Archive for sierpień, 2012

NMP Częstochowskiej – uroczystość

1. Dzisiaj, tj. 26 sierpnia, Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej ma długą i dramatyczną historię i jest nierozłącznie związany z dziejami naszej Ojczyzny. Obraz namalowano prawdopodobnie między VII a XIII wiekiem. Nieznany jest jego autor, przypuszcza się, że to malarz włoski lub bizantyjski. Do Polski przywiózł wizerunek Madonny książę Władysław Opolczyk. Jak mówi podanie, książę Władysław chciał przewieźć obraz do Opola, ale gdy zatrzymał się w Częstochowie, konie nie chciały ruszyć z miejsca. Uznając to za znak Boży, książę zostawił ikonę w klasztorze paulinów. W 1430 r. sanktuarium zostało napadnięte przez grupę przestępców dowodzonych przez polską szlachtę. Wówczas – jak podaje Długosz – obraz został zniszczony i sprofanowany. Obraz został wówczas poddany renowacji przez króla Władysława Jagiełłę i otrzymał srebrne blachy i korony. Według innych podań, ślady na twarzy Madonny pochodzą z czasu, kiedy obraz był na zamku Bełzie. Gdy zamek napadli Tatarzy, jeden z nich przestrzelił obraz strzałą i do dziś widać dwie rysy na twarzy Matki Bożej. Obraz od początku pobytu na Jasnej Górze otaczany był szczególną czcią, o czym świadczą choćby liczne wota przywożone dla Czarnej Madonny. Wielką sławę i cześć w całej Polsce obraz zyskał po odparciu oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. Obrońcy modlili się wówczas do Czarnej Madonny, a w 1656 r. Jan Kazimierz ślubował we Lwowie Matce Bożej i ogłosił ją Królową Korony Polskiej. Po odparciu najazdu szwedzkiego to Matce Bożej Jasnogórskiej składał podziękowania za obronę Narodu Polskiego. Po 1945 r. kult Matki Bożej stał się symbolem przywiązania Narodu Polskiego do wiary i Kościoła. W 1956 r., w 300-lecie słynnych ślubów Jana Kazimierza, prymas Stefan Wyszyński ponownie zawierzył Matce Bożej Naród Polski.
2. Dziś nasza wspólnota przeżywa dożynki parafialne. Dziękujemy Bogu za plony, które w tym roku są obfitsze. Wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy Kuchar Żydowskich. Serdeczne Bóg zapłać. 9 września w pobliskim Lisewie odbędą się dożynki diecezjalne, już dziś zapraszam w imieniu ks. Biskupa i własnym.
3. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Monikę, matkę św. Augustyna; we wtorek – św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła; w środę – męczeństwo św. Jana Chrzciciela, w sobotę – bł. Bronisławę, dziewicę.
4. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnych mszach, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
5. W sobotę kolejna rocznica wybuchu II wojny światowej, pamiętajmy w tym dniu w naszych modlitwach o tych, którzy zginęli za wolność naszą i waszą.
6. Serdecznie dziękuję za zrobienie podestu pod chrzcielnicę i paschał panu Bogdanowi Golikowi z Sobiesk, jak widzimy zmieniły trochę swoje miejsce. W przyszłości chciałbym, aby w naszym kościele została zainstalowana kratka zamykająca prezbiterium, aby tak jak kiedyś do komunii przystępować w postawie klęczącej (oczywiście chodzi mi o sprawnych fizycznie). Za pracę w naszym kościele dziękuję Panom Robertowi i Markowi Popinom.
7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać! W tym tygodniu otrzymałem dwie ofiary: 100 i 1000 zł.
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– o tym jak entuzjastycznie witana jest ikona Matki Bożej Częstochowskiej, która wędruje od Władywostoku do Fatimy w obronie życia;
– jedyna w polskiej prasie rozmowa z patriarchą Cyrylem I z okazji podpisania dokumentu o pojednaniu narodów Polski i Rosji;
– o szkodliwości radiestezji – świadectwo nawróconego radiestety.
Pod chorem wyłożona jest bezpłatnie gazetka Michael. Dwumiesięcznik poświęcony jest Tajemnicy Mszy św

XX Niedziela zwykła

1. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Bernarda, opata, doktora Kościoła; we wtorek – św. Piusa X, papieża; w środę – Najświętszą Maryję Pannę Królową, w piątek – św. Bartłomieja Apostoła.
2. W przyszłą niedzielę obchodzimy uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Na sumie o godzinie 11.00 podziękujemy Bogu za tegoroczne plony. Wieniec dożynkowy przygotowali mieszkańcy Kuchar Żydowskich. Zapraszam szczególnie rolników, aby dziękowali Bogu za wszelkie dobro.
3. Pod chórem została zawieszona figura św. Michała Archanioła, którą ufundował wspierający i troszczący się o nasz kościół pan Wacław Szymankiewicz mieszkający w USA.
4. Hebrajskie imię Mika’el znaczy któż jak Bóg. Kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu 1/3 aniołów, Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: “Któż jak Bóg!”. W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z szatanem i jego zwolennikami (Jud 9; Ap 12,7). U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi. Kult religijny św. Michała istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa. Atrybutem archanioła Michała jest ognisty miecz. Michał jest archaniołem, którego wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła. Wierzą, że pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Archanioł Michał jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Michał jest też dawcą cierpliwości i szczęścia.
5. Dziękuję panom: Stanisławowi Dublickiemu za prace przy naprawie posadzki kościoła, panu Ryszardowi Matyjaszekowi za czyszczenie i malowanie elewacji kościoła, panom Robertowi i Markowi Popinom za cyklinowanie podestu przy głównym ołtarzu, wykonanie postumentu pod figurkę św. Michała i mycie i impregnowanie posadzki kościoła.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– o epokowym, wspólnym orędziu Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i Kościoła katolickiego w Polsce wzywającym do pojednania;
– wyznanie młodego apostaty, który trzy lata temu „formalnym aktem” wystąpił z Kościoła. Teraz postanowił do niego wrócić;
– „kiedy słyszę słowo Kościół, to widzę moją rodzinę i wspólnotę, która małymi kroczkami dochodzi powoli do wiary” – mówi znany muzyk Robert Friedrich.

XIX Niedziela zwykła

1. W środę, 15 sierpnia, obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie zwaną Matki Bożej Zielnej. W tym dniu w kościołach święcimy wianki ziół i kwiatów z naszych pól i łąk. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem nakazanym. W tym dniu jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w mszy świętej oraz do powstrzymania się od prac niekoniecznych. Porządek nabożeństw niedzielny.
2. W tym tygodniu wspominamy: we wtorek – św. Maksymiliana Marię Kolbego, kapłana i męczennika; w piątek – św. Jacka, kapłana.
3. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielnych mszach, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
4. 16 sierpnia w naszej parafii przeżywać będziemy odpust ku czci św. Rocha.
Porządek nabożeństw niedzielny. Uroczystą sumę o godzinie 11 odprawi ks. Dziekan Zbigniew Sajewski, a kazanie wygłosi ks. Stanisław Gajewski – proboszcz parafii Niedzbórz. Po mszy będą błogosławione zwierzęta. Zapraszam na odpust i przypominam o obecności wszystkim zaangażowanym w asystę procesyjną. Mam nadzieję, że dziewczynki sypać będą kwiatkami i nie zabraknie ministrantów. Do uzyskania odpustu wymagane są zwykłe warunki, czyli stan łaski uświęcającej, odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Pamiętajmy, że podczas odpustu Pan Bóg odpuszcza nam kary, które trzeba byłoby ponieść za grzechy wybaczone na spowiedzi.
5. Dzisiejsze ofiary składane na tacę są przeznaczone na cele edukacyjne naszej diecezji.
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– z okazji zbliżającej się Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny płyta z pięknymi utworami muzyki klasycznej poświęconymi Matce Bożej;
– rozmowa z francuską dziennikarką, która wiele razy odwiedziła w więzieniu skazaną na śmierć za bluźnierstwo pakistańską chrześcijankę. Po napisaniu książki o skazanej za wiarę w Jezusa, sama musiała wyjechać z Pakistanu z obawy o swoje życie;
– sylwetka Cyryla, który w najbliższych dniach jako pierwszy patriarcha Rosji i Wszechrusi odwiedzi Polskę. Wizyta będzie niezwykle ważnym wydarzeniem dla Kościoła prawosławnego w Rosji i katolickiego w naszym kraju.

XVIII Niedziela Zwykła

1. Jutro 6 sierpnia, w Kościele katolickim obchodzimy święto Przemienienia Pańskiego, które zostało ustanowione w roku 1456 – w rok po zwycięstwie koalicji wojsk europejskich nad Turkami pod Belgradem – przez papieża Kaliksta III, który kierował Kościołem w latach 1455-1458.
2. W tym tygodniu poza tym w liturgii czcimy: w środę – św. Dominika, kapłana; w czwartek – św. Teresę Benedyktę od Krzyża (Edytę Stein), dziewicę i męczennicę, patronkę Europy; w piątek – św. Wawrzyńca, diakona męczennika; w sobotę – św. Klarę, dziewicę.
3. W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie we mszy niedzielnej, a także o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.
4. 15 września w sobotę z naszej parafii uda się pielgrzymka autokarowa do Lichenia i Płocka (Sanktuarium Bożego Miłosierdzia). Koszt przejazdu to 45 zł. Zapraszam.
5. Serdecznie dziękuję za przycięcie żywopłotu na parkingu przed kościołem panu Szymonowi Cichockiemu.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– czy jesteśmy dość słabi, by ewangelizować? – o Kongresie Nowej Ewangelizacji w Kostrzynie przed Przystankiem Woodstock;
– szerzej nieznana historia o tym, jak niemieccy katolicy powstrzymali Hitlera przed zniszczeniem Kościoła;
– o pustych konfesjonałach w Brukseli.

Pobliska parafia:
sierpień 2012
P W Ś C P S N
« lip   wrz »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa
Kategorie