Archive for czerwiec, 2015

XIII Niedziela zwykła

1. Dziś przez naszą parafie przechodzi IX pielgrzymka do Gietrzwałdu. Zachęcam do pozdrawiania i krzepienia pielgrzymów napojami i jedzeniem. Pielgrzymi odpoczywać będą pod kościołem o 15.45 i później w Kucharach o 17.45.
2. Jutro w Kościele obchodzić będziemy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zgromadźmy się na Mszy świętej, aby w szczególny sposób modlić się w intencji papieża Franciszka, następcy św. Piotra, aby Bóg go zachować raczył w zdrowiu i mocy Ducha Świętego dla Kościoła powszechnego.
3. W tym tygodniu wspominamy ponadto: w czwartek – Najświętszą Maryję Pannę Licheńską; w piątek – św. Tomasza apostoła.
W tym tygodniu przypadają pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Zachęcam dzieci klas III do ich obejścia. Nabożeństwo w piątek o 16.30, natomiast w sobotę o 8.00.
4. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Częstochowy w terminie 27 lipca (poniedziałek). Koszt wyjazdu 50 zł. Można uiszczać już opłaty.
5. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W najnowszym Gościu Niedzielnym
Papież Franciszek napisał encyklikę o ekologii „Laudato si”. Co w niej jest i dlaczego spotkała się z tak wielkim zainteresowaniem na całym świecie;
– odnalezieni górnicy siedzieli jakby wciąż czekali na pomoc – o tym, jak dokładnie wyglądała akcja ratownicza górników z kopalni „Wujek” w Rudzie Śląskiej;
– miałem wrażenie, że Papież mówi do mnie: „Ej, ty, Thomas, zajmij się tym”. – I zająłem się tym – powiedział prof. Thomas Hilgers, ojciec naprotechnologii, pierwszy lekarz w Stanach Zjednoczonych, który stanął do walki z in vitro, antykoncepcją i aborcją

XII Niedziela zwykła

1. W środę obchodzić będziemy uroczystość Narodzenia Jana Chrzciciela, największego z proroków. Bóg posyłając na świat Jana, pragnie przez jego naukę i chrzest przygotować ludzi na przyjście swego Syna, Jezusa Chrystusa. I chociaż ludzie Jana nazywają mesjaszem, ten nieustannie głosi, że przyszedł na świat jedynie po to, aby przygotować przed Panem drogi.
2. We wtorek Dzień Ojca. Pamiętajmy w tym dniu o naszych ojcach, zanosząc prośby do Najwyższego o ich zdrowie i wszelakie łaski, a dla zmarłych naszych ojców prosząc o wieczne zbawienie.
3. Zbliża się koniec roku szkolnego. Nadchodzą oczekiwane przez wszystkich uczniów wakacje. Niech one będą czasem odpoczynku i regeneracji sił do pracy w przyszłym roku szkolnym. Bardzo proszę, aby dzieci oddały dziś uporządkowane karteczki potwierdzające systematyczny udział w mszy św. Uroczysta msza św. na zakończenie roku szkolnego odbędzie się w piątek 26 czerwca o godzinie 8.00. Zapraszam. Proszę również, aby dzieci na zakończenie roku szkolnego skorzystały z sakramentu pokuty – czekam w konfesjonale każdego dnia. Pamiętajcie również, że nawet w wakacje nieobecność na niedzielnej mszy św. spowodowana lenistwem czy niedbalstwem to grzech ciężki.
4. Wczoraj wraz z przedstawicielami z naszej parafii uczestniczyliśmy w powitaniu kopi obrazu Matki Bożej w Częstochowskiej w Pułtusku. W bieżącym roku chciałbym, abyśmy udali się w pielgrzymce na Jasną Górę by duchowo przygotować się do tego ważnego wydarzenia jakie będzie w naszej parafii 30 września – odwiedzin obrazu matki Bożej. Proponuję wyjazd w poniedziałek 27 lipca. Koszt wyjazdu to 50 zł. Zapisy w zakrystii.
5. Proszę o zwracanie podpisanych kart popierających obywatelski projekt ustawy „Stop Aborcji”. Jeśli ktoś chciałby dołączyć swoje poparcie zapraszam do wpisu.

W najnowszym Gościu Niedzielnym
Poradnik dobrego ojca. 66 proc. chłopców rozmawia ze swoim tatą mniej niż godzinę w tygodniu, a bez rozmowy nie da się wychować dobrego syna
– kiedyś był przestępcą, dzisiaj pisze książki o Jezusie czytane przez miliony na całym świecie;
– dlaczego posłowie katolicy nie mogą zagłosować za rządowym projektem ustawy o in vitro?
W Małym Gościu Niedzielnym
– dlaczego ojciec Leon Knabit prowadzi bloga?
– dziennik do zapisywania najważniejszych chwil z wakacji.

XI Niedziela zwykła

1. Gromadząc się na sprawowaniu Eucharystii, Kościół aktualizuje królestwo Boże przez wspólne słuchanie słowa Boga, które ma moc na nowo wzrastać w ludzkich sercach. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby ziarno słowa Bożego wydało obfity plon w naszych ludzkich sercach, a owoce tego zasiewu niech przerodzą się w uczynki miłosierdzia wobec braci i sióstr.
2. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – bł. Jolantę, zakonnicę; w środę – św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika.
3. Dzieci które systematycznie uczęszczały na niedzielne mszę św., zbierały karteczki potwierdzające obecność proszę o przyniesienie ich do kościoła na przyszłą niedzielę.
4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Rafał Popin, kaw. zam. Idzikowice i Iwona Suska, panna zam. par. Cieksyn. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy kandydatami proszę o informacje.
5. W polskich szpitalach w wyniku aborcji zabija się ponad 1000 dzieci rocznie, przeważnie są to dzieci chore lub podejrzane o chorobę. Żeby zatrzymać mordowanie nienarodzonych potrzebna jest zmiana prawa, dlatego zachęcam do podpisania się pod obywatelskim projektem ustawy „Stop Aborcji”.
6. W najbliższą sobotę do naszej diecezji przybędzie kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zachęcam abyśmy postarali się wziąć udział w powitaniu, które będzie w Pułtusku o 15.00.
7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
W najnowszym Gościu Niedzielnym
Bronimy średniowiecza. Nie było ono ciemnym okresem, ale klejnotem, który zdarzył się w dziejach świata. W wielu sprawach nie dorastamy do poziomu ludzi żyjących w średniowieczu.
– o młodych, dobrze wykształconych mężczyznach, którzy w Parlamencie Europejskim bronią każdego poczętego życia.
– jak to się stało, że drużyna z liczącej zaledwie 750 mieszkańców wsi Nieciecza awansowała do najwyższej ligi piłkarskiej.

 

X Niedziela zwykła

1. W piątek obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W liturgii Kościoła rzymskokatolickiego przypada ona w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673–1675, który zażądał ustanowienia święta ku czci Swego Serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego). Celem święta jest: rozważanie miłości, którą Chrystus okazał przede wszystkim na krzyżu (ofiara krwawa) i okazuje podczas Mszy świętej (ofiara niekrwawa), złożenie za nią należnego dziękczynienia i uwielbienia, wypełnienie obowiązku przebłagania za winy swoje i wszystkich ludzi, gdyż grzechy ludzkie zraniły Najświętsze Serce Jezusowe. Można w tym dniu uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu zadośćuczynienia Sercu Jezusa.
2. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Jadwigę, królową; w środę – bł. Bogumiła, biskupa, w czwartek – św. Barnabę Apostoła; w sobotę – Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.
3. Trwa oktawa Bożego Ciała. Podczas oktawy Bożego Ciała po mszy wokół kościoła odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem. Zapraszam mieszkańców poszczególnych miejscowości:
Poniedziałek – Przepitki, Bolęcin;
Wtorek – Jędrzejewo, Kuchary;
Środa- Krajęczyn, Pruszkowo;
Czwartek- Królewo i Sobieski.
Czwartek jest ostatnim dniem oktawy, w jego trakcie odbędzie się poświęcenie wianków. Proszę wtedy o uczestnictwo parafialną asystę procesyjną. Codziennie zapraszam ministranci i dziewczynki do sypania kwiatkami.
4.W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Rafał Popin, kaw. zam. Idzikowice i Iwona Suska, panna zam. par. Cieksyn. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy kandydatami proszę o informacje.
5. Dzisiejsza niedziela jest świętem dziękczynienia, podczas którego zawierzamy Bogu naszą Ojczyznę i wyrażamy nasza wdzięczność. Wyrazem tych uczuć jest Budowa Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, która będzie zarazem Sanktuarium Pamięci Narodowej. Bóg zapłać za ofiary składane do puszek na ten cel.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W najnowszym Gościu Niedzielnym
Nie śpią w nocy, by spotkać się z żywym Bogiem. O miejscach w Polsce, gdzie adoracja trwa siedem dni w tygodniu, dwadzieścia cztery godziny na dobę.
– Papież Franciszek pielgrzymuje do Sarajewa, miasta, w którym zbrodniarze chodzą wolni po ulicach, a miastu grozi kolejny konflikt,
– co stało się z irlandzkimi katolikami, którzy w referendum zagłosowali za związkami partnerskimi?

Boże Ciało

1. Idąc dziś z procesją wyznajemy wiarę w Chrystusa w Eucharystii, wielbimy Go i dziękujemy, że pozostał z nami pomimo naszej grzeszności i nie doceniania tego ogromnego daru miłości Boga do człowieka.
2. W oktawę Bożego Ciała msze św. będą odprawiane o godzinie 1700 wraz z nabożeństwem czerwcowym. Po nabożeństwie będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła. W miarę możliwości proszę poszczególne miejscowości o mobilizację i udział w procesji jako asysta.
Piątek – Idzikowice, Salomona;
Sobota – msza tylko z rana;
Poniedziałek – Przepitki, Bolęcin;
Wtorek – Jędrzejewo, Kuchary;
Środa- Krajęczyn, Pruszkowo;
Czwartek- Królewo i Sobieski.
Czwartek jest ostatnim dniem oktawy, w jego trakcie odbędzie się poświęcenie wianków. Proszę wtedy o uczestnictwo parafialną asystę procesyjną. Codziennie zapraszam ministranci i dziewczynki do sypania kwiatkami.
3. Za przygotowanie ołtarzy na Uroczystość Bożego Ciała dziękuję mieszkańcom Pruszkowa i Sobiesk, oraz Krajęczyna, Królewa i Idzikowic. Dziękuję asyście procesyjnej, strażakom, służbie liturgicznej i dziewczynkom sypiącym kwiatkami i ich opiekunkom.
4. Pielgrzymi do Sanktuariów Maryjnych południowej Europy ofiarowali do naszej parafii figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Bóg zapłać za ten dar. Na ołtarzach w naszym kościele pojawiły się nowe obrusy ufundowane przez panią Eugenie Ostrowską z Kuchar. Serdeczne dzięki za tę ofiarę jak również za zaangażowanie się w życie parafialne.

Uroczystość Najświętszej Trójcy

1. W czwartek obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie zwaną Bożym Ciałem. Tego dnia lud chrześcijański składa z pobożnością świadectwo wiary w Eucharystię, wychodząc z Najświętszym Sakramentem w procesji do czterech ołtarzy na ulice naszych miast i wsi. Po sumie odbędzie się procesja do czterech ołtarzy. Proszę mieszkańców: Pruszkowa i Sobiesk, oraz Królewa, Krajęczyna i Idzikowic o przygotowanie i ubranie ołtarzy. Proszę wszystkich także o ubranie okien swoich domów emblematami eucharystycznymi lub obrazami. Zapraszam na 11.00 członków asysty procesyjnej, dziewczynki sypiące kwiatkami, ministrantów. Dajmy świadectwo naszej wiary poprzez pobożny i liczny udział w procesji. Samochody można parkować również przed plebania i na tymczasowym parkingu.
Od piątku do przyszłego czwartku trwa oktawa Bożego Ciała.
2. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – św. Justyna, męczennika; w środę – św. męczenników Karola Lwangi i Towarzyszy; w piątek – św. Bonifacego, biskupa i męczennika.
3. Jutro, 1 czerwca, Dzień Dziecka. Pamiętajmy w tym dniu o naszych dzieciach i wypraszajmy dla nich Boże błogosławieństwo i mądrość życia.
4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca.
5. Dziś suma będzie odprawiona na cmentarzu. Strażaków proszę o kierowanie ruchem, samochody proszę zostawić na parkingu koło organistówki.
6. Zachęcam wszystkich wzięcia do udziału w dzisiejszym rajdzie rowerowym, połączonym z nabożeństwem majowym na trasie Kuchary – Krajęczyn. Zapraszam chętnych na rowerach do Kuchar na 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.15, następnie o 18.00 zawitamy w Krajęczynie. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic i Królewa oraz karetka z obsadą lekarską. Proszę, aby majowe prowadziły te osoby co zawsze, zmienić proszę tylko godzinę spotkania przy figurce.
7. Wykonując decyzję Konserwatora Zabytków musieliśmy wyciąć świerki przy kościele. Dziękuje za ich wycięcie panu Wójtowi Markowi Czerniakowskiemu, w ich miejsce pana Bogda Czuliński nasadził lipy. Bóg zapłać. Przed kościołem stoją nowe dębowe ławki ofiarowane przez pana Krzysztofa Zalewskiego.
7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

 

Pobliska parafia:
czerwiec 2015
P W Ś C P S N
« maj   lip »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiwa
Kategorie