Archive for kwiecień, 2011

II Niedziela Wielkanocna

1. Jedynym lekarstwem na nienawiść, wojnę i ból jest „łaska miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca” (Jan Paweł II). Prośmy razem w tak szczególnym dniu – beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II – dobrego Boga o „wyobraźnię Miłosierdzia” dla nas i naszych bliskich, by wszelka niesprawiedliwość znalazła kres w blaskach Prawdy. W naszym kościele od dziś będzie wisieć portret błogosławionego Jana Pawła II namalowany przez malarkę Panią mgr Alicję Sobiesiak. W jego ufundowanie będą miały wkład dzieci, które w tym roku przyjmują komunię św.
2. W tym roku nietypowo, bo 2 maja, obchodzimy uroczystość świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Na jego głębokiej wierze i podjętej misji ewangelizacyjnej zostały zbudowane struktury hierarchiczne Kościoła w młodym państwie polskim. Prośmy w naszych modlitwach za Kościół w naszej Ojczyźnie, by zawsze pozostał wierny tysiącletniej tradycji i inspirował się duchowością św. Wojciecha.
3. Dając świadectwo naszej miłości do Matki Boga, w miesiącu maju przychodzimy na nabożeństwo majowe. W najbliższy wtorek przeżywać będziemy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Radujmy się jej opieką i z ufnością patrzmy w przyszłość, wierząc, iż Maryja zawsze będzie nas strzegła i chroniła. Tego dnia jesteśmy zobowiązani do uczestniczenia we mszy św. podobnie jak i w niedzielę. Porządek nabożeństw niedzielny.
4. Jutro nasza wspólnota parafialna przeżywa odpust ku czci św. Zygmunta. Msza św. główna w intencji mieszkańców parafii jak zwykle o godzinie 11. Zapraszam serdecznie i przypominam asyście procesyjnej o obecności. Mam nadzieję, że nie zabraknie dziewczynek do sypania kwiatami. Istotą odpustu jest darowanie kar czyśćcowych, które musielibyśmy ponieść za grzechy, które wcześniej zostały nam już odpuszczone w sakramencie pokuty. Będzie możliwość skorzystania z spowiedzi, proszę aby wszyscy, którzy mają taka możliwość przyjęli Ciało Chrystusa w okresie wielkanocnym.
5. W przyszłą niedzielę na sumie, dzieci chodzące do drugich klas przyjmą po raz pierwszy Pana Jezusa do swoich serc. Jeśli mamy taką możliwość, to ze względu na ograniczoną ilość miejsc w kościele, zapraszam na godzinę 9 i 15.
6. Dzisiejsze ofiary w połowie przekazuję na dzieła miłosierdzia prowadzone poprzez naszą Diecezjalną Caritas. Bóg zapłać ofiarodawcom.
7. W przyszłym roku w dniach od 3 do 10 marca z naszej parafii uda się pielgrzymka do Ziemi Świętej. Całkowity koszt wyjazdu wyniesie 3000 zł i 35 dolarów. Będziemy lecieć izraelskimi linami – najbezpieczniejszymi na świecie. Zadatek w kwocie 500zł należy uiścić w ciągu miesiąca natomiast resztę zapłacimy na miesiąc przed wylotem.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:
■ obrazek beatyfikacyjny bł. Jana Pawła II;
■ rozmowa z Franco Bucarellim, który jako pierwszy dziennikarz przeprowadził wywiad z Janem Pawłem II;
■ czym miłosierdzie różni się od miłości?

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

1. Zmartwychwstały Jezus, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, daje nam kolejną szansę, by odnieść zwycięstwo nad swoją małością i razem z Nim powstać do nowego życia. Życzę Wam moi kochani Goście i Parafianie na co dzień poranka wielkanocnego, który pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość nawet wtedy, gdy trudno o nią. Radości Marii Magdaleny gdy zobaczyła Zmartwychwstałego. Wiary w to, co wydaje się nie możliwe. Siły jaką dało apostołom spotkanie z Jezusem. Odwagi Jana, który jako jedyny trwał pod krzyżem i tego wszystkiego, co jest Wam najbardziej potrzebne.
2. W tym roku niedziela Miłosierdzia przypada w pierwszym dniu maja – miesiąca Maryi, którą Kościół czci jako Matkę Miłosierdzia. Jest to zarazem dzień beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II, który wielokrotnie wskazywał na potrzebę zaufania Miłosierdziu Bożemu i wprowadził do liturgii Kościoła święto Miłosierdzia Bożego. I my włączmy się w szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego w naszej rodzinie, wspólnocie parafialnej, w naszych miejscach pracy. Wypraszajmy Boże miłosierdzie dla każdego potrzebującego.
3. Zbliża się maj, a wraz z nim piękne nabożeństwa ku czci Matki Bożej. Dziękuję wszystkim, którzy zadbali o figurki w swoim sąsiedztwie, zachęcam też do wspólnej modlitwy przy nich mieszkańców poszczególnych miejscowości. W kościele nabożeństwa majowe będą w dni powszednie o godzinie 16.45, natomiast w niedzielę o 14.45.
Pamiętajmy też o naszym Patronie, św. Zygmuncie, którego wspominamy 2 maja. Dziś już zapraszam na odpust. Suma o godzinie 11.00.
4.Bardzo dziękuję Pani Dorocie Beszczyńskiej i Karolinie Kozłowskiej za pomoc przy wykonaniu dekoracji do grobu Pana Jezusa.
Dziękuję bardzo asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami, Paniom Annie Kozłowskiej i Barbarze Woźniak, służbie liturgicznej, lektorom i lektorkom, ministrantom, panom organiście, kościelnemu i Jego żonie, oraz Mateuszowi Pilińskiemu, którzy w ostatnim czasie sporo się trudzili w naszym kościele przygotowując święta.
Serdecznie dziękuję druhom strażakom z Królewa i Idzikowic, którzy czuwali przy grobie Pana Jezusa .
Dziękuję mieszkańcom poszczególnych miejscowości naszej Parafii, którzy bez przerwy czuwali modlitewnie w wielką sobotę przy grobie Pana Jezusa.
5. Z naszej parafii w przyszłym roku od 3 do 10 marca będzie pielgrzymka do Ziemi Świętej. Koszt wyjazdu wynosi 3000zł + 35 USD. Chętnych proszę o kontakt i zapisy wraz z zadatkiem 500zł.
6. Jutro drugi dzień świąt wielkanocnych. Ofiary składane na tacę przeznaczone są tradycyjnie na potrzeby uczelni katolickich. Bóg zapłać za ofiary.
7. Serdecznie dziękuję rodzinie Państwa Damięckich za ofiarowanie obrazu do naszego kościoła. Obraz pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i przedstawia Matkę Bożą wraz z Dzieciątkiem Jezus, którzy wręczają różańce św. Dominikowi i Katarzynie. Za wykonanie ramy do obrazu dziękuję Panu Franciszkowi Krzemińskiemu. Dziękuję też innym, którzy przyczynili się do tego, aby ten obraz zawisł w naszym kościele.
W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:
■ dlaczego w noc Zmartwychwstania można poczuć się królem – wyjaśnia ks. Grzegorz Ryś;
■ zmartwychwstanie w życiu konkretnych ludzi – prawdziwe historie;
■ żartobliwy pamiętnik matki komunijnego dziecka oraz rozmowa z katechetką o tym, jak właściwie przygotować dziecko do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

Niedziela Palmowa

1. Niedzielą Palmową rozpoczynamy tydzień Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Niedziela Palmowa staje się też, już od kilkunastu lat centralnym punktem wielkiego i zorganizowanego pielgrzymowania młodych chrześcijan na całym świecie, a samą Niedzielę Palmową Kościół uznaje za „Dzień Młodzieży”. Niech i dzisiaj nasza młodzież, która spotka się z ks. Biskupem Piotrem w Płocku wyraża swój młodzieńczy entuzjazm, doświadcza błogosławieństwa tych spotkań i przesłania, iż Jezus jest prawdą, drogą i życiem! (por. J 14, 6)
2. Przygotujmy się do odpowiedniego przeżycia Triduum Sacrum, które swą wymowną liturgią przypomina wielkie i nadzwyczajne wydarzenie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Nabożeństwa w „wielkie dni” będą o godzinie 18.00
W Wielki Czwartek upamiętniamy wydarzenia Ostatniej Wieczerzy, odkrywamy na nowo godność kapłana oraz uczymy się modlitwy o jedność. Bez intensywnej, żywej więzi, komunii człowieka z Bogiem, niemożliwa jest jedność między ludźmi.
W Wielki Piątek rozmyślając nad Chrystusem przybitym do krzyża, jako chrześcijanie uczymy się stawać po stronie wszystkich wyszydzonych, oszukanych, biednych, samotnych, odtrąconych i cierpiących. Po nabożeństwie zapraszam na PASJĘ.
Wielka Sobota, wypełniona tajemniczą i przejmującą ciszą, przygotowuje Kościół do Wigilii Paschalnej, do radości z nowego życia, do bycia świadkiem Zmartwychwstałego. Niech nasz udział w liturgii Wielkiego Tygodnia pomaga nam dotknąć największych tajemnic naszej wiary, które prowadzą do zbawienia.
Poświęcenie pokarmów będzie w Wielką Sobotę o równych godzinach. Do kościoła zapraszam zgodnie z harmonogramem i proszę o adorację przy grobie Pana Jezusa mieszkańców poszczególnych miejscowości przez godzinę. W tym czasie będzie możliwość skorzystania jeszcze z sakramentu pokuty.
Harmonogram adoracji przy grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę:
1.- 9.00 – KRÓLEWO.
2.- 10.00- SALOMONKA, PRZEPITKI.
3.- 11.00- BOLĘCIN.
4.- 12.00- KUCHARY ŻYDOWSKIE .
5.- 13.00- JĘDRZEJEWO.
6.- 14.00- PRUSZKOWO , SOBIESKI.
7.- 15.00- IDZIKOWICE.
8.- 16.00 – KRAJĘCZYN.
9.- 17.00- KRÓLEWO.
3. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary złożone na kwiaty do grobu Pana Jezusa z Przepitek 160zł, Bolęcina 470zł, Krajęczyna 855zł, Pruszkowa 430zł, Grażyna i Tomasz Cylińscy 200zł.
Bardzo serdecznie dziękuję, również Państwu Patrycji i Janowi Rajczak za pomoc finansową i wzięciu na siebie kosztów zakupu pieca na eko -groszek.
4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Mariusz Czarnecki kaw. zam. w Sochocinie i Magdalena Miłoszewska panna zam. Kucharach, Paweł Kunisiewicz, kaw. zam. w Wólce Szczawińskiej i Karolina Kamińska, panna zam. w Kucharach Żyd. Kto by wiedział o przeszkodach zachodzących pomiędzy tymi osobami zobowiązany jest poinformować kancelarię parafialną.
W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:
■ jak Jezus przeżywał Ogrójec i o znaczeniu Triduum Paschalnego;
■ dlaczego Polacy wstydzą się swojej wiary, podczas gdy Amerykanie deklarują ją na tirach i billboardach?
■ jaki jest patriotyzm na Śląsku? – zastanawia się Czesław Rymer, syn pierwszego wojewody śląskiego.

V Niedziela Wielkiego Postu

1. „Kościół żyje swoim autentycznym życiem, kiedy wyznaje i głosi miłosierdzie – najwspanialszy przymiot Stwórcy i Odkupiciela” (Dives In misericordia, n. 13) Zadbajmy w naszym codziennym życiu o pokorne wzajemne wspieranie się, a dzisiejsza Ewangelia niech będzie dla nas zachętą do współprzeżywania we wspólnocie Kościoła smutku Wielkiego Tygodnia i radości Świąt Zmartwychwstania.
2. W przyszłą sobotę przypada 84. rocznica urodzin papieża Benedykta XVI. Otoczmy jego pasterską posługę modlitwą i wsłuchajmy się w jego nauczanie.
3. Następna niedziela, zwana Niedzielą Palmową, w którą Kościół wspomina triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, rozpoczyna Wielki Tydzień. Ten Tydzień – po ludzku wypełniony po brzegi cierpieniem, poniżeniem, wyniszczeniem Boga – jest szczytowym w dziejach świata objawieniem świętości Boga. Zaplanujmy tak nasze zajęcia, aby w pełni wykorzystać łaski Wielkiego Tygodnia. Młodzież chcącą wyjechać już tradycyjnie do Płocka na przeżywanie tej niedzieli wspólnie z naszym biskupem Piotrem proszę o zapisywanie się dziś w zakrystii. Poświęcenie palm na wszystkich mszach, procesja z palmami na sumie o godz.11.00.
4. Są do nabycia ikony – cegiełki z Janem Pawłem II, mniejsze w cenie 15 zł, większe po 25 zł. Kupując ikonę wspieramy wyjazd naszej młodzieży na światowe dni z papieżem.
5. Zachęcam do udziału w rekolekcjach które prowadzi ks. Grzegorz Sieczka Porządek rekolekcji jest następujący:
Poniedziałek: 9.00; 11.00 (dzieci);17.00
Wtorek: 9.00;11.00 (chorzy- sakrament chorych);17.00
Wyjazd do chorych, których nie uda się nam dowieźć do kościoła we wtorek o 13.00. Proszę zapisywać chorych w zakrystii.
6. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Mariusz Czarnecki kaw. zam. w Sochocinie i Magdalena Miłoszewska panna zam. w Kucharzach. Kto by wiedział o przeszkodach zachodzących pomiędzy tymi osobami zobowiązany jest poinformować kancelarię parafialną.
7. Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary na kwiaty i ubezpieczenie kościoła z; Sobiesk 190zł, Królewa 1200zł, Idzkowic 690zł. Jak wiemy wkrótce już są święta i będę kupować kwiaty do grobu, proszę więc już skarbników, bądź czujących się odpowiedzialnymi za naszą parafię o dokonanie zbiórki. Jestem bardzo wdzięczny i dziękuję za przeprowadzanie zbiórek na potrzeby naszego kościoła.
8. Na naszym cmentarzu jest już zainstalowana pompa wodna za co dziękuję Panu Wójtowi Bogdanowi Maranowskiemu, jak również za wszelką pomoc w pracach przy kościele.
Droga Młodzieży diecezji płockiej!

Z nadzieją i radością oczekuję kolejnego spotkania z Wami podczas Niedzieli Palmowej. U źródeł
mojej radości jest fakt, że spotkamy się w wyjątkowym czasie, który jest przygotowaniem nie tylko do tajemnicy Świąt Paschalnych, ale także do beatyfikacji Papieża Jana Pawła II.
Zapraszam Was do wspólnego przeżywania 17 kwietnia br. Niedzieli Palmowej w Płocku. Przybądźcie licznie, abyśmy mogli razem świętować 26 Światowy Dzień Młodzieży. Jest to Wasz dzień. Powiedzcie o tym Waszym przyjaciołom i rówieśnikom.
Spotkanie rozpoczniemy Eucharystią w katedrze o godzinie 15.00, w bazylice katedralnej w Płocku. Następnie w procesji z palmami i ze śpiewem na ustach przejdziemy na teren Wyższego Seminarium Duchownego, by uczestniczyć w koncercie i programie ewangelizacyjnym. Przypominam Wam o zrobieniu i zabraniu ze sobą palm, które wezmą udział w konkursie na „Najładniejszą Palmę 2011”. Nie zabraknie również ciepłego posiłku.
Podczas naszego spotkania w Płocku będziemy się też przygotować do wielkiego święta wiary, jakim będą Światowe Dni Młodzieży w Madrycie, w sierpniu tego roku. Będą one upływały pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. Wspólnie zastanowimy się nad ważnymi sprawami, jakimi są dla każdego młodego człowieka budowanie życia na trwałych wartościach, na wierze, budowanie na Chrystusie – Odkupicielu człowieka.
Oczekuję Was w Płocku i powierzam Dobremu Bogu Wasze życie, wszystkie troski i nadzieje.
Płock, dnia 5 kwietnia 2011 r. Wasz biskup Piotr
W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:
■ o życiu w cieniu świętego papieża opowiada ks. kard. Stanisław Dziwisz;
■ czy wojna w Libii jest wojną sprawiedliwą – rozmowa z ks. bp Józefem Guzdkiem, biskupem polowym Wojska Polskiego;
■ wspomnienia osób, które straciły bliskich w katastrofie smoleńskiej.

Pobliska parafia:
kwiecień 2011
P W Ś C P S N
« mar   maj »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiwa
Kategorie