Archive for grudzień, 2016

Pierwsza niedziela po Narodzeniu Pańskim. Uroczystość M.B.R.

 

Kochani Bracia i Siostry!
W piątek 6 stycznia będziemy obchodzili uroczystość Objawienia Pańskiego. Tego dnia w modlitwach polecamy dzieło misyjne Kościoła. W mieście Płocku odbędzie się szósty Orszak Trzech Króli, który przejdzie uroczyście od Bazyliki Katedralnej do parafii pw. św. Józefa. Wiem, że podobne Orszaki odbędą się w wielu innych parafiach naszej diecezji. Zachęcam Was serdecznie do udziału w tych inicjatywach. Pójdźcie z Trzema Królami śpiewać kolędy i pokazać radość chrześcijańskiej wiary! Niech całe Wasze rodziny doświadczą tego dnia pokoju i ciepła z bycia razem!
Na czas radosnego świętowania Objawienia Pańskiego i organizowane Orszaki Trzech Króli z serca Wam wszystkim błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Wasz Biskup Piotr

1. W piątek tego tygodnia przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. Porządek mszy jak w każdą niedzielę. O godzinie 11.00 dzieci z zerówki przedstawią jasełka. Jest to też pierwszy piątek miesiąca, o godzinie 14.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja i spowiedź.

2. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca, wraz z odpowiednimi nabożeństwami. Za tydzień niedziela spotkań z dziećmi do komunii i kandydatami do bierzmowania.

3. Trwa wizyta duszpasterska; dziękując za życzliwe przyjęcie, przedstawiam plan kolędy na następny tydzień. Wizyta duszpasterska zaczyna się od godziny 9.00.

2 I (poniedziałek) Jędrzejewo i Kolonia Kuchar

3 I (wtorek) Kuchary lewa strona od państwa Sokołowskich

7 I (sobota) Bolęcin FUD

    4. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

Zgodnie z postanowieniem Synodu Diecezjalnego i Instrukcją Biskupa Płockiego powołuje nowe gremia parafialne:

                           Rada Duszpasterska Parafii 

                           p.w. św. Zygmunta w Królewie

                           Dekanat Płońsk

1.      Andruczyk Radosław

2.      Bator Alicja

3.      Beszczyński Andrzej

4.      Cichocka Barbara

5.      Grzeszczak Marek

6.      Kozłowska Anna

7.      Kretkiewicz Maria

8.      Matyjaszek Ryszard

9.      Ostrowska Eugenia

10.  Pilińska Urszula

                           Rada Gospodarcza Parafii 

                           p.w. św. Zygmunta w Królewie

                           Dekanat Płońsk

1.      Krzemiński Ireneusz

2.      Rajca Adam

3.      Rzepecki Edward

4.      Wiktorowicz Roman

 

 Boże Narodzenie

 

 1. Bóg jest dobry! Przyszedł na świat w Dzieciątku Jezus, by nas sobą nie speszyć, by nas rozbroić miłością. Głębokiej radości i odważnego przyjęcia Jezusa Chrystusa do siebie życzę z głębi serca. Modlitwą otaczam miłych gości, oraz wszystkie rodziny naszej parafii, dzieci, młodzież, ludzi chorych, samotnych, starszych i przebywających w szpitalach.
 2. Osoby, które przyjęły Komunię świętą w czasie Pasterki, mogą po raz drugi przyjąć Chrystusa Eucharystycznego uczestnicząc we Mszy świętej w ciągu dnia.
 3. Dziękuję za choinki do kościoła państwu Majkowskim z Kuchar. Dziękujemy za przekazane nam życzenia świąteczne, za wszelką pomoc w przygotowaniach do Świąt – porządki, ustawianie choinek i szopki wszystkim Państwu, którzy zechcieliście poświęcić swój czas i energię dla przychodzącego Chrystusa w naszym kościele. Dziękuje za wspólne śpiewanie kolędowanie przed pasterką.
 4. Po sumie w naszej Parafii pojawi się św. Mikołaj w tradycyjnym stroju biskupa. Zapraszam z naszej parafii wszystkie małe dzieci włącznie z tymi które chodzą do szkoły podstawowej, aby mogły być obdarowane z wielkości i szczodrobliwości wszystkich naszych wielkodusznych darczyńców. Bóg zapłać za włączenie się w tę akcję.
 5. Dziś nie ma mszy św. o 15.00, natomiast jutro porządek niedzielny. Zapraszam więc na godzinę 9.00, 11.00 lub 15.00.

W Gościu – podwójnym egzemplarzu w cenie 8zl.

 • o człowieku, który odwiedził wszystkie miejsca, gdzie znajdują się materialne ślady Boga. I – jak o sobie mówi – nie interesują go pobożne bajeczki, ale prawdziwe historie;
 • o zupełnie nieznanym w Polsce pisarzu, którego chętnie cytuje papież Franciszek;
 • o miejscu, gdzie tradycja nie pachnie skansenem, ale jest żywa i wynika z wiary;
 • ale też o oficerze, który uratował 75 ton polskiego złota.

 

Porządek kolędy

28 XII ( środa) Przepitki, Salomonka i domy po drodze w Królewie

29 XII (czwartek) Bolęcin wieś

30 XII (piątek) Pruszkowo

31 XII (sobota sylwester) Sobieski

 

 

2 I (poniedziałek) Jędrzejewo i Kolonia Kuchar

3 I (wtorek) Kuchary lewa strona od państwa Sokołowskich

7 I (sobota) Bolęcin FUD

 

9 I (poniedziałek) Zaolzie i Kolonia Idzikowice

10 I (wtorek) Kuchary prawa strona

13 I (piątek) Krajęczyn od Podgrabia

14 I (sobota) Krajęczyn prawa strona

 

16 I (poniedziałek) Idzikowice do państwa Brzeszkiewicz

17 I (wtorek) Idzikowice od strony Królewa

20 I (piątek) Królewo Kolonia

21 I (sobota) Królewo lewa strona od państwa Karczewskich

 

23 I (poniedziałek) Królewo prawa strona

 

IV Niedziela Adwentu

 

 1. W sobotę wigilia Bożego Narodzenia. Powinna ona być przeżywana według tradycji katolickiej, dlatego przypominamy, że potrawy wigilijne powinny być potrawami postnymi, nie powinno się spożywać alkoholu. Gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem (oznacza to czystość i świętość Dzieciątka i Rodziny), zastawiamy dodatkowe nakrycie, które jest znakiem pamięci o naszych zmarłych i podróżnych. Na stole kładziemy Pismo Święte. Wieczerzę rozpoczynamy od znaku krzyża i zapalenia świecy CARITAS. Następnie najstarsza osoba z rodziny odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1–7). Po odczytaniu Ewangelii należy pomodlić się za rodzinę modlitwą Ojcze nasz oraz za naszych zmarłych odmawiając Wieczny odpoczynek. Łamiąc się pobłogosławionym opłatkiem, składamy sobie życzenia.
 2. Dziś spotkania opłatkowe: 16.30 – spotkanie Rad Duszpasterskiej i Gospodarskiej, 18.00 – spotkanie grupy Caritas i przygotowanie paczek.
 3. Przed pasterką o godz. 22.30 pan Organista wraz z młodzieżą grającą na instrumentach dętych zaprasza na wspólne kolędowanie. Chcących skorzystać ze spowiedzi zapraszam na 22.15. Pasterka w naszym kościele będzie o godzinie 23.00. W pierwszy dzień świąt Bożego narodzenia msza jest o 9.00 i 11.00. Nie będzie mszy o 15.00.  W drugi dzień świąt porządek niedzielny.
 4. Chętnych do pomocy w dekorowaniu naszego kościoła na święta Bożego Narodzenia zapraszam na 23 grudnia (piątek) na godzinę 9.00.
 5. Bardzo dziękuję za przygotowywanie poczęstunku dla dzieci po roratach państwu Magdzie i Zenonowi Piekut.
 6. Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia o godz. 11.00 naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować  paczkami dzieci. Serdecznie dziękuję tym, którzy wzięli udział i poprzez swoją cząstkę wsparli dzieło św. Mikołaja. Darczyńcami indywidualnymi były osoby z naszej parafii i zaprzyjaźnione z parafią Królewo. Serdecznie dziękuję też urzędom Gminy Joniec i Sochocin za włączenie się w to dzieło.
 7. Wójt Gminy Joniec zaprasza na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 18 grudnia w niedzielę o godz.16.00 przed Urzędem Gminy w Jońcu. Odwiedzić Was ma tam św. Mikołaj.
 8. Kalendarze Młodzieżowej Orkiestry Detej.

W Gościu:

 • Według szacunków liczba dzieci w Polsce powołanych do życia podczas procedury in vitro i zamrożonych w stanie embrionalnym przekroczyła już 100 tys. Co robić z „nadliczbowymi” embrionami? Ze względu na zamrożenie do temperatury -196 stopni C nazywane są „mrozakami”, „eskimoskami” lub „maluchami na zimowisku”.
 • historia młodego męża, który najpierw pytał, za jakie grzechy coś takiego przytrafiło się jego rodzinie, a teraz zapisał się do Żywego Różańca i zachęca do tego inne młode małżeństwa
 • lista lektur obowiązkowych i nieobowiązkowych dla uczniów klas od IV do VIII.

W” MAŁYM GOŚCIU”:

 • jakim autobusem można dojechać z Jerozolimy do Betlejem;
 • o młodym geniuszu komputerowym, 15-letnim Włochu, który być może zostanie patronem internetu;
 • obrazek na zakończenie małogościowych rorat

Słowo Biskupa Płockiego w sprawie nowych kadencji gremiów diecezjalnych i parafialnych.

Czcigodni Księża! Drodzy Diecezjalnie!
W dniu 25 marca 2016 r. zaczęły obowiązywać w naszym Kościele lokalnym postanowienia 43. Synodu Diecezji Płockiej. Stopniowo wprowadzane są w życie kolejne postulaty i wskazania synodalne. Nadchodzi dogodny czas, by w tych dniach odnowić składy personalne następujących gremiów: Rady Kapłańskiej, Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej oraz wszystkich parafialnych Rad Duszpasterskich i Gospodarczych. Ich kadencja zakończy się z dniem 31 grudnia 2016 r. Niniejszym, pragnę wyrazić moje szczere podziękowania wszystkim, którzy dotychczas należeli do tych gremiów. Bóg zapłać za wszelką życzliwość i zaangażowanie!
W związku z planowanymi zmianami, proszę wszystkich Księży Proboszczów, by dokonali w najbliższym czasie wyboru nowych Członków Rad Duszpasterskich i Gospodarczych w swoich parafiach. Proszę także, by ukonstytuowanie się nowych Rad odbyło się w niedzielę 1 lub 8 stycznia2017 roku. W czasie Mszy świętej, księża proboszczowie odbiorą od nowych członków Rad przyrzeczenie wiernego wypełniania powierzonej im na pięć lat funkcji, zgodnie ze stosownymi Statutami Synodu.
Odchodzącym członkom Rad raz jeszcze serdecznie dziękuję, a nowym życzę błogosławieństwa Bożego i sił w służbie Kościołowi.
Przekazuję adwentowe pozdrowienia i zapewnienie o mojej modlitwie

Płock, dnia 1 grudnia 2016 r. 

†Piotr Libera        
Biskup Płocki 
       

 

III Niedziela Adwentu

 

 

 1. Dziś rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. Jarosław Bukowski proboszcz parafii Smogorzewo. W niedzielę zapraszam na godziny: 9.00, 11.00 i 15.00. Natomiast w poniedziałek i wtorek spotkamy się o godzinie 9.00, 11.00 i 18.00. W poniedziałek na 11.00 zapraszam dzieci, a we wtorek chorych i starszych. Obłożnie chorych, których zgłosicie odwiedzę w domach we wtorek po godzinie 13.00.
 2. Zechciejmy zatroszczyć się o osoby starsze, pomóc im w przygotowaniach do świąt Narodzenia Pańskiego. Nie poprzestawajmy jednak tylko na sprzątaniu i zakupach, ale zatroszczmy się o to, aby skorzystały z sakramentu pokuty i przyjęły Komunię świętą. Dobrą okazją będzie pomoc w dotarciu na mszę św. rekolekcyjną we wtorek na godzinę 11.00
 3. W tym tygodniu zakończy się pierwsza część Adwentu, w którym przeżywaliśmy przygotowanie do powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa, a od 17 grudnia liturgia będzie nastawiona na bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Bożego Narodzenia.
 4. Podczas wieczerzy wigilijnej zapalimy świecę Caritas. Można je nabywać w cenie – 6 zł. Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom.
 5. Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Wrażliwych i chętnych do pomocy proszę o wsparcie św. Mikołaja przez zakupienie  130 sztuk jednakowego asortymentu słodyczy.
 6. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:

 • po raz pierwszy w dziejach można było sfotografować i pokazać światu miejsce, gdzie dokonał się cud zmartwychwstania. Stało się to przy okazji remontu Bożego Grobu. – Jestem całkowicie zdumiony. A kolana trochę mi się trzęsą – wyznał jeden z archeologów uczestniczących w odsunięciu marmurowej płyty przykrywającej skałę, na której położone było ciało Jezusa;
 • o nowych lekturach szkolnych dla uczniów w klasach od czwartej do ósmej według nowej podstawy programowej;
 • dokładnie tego samego dnia, 8 grudnia 1991 roku, powstało Radio Maryja i podpisany został akt rozwiązania Związku Sowieckiego.

II Niedziela Adwentu

 

 1. Dzisiaj, w II niedzielę Adwentu, już od wielu lat tradycyjnie w kościołach przeprowadzana jest zbiórka do puszek na „Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Za dar serca i hojność ofiar „Bóg zapłać”.
 2. W okresie Adwentu chrześcijanie bardziej pochylają się nad słowem Boga i w jego kontekście dokonują analizy swego życia. Zróbmy wszystko, abyśmy szczególnie poprzez przyjęcie słowa Bożego i sakramentu pokuty mogli z czystym sercem dzielić się opłatkiem w wigilijny wieczór z naszymi bliskimi, a w naszych sercach i rodzinach panował pokój i Boża miłość. W takim przeżyciu świat pomogą nam rekolekcję, które zaczną się w przyszłą niedzielę a poprowadzi je ks. Jarosław Bukowski- proboszcz parafii Smogorzewo.
 3. W czwartek tego tygodnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msza o 17.00.
 4. Zapraszam na roraty, które są w naszym kościele w poniedziałek i sobotę o godz.8.00. W środę zapraszam szczególnie dzieci i młodzież na mszę roratną na godzinę 6.45. Po mszy jak zawsze poczęstunek(gorąca herbata, kanapki, owoce).
 5. Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Wrażliwych i chętnych do pomocy proszę o wsparcie św. Mikołaja przez zakupienie 130 sztuk jednakowego asortymentu słodyczy.
 6. Caritas Polska rozprowadza w parafiach świece wigilijne w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dochód z ich sprzedaży wesprze dzieci z ośrodków opieki zastępczej, oraz dzieci – ofiary konfliktów wojennych. W związku z tym również w naszej parafii od dziś są rozprowadzane świece w cenie: 6zł
 7. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku apeluje: W okresie kiedy rozpoczyna się okres grzewczy, wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym czadem. Tlenek węgla tzw. „cichy zabójca” jest silnie trującym gazem, bezwonnym i bezbarwnym. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Od początku 2016 roku na terenie powiatu płońskiego odnotowaliśmy 13 zdarzeń związanych z podejrzeniami wydobywania się tlenku węgla. W związku z powyższym apelujemy o regularne czyszczenie przewodów kominowych i serwisowanie urządzeń grzewczych, które minimalizuje ryzyko powstawania czadu. Warto również zainwestować w czujkę tlenku węgla, którą można nabyć w wielu sklepach, a także przez internet. Umożliwia ona wczesne wykrycie i zaalarmowanie osób przebywających w domu.
 8. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:

 • Kradzież Świętego Mikołaja. O podwójnej kradzieży świętego Mikołaja – reportaż z włoskiego miasta Bari, gdzie znajduje się najważniejsze sanktuarium świętego.
 • miał 15 lat, gdy zmarł. Był komputerowym geniuszem i głęboko wierzącym młodzieńcem. Być może zostanie ogłoszony patronem informatyków;
 • o tym, że wspólne gotowanie i jedzenie zbliża ludzi i rozwiązuje wiele rodzinnych problemów.
Pobliska parafia:
grudzień 2016
P W Ś C P S N
« lis   sty »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa
Kategorie