Archive for maj, 2013

IX Niedziela zwykła

1. „Głoszenie Słowa Bożego” jest słuchaniem Boga i mówieniem Osoby do osoby. Międzyosobowy dialog zakłada zatem uprzednie spotkanie oraz otwarcie się człowieka na drugą osobę. Skierowanie słowa do człowieka, osoby wychodzącej mi naprzeciw, przypomina przyjazny gest podania dłoni i oznacza przyjęcie tejże osoby jako przyjaciela, z którym chcemy dzielić wspólny czas, odtąd nazwany naszym spotkaniem. Pierwsze przyjazne spotkanie może rozpocząć naszą wspólną historię, zwaną przyjaźnią lub miłością.
2. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – Wspomnienie św. Męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy, w środę – Wspomnienie św. Bonifacego, BM. , w piątek – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w sobotę – Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
3. Trwa Oktawa Bożego Ciała. Podczas oktawy Bożego Ciała po Mszy św. wokół naszego kościoła odbywać się będą procesje z Najświętszym Sakramentem. Ostatniego dnia oktawy, w czwartek, zostaną poświęcone wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Podczas święcenia ziół wznoszone są modlitwy o opiekę nad polami i o dobre zbiory. Wianki sporządzane są zazwyczaj z rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu. Zatyka się je za obrazy świętych, nad oknami i w sieni. Do tej pory przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne. Zapraszam was kochani na wieczorne msze św. i po nich na procesje. Znajdźmy czas na to, aby przyjść i prosić Boga o błogosławieństwo dla naszych rodzin. Zapraszam także asystę i dziewczynki do sypania kwiatów. Mieszkańców miejscowości proszę według harmonogramu;
Poniedziałek – Przepitki, Bolęcin;
Wtorek – Jędrzejewo, Kuchary;
Środa- Krajęczyn, Pruszkowo;
Czwartek- Królewo i Sobieski.
4. W piątek obchodzimy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W liturgii Kościoła rzymskokatolickiego przypada ona w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673-1675, który zażądał ustanowienia święta ku czci Jego Serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego). Celem święta jest: rozważanie miłości, którą Chrystus okazał przede wszystkim na krzyżu (ofiara krwawa) i okazuje podczas Mszy Świętej (ofiara niekrwawa), złożenie za nią należnego dziękczynienia i uwielbienia, wypełnienie obowiązku przebłagania za winy swoje i wszystkich ludzi, gdyż grzechy ludzkie zraniły Najświętsze Serce Jezusowe. Można w tym dniu uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu zadość uczynienia Sercu Jezusa. Zapraszam na wieczorną Msze św. wszystkich moich parafian.
5. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić: Piotr Bucholc, kaw. zam. Krajęczyn i Klaudia Brzeszkiewicz, panna zam. w Piastowie. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.
6. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Spowiedź 16.30. Przypominam dzieciom i młodzieży o praktykowaniu pierwszych piątków miesiąca.
7. Zwyczajem lat ubiegłych organizuję pielgrzymkę, tym razem w Bieszczady, które są najpiękniejsze jesienią. Wyjazd będzie w dniach od 26 do 28 września. Koszt wyjazdu powinien się zamknąć w kwocie 350zł. Zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych. W cenie dwie obiadokolacje i dwa śniadania. Towarzyszyć będzie nam przewodnik. Chętnych proszę o zapisywanie się wraz z zadatkiem 100zł.
W najnowszym Gościu Niedzielnym
– o globalnej adoracji w globalnym świecie.
– czy naukowcy z USA sklonowali człowieka?
– Aleksander Kłak, srebrny medalista z Barcelony, opowiada o powrocie do Boga.

Boże Ciało

1. Idąc dziś z procesją wyznajemy wiarę w Chrystusa w Eucharystii, wielbimy Go i dziękujemy, że pozostał z nami pomimo naszej grzeszności i nie doceniania tego ogromnego daru miłości Boga do człowieka.
2. W oktawę Bożego Ciała msze św. będą odprawiane o godzinie 1700 wraz z nabożeństwem majowym w piątek i czerwcowym w dniach następnych. Po nabożeństwie będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła. W miarę możliwości proszę poszczególne miejscowości o mobilizację i udział w procesji jako asysta.
Piątek – Idzikowice, Salomona;
Sobota – msza tylko z rana;
Poniedziałek – Przepitki, Bolęcin;
Wtorek – Jędrzejewo, Kuchary;
Środa- Krajęczyn, Pruszkowo;
Czwartek- Królewo i Sobieski.
Jest to ostatni dzień oktawy, w jego trakcie odbędzie się poświęcenie wianków. Proszę wtedy o uczestnictwo parafialną asystę procesyjną. Codziennie przychodzą ministranci i dziewczynki do sypania kwiatkami.
3. Za przygotowanie ołtarzy na Uroczystość Bożego Ciała dziękuję mieszkańcom Kuchar Żydowskich, Krajęczyna, Królewa i Idzikowic. Dziękuję asyście procesyjnej, strażakom, służbie liturgicznej i dziewczynkom sypiącym kwiatkami. Dziękuję za ścięcie trawy wokół kościała panu Bogdanowi Czulińskiemu.
4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić: Piotr Bucholc, kaw. zam. Krajęczyn i Klaudia Brzeszkiewicz, panna zam. w Piastowie. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.
5. Zwyczajem lat ubiegłych organizuję pielgrzymkę, tym razem w Bieszczady, które są najpiękniejsze jesienią. Wyjazd będzie w dniach od 26 do 28 września. Koszt wyjazdu powinien się zamknąć w kwocie 350zł. Zakwaterowanie w pokojach 2 i 3 osobowych. W cenie dwie obiadokolacje i dwa śniadania. Towarzyszyć będzie nam przewodnik. Chętnych proszę o zapisywanie się wraz z zadatkiem 100zł.

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

1. W zeszłym tygodniu celebrowaliśmy w czasie świętej liturgii tajemnicę Zesłania Ducha Świętego. Dzisiaj uczestniczyliśmy jakby w drugim akcie tej celebracji, rozważając tajemnicę Trójcy Przenajświętszej. Dzisiejsze teksty liturgii w zadziwiający sposób ukazywały nam relacje zachodzące między Osobami Trójcy. Bóg Ojciec posyła na świat z misją zbawienia Jezusa Chrystusa, który przez przelanie Swojej Krwi obmywa nas z wszelkiego grzechu, a posłany przez Niego Duch napełnia nas miłością i prowadzi ku nadziei, która zawieść nie może. Otwórzmy nasze serca na treści płynące z Liturgii Słowa, ale nade wszystko na moc i łaskę płynącą z celebracji Misterium Chrystusa. Niech Duch Boży przepełni nasze serca, tak abyśmy oczyma wiary ujrzeli na ołtarzu działanie Świętej Trójcy.
2. W tym tygodniu wspominamy: w środę – Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, Dz., w czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w piątek – Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, w sobotę – Wspomnienie św. Justyna Męczennika
3. Dzisiaj Dzień Matki. Pamiętajmy w tym dniu szczególnie o naszych matkach. Suma odprawiona o godzinie 11.00 będzie ofiarowana w ich intencji.
4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić: Łukasz Chmielewski, kaw. zam. Nowe Miasto i Anna Włodarska, panna zam. w Idzikowicach. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.
5. W najbliższy czwartek obchodzić będziemy Uroczystość Bożego Ciała. Tego dnia Lud Chrześcijański składa z pobożnością świadectwo wiary w Eucharystię wychodząc z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wsi. Po mszy św. o godz. 11.00 odbędzie się procesja do czterech ołtarzy. Bardzo proszę wszystkich mieszkańców o ubranie również okien swoich domów emblematami eucharystycznymi lub obrazami. Niech to święto jeszcze bardziej nas jednoczy wokół tak pięknego celu. Zapraszam do uczestnictwa w procesji całą asystę – osoby noszące figurki, chorągwie, baldachim, dziewczynki sypiące kwiatki oraz Panów Strażaków. Przybądźmy licznie świętować wdzięczność Bogu za to, że pozostał z nami i karmi nas, abyśmy w drodze nie ustali. Od piątku do przyszłego czwartku trwa oktawa Bożego Ciała. Tradycyjnie po mszy św. wieczornej procesja eucharystyczna wokół kościoła. Bardzo proszę o to, aby zorganizować dziewczynki do sypania kwiatków. Ołtarze w tym roku przygotowują mieszkańcy: Kuchar, Idzikowic, Królewa, Krajęczyna.
6. W piątek kończy się maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Codziennie w naszym kościele odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy. Zachęcam wszystkich moich Parafian do udziału w rajdzie rowerowym w przyszłą niedzielę, połączonym z nabożeństwem majowym na trasie Kuchary – Krajęczyn. Zapraszam chętnych na rowerach do Kuchar na 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.15, następnie o 18.00 zawitamy w Krajęczynie. Zapraszam chętnych do wspólnej modlitwy i rekreacji. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic, Królewa oraz karetka z obsadą lekarską. Proszę, aby majowe prowadzili ci co zawsze, zmienić proszę tylko godzinę spotkania przy figurce.
7. Wizytacja biskupa Romana Marcinkowskiego przebiegła w miłej atmosferze. Jako wspólnota zaprezentowaliśmy się dobrze. Dziękuję wszystkim serdecznie, którzy przyczynili się do takiego obrazu poprzez zaangażowanie i pomoc przy pracach. Szczególnie pragnę podziękować pani Joli Pilińskiej za przygotowanie posiłków, panom kościelnemu i organiście za pracę w kościele i wokół, za dekoracje kwiatowe pani Dorocie Beszczyńskiej, dziękuję za pomoc paniom Matyjaszek i panu Zbigniewowi Choncherze, dziękuję za wyrównanie parkingu przed kościołem. W ostatnim czasie zmodernizowaliśmy nagłośnienie i naprawiono rzutnik, dziękuję za to panom Ireneuszowi Maranowskiemu i Mariuszowi Wyszyńskiemu. Gorąco dziękuję tym, którzy reprezentowali naszą parafię dając sprawozdania z działalności grup, wszystkim zaś za przybycie i wspólną modlitwę.
8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać! W tym tygodniu otrzymałem 200zł od państwa Kaczyńskich z Salomonki.
W Gościu
– o beatyfikowanym włoskim księdzu zamordowanym przez sycylijską mafię;
– dlaczego Niemcy nie kochali Benedykta XVI tak, jak Polacy Jana Pawła II? – rozmowa z kard. Joachimem Meisnerem.

Niedziela zesłania Ducha Świętego

1. W dniu dzisiejszym przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która finalizuje okres paschalny, wprowadzając nas w czasy przyszłe. Chrystus posłał na ziemię Ducha Pocieszyciela, który wraz z ludem Bożym buduje Jego Mistyczne Ciało – Kościół Święty. W czasie tej uroczystości rozważamy tajemnicę zesłania Ducha Świętego, a w niej tajemnicę Bożej miłości, która zawsze jest tak bliska człowiekowi. Chrystus jest pośród nas w swoim Kościele i pod znakami sakramentalnymi, które uświęca swoją mocą Duch Pana. Pragnijmy otworzyć nasze serca na działanie Boskiego Ducha, który obficie wylewa zdroje łask i siedmiorakie dary.
2. 22 maja w środę, naszą wspólnotę parafiną nawiedzi ks. biskup Roman Marcinkowski. Dokona wizytacji i udzieli sakramentu bierzmowania na mszy św. o godzinie 17.00 na którą zapraszam wszystkich moich parafian.
3. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – Święto Maryi Panny, Matki Kościoła, w piątek – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych.
4. Trwa miesiąc maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Codziennie w naszym kościele odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy. Zachęcam wszystkich moich Parafian do udziału w rajdzie rowerowym na przyszłą niedzielę, połączonym z nabożeństwem majowym na trasie Kuchary – Krajęczyn. Zapraszam chętnych na rowerach do Kuchar na 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.15, później o 18.00 zawitamy w Krajęczynie. Zapraszam chętnych do wspólnej modlitwy i rekreacji. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic, Królewa oraz karetka z obsadą lekarską. Proszę, aby majowe prowadzili Ci co zawsze, zmienić proszę tylko godzinę spotkania przy figurce.
5. W przyszłą niedzielę suma (godz. 11.00) będzie odprawiona na cmentarzu grzebalnym w intencji wszystkich spoczywających w obrębie naszej parafii. Już dziś proszę, strażaków o kierowanie ruchem, a nas o korzystanie z parkingu przy organistówce. Zapraszam.
6. Wkrótce przeżywać będziemy Boże Ciało. Bardzo proszę o zorganizowanie się mieszkańców: Kuchar, Idzikowic, Królewa, Krajęczyna celem przygotowania ołtarzy.
7. Jutro święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. W czasie trwania II Soboru Watykańskiego biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie NMP Matką Kościoła i oddanie jej macierzyńskiemu sercu całej ludzkości. Paweł VI dnia 21 XI 1964 roku spełnił tę prośbę i ogłosił Maryję Matką Kościoła. Jutrzejsze święto podkreśla rolę, jaką Maryja spełnia w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.
W najnowszym Gościu Niedzielnym
– jak to się stało, że w wielu krajach europejskich to partie nazywające siebie chrześcijańskimi głosują za aborcją, eutanazją czy związkami partnerskimi?
– o nowym święcie Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana, które będziemy obchodzić w tym roku po raz pierwszy;
– w jakich okolicznościach zginęli męczennicy z Otranto, kanonizowani w ostatnią niedzielę przez papieża Franciszka.
W Małym Gościu Niedzielnym
– płyta CD z filmem o św. Janie Bosko;
– jak powstają burze, błyskawice i pioruny;
– ministranci z Jastrzębia-Zdroju, którzy wszędzie biegają z mapą.

Wniebowstąpienie Pańskie

1 Nie tak dawno uczestniczyliśmy w obrzędach świętego Triduum Paschalnego, a dzisiaj gromadzimy się w kościele, aby celebrować Eucharystię w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus w obecności Apostołów, uniósł się do nieba, aby zasiąść po prawicy Ojca. Apostołowie zaś, a wraz z nimi i my do dnia dzisiejszego wpatrujemy się w niebo, oczekując dnia, w którym Chrystus ponownie przyjdzie na ziemię, aby dokonać ostatecznego sądu. Ta przemijalność czasu, nakazuje nam żyć w nieustannej czujności i trosce o łaskę uświęcającą, gdyż czas płynie szybko, a dzień sądu jest już bliski. Poprzez słuchanie Słowa Bożego i udział w eucharystycznej Uczcie, niechaj nasze serca zostaną przepełnione Bożą nadzieją i radością, tak, abyśmy dzięki mocy Ducha Świętego mogli stać się Chrystusowymi świadkami, aż po krańce ziemi.
2 W tym tygodniu wspominamy: we wtorek – Święto ś. Macieja Apostoła, w czwartek – Święto św. Andrzeja Boboli, KM., Patrona Polski
3 W dzisiejszą niedzielę zdejmuje się z krzyża procesyjnego czerwoną stułę oraz chowa się figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego.
4 Dni powszednie w okresie między Wniebowstąpieniem a Zesłaniem Ducha Świętego mają specjalne znaczenie, gdyż są dniami przygotowania na przyjęcie Ducha Świętego Pocieszyciela.
5 W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Artur Radomski, wdowiec zam. w Sobieskach i Bogumiła Lewandowska, panna zam. w Sobieskach, oraz Łukasz Chmielewski, kaw. zam. Nowe Miasto i Anna Włodarska, panna zam. w Idzikowicach. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.
6 Trwa miesiąc maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Codziennie w naszym kościele odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy. Zachęcam wszystkich moich Parafian do udziału w tych nabożeństwach.
7 22 maja naszą wspólnotę parafialną odwiedzi Jego Ekscelencja ks. Biskup Roman Marcinkowski.
8 Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać! W tym tygodniu otrzymałem 100zł od Państwa Kućmińskich z Jędrzejewa.
W najnowszym Gościu Niedzielnym
– rozmowa z ks. Biskupem Edwardem Dajczakiem o pomysłach na zatrzymanie w Kościele bierzmowanej młodzieży.
– dlaczego nie można na maturze zdawać egzaminu z religii, a można z wiedzy o tańcu;
– sylwetka Siostry Laury, pierwszej świętej w historii Kolumbii, kanonizowanej w tę niedzielę.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
2. Dziś dzieci uczęszczające do II klasy szkoły podstawowej przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa w Komunii św. W przyszłą niedzielę dzieci klas IV przeżywać będą uroczystość odnowienia sakramentu chrztu św. Serdecznie proszę niezainteresowanych tą uroczystością, w miarę możliwości o wybranie mszy św. na godzinę 9.00 bądź 15.00.
3. Dziękuję serdecznie rodzicom dzieci za przygotowanie kościoła i terenu wokół do uroczystości.
4. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w poniedziałek – świętych Apostołów Filipa i Jakuba, w środę – św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski.
5. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Krzyżowe, podczas których modlimy się o dobre urodzaje oraz w intencji krajów głodujących.
6. Próba młodzieży przed sakramentem bierzmowania w sobotę o godzinie 18.00.
7. Spotkanie z ministrantami w sobotę o godzinie 14.00
8. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Łukasz Kawecki, kaw. zam. w parafii Nowe Miasto i Anna Czerniakowska, panna zam. w Królewie, oraz Artur Radomski, wdowiec zam. w Sobieskach i Bogumiła Lewandowska, panna zam. w Sobieskach. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.
9. 8 maja o godzinie 12.00 w Jońcu przed urzędem gminy będzie autobus w którym można oddać krew przeznaczoną dla naszego Wójta Bogdana. Wiemy, że krew jest bezcenna dlatego na pewno komuś potrzebującemu uratuje życie. Oddając krew powinniśmy być po jedzeniu i wypiciu minimum litra napojów.
10. Trwa miesiąc maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Codziennie w naszym kościele odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy. Zachęcam wszystkich parafian do udziału w tych nabożeństwach.
11. W niedzielę 26 maja (dzień matki) o godz. 11.00 na naszym cmentarzu będzie msza św. w intencji spoczywających w obrębie naszej parafii. Natomiast o godzinie 17.00 będzie rajd rowerowy do figurek na trasie Kuchary – Krajęczyn.
12. Od piątku rozpoczynamy nowennę do Ducha Święto przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.
W najnowszym „Gościu” znajduje się deklaracja, na której można złożyć swój podpis by zapewnić spójność prawa europejskiego w sprawach dotyczących życia.
– naklejka „Prowadzę, jestem trzeźwy” oraz tekst o tym, jak alkohol spowalnia i ogranicza reakcje człowieka;
– czym jest przebaczenie? – wzruszające świadectwa osób, które doświadczyły efektów tego procesu.

Pobliska parafia:
maj 2013
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa
Kategorie