Archive for luty, 2015

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTY

1. Wielu z nas pragnie stać się, w tym czasie pokuty, kimś innym i dlatego podejmuje różnego rodzaju wyrzeczenia. Bóg dostrzega te zabiegi człowieka, dlatego przez Kościół daje mu trzy specjalne narzędzia: post, modlitwę i jałmużnę. Modlitwę po to, byśmy pojęli sercem, że celem naszego życia jest Bóg, który zakochał się w człowieku; jałmużnę po to, byśmy dostrzegli i pokochali innych wędrowców w drodze do Ojca; post po to, byśmy za płaszczem przyzwyczajeń i nałogów, za stertą masek, jakie zakładamy przed ludźmi i przed sobą, zobaczyli jacy jesteśmy naprawdę.
2. W tym tygodniu w środę wspominamy św. Kazimierza Królewicza.
3. Przez cały okres Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa pasyjne: Gorzkie żale i Drogę krzyżową. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
4. Jak co roku, w drugą niedzielę Wielkiego Postu pragniemy pamiętać o polskich misjonarzach pracujących w różnych krajach świata. Są oni świadkami prawdy, że Bóg jest Miłością i kocha każdego bez wyjątku. Dlatego odpowiadając na apel dyrektora Dzieła Pomocy Ad gentes, organizujemy przed kościołem zbiórkę pieniężną na misje. Nasze ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa.
5. W tym tygodniu przypadają: pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Kandydatom do bierzmowania przypominam o spowiedzi w Pątek o 16.30.
6. W Jońcu w budynku szkoły 7 marca o godzinie 18.00 odbędzie Koncert Orkiestry Dętej z okazji rocznicy powstania, oraz dnia kobiet.
7. Rozliczając PIT za zeszły rok zachęcam do ofiarowania 1% osobom chorym na rehabilitacje poprzez fundacje wpisując numer KRS w formularzu. Na ołtarzu wyłożone są potrzebne dane, aby wesprzeć dziecko z Zespołem Downa – Adama Gąskie i Marię Kozłowska.
8. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu:
– dlaczego Kościół nie może udzielać Komunii rozwiedzionym i żyjącym w powtórnych związkach
– aż w 139 krajach chrześcijanie są dyskryminowani, co roku, aż 100 tys. Chrześcijan oddaje swe życie za wiarę;
– zdradzeni i samotni jak bohaterowie z westernów – młodzi Polacy przywracają pamięć o żołnierzach wyklętych.

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTY

1.Przez cały Wielki Post będzie trwała wielka akcja trzeźwościowa. W tym roku wszelki trud związany z abstynencją ofiarujemy w intencji dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodzin, aby Chrystus naprawdę i w pełni zamieszkał w ich sercach i aby ta przyjaźń przetrwała wszelkie życiowe próby. Niech nasze rodziny staną się prawdziwymi Kościołami domowymi, które będą promieniowały żywą wiarą. Poprzez umartwienie i pokutę przygotujmy się również na nawiedzenie naszej Parafii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
2. Rozpoczęły się bardzo wymowne i głębokie w treść nabożeństwa wielkopostne: nabożeństwo Drogi krzyżowej (godz. 16.30 piątek) i nabożeństwo Gorzkich żali. Na te nabożeństwa zapraszam wszystkich parafian. Wierni uczestniczący w Gorzkich żalach jak również w nabożeństwie Drogi krzyżowej mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.
3. Na ołtarzu Matki Bożej wyłożona jest złota księga wstrzemięźliwości. Bardzo proszę o wpisywanie swoich postanowień wielkopostnych. Tych, którzy swoim postanowieniem uczynią jałmużnę proszę o zbieranie swoich ofiar do skarbonek leżących obok księgi wstrzemięźliwości.
4. W związku z trwającym okresem wielkopostnym przypominam, że obowiązującymi dniami postnymi są: wszystkie piątki w ciągu roku oraz Środa Popielcowa. W tych dniach wierni chrześcijanie powinni unikać spożywania pokarmów mięsnych i brania udziału w zabawach i dyskotekach. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Rodzice powinni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie są związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w ducha pokuty.
5. Za tydzień, w drugą niedzielę Wielkiego Postu, zbiórka do puszek wspomagająca Misyjne Dzieło Pomocy Ad Gentes. Dzieło to jest powołane do modlitewnego i materialnego wspierania misjonarzy.
6. Ukazał się zeszyt bogato ilustrowany ze wspomnieniami z naszej ostatniej Pielgrzymki do Ziemi Świętej. Zachęcam do nabywania.
7. 7 marca o godzinie 8.00 organizowany jest wyjazd na MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ. Cena wstępu to 20zł. Autobus gratis, są wolne miejsca.
8. Mając na uwadze spopularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o Objawieniach, jakie miały miejsce w płockim klasztorze Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w dniu 22 lutego 1931 r., gdy Chrystus Pan poprosił Siostrę Faustynę o wymalowanie Jego Obrazu z podpisem JEZU, UFAM TOBIE, proszę aby dzieci i młodzież zapaliły ŚWIATŁA MIŁOSIERDZIA w 84-tą rocznicę tych objawień / niedziela 22 luty 2015 r. /, przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych, a w oknach naszych domów w godz. 19.00 – 21.00.
W Gościu:
Co czuje matka, patrząc na śmierć swojego syna? – początek wielkopostnego cyklu „Ludzie spod krzyża”. Śmierć dziecka widziana oczami Matki Jezusa i matki pięcioletniego Adasia.
– połowę życia spędził w niewoli – na początku lutego w niewyjaśnionych okolicznościach, po czternastu latach przebywania w odosobnieniu, zmarł najstarszy biskup Chin;
– o ludziach, którzy do Kościoła weszli od kuchni, czyli o wielkiej skuteczności kursów alfa.
W Małym Gościu Niedzielnym:
– plakat na wklejanie obrazków z Drogi Krzyżowej
– o dzieciach z Ukrainy, które z rodzicami uciekły przed wojną do Polski

SZÓSTA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czasu pokuty. Już w starożytności na znak pokuty posypywano sobie głowy popiołem. Obrzęd ten u chrześcijan nadal stanowi początek wielkopostnego okresu. Postarajmy się jak najliczniej zgromadzić się w tym dniu na Mszy świętej, aby w ten sposób rozpocząć w swoim życiu duchowym wzmożoną pracę nad sobą, zmierzającą do nawrócenia i zbliżenia się do Boga miłosiernego. W tym dniu obowiązuje nas wszystkich post ścisły, to jest jakościowy i ilościowy. Mszę św. wraz z posypaniem głów popiołem będą o 9.00 i 17.00.
2. Zapraszamy na nabożeństwa wielkopostne: Drogę krzyżową i Gorzkie żale. Droga krzyżowa będzie zawsze w piątek o godzinie 16.30. Gorzkie żale będą śpiewane podczas wszystkich mszy św. Dzieci podczas drogi krzyżowej otrzymają książeczkę, w której znajdują się fragmenty męki Pańskiej według Ewangelii św. Marka. Podczas nabożeństw rozdawane będą nalepki z tytułem perykopy, który trzeba dopasować do właściwego fragmentu zamieszczonego w książeczce. W książeczce znajdują się także teksty, które ułatwią najmłodszym przygotowanie się do spowiedzi (dekalog, przykazanie miłości, przykazania kościelne, warunki sakramentu pokuty, modlitwa przed spowiedzią, modlitwa po spowiedzi).
3. Na ołtarzu Matki Bożej wyłożona jest złota księga wstrzemięźliwości. Bardzo proszę o wpisywanie swoich postanowień wielkopostnych. Tych, którzy swoim postanowieniem uczynią jałmużnę proszę o zbieranie swoich ofiar do skarbonek leżących obok księgi wstrzemięźliwości.
4. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu:
– Czy muzułmanie i my, katolicy, wierzymy w tego samego Boga? Takie pytanie jest szczególnie ważne na wieść o islamskich terrorystach mordujących z okrzykiem „Bóg jest wielki”.
– alkoholik też może zostać świętym. Historia Matta Talbota, irlandzkiego alkoholika, który jest kandydatem na ołtarze. Pokazał, że Eucharystia i modlitwa mogą uratować człowieka z każdego nałogu;
– dlaczego post, jałmużna i modlitwa powinny być praktykowane razem?

PIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA

1.Dnia 11 lutego, we wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, przypada XXII Światowy Dzień Chorego. Jego celem jest pobudzenie wrażliwości wiernych i całego Kościoła na konieczność zapewnienia jak najlepszej opieki chorym; pomagania chorym w dostrzeżeniu wartości cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenia w duszpasterstwo służby zdrowia diecezji, wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych; popierania coraz bardziej owocnej służby wolontariatu; przypominania o potrzebie duchowej i moralnej formacji pracowników służby zdrowia; ukazywania znaczenia opieki duchowej nad chorymi.
2.W tym tygodniu w liturgii wspominamy poza tym: we wtorek – św. Scholastykę, dziewicę; w sobotę – świętych Cyryla i Metodego, patronów Europy.
3. W sobotę wspominamy także św. Walentego, patrona chorych na epilepsję, patrona pszczelarzy, a także zakochanych. Tego dnia zachęcam wszystkich zakochanych do modlitwy w intencji osób najbliższych sercu.
4.Dziś spotkanie z dziećmi klas III po mszy o 15.00. w czasie, którego rozdzielimy funkcję na uroczystość komunijną. Po mszy o 9.00 spotkanie z kandydatami do bierzmowania.
5.Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:
– minęło pół wieku od wprowadzenia do aptek pigułki antykoncepcyjnej. W tym czasie naukowcy różnych dziedzin dostarczyli mnóstwo dowodów na zgubne konsekwencje jej stosowania.
– jak kilku polskim misjonarzom udało się utrzymać pokój w jednym z miast Republiki Środkowoafrykańskiej, podczas gdy reszta kraju tonęła we krwi;
– o katolickich parafiach w Doniecku i Mariupolu, najbardziej zapalnych miejscach wojny na Ukrainie.

OFIAROWANIE PAŃSKIE

1. „Przynieśli Dziecię do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu” (Łk 2, 22). Jest to tajemnica Ofiarowania Pańskiego, ale my nadajemy duży akcent maryjny, bo Polacy zawsze przeżywają Jezusa w łączności z Jego Najświętsza Matką, stąd święto Matki Bożej Gromnicznej. Zapalona świeca jest symbolem Chrystusa – Słońca Sprawiedliwości, które oświeca każdego człowieka przychodzącego na świat, ale to światło zapaliła światu Maryja. Spróbujmy zanieść zapalone świece do naszych domów i przed wejściem do naszych mieszkań naznaczmy płomieniem znak krzyża na odrzwiach naszych domów.
2. Dzisiaj 2 lutego przypada także Dnia Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. To szczególny dzień, w którym Kościół zwraca uwagę na wszystkie te osoby, które poszły za głosem powołania i oddały swe życie na służbę Bogu. Rzesze sióstr zakonnych i zakonników każdego dnia przez swoja pracę i modlitwę wypraszają wiele łask dla innych ludzi. Nie zapomnijmy tego dnia o modlitwach za powołanych do życia konsekrowanego z naszej parafii.

Pobliska parafia:
luty 2015
P W Ś C P S N
« sty   mar »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728  
Archiwa
Kategorie