Archive for grudzień, 2014

Niedziela Świętej Rodziny

1. Święta Rodzina jest dla nas wzorem życia opartego na miłości i wzajemnym zaufaniu. Jest przykładem dla wielu małżeństw, że mimo wszelkich trudności i problemów, warto po raz kolejny zaufać i przebaczyć, aby znów budować Bożą rodzinę. Podczas tej Mszy świętej prosiliśmy za wszystkie polskie rodziny, aby mimo różnych trudności zawsze były Bogiem silne. Prośmy również każdego dnia w naszych prywatnych modlitwach o dar pojednania i przebaczenia dla rodzin skłóconych i rozbitych, aby na nowo wróciły na drogę wzajemnej miłości i swoim życiem naśladowali rodzinę z Nazaretu.
2. W środę zakończenie roku 2014. Zapraszam na specjalne nabożeństwo z tej okazji na godzinę 16.00. Zechciejmy przyjść i podziękować Bogu za wszystko, czego doświadczyliśmy dzięki jego Opatrzności w tym mijającym roku 2014.
3. W czwartek tego tygodnia rozpoczynamy rok 2015. W dniu tym przypada uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. Obecność w kościele obowiązkowa (pod sankcją grzechu ciężkiego). Porządek nabożeństw niedzielny (9.00; 11.00; 15.00).
4. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – św. Tomasza Becketa, biskupa męczennika; w piątek – świętych Bazylego i Grzegorza z Nazjanzu, biskupów i doktorów Kościoła.
5. Od jutra rozpocznę wizytę duszpasterską rodzin, zwaną kolędą.
W tym tygodniu odwiedzę:
29 XII ( poniedziałek) Przepitki, Salomonka i domy po drodze w Królewie
30 XII (wtorek) Pruszkowo
31 XII (środa) Sobieski
2 I (piątek) Zaolzie i Kolonia Idzikowic
3 I (sobota) Bolęcin FUD
Chciałbym rozmawiać na temat naszej wiary, która wyraża się miedzy innymi w praktykach religijnych, o peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (30 września 2015), o Światowych Dniach Młodzieży.
Pan kościelny będzie chodził z wodą święconą, kredą i kadzidłem, tak jak to było w ubiegłych latach. Ofiary jakie wtedy są składane stanowią wynagrodzenie za Jego codzienną pracę w kościele.
Na drzwiach naszych domów po zewnętrznej stronie drzwi piszemy imiona trzech króli. Jest to przyznanie się przed światem, że jesteśmy chrześcijanami. Prosiłbym bardzo, aby w czasie kolędy, jeśli będzie to możliwe, rodzina była w komplecie. Na stole powinny być: krzyżyk, woda święcona, kropidło i świeczki. Dzieci, a szczególnie młodzież proszę o przygotowanie zeszytów z religii.
Jeśli ktoś będzie miał ochotę mnie poczęstować to proszę o potrawy dietetyczne (gotowane). W piątki będę wdzięczny za jedzenie postne, gdyż zgodnie z prawem kościelnym poszczę we wszystkie piątki w roku. Bardzo proszę o samochód z danej miejscowości, w której będę kolędować. Ofiary składane z racji kolędy są dzielone i przeznaczane na potrzeby naszej Parafii, w części są odprowadzane na pomoc budującym się kościołom, a w części na moje utrzymanie.
6. W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu o 16.30.
7. 25 stycznia odbędzie się I Bieg Powstania Styczniowego w Kucharach Żydowskich. Dochód przeznaczony będzie na leczenie i rehabilitację Sandry Sulewskiej. Organizatorami są PCK, honorowi dawcy krwi i szpiku, Urząd Miast Płońsk, Urząd Gminy, Płońsk, Sochocin, Joniec, Nadleśnictwo Płońsk i Klub Biegacza.
8. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

 

Boże Narodzenie

ŻYCZENIA BISKUPA PŁOCKIEGO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
Kochani Diecezjanie!
Wypełnił się czas adwentowego oczekiwania. Pragnę Wam wszystkim złożyć serdeczne życzenia świąteczne. W dniu narodzin naszego Zbawiciela modlę się za całą naszą rodzinę diecezjalną. Życzę, byście doświadczyli w tym szczególnym momencie bliskości Boga, Jego miłości i niezgłębionego miłosierdzia. Niech Boże Dziecię, które narodziło się w Betlejem, darzy Was błogosławieństwem i potrzebnymi łaskami.
Życzę również, Wam wszystkim Kochani, by zbliżający się Nowy Rok 2015 wolny był od wojny, konfliktów i wydarzeń, które mogłyby niepokoić nasze serca. Nowonarodzony Jezus niech obdarza radością i pokojem. Z darem modlitwy i pasterskim błogosławieństwem. Płock, dnia 10 grudnia 2014 r.
Wasz biskup Piotr
1. Z okazji uroczystości Narodzenia Pańskiego naszym Drogim Parafianom, Gościom i Dobrodziejom składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt. Niech Nowonarodzone Dziecię, Bóg, który stał się Człowiekiem z miłości do człowieka, da Wam z wielką radością przeżywać kolejną rocznicę jego narodzin. Niech Jezus Chrystus błogosławi was, wasze Rodziny, waszych bliskich: niech obficie obdarzy swoją łaską i pokojem, który przyniósł z nieba wszystkim „ludziom dobrej woli”. Życzeniami świątecznymi i modlitwą otaczam wszystkie rodziny naszej parafii, dzieci, młodzież, ludzi chorych, samotnych, starszych i przebywających w szpitalach.
2. Osoby, które przyjęły Komunię świętą w czasie Pasterki, mogą po raz drugi przyjąć Chrystusa Eucharystycznego uczestnicząc we Mszy świętej w ciągu dnia.
3. Dziękujemy za przekazane nam życzenia świąteczne, za wszelką pomoc w przygotowaniach do Świąt – porządki, ustawianie choinek i szopki, a także za ofiary i dary złożone na cele parafialne. Dziękuje za wspólne śpiewanie kolęd przed pasterką.
4. Po sumie w naszej Parafii pojawi się św. Mikołaj w tradycyjnym stroju biskupa. Zapraszam wszystkie małe dzieci i te chodzące do szkoły podstawowej, aby mogły być obdarowane z wielkości i szczodrobliwości wszystkich naszych wielkodusznych darczyńców. Bóg zapłać za włączenie się w tę akcję.
5. Dziś nie ma mszy św. o 15.00, natomiast jutro porządek niedzielny. Zapraszam więc na godzinę 9.00, 11.00 lub 15.00. Nie obowiązuje nas post, gdyż mamy dyspensę od pokarmów mięsnych.
6. Dziękuję za choinki do kościoła państwu Zdanowskim z Pruszkowa.
7. Są Jeszcze wolne miejsca na naszą majową pielgrzymkę po sanktuariach znajdujących się w: Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugali i Szwajcarii. Bliższe informacje w zakrystii.
8. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Możemy nabyć Małego Gościa Niedzielnego i Gościa Niedzielnego w zakrystii.
Porządek kolędy
29 XII ( poniedziałek) Przepitki, Salomonka i domy po drodze w Królewie
30 XII (wtorek) Pruszkowo
31 XII (środa) Sobieski
2 I (piątek) Zaolzie i Kolonia Idzikowic
3 I (sobota) Bolęcin FUD
5 I (poniedziałek) Bolęcin wieś
9 I (piątek) Jędrzejewo i Kolonia Kuchar
10 I (sobota) Kuchary lewa strona od państwa Sokołowskich
12 I (poniedziałek) Kuchary prawa strona
13 I (wtorek) Krajęczyn od Podgrabia
16 I (piątek) Krajęczyn prawa strona
17 I (sobota) Idzikowice do państwa Brzeszkiewicz
19 I (poniedziałek) Idzikowice od strony Królewa
20 I (wtorek) Królewo Kolonia
21 I (środa) Królewo lewa strona od państwa Karczewskich
22 I (czwartek) Królewo prawa strona

IV Niedziela Adwentu

1. W środę Wigilia Bożego Narodzenia. Powinna ona być przeżywana według duchowości i tradycji katolickiej, dlatego przypominam, że potrawy wigilijne są potrawami postnymi, nie powinno się też spożywać alkoholu. Gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem, oznacza to czystość i świętość Dzieciątka i Rodziny, zastawiamy dodatkowe nakrycie, które jest znakiem pamięci o naszych zmarłych i podróżnych. Na stole kładziemy Pismo Święte. Wieczerzę rozpoczynamy od znaku krzyża i zapalenia świecy. Następnie najstarsza osoba z rodziny odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1–7). Po odczytaniu Ewangelii należy pomodlić się za rodzinę modlitwą „Ojcze Nasz” oraz za naszych zmarłych odmawiając „Wieczny odpoczynek”. Łamiąc się pobłogosławionym opłatkiem, składamy sobie życzenia.
2. Podczas wieczerzy wigilijnej zapalimy świecę Caritas. Można je nabywać w cenie – 6 zł. Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom.
3. Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia o godz. 11.00 naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Serdecznie dziękuję tym, którzy wzięli udział i poprzez swoją cząstkę wsparli dzieło św. Mikołaja. Darczyńcami indywidualnymi były osoby zamieszkałem w naszej parafii jak, również mające domy rekreacyjne na terenie naszej parafii. Serdecznie dziękuję też urzędom Gminy Joniec i Sochocin za włączenie się w to dzieło.
4. Bardzo dziękuję za przygotowywanie poczęstunku dla dzieci po roratach państwu Magdzie i Zenonowi Piekut.
5 . Zapraszam członków Caritasu na opłatek w przyszła niedziele na godzinę 16.00.
Opłatek dla Rady Parafialnej i Gospodarczej będzie w niedziele o 18.00. Ministrantów i grupę lektorską zapraszam na opłatek we wtorek po mszy św. o 17.00.
6 . Przed pasterką o godz. 22.30 pan Organista zaprasza na wspólne kolędowanie. Pasterka w naszym kościele będzie o godzinie 23.00. W pierwszy dzień świąt Bożego narodzenia msza jest o 9.00 i 11.00. Nie będzie mszy o 15.00. W drugi dzień świąt porządek niedzielny.
7. Dziś przed Urzędem Gminy w Jońcu wspólne kolędowanie o godzinie 17.00.
8. Chętnych do pomocy w dekorowaniu naszego kościoła na święta Bożego narodzenia zapraszam na 23 grudnia (wtorek) na godzinę 9.00.
9. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu – numerze specjalnym w cenie 7zł.
Dodatek specjalny – z modlitwą przy wigilijnym stole i śpiewnikiem, zawierającym nawet kilkanaście zwrotek najpopularniejszych kolęd. Dodatek pomocny do pobożnego przeżycia wieczerzy wigilijnej.
– dlaczego Jezus przyszedł na świat w Imperium Rzymskim, i to w okresie jego największej świetności? Na pytanie odpowiada wybitny biblista, ks. prof. Waldemar Chrostowski;
– o tym, jak w Anglii, zakrystianie, którzy dekorowali kościół świątecznymi ozdobami, płacili kary pieniężne, a duchownym uczącym o Bożym Narodzeniu groziło więzienie.
W Małym Gościu
– prawdziwe gęsie pióro do zapisania najważniejszych wydarzeń swojego życia. Takim piórem księgę swojego życia spisała św. Teresa z Ávila, bohaterka tegorocznych rorat;
– „małogościowa” opowieść wigilijna o trzech królach, trzech siostrach, pasterzach i szpiegach, którzy szukali żłóbka.

III Niedziela Adwentu

1. Dnia 27 listopada 1830 roku Matka Najświętsza objawiła się św. Katarzynie Labouré, nowicjuszce u sióstr szarytek w Paryżu. Poprosiła wtedy m.in. o wybicie medalika, obiecując, że osoby, które będą go nosić z ufnością, otrzymają wielkie łaski. Tak też się stało, dlatego nazwano go cudownym medalikiem. Medalik ten ze czcią nosiła św. Bernadetta z Lourdes. Nie rozstawał się z nim również św. Maksymilian Maria Kolbe i kiedy założył Rycerstwo Niepokalanej, obrał go za szczególny znak stowarzyszenia.
2. Wczoraj obchodzimy kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, pamiętajmy w modlitwach o naszych braciach i siostrach zamordowanych przez reżim komunistyczny.
3. Odprawiana jest msza adwentowa ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwana roratami. Zapraszam w środę na godz. 6.45 i sobotę na godz. 8.00.
4. Dziś rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które prowadzi o. Andrzej Dębski pallotyn pracujący w Ząbkach. W niedzielę zapraszam na godziny: 9.00, 11.00 i 15.00. Natomiast w poniedziałek i wtorek spotkamy się o godzinie 9.00, 11.00 i 18.00. W poniedziałek na 11.00 zapraszam dzieci, a we wtorek chorych i starszych. Obłożnie chorych, których zgłosicie odwiedzę w domach we wtorek po godzinie 13.00.
5. Dziś po mszy św. o 9.00 spotkanie z dziećmi do komunii, natomiast po mszy o 15.00 z kandydatami do bierzmowania.
6. Podczas wieczerzy wigilijnej zapalimy świecę Caritas. Można je nabywać w cenie – 6 zł. Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom.
7. Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Wrażliwych i chętnych do pomocy proszę o wsparcie św. Mikołaja przez zakupienie 120 sztuk jednakowego asortymentu słodyczy. Zapraszam członków Caritasu na opłatek w przyszła niedziele na godzinę 16.00.
Opłatek dla Rady parafialnej i gospodarczej będzie w niedziele o 18.00.
8. Chętnych do pomocy w dekorowaniu naszego kościoła na święta Bożego narodzenia zapraszam już dziś na 23 grudnia (wtorek) na godzinę 9.00.
9. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:
– jak biegłem z Adasiem na rękach, modliłem się cały czas! Do św. Tadeusza Judy – mówi komendant Michał Godyń, policjant, który odnalazł zmarzniętego chłopca.
– św. Teresa Wielka, karmelitanka z Ávila, wie o człowieku o wiele więcej niż współczesna psychologia – trzecia część adwentowego cyklu pod tytułem „Solo Dios basta”;
– do czego będą potrzebne komputery na światło, miliardy razy szybsze od obecnie używanych?

II Niedziela Adwentu

1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w poniedziałek – Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny(mszę św. o 8.00 i 16.00.), w sobotę – św. Łucję, dziewicę męczennicę.
2. Dzisiaj druga niedziela Adwentu. Już od wielu lat tradycyjnie w tę niedzielę w kościołach przeprowadzana jest zbiórka do puszek na „Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Za dar serca i hojność ofiar: Bóg zapłać.
3. W okresie Adwentu chrześcijanie bardziej pochylają się nad słowem Boga i w jego kontekście dokonują analizy swego życia. Zróbmy wszystko, abyśmy szczególnie, poprzez uczestnictwo w rekolekcjach parafialnych i przyjęcie słowa Bożego i sakramentu pokuty, mogli czystym sercem dzielić się opłatkiem w wigilijny wieczór z naszymi bliskimi, a w naszych sercach i rodzinach panował pokój i Boża miłość.
4. Za tydzień rozpoczniemy rekolekcje adwentowe, które poprowadzi o. Andrzej Dębski pallotyn pracujący w Ząbkach. W niedzielę zapraszam na godziny: 9.00, 11.00 i 15.00. Natomiast w poniedziałek i wtorek spotkamy się o godzinie 9.00, 11.00 i 18.00. W poniedziałek na 11.00 zapraszam dzieci, a we wtorek chorych i starszych. Obłożnie chorych, których zgłosicie odwiedzę w domach we wtorek.
5.W przyszła niedziele po mszy św. o 9.00 spotkanie z dziećmi do komunii, natomiast po mszy o 15.00 z kandydatami do bierzmowania.
6. Tradycyjnie podczas wieczerzy wigilijnej zapalimy świecę Caritas. Można je nabywać w cenie – 6 zł. Dochód uzyskany ze sprzedaży przeznaczony jest na pomoc dzieciom.
7. Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Wrażliwych i chętnych do pomocy proszę o wsparcie św. Mikołaja przez zakupienie 120 sztuk jednakowego asortymentu słodyczy.
8. Zapraszam na roraty w środę(6.45) i w sobotę(8.00).
9. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu:
– czułem moc i potęgę modlitwy, miałem pokój serca i mogłem być wsparciem dla pozostałych uwięzionych – powiedział w rozmowie z „Gościem” ks. Mateusz Dziedzic, uwolniony z rąk rebeliantów w Republice Środkowej Afryki.
– o książce, jakiej jeszcze nie było – o męczennikach na każdy dzień roku. 365 krótkich historii chrześcijan, którzy za wierność Jezusowi oddali życie.
– szkoła dobrej modlitwy wg świętej Teresy z Avila – druga część adwentowego cyklu pod tytułem „Solo Dios basta”, czyli „Bóg sam wystarczy”.

 

Pobliska parafia:
grudzień 2014
P W Ś C P S N
« lis   sty »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa
Kategorie