Archive for maj, 2016

IX NIEDZIELA ZWYKŁA

 1. Wczoraj w katedrze w Płocku nasz parafianin Mateusz Piliński przyjął święcenia diakonatu, które są pierwszym stopniem święceń kapłańskich. Gratulując otoczmy naszego księdza Mateusza modlitwą i życzliwością.
 2. Trwa oktawa Bożego Ciała. Ostatniego dnia oktawy, w czwartek, poświęca się wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie są darem Bożym służącym ludziom i wszelkim stworzeniom. Podczas święcenia ziół wznoszone są modlitwy o opiekę nad polami i o dobre zbiory. (Wianki sporządzane są zazwyczaj z rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu). Zatyka się je za obrazy świętych, nad oknami i w sieni. Do tej pory przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne. Zapraszam mieszkańców poszczególnych miejscowości zgodnie z harmonogramem na oktawę: poniedziałek – Przepitki,  Bolęcin; wtorek – Jędrzejewo, Kuchary; środa- Krajęczyn, Pruszkowo; czwartek- Królewo i Sobieski, oraz asysta procesyjna.
 3. W piątek obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W liturgii Kościoła rzymskokatolickiego przypada ona w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673–1675, który zażądał ustanowienia święta ku czci swego Serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego). Celem święta jest: rozważanie miłości, którą Chrystus okazał przede wszystkim na krzyżu (ofiara krwawa) i okazuje podczas Mszy świętej (ofiara niekrwawa), złożenie za nią należnego dziękczynienia i uwielbienia, wypełnienie obowiązku przebłagania za winy swoje i wszystkich ludzi. Można w tym dniu uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu zadośćuczynienia Sercu Jezusa.
 4. W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: we wtorek – Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny; w środę – św. Justyna, męczennika; w sobotę –Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.
 5. W środę rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, na które serdecznie zapraszamy wszystkich parafian.
 6. W środę Dzień Dziecka. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za nasze dzieci, wypraszając dla nich mądrość, roztropność i odpowiedzialność.
 7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca.
 8. W imieniu naszego Urzędu Gminy Joniec i współorganizatorów zapraszam na pierwszy Bieg Królewski, który odbędzie się 11 czerwca w sobotę w Królewie. Pośród atrakcji będzie bieg dla maluchów, młodzieży i dorosłych. Będzie też współzawodnictwo w nordic walking, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Będzie też możliwość skosztowania grochówki z kuchni polowej.
 9. Organizuję 12 dniową pielgrzymkę do Meksyku w drugiej połowie lutego przyszłego roku. Cena to około 8000 zł. Chętnych proszę o kontakt. Szczegóły na stronie internetowej parafii lub w zakrystii.

W Gościu:

– Święto Bożego Ciała przypomina o świętości Boga „ukrytego” w Eucharystii. Odrzućmy codzienną gonitwę i zatrzymajmy się, aby adorować Boga,

– Proces Beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego, który trwa od 27 lat jest na dobrym etapie.

– O niezwykłej płycie z pieśniami, które powstawały na przełomie 1500 lat.

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

 1. W czwartek obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie zwaną Bożym Ciałem. Tego dnia lud chrześcijański składa z pobożnością świadectwo wiary w Eucharystię, wychodząc z Najświętszym Sakramentem w procesji do czterech ołtarzy na ulice naszych miast i wsi. Po sumie odbędzie się procesja do czterech ołtarzy. Proszę mieszkańców: Bolęcina, Królewa, Krajęczyna i Idzikowic o przygotowanie i ubranie ołtarzy. Proszę wszystkich także o ubranie okien swoich domów emblematami eucharystycznymi lub obrazami. Zapraszam na 11.00 członków asysty procesyjnej, dziewczynki sypiące kwiatkami, ministrantów. Dajmy świadectwo naszej wiary poprzez pobożny i liczny udział w procesji. Samochody można parkować również przed plebania i na tymczasowym parkingu. Od piątku do przyszłego czwartku trwa oktawa Bożego Ciała.
 2. W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: we wtorek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.
 3. Trwa maj, miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych, w czasie których śpiewa się litanię do Najświętszej Maryi Panny, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie, odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
 4. W czwartek Dzień Matki. Pamiętajmy w tym dniu szczególnie o naszych matkach, wypraszając dla żyjących łaskę Bożego błogosławieństwa, a dla zmarłych łaskę wiecznego zbawienia. Msza na cmentarzu w intencji naszych matek i zmarłych 29 maja o 11.00.
 5. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
 6. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

 1. Jutro święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Ten tytuł Maryi potwierdził w 1964 r., na prośbę biskupów polskich, papież Paweł VI. Jutrzejsze święto podkreśla rolę, jaką Maryja spełnia w Mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.
 2. W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: w czwartek – święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 3. Trwa maj, miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. Zachęcamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych, w czasie których śpiewa się litanię do Najświętszej Maryi Panny, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie, odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
 4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Wioleta Rosiak, panna zamieszkała w Kucharach i Dawid Wierzchowski, kawaler zamieszkały w Płońsku, oraz Kamil Żakowski, kawaler zamieszkały w Krajęczynie i Ewa Dobrowolska, panna zamieszkała w Proboszczewicach. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o informacje.
 5. Ofiary składane na tacę w dzisiaj są przeznaczone na organizacje Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
 6. W dniu dzisiejszym obraz Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczyna peregrynacje w Idzikowicach. Mieszkańcy Jędrzejewa i Kol. Kuchar złożyli ofiarę na potrzeby kościoła w kwocie 330zł. Bóg zapłać.
 7. W związku z kradzieżami wody z naszego cmentarza została założona kryza na pompę za której wykonanie dziękuję panu Marianowi Zadrożnemu.
 8. Wyrażam ogromną radość z faktu, że 28 maja w sobotę nasz Parafianin Mateusz Piliński przyjmie święcenia diakonatu, które są święceniami kapłańskimi pierwszego stopnia. Ogarnijmy naszą modlitwą i wyrazami życzliwości dostojnego Księdza Diakona.
 9. Dzisiaj o północy wyrusza z naszej parafii pielgrzymka autokarowa do Włoch. Będziemy pamiętać w tym roku jubileuszowym o Was prosząc Boga o miłosierdzie i potrzebne łaski. Podczas pielgrzymki zastępować mnie będzie ks. kanonik Ignacy Sikorski.
 10. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W Gościu;

– dlaczego warto wysłać swoje dziecko na spotkanie młodych na Lednicy?,

– dodatek o zamachu na Jana Pawła II. Trzydzieści pięć lat po wydarzeniu, które mogło zmienić losy świata, ciągle pojawiają się nowe informacje.

– rozmowa z siostrą zakonna, która założyła dwa hospicja – w Polsce i na Litwie.

W Małym Gościu Niedzielnym

– „Okno na Boga”, praktyczny dodatek – dekoracja okna na Boże Ciało.

–  jak i gdzie robi się witraże?

 

 

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

 1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w poniedziałek – uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika, patrona Polski; w piątek (13 maja) – dzień objawień Matki Bożej Fatimskiej; w sobotę – św. Macieja apostoła.
 2. Dni powszednie w okresie między Wniebowstąpieniem Pańskim a Zesłaniem Ducha Świętego mają specjalne znaczenie, gdyż są dniami przygotowania na przyjęcie Ducha Świętego Pocieszyciela.
 3. Trwa maj, miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. Zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach majowych, w czasie których śpiewa się litanię do Najświętszej Maryi Panny, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie, odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
 4. Dzisiejszej niedzielę odbędzie się rajd rowerowy, który będzie połączony z nabożeństwem majowym na trasie Krajęczyn – Kuchary.  Chętnych z rowerami proszę o zgromadzenie się w Krajęczynie o 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.10, później zawitamy do Kuchar na 17.50. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic i Królewa, oraz karetka pogotowia.
 5. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Wioleta Rosiak, panna zamieszkała w Kucharach i Dawid Wierzchowski, kawaler zamieszkały w Płońsku, oraz Kamil Żakowski, kawaler zamieszkały w Krajęczynie i Ewa Dobrowolska, panna zamieszkała w Proboszczewicach. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o informacje.
 6. Ofiary składane na tacę w przyszłą niedzielę są przeznaczone na organizacje Świtowych Dni Młodzieży w Krakowie.
 7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W Gościu;

– co naprawdę znaczą biblijne słowa, że żony mają być poddane mężom?

– o rodzinie uchodźców z Syrii, która przyjechała do Polski i chce u nas zostać, bo jest jej tu dobrze;

– jego życie to gotowy scenariusz na film. O ojcu Piotrze Rostworowskim, wieloletnim spowiedniku kardynała Karola Wojtyły.

 

Pobliska parafia:
maj 2016
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwa
Kategorie