Jędrzejewa i kolonii Kuchar 280zł, Salomonki 150zł. Przy tej okazji pragnę jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim naszym skarbnikom za zbiórkę i podejmowanie się tej nie łatwej posługi.

W ubiegłym tygodniu do wieczności odszedł ś.p. Roman Kosewski pochodzący z Królewa. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

W „gościu Niedzielnym” warto przeczytać m. in. o Triduum Paschalnym, by jak najlepiej przygotować się do świętowania tajemnic naszego zbawienia, oraz o tym, jak wybór Jana Pawła II zmienił układ sił na świecie i dał nadzieję milionom chrześcijan żyjących w krajach komunistycznych.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. Ufajmy w tych niepewnych czasach Opatrzności Bożej.

Pobliska parafia:
kwiecień 2023
P W Ś C P S N
« mar   maj »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiwa
Kategorie