Archive for sierpień, 2013

XXI I niedziela zwykła

1. W tym tygodniu wspominamy: we wtorek – św. Grzegorza Wielkiego, papieża i Doktora Kościoła.

2. Dzisiaj przypada 74. rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie za wolność naszej Ojczyzny i za wolność naszą.

3. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Przypominam o sakramencie pokuty kandydatom do bierzmowania.

4. Dzisiaj na Jasnej Górze odbywają się Ogólnopolskie Uroczystości Dziękczynienia za Plony 2013. Tam zjeżdżają się wszyscy rolnicy z całego kraju, aby przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej dziękować za opiekę i dobro, którego doświadczamy i jednocześnie wypraszać potrzebne łaski.

5. Błogosławieństwo tornistrów pierwszoklasistów w przyszłą niedziele na mszy o 9.00.

6. Dzieci ze szkoły podstawowej będą otrzymywać karteczki po niedzielnych mszach św.

7. Do nabycia są kalendarze rolników w formie obszernych książek zawierających mnóstwo różnych ciekawostek i przepisów. Cena kalendarza to 24 zł.

8. Spotkanie Grupy Synodalnej w przyszłą niedzielę o godzinie 17.00, zapraszam.

9. Przyszła niedziela jest drugą w miesiącu i tradycyjnie będzie to niedziela spotkań. Po mszy św. o godz.  9.00 zapraszam dzieci odnawiające przyrzeczenia chrztu św. Młodzież klas III gimnazjum (kandydatów do bierzmowania) zapraszam na spotkanie po mszy św. o 15.00.

10. Wyjeżdżających w Bieszczady proszę o uiszczanie wpłaty. Zainteresowanych wyjazdem informuj1)ę, że są jeszcze wolne miejsca.

W najnowszym Gościu Niedzielnym

– o parafii, której ewangelizacyjna siła została porównana do śpiącego olbrzyma.

– czym jest dar modlitwy w językach?

– w Kanadzie, demokratycznym zdawałoby się kraju, do więzienia trafiła kobieta tylko za to, że przed klinikami aborcyjnymi broniła dzieci nienarodzonych. Od sędziego, który wydał skazujący wyrok usłyszała: „mylisz się, i Twój Bóg też się myli”.

W Małym Gościu Niedzielnym

– o błogosławionym José del Rio, piętnastoletnim Meksykaninie, który bronił wiary za cenę życia;

– a także zakładka magnetyczna do książek z wizerunkiem błogosławionego José.

XXI niedziela zwykła


1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w poniedziałek – Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską; we wtorek – św. Monikę; w środę – św. Augustyna, biskupa i Doktora Kościoła; w czwartek – męczeństwo św. Jana Chrzciciela.

2. Trwają wakacje. Dla nas, a zwłaszcza dla naszych dzieci i młodzieży, niech staną się one okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno tej ziemi niech przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.

3. Trwa miesiąc trzeźwości. Bardzo prosimy o podjęcie apelu skierowanego do nas przez biskupów i powstrzymanie się od picia alkoholu.

4. Zachęcamy dzieci i młodzieży do spowiedzi z racji nadchodzącego nowego roku szkolnego.

5. Dziś nasza wspólnota przeżywa dożynki parafialne. Dziękujemy Bogu za Jego dobroć i  w modlitwach pamiętamy o tych,  którzy cierpią głód. Serdecznie dziękuję mieszkańcom Idzkowic za wieniec i dary ołtarza. W przyszłym roku proszę aby starostami byli mieszkańcy Królewa.

6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego

błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na

cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

 

W najnowszym Gościu Niedzielnym

W jakim stopniu, złożone 60 lat temu Jasnogórskie Śluby Narodu zostały wypełnione i czy są dziś potrzebne?

– o mało znanym, a genialnym pisarzu Gilbercie Chestertonie, angielskim dżentelmenie, który w porywający i dowcipny sposób głosił pochwałę Kościoła. Każdy katolik powinien poznać tego dorobek tego myśliciela;

– strach i wstyd towarzyszy tym, którzy opowiadają o Bogu na ulicy. O nawróceniach, ważnych rozmowach i odwadze opowiadają uliczni ewangelizatorzy.

XX niedziela zwykła


 

1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: we wtorek – św. Bernarda, opata, Doktora Kościoła; w środę – św. Piusa X, papieża; w czwartek – Najświętszą Maryję Pannę Królową; w sobotę – św. Bartłomieja Apostoła.

2. Trwają wakacje. Proszę nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.

3. Trwa miesiąc trzeźwości. Bardzo proszę o podjęcie apelu skierowanego do nas przez biskupów i powstrzymanie się od picia alkoholu.

4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Robert Popin, kawaler zamieszkały w Idzikowicach i Małgorzata Małż, panna zamieszkała w parafii Zalas. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.

5. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego

błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na

cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

6.W tym roku dożynki parafialne odbędą się 25 sierpnia. Proszę o pełnienie roli starostów rolników z Idzikowic. W roku przyszłym tę zaszczytna funkcję pełnić będą mieszkańcy z Królewa.

W najnowszym Gościu Niedzielnym

12 lat przed masakrą w Rwandzie Maryja podczas objawień przestrzegała przed bratobójczą wojną, w której życie straciło blisko milion ludzi.

– dzień z życia pielgrzyma w drodze na Jasną Górę;

– o mobilizacji modlitewnej Polaków przed Bitwą Warszawską w 1920 roku, która wpłynęła losy świata;

– 27 lat bez Boga – świadectwo nawróconego gangstera, który od 15 lat opowiada swoją historię.

XIX niedziela zwykła


1. Każdego dnia powinniśmy być przygotowani na spotkanie z naszym Przyjacielem – Jezusem Chrystusem, który przez ofiarę na krzyżu obmył każdy ludzki grzech swoją Krwią Przenajświętszą i w ten sposób przygotował nam miejsce na Uczcie w królestwie niebieskim. Przedsmakiem szczęścia w niebie jest Ofiara Eucharystyczna, w której uczestniczyliśmy. Niech nasza codzienność będzie wspólnym dziękczynieniem Panu Bogu za Ofiarę Jezusa, która przyniosła wszystkim ludziom zbawienie.

2. W czwartek, tj. 15 sierpnia, obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie zwane uroczystością Matki Bożej Zielnej. W tym dniu w kościołach święcimy wianki ziół i kwiatów z naszych pól i łąk. Porządek nabożeństw niedzielny. Tego dnia po raz kolejny na chwałę Matki Bożej i rozkwitu naszej wrażliwości prof. Jerzy Maciejewski da koncert, który odbędzie się po mszy św. o godz. 9.00. Zapraszam wszystkich wrażliwych na piękną muzyki na te wydarzenie artystyczne, które odbywa się po raz kolejny w naszej parafii. Pomimo tego, że ogłoszenie jest w przeddzień koncertu wierzę głęboko, że nie zabraknie nas i naszych przyjaciół (których proszę powiadomcie). Muzyka naszego narodowego kompozytora Chopina, będzie komentowana w przystępny dla każdego sposób przez pana Profesora.

3. 16 sierpnia w piątek nasza parafia przeżywać będzie odpust ku czci św. Rocha. Po sumie, która będzie o godz. 11.00 procesja eucharystyczna. Zapraszam asystę procesyjną, straż, proszę rodziców o zmobilizowanie dziewczynek do sypania kwiatkami. Zapraszam też na nabożeństwo główne ministrantów. Po mszy św. będzie błogosławieństwo zwierząt, zapraszam więc z naszymi pupilkami. Nowością tego roku będzie włączenie się  Nadleśnictwa Płońsk w nasz odpust ku czci św. Rocha. Pracownicy Nadleśnictwa opowiedzą o zwierzętach leśnych. Na stoisku znajdującym się koło kościoła będzie można zagrać w leśne koło fortuny, oraz wziąć udział w konkursie rozpoznawania tropów zwierząt leśnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszam po mszy świętej o godz. 9.00 i 11.00.

4. W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: w środę – św. Maksymiliana Marię Kolbego, kapłana męczennika; w sobotę – św. Jacka, kapłana.

5. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Robert Popin, kawaler zamieszkały w Idzikowicach i Małgorzata Małż, panna zamieszkała w parafii Zalas. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.

6. Trwa miesiąc trzeźwości. Bardzo prosimy o podjęcie apelu skierowanego do nas przez biskupów i powstrzymanie się od picia alkoholu, a trud ten ofiarujmy w intencji pielgrzymujących do tronu Naszej Matki.

7. Wyjeżdżających do Ziemi św. i w Bieszczady proszę o wpłacanie zaliczek.

W najnowszym Gościu Niedzielnym

Jak wygląda Kościół w mediach głównego nurtu? Kościół „dziennikarzy” i Kościół prawdziwy to dwie różne rzeczywistości.

– papież Franciszek nie zmienia nauki Kościoła o nierozerwalności małżeństwa;

– historia żyjącego w opinii świętości, prawie stuletniego staruszka, który w stolicy Bułgarii od wielu lat kwestuje na rzecz odnawiania starych świątyń;

– w wakacyjnym cyklu „Kościół na końcu świata” – Wenezuela, kraj niszczony przez populistyczną władzę, w którym mimo olbrzymich złóż ropy naftowej zwykli ludzie biedują.

 

XVIII niedziela zwykła


1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: we wtorek – Przemienienie Pańskiego; w czwartek – św. Dominika, kapłana; w piątek – św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein), dziewicę męczennicę, Patronkę Europy; w sobotę – św. Wawrzyńca, diakona męczennika.

2. Trwają wakacje. Niech będą one okazją do pogłębienia wiary. Pamiętajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej mszy świętej.

3. Trwa miesiąc sierpień, miesiąc trzeźwości. Bardzo proszę o podjęcie apelu skierowanego do nas przez biskupów i powstrzymanie się od picia alkoholu, a trud ten ofiarujmy w intencji pielgrzymujących do tronu Naszej Matki.

4. Miesiąc sierpień to również czas pielgrzymek do tronu naszej Matki na Jasnej Górze w Częstochowie. Wspomagajmy wszystkich, którzy podejmują trud pielgrzymowania naszą modlitwą i wyrzeczeniem.

5. Zostały wydane wspomnienia po naszej pielgrzymce do Włoch. Jest to 38 stronicowa książeczka, która zawiera wiele zdjęć – również grupowych. Znajdziemy tam barwne opisy zabytków i przeżywane przez nas wydarzenia. Koszt druku to 12 zł. Zainteresowanych proszę do zakrystii.

6. Chętnych na wyjazd do Ziemi św. proszę o oddawanie umów i uiszczanie zadatku. Pieniądze można też wpłacać na konto parafii, którego numer znajdziemy na stronie internetowej.

7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać! Pielgrzymi z ubiegłego poniedziałku ofiarowali 530zł.

8. W tym roku dożynki parafialne odbędą się 25 sierpnia. Proszę o pełnienie roli starostów rolników z Idzikowic. W roku przyszłym tę zaszczytna funkcję pełnić będą mieszkańcy z Królewa.

W najnowszym Gościu Niedzielnym

– o „efekcie Bergoglia” – korespondencja wysłannika „Gościa Niedzielnego” z XVIII Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro.

– o Koptach – egipskich chrześcijanach, którzy żyją jak obcy we własnej ojczyźnie;

– o konkordacie w 20. rocznicę jego podpisania między Rzeczpospolitą a Stolicą Apostolską – odpowiedź na absurdalne zarzuty podważające zasadność tego porozumienia.

Pobliska parafia:
sierpień 2013
P W Ś C P S N
« lip   wrz »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa
Kategorie