Archive for luty, 2021

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. W centrum liturgii drugiej niedzieli Wielkiego Postu Kościół stawia Jezusa, który na górze Tabor ujawnia trzem wybranym uczniom prawdę, że jest umiłowanym Synem Boga Ojca. Oni poznali prawdę o Jezusie, który ich wezwał i za którym podążyli. Niech czas postu będzie dla nas okazją nieustannego odkrywania prawdy o Tym, który na ołtarzach naszych świątyń ofiarowuje się Bogu za nas, staje się pokarmem na życie wieczne.
 
2. Jak co roku druga niedziela Wielkiego Postu to niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Przed Kościołem zbiórka do puszek na misje.
 
3. Dzisiaj po Mszy Św. godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z klasy IV przygotowujących się do odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Św.
 
4. Jutro rozpocznie się miesiąc, w którym w szczególny sposób będziemy oddawali cześć opiekunowi Pana Jezusa – św. Józefowi. Św. Józef jest nie tylko wspaniałym opiekunem Świętej Rodziny ale i niezwykłym orędownikiem w trudnych sprawach naszych rodzin. Pamiętajmy, iż ten rok jest ogłoszony przez ojca św. Franciszka rokiem św. Józefa, w związku z tym przez cały marzec po Mszy Św. będziemy odmawiać litanią do św. Józefa.
 
5, 1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, którzy są nazywani także żołnierzami niezłomnymi. Przez lata starano się wymazać pamięć o nich z historii naszego narodu. Ich miłość do ojczyzny, niezłomna walka o niepodległość i suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej, ofiara życia zasługują na naszą pamięć, a przede wszystkim na pełną miłości modlitwę.
 
6. W tym tygodniu obchodzimy pierwszy czwartek, piątek i sobotę miesiąca. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 16.00. Odwiedziny chorych z Komunią Św. w piątek od godz. 9.00
 
7. Zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych: Drodze Krzyżowej, która będzie w piątek o godz. 16.30 oraz Gorzkich Żalach, które w naszym kościele odprawiamy w niedzielę o godz. 14.45.
 
8. Co prawda jeszcze zima się nie skończyła, ale już dzisiaj bardzo serdecznie dziękuję Panu wójtowi gminy Joniec i jego pracownikom za odśnieżanie naszego parkingu przykościelnego.
 
9. Do nabycia są baranki wielkanocne w cenie 5zł – jest to okazja do spełnienia jałmużny wielkopostnej
 
10. Gość Niedzielny: Niepłodni. Niepłodne małżeństwa tęsknią i cierpią jak im pomóc? Ponadto: Paradoks posłusznego Rekolekcje wielkopostne z ks. Franciszkiem Blachnickim – spotkanie drugie. Oraz Morsowanie na krawędzi ekstremalne aktywności w górach – niegroźna moda czy igranie z życiem?
 
11. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom (szczególnie Helenom, Kazimierzom i Kazimierom) życzę Błogosławieństwa Bożego.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, czasu nawrócenia i pokuty. Uczyńmy wszystko, co możliwe, by ten czas nie był dla nas tylko kolejnym Wielkim Postem, ale doprowadził nas do pogłębienia duchowej relacji z Bogiem, który wychodzi nam naprzeciw, aby nas odnaleźć.
 
2. W piątek będziemy rozważać mękę Pana Jezusa w czasie drogi krzyżowej o godz.: 16:30., a w niedzielę o godz.: 14:45 podczas nabożeństwa gorzkich żali.Rekolekcje w tym roku w dniach 21 – 23 marca.
 
3. Jutro obchodzimy 90 rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie w Płocku w związku z tym proszę, aby w miarę możliwości jutro (poniedziałek) w godzinie miłosierdzia (15.00) odmówić koronkę do Miłosierdzia Bożego.
 
4 W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z klasy IV przygotowujących się do odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Św. a dzisiaj po Mszy Św. po godzinie 11.00 spotkanie dla klas III.
 
5. Przyszła niedziela jest Dniem Solidarności z Misjonarzami. Przed Kościołem zbiórka do puszek na misje.
 
6. Można już nabywać baranki wielkanocne „Caritas” w cenie 5zł.
 
7. Dziękuję pani Dorocie Beszczyńskiej za dekorację wielkopostną w kościele
 
8. W ubiegłym tygodniu do wieczności odeszły: Irena Majerowska zamieszkała w Pruszkowie, Helena Regina Domańska zamieszkała w Krajęczynie, oraz Helena Kucińska zamieszkała w Pruszkowie Zaolziu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie …
 
9. Gość niedzielny: Początek rekolekcji wielkopostnych pod hasłem „Któryś za nas cierpiał” w tym roku gościowym rekolekcjonistą jest doskonale znany oazowiczom ksiądz Franciszek Blachnicki, Ponadto: Rozmowa z pallotynem ks. Krzysztofem Kralką o tym, czy chrześcijanie skończą w rezerwacie oraz Krata klauzury nie separuje od świata – reportaż z klasztoru sióstr norbertanek z Ibramowic.
Do nabycia jest też „Mały gość niedzielny”.
 
10. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom życzę Błogosławieństwa Bożego

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Wspominamy dzisiaj św. Walentego, patrona ludzi zakochanych, ale także chorych i cierpiących na różne dolegliwości psychiczne. Za jego wstawiennictwem prośmy w intencji zakochanych, by nie mylili zakochania z pożądaniem, oraz o zdrowie dla tych, którzy borykają się z problemami natury psychicznej.
 
2. W tym tygodniu 17 lutego przypada środa popielcowa, którą to rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze Św. z obrzędem posypania głów popiołem w naszym kościele o godz. 9.00 i 18.00. Przypominam, że tego dnia wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich.
 
3. W dobrym przeżyciu Wielkiego Postu pomagają nam Nabożeństwa: Gorzkich Żali, które będzie odprawiane w każdą niedzielę Wielkopostną o godz. 14.45, oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej, które będzie odprawione w piątek godz. 16.30. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek.
 
4 W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z klas III przed pierwszą komunią św.
 
5. Gość Niedzielny: Jak dobrze zacząć Wielki Post? Ponadto: O tym, że zabytkowy krzyż na Giewoncie nie będzie już słupem ogłoszeniowym, oraz w cyklu „Z bliska” – niezwykłe miejsce, w którym nawraca się francuska młodzież, czyli o grocie św. Marii Magdaleny w Prowancji
 
6. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom życzę Błogosławieństwa Bożego

ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W UROCZYSTOŚCIACH
90. ROCZNICY PIERWSZEGO OBJAWIENIA JEZUSA MIŁOSIERNEGO W PŁOCKU

„Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały” (Dz. 47-48).

Umiłowani Diecezjanie! Obchodzimy w bieżącym roku 90. rocznicę pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego Siostrze Faustynie, które miało miejsce 22 lutego 1931 r. w klasztorze sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w Płocku przy Starym Rynku 14. To właśnie wtedy padły przytoczone wyżej słowa Jezusa Miłosiernego.

Główne uroczystości 90-lecia objawienia odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdziu w Płocku, w dniu 22 lutego 2021 r. o godzinie 17.00. Uroczystej Mszy św. będzie wtedy przewodniczył ks. Arcybiskup Jan Romeo Pawłowski z Watykanu.

Z racji na ograniczenia pandemiczne serdecznie zapraszam Was, moi Drodzy, do duchowej łączności z Sanktuarium Miłosierdzia w Płocku za pomocą Internetu. Msza Święta będzie transmitowana na kanale youtube Sanktuarium oraz na kanale youtube Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.
Dzień wcześniej, w niedzielę 21 lutego br., w I Niedzielę Wielkiego Postu, będę przewodniczył Mszy Świętej radiowej w kościele Św. Krzyża w Warszawie o godz. 9.00. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy.

Mając na uwadze troskę o to, aby „Płockie Betlejem Miłosierdzia” było miejscem, gdzie wierni z całego świata będą mogli z ufnością zawierzać się Bożemu miłosierdziu i doświadczać wielu łask, zwracam się także z prośbą do wszystkich diecezjan, kapłanów i wiernych świeckich, o wielkoduszne wsparcie dzieła rozbudowy diecezjalnego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. W nowej świątyni obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Zarządzam, aby ofiary zebrane na tacę w niedzielę 21 lutego 2021 r., zostały w całości przekazane dla Sióstr Bożego Miłosierdzia w Płocku na rozbudowę Sanktuarium.

Niech zaangażowanie materialne w dzieło rozbudowy Sanktuarium będzie wyrazem naszej wdzięczności za to, że Jezus Miłosierny wybrał sobie Płock, jako miejsce objawienia światu orędzia o nieskończonym Bożym miłosierdziu oraz znakiem naszej wielkoduszności. Obyśmy jak najszybciej z Boża pomocą mogli uczestniczyć w poświęceniu nowej świątyni.

Już teraz składam serdeczne “Bóg zapłać!” za finansowe wsparcie tej szlachetnej inicjatywy.
Płock, dnia 1 lutego 2021 r.

† Piotr Libera
Biskup Płocki

V NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Chrystus w czasie Eucharystii uczy nas modlitwy. Wielokrotnie wskazywał, że trzeba na nią znaleźć nie tylko miejsce, lecz także czas. Uczymy się w tym kościele, jak w sercu i w codzienności budować świątynię, w której będziemy spotykać Boga twarzą w twarz na modlitwie i wsłuchiwać się w Jego słowa.
 
2. W czwartek 11 lutego wspomnienie Matki Bożej z Lourdes – Światowy Dzień Chorego. W 1858 r., cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w grocie Massabielle Bernadetcie Soubirous objawiła się Matka Boża, która przedstawiła się jako Niepokalane Poczęcie, oraz wezwała do nawrócenia i prosiła o modlitwę. Pamiętajmy w naszych modlitwach o chorych szczególnie z naszej wspólnoty parafialnej.
 
3. Gość Niedzielny: Kto powinien decydować o tym, kiedy zaprzestać uporczywej terapii, i na czym polega różnica między rezygnacją z uporczywej terapii a eutanazją? Ponadto: Dlaczego coraz więcej dzieci i młodzieży wymaga pomocy psychiatry dziecięcego?, Polak – Chorwat dwa bratanki czyli o podobieństwach między Polską i Chorwacją.
 
4. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom życzę Błogosławieństwa Bożego.
Pobliska parafia:
luty 2021
P W Ś C P S N
« sty   mar »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Archiwa
Kategorie