Archive for styczeń, 2022

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

Dziś ostatnia niedziela stycznia tradycyjnie obchodzona jest jako Światowy Dzień Trędowatych ustanowiony w 1954 roku. Módlmy się dzisiaj za wszystkich dotkniętych tą chorobą, aby zostali uzdrowieni. Prośmy także za tych, którzy leczą i opiekują się chorymi, aby czynili to zawsze, szanując godność każdego człowieka.

W środę, 2 lutego, przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Będziemy wspominać dzień, kiedy Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do świątyni, aby ofiarować Go Panu. Starzec Symeon nazwał Jezusa „Światłem na oświecenie pogan i ludu Izraela”. Msza Święta z poświęceniem gromnic o godz. 17:00.

Tego dnia obchodzimy także ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą będziemy wspierać wszystkich, którzy oddali się na służbę Bogu i ludziom w zgromadzeniach życia zakonnego i instytutach świeckich. Będziemy prosić Boga o nowe powołania do życia zakonnego. Ofiary składane na tacę 2 lutego przeznaczone są na wparcie zakonów klauzurowych.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej w naszym kościele od godz. 16.30. Wyjazd do chorych z racji I Piątku Miesiąca od godz. 9.00

W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z kl. III przygotowujących się do pierwszej komunii Świętej i ich rodziców. Przyjedzie krawcowa, która będzie mierzyła dzieci, aby uszyć stroje.

W związku ze wzrostem zakażeń covid19 proszę i przypominam o stosowaniu dezynfekcji przed wejściem do kościoła.

W dzisiejszym numerze „Gościa Niedzielnego” warto zwrócić uwagę na artykuł odpowiadający na pytanie „Czy można osiągnąć zbawienie poza Kościołem?”.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom (zwłaszcza Agatom, tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

III NIEDZIELA ZWYKŁA

Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego.

W poniedziałek zakończyłem odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Odwiedziłem 322 rodziny. Dziękuję za miłe i serdeczne przyjęcie mnie w waszych domach, za dzielenie się swoimi problemami i spostrzeżeniami. Dziękuję za wszelkie posiłki oraz za zorganizowanie pojazdów i za poświęcenie czasu, aby obwieść mnie po wioskach.

We wtorek, 25 stycznia, przypada liturgiczne święto Nawrócenia Świętego Pawła. Kończy ono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

W środę, 26 stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu. To dzień wspólnej modlitwy i szukania tego, co łączy katolików i wyznawców Allaha.

W czwartek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

W przyszłą niedzielę, 30 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych.

APEL
Komendanta Wojewódzkiego Policji z s. w Radomiu
dotyczący zapobiegania oszustwom finansowym

W ostatnim czasie przestępcy finansowi wykorzystują coraz to nowe metody wyłudzania naszych oszczędności. Po dotychczasowych oszustwach na tzw. „wnuczka” czy „policjanta” nastał czas telefonicznego podszywania się, pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Wzrost takich przypadków zbiega się z pandemią koronawirusa i związanym z nią ograniczeniem kontaktów osobistych oraz przeniesieniem do Internetu wielu codziennych aktywności.
Najlepszym sposobem obrony w przypadku tego rodzaju oszustw są zawsze ostrożność oraz rozwaga. Za każdym razem należy weryfikować nazwę strony internetowej, na której podaje się wrażliwe dane, czy nazwę domeny, z której otrzymano ważną wiadomość mailową. Każdy błąd, nawet drobna literówka, mogą świadczyć o oszustwie. Bardzo istotne jest również używanie unikalnych i odpowiednio skomplikowanych haseł w każdym z serwisów (w szczególności podczas korzystania z kont pocztowych, za pomocą których można resetować hasła w innych serwisach). Wszelkie podejrzenia należy weryfikować, kontaktując się z rzekomym nadawcą za pomocą innego kanału niż ten, przez który dotarła wiadomość.

Mazowieccy funkcjonariusze Policji przypominają:

1. Nie ufaj osobom, które proszą o pieniądze lub Twoje dane osobowe – Tak działają oszuści!

2. Nie mów, ile pieniędzy posiadasz w domu i na koncie bankowym.

3. Nie podawaj danych osobowych, numerów kart płatniczych, numerów PIN, haseł do logowania, kodów sms do elektronicznych operacji finansowych.

4. Nie ulegaj presji czasowej jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

5. Nie wpuszczaj obcych do domu. Sprawdź tożsamość pracownika instytucji, którego widzisz po raz pierwszy.

6. UWAGA! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, tzw. „akcjach policyjnych” oraz nie prosi o przekazanie pieniędzy w celu zabezpieczenia ich przed utratą. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

7. Gdy nie masz pewności, kto do Ciebie dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że może to być oszustwo —rozłącz rozmowę! Poinformuj o tym funkcjonariuszy dzwoniąc na numer 112 lub telefon do najbliższej komendy Policji. Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy, można także zgłaszać osobiście w najbliższej jednostce Policji.

W „Gościu Niedzielnym” wykład na temat modlitwy psalmami, który zawiera też praktyczne wskazówki jak to robić. Do nabycia jest też „Mały Gość Niedzielny”.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

II NIEDZIELA ZWYKŁA

Dzisiaj na Mszy Św. o godz. 11.00 dzieci z naszej szkoły zaprezentują jasełka. Dzisiaj też po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania z klas I i II szkoły średniej.

Od 18 do 25 stycznia w Kościele obchodzimy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym czasie chrześcijanie różnych wyznań gromadzą się na wspólnych nabożeństwach, konferencjach i spotkaniach ekumenicznych. W ten sposób podejmują wysiłek, aby przezwyciężyć wszelkie podziały i doprowadzić do jedności wspólnoty wierzących w Chrystusa.

W piątek, 21 stycznia, będziemy obchodzili Dzień Babci, a w sobotę, 22 stycznia – Dzień Dziadka. Niech będzie to czas szczególnej pamięci i życzliwości dla naszych dziadków i babć. Żyjącym wypraszajmy obfitość Bożego błogosławieństwa, a zmarłym radość życia wiecznego.

W tym tygodniu z wizytą duszpasterska odwiedzę od godz. 9.00.
17. 01. (poniedziałek) Królewo lewa stronna od Państwa Karczewskich
Jest to ostatni dzień planowej kolędy. Jeżeli ktoś chciałby umówić się na indywidualną kolędę proszę o kontakt.

Przypominam i proszę, aby ci którzy chcą przyjąć ks. wychodzili z domów przed moją wizytą, będzie to dla mnie znak, iż taka rodzina jest gotowa na odwiedziny księdza. Te rodziny, które będą w tym czasie na kwarantannie, lub które nie są jeszcze gotowe na tradycyjny sposób kolędowania proszę aby poinformowały o tym telefonicznie Pana lub Panią sołtys bądź osobę która będzie nas woziła. – ewentualnie poprzedzających sąsiadów.

Proszę też, aby spotkanie z Panem Kościelnym, w miarę możliwości odbywało się na powietrzu z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Początek kolędy od godz. 9.00.

Dziękuję za ofiary na kościół w kwocie 500zł. Bóg zapłać.

W „Gościu Niedzielnym” kolejna płyta z kolekcji Biblia Audio a na niej księga Rodzaju i Wyjścia.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

Dzisiaj w liturgii celebrujemy święto Chrztu Pańskiego. Jezus staje w gronie grzeszników, aby przyjąć chrzest nawrócenia od Jana. Od tej chwili rozpoczyna publiczną działalność, głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia.

Dzisiejszy dzień to okazja, aby wspomnieć sakrament chrztu świętego. Przez ten sakrament zostaliśmy złączeni z Chrystusem i włączeni do Kościoła. Niech dzisiejszy dzień będzie dniem wdzięczności za naszych rodziców, rodziców chrzestnych, którzy wyznając wiarę, przynieśli nas do świątyni, abyśmy mogli dostąpić odrodzenia z wody i Ducha Świętego.

Dzisiaj kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Kolędy jednak tradycyjnie można śpiewać do 2 lutego.

Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z klas IV i ich rodziców. Natomiast w przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania z klas I i II szkoły średniej.

Nadal trwają odwiedziny kolędowe w tym tygodniu odwiedzę:

10. 01. (poniedziałek) Krajęczyn od Podgrabia
11. 01. (wtorek) Krajęczyn prawa strona
12. 01. (środa) Idzikowice od strony Królewa
13. 01. (czwartek) Idzikowice do Państwa Brzeszkiewicz
14. 01. (piątek) Królewo kolonia
15. 01. (sobota) Królewo prawa strona
Oraz w przyszłym tygodniu
17. 01. (poniedziałek) Królewo lewa stronna od Państwa Karczewskich

Przypominam i proszę, aby ci którzy chcą przyjąć ks. wychodzili z domów przed moją wizytą, będzie to dla mnie znak, iż taka rodzina jest gotowa na odwiedziny księdza. Te rodziny, które będą w tym czasie na kwarantannie, lub które nie są jeszcze gotowe na tradycyjny sposób kolędowania proszę aby poinformowały o tym telefonicznie Pana lub Panią sołtys bądź osobę która będzie nas woziła. – ewentualnie poprzedzających sąsiadów.

Proszę też, aby spotkanie z Panem Kościelnym, w miarę możliwości odbywało się na powietrzu z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych. Początek kolędy od godz. 9.00

W przyszłą niedzielę na Mszy Św. o godz. 11.00 dzieci z naszej szkoły zaprezentują jasełka. Zapraszamy.

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy: między innymi o ty, czy Jezus jako dziecko wiedział, że jest Bogiem, i dlaczego po latach przyjął chrzest od Jana Chrzciciela

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

W dalszym ciągu przeżywamy radość z narodzenia Pańskiego, choć to już druga niedziela po Świętach Bożego Narodzenia.

Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Św. i ich rodziców. Natomiast za tydzień spotkanie dla dzieci z klas IV i ich rodziców.

W czwartek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara (C + M + B), dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: „Christus Mansionem Benedicat”. Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr. Msze święte będą odprawiane tak jak w każdą niedzielę czyli o 9.00, 11.00 i 15.00. Przypominam, że jest to święto nakazane, czyli każdy katolik ma obowiązek uczestniczyć we Mszy św. Taca z tego dnia jest przeznaczona na Misje.

W piątek przypada pierwszy piątek miesiąca. Odwiedziny chorych od godz. 9.00 Natomiast litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu ze względu na kolędę odmówimy po Mszy Św. o godz. 17.00

W nasze parafii trwają odwiedziny kolędowe w tym tygodniu odwiedzę:
03. 01. (poniedziałek) Zaolzie i kolonia Idzikowic
04. 01. (wtorek) Kuchary prawa strona
05. 01. (środa) Pruszkowo
07. 01. (piątek) Kuchary lewa strona od Państwa Sokołowskich od 10.30
08. 01 (sobota) Bolęcin FUD
i w przyszłym tygodniu:
10. 01. (poniedziałek) Krajęczyn od Podgrabia

Początek kolędy od godz. 9.00 (oprócz piątku – od godz.10.30)

Przypominam i proszę, aby ci którzy chcą przyjąć ks. wychodzili z domów przed moją wizytą, będzie to dla mnie znak, iż taka rodzina jest gotowa na odwiedziny księdza. Te rodziny, które będą w tym czasie na kwarantannie, lub które nie są jeszcze gotowe na tradycyjny sposób kolędowania proszę aby poinformowały o tym telefonicznie Pana lub Panią sołtys bądź osobę która będzie nas woziła.

Proszę też, aby spotkanie z Panem Kościelnym, w miarę możliwości odbywało się na powietrzu z zachowaniem wszelkich zasad sanitarnych.

Cały plan wizyty duszpasterskiej znajduje się na parafialnym facebooku i Parafialnej Stronie Internetowej lub w gablocie przy kościele

Dziękuję tym wszystkim, którzy włączyli się w akcję paczek od św. Mikołaja

Do wieczności odeszła ś.p. Halina Zgrzembska zamieszkała w Idzikowicach. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia zwłaszcza Genowefom i Kacprom życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

Pobliska parafia:
styczeń 2022
P W Ś C P S N
« gru   lut »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiwa
Kategorie