Archive for marzec, 2017

IV Niedziela Wielkiego Postu

Zaproszenie Biskupa Płockiego dla młodzieży na Niedzielę Palmową

Drodzy Młodzi Przyjaciele!
W Niedzielę Palmową, 9 kwietnia, rozpoczniemy czas bezpośredniego przygotowania do przeżycia najważniejszej tajemnicy chrześcijaństwa – Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. We wspólnocie młodego Kościoła Płockiego chcemy dziękować Jezusowi za dar Światowych Dni Młodzieży, które w ubiegłym roku odbyły się w naszej Ojczyźnie. Pragniemy jeszcze raz przypomnieć sobie słowa Franciszka, że szczęścia nie należy mylić z wygodą, a konkretnie z dobrze znaną Wam „kanapą”. „Kochani młodzi, nie przyszliśmy na świat, aby «wegetować», aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad” – mówił do Was w Krakowie Papież.
Drodzy Młodzi Przyjaciele, proszę Was, „wstańcie z kanapy” i przyjedźcie do Płocka! Już w sobotę, 8 kwietnia, zapraszam do płockiej „Studni” wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, członków Parafialnych Centrów Światowych Dni Młodzieży, uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz wszystkie chętne i zainteresowane osoby. Mam nadzieję, że podczas warsztatów i paneli w „Studni” i Orlen Arenie „wykują” się ciekawe pomysły na przyszłość.
Natomiast w niedzielę, 9 kwietnia, zapraszam młodzież z całej płockiej diecezji wraz z dekanalnymi duszpasterzami młodzieży do kościoła parafii św. Jadwigi Królowej w Płocku na Mszę św., która rozpocznie o godz. 15.00. W tym roku będzie Ją sprawował ksiądz biskup Mirosław Milewski. Przywieźcie ze sobą piękne palmy oraz Wasz młodzieńczy zapał i entuzjazm, by dzielić się nimi z innymi.
                   Płocka, dnia 26 marca 2017 r.

                                                                                                                                  Wasz Biskup Piotr

        

1.      Trwają tradycyjne nabożeństwa wielkopostne: Droga krzyżowa (piątek – 1630) i Gorzkie żale (niedziela – 900). Na te nabożeństwa zapraszam wszystkich  parafian. Wierni w nich uczestniczący mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.

2.      Bardzo proszę Skarbników o przeprowadzenie zbiórki na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie kościoła.

3.       Zachęcam do nabywania baranka wielkanocnego z białej czekolady w cenie 5zł. Włączymy się w ten sposób w Wielkanocne Dzieło Caritas – pomoc starszym, chorym i niepełnosprawnym

4.      Rekolekcje wielkopostne zaczną się w naszej parafii za dwa tyg. i poprowadzi je ks. Jan Kędziora – misjonarz.

5.      W sakramentalny związek małżeński maja zamiar wstąpić Roman Robert Stasiewski, kaw. zam. w Cieciórkach i Katarzyna Ewelina Kowalska, panna zam. w Jędrzejewie. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o informacje.  

6.      Przy wyjściu z kościoła, pod figura św. Antoniego wyłożone są karty świąteczne. Jeśli ktoś wysyła tradycyjne pocztówki z życzeniami świątecznymi to bardzo proszę je brać, gdyż są  one z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego.

7.      Członków parafialnego Caritas zapraszam na spotkanie w przyszła niedzielę na 18.00.

8.      Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:

Pierwszorzędnym celem Kościoła jest walka o zbawienie ludzi, a nie o naprawianie świata,

dziennikarze „Gościa” odwiedzili muzułmańską dzielnicę Moleenbek w Brukseli. Szczególnie smutny widok przedstawia opustoszały kościół katolicki, który stoi w centrum dzielnicy;

joga to nie są zajęcia gimnastyczne – ważny tekst, który rozwiewa wątpliwości dotyczące złego wpływu uprawiania jogi.

III  Niedziela Wielkiego Postu

 

1.      Pragnieniem, które najtrudniej zaspokoić, jest brak wody, zwłaszcza w miejscach pustynnych, przy bardzo wysokiej temperaturze. Tego doświadczał wielokrotnie Naród Wybrany wędrując po drogach i bezdrożach swojej ojczyzny. Tego jako człowiek doświadczył również Jezus Chrystus i o wodę właśnie, prosił będącą przy studni jakubowej Samarytankę. Ta jednak sytuacja była pretekstem do postawienia pytania, kto zaspokoi jej pragnienie zbawienia? Wodą żywą, która zaspokoi zbawienie, jest Jezus Chrystus. Czas Wielkiego Postu to okres poszukiwania Jezusa Chrystusa – wody dającej zbawienie.

2.      Dziś spotkanie dzieci odnawiających przyrzeczenia Chrztu św.

3.      Trwają tradycyjne nabożeństwa wielkopostne: Droga krzyżowa (piątek – 1630) i Gorzkie żale (niedziela – 900). Na te nabożeństwa zapraszam wszystkich  parafian. Wierni w nich uczestniczący mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.

4.      Bardzo proszę Skarbników o przeprowadzenie zbiórki na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie kościoła.

5.      Wielkanocne Dzieło Caritas – pomoc starszym, chorym i niepełnosprawnym
Akcja przeprowadzana jest pod hasłem „Podziel się wielkanocną radością”. W parafiach diecezji płockiej rozprowadzane są baranki w cenie 5 zł. ze znakiem Caritas, które staną na wielkanocnych stołach. Ofiary za baranki tradycyjnie przeznaczane są na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. W ten sposób Caritas stara się, by tradycję stawiania na wielkanocnym stole baranka połączyć z troską o tych, którym z różnych powodów – czy to finansowych czy zdrowotnych – powodzi się gorzej.

6.      Rekolekcje wielkopostne zaczną się w naszej parafii za dwa tyg. i poprowadzi je ks. Jan Kędziora – misjonarz.

7.      Przy wyjściu z kościoła, pod figura św. Antoniego wyłożone są karty świąteczne. Jeśli ktoś wysyła tradycyjne pocztówki z życzeniami świątecznymi to bardzo proszę je brać, gdyż są  one z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego.

8.      25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego tradycyjnie dokonujemy adopcji dzieci poczętych, a zagrożonych w łonach matek. Chcących dokonać adopcji proszę o wzięcie broszury z zakrystii.  

9.      Członków parafialnego Caritas zapraszam na spotkanie w przyszła niedzielę na 18.00.

10.  Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

 

W Gościu:

Formularz, na którym możesz złożyć podpis i włączyć się w obronę rodziny złożonej z mamy, taty i dzieci. To kolejna akcja w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej.

o proboszczu, który sobie i parafianom rzucił wyzwanie, że terenem misyjnym jest sąsiad z ulicy;

tylko Kościół jest dziś w stanie zorganizować realną i skuteczną pomoc dla ofiar wojny w Syrii

W “MAŁYM GOŚCIU”:

skarbonka na Jałmużnę Wielkopostną oraz wszystko o jałmużnie;

jak dzisiaj żyją dzieci w Aleppo i jak można im pomóc ;

historia jednego z najlepszych napastników drużyny piłkarskiej FC Barcelona;

II Niedziela Wielkiego Postu

1. Powołani przez Chrystusa apostołowie wędrowali z Nim przez Ziemię Świętą; był ich przyjacielem i mistrzem, to On wskazywał, gdzie mają iść i co mają robić. Powoli jednak zbliżał się czas Jezusowej męki, śmierci i zmartwychwstania, a do tego było potrzeba czegoś więcej niż tylko przyjaźni. Dlatego Jezus przemienia się wobec nich, aby uwierzyli w to, że jest Bogiem, a więc jeżeli pójdą do końca za Nim, to mogą oczekiwać zbawienia.

2. Dla nas takim czasem szczególnego spotkania ze Zbawicielem jest Wielki Post. To okres, w którym uświadamiamy sobie, że zbawienie jest darem, który otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa, a jednocześnie stawiamy sobie pytanie, czy umiemy ten dar przyjąć i odwzajemnić się miłością do Boga i człowieka.

3. Pomocą w przeżywaniu tego okresu są nabożeństwa wielkopostne, czyli Droga krzyżowa, którą odprawiamy w piątek o godzinie 16.30, Gorzkie żale sprawowane w przyszłą niedzielę o godzinie 15.00.

4. W poniedziałek przypada 3. rocznica wyboru na papieża Franciszka (13 III 2013), w tym dniu polećmy Bogu w naszych modlitwach Biskupa Rzymu.

Dziś spotkanie z dziećmi do I komunii św. i kandydatami do bierzmowania. W przyszłą niedzielę po mszy św. o 9.00 spotkanie z dziećmi odnawiającymi przyrzeczenia Chrztu Św.

5. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Garczyński Henryk, kaw. zam. Płaciszewie i  Sztabnik Anna, panna zam. Bolęcinie. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o informację.

6. Dzisiaj pamiętamy w modlitwie o 2007 misjonarkach i misjonarzach z Polski, którzy pracują w 97 krajach. Są niemalże obecni na całym świecie, na wszystkich kontynentach. Wszędzie tam, gdzie ludzie potrzebują słowa wiary i umocnienia w nadziei. Często pełnią swą służbę z narażeniem życia. Z poświęceniem, które trudno sobie wyobrazić. Dzielą los z tymi, do których Chrystus ich posłał. Z pokorą przyjmują ograniczenia zrodzone z nędzy duchowej i materialnej, by dźwigać ku Bogu, wspierać i pomagać. Zachęcam do wsparcia misji ofiarami do puszek.

7. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać

W Gościu:

Dieta a post, jak wielka jest różnica?

Wszyscy wkoło się odchudzają, a przecież właśnie teraz jest idealny moment, aby podjąć post i walczyć o coś znacznie więcej niż o smukłą sylwetkę.

o filmie „Chata”, który wszedł niedawno na ekrany polskich kin. Nakręcony na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem jest najprawdopodobniej pierwszym w historii sfilmowanym traktatem o Trójcy Świętej ;

„Gość Niedzielny” odwiedził Wenecję, miasto, w którym post przegrywa z karnawałem.

I Niedziela Wielkiego Postu

1. Dzisiejsza liturgia przypomniała nam, że człowiek pochodzi od Boga, ale po grzechu pierworodnym odwrócił się od Stwórcy, dlatego też wypatruje Jego miłosierdzia. Podstawą do tego jest powszechna wiara w to, że jak Adam przez swoje nieposłuszeństwo zdradził Boga, tak Chrystus przez swoje posłuszeństwo daje nam możliwość zbawienia. Sam Chrystus jest też dla nas przykładem, jak się umartwiać i odrzucać pokusy.

2. Wielki Post jest dla nas czasem szczególnym. W tym czasie podejmijmy trud pracy nad sobą i swoimi słabościami. Chciejmy usuwać ze swojego życia to wszystko, co oddala nas od Boga, a rozwijać te talenty, które pomogą nam osiągnąć zbawienie. Dziś już rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, zechciejmy swoją modlitwą i świadectwem wesprzeć tych wszystkich, którzy nie potrafią poradzić sobie ze słabościami.

3. Zapraszam na nabożeństwa wielkopostne: Drogę krzyżową i Gorzkie żale.

4. W przyszłą niedzielę na spotkanie zapraszam dzieci klas III i kandydatów do bierzmowania.

5. Druga niedziela Wielkiego Postu jest obchodzona jako dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Tego dnia w całej Polsce ofiarami do puszek wspieramy misje i misjonarzy polskich na całym świecie.

6. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Garczyński Henryk, kaw. zam. Płaciszewie i  Sztabnik Anna, panna zam. Bolęcinie. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o informację.

7. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia, a szczególnie Paniom z racji dnia kobiet  składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:

wezwanie do pokuty. Sto lat temu o pokutę za grzechy prosiła Matka Boża w Fatimie. Jan Paweł II przekonywał, że nie było to wezwanie jednorazowe. Dzisiaj pokuta za grzechy jest tak samo potrzebna, jak przed stuleciem;

w Londynie kościoły nie dzielą się na puste i pełne. W Londynie kościoły dzielą się na te, które nie robią kursów ALPHA, i te, które nie nadążają z ich organizacją. Również w Polsce w wielu parafiach prowadzone są kursy ALPHA. „Gość Niedzielny” odwiedził w Londynie prekursora tej niezwykłej metody ewangelizacji;

aby zostać wpuszczonym do Czyśćca, trzeba mieć przynajmniej 15 lat i być sprawnym fizycznie. Historia miejsca nazywanego Czyśćcem św. Patryka;

ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Pan Jezus w dzisiejszej liturgii pytał nas: czy jesteśmy poganami, czy Jego uczniami? Bo jeżeli poganami, to uzasadnione są nasze obawy o to, co mamy jeść, pić lub w co się ubierać. Natomiast jeżeli jesteśmy Jego uczniami, to Ojciec w niebie wie, czego nam potrzeba, i nie musimy się tym przejmować. Natomiast naszą troską powinno być zabieganie o królestwo Boże i jego sprawiedliwość. Pomocą w tych troskach o zbawienie niech będzie dla nas nadchodzący Wielki Post.

2. Przykładem takiej troski o własne zbawienie może być święty Kazimierz Królewicz, którego święto będziemy obchodzili w sobotę.

3. W środę – Popielec – rozpoczynający Wielki Post. W tym dniu na znak rozpoczęcia okresu pokuty i umartwienia, przyjmiemy posypanie popiołem. Msze w tym dniu w naszej świątyni o godzinie:17.00. Tego dnia obowiązuje post ścisły, czyli nie spożywamy pokarmów mięsnych i spożywamy jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Przypomnijmy również, że w piątki obowiązuje post jakościowy, czyli w tym dniu nie spożywamy pokarmów mięsnych.

4. W dniu 28 lutego (wtorek) przypada 3. rocznica złożenia urzędu przez papieża Benedykta XVI, w związku z tym dzień ten został ogłoszony dniem modlitw w intencji papieża seniora. W tę modlitwę Kościoła można się włączyć przez odmówienie w tym dniu jakiejkolwiek modlitwy w jego intencji lub przez uczestniczenie w tym dniu we mszy, ofiarując ją w intencji Benedykta XVI. Zapraszamy do udziału w tej modlitwie.

5. W tym tygodniu przypadają również: pierwszy piątek miesiąca. Nabożeństwo drogi krzyżowej w piątek o 16.30. Gorzkie żale śpiewać będziemy w niedzielę podczas mszy św. o  9.00.

6. Na dzień 31 stycznia 2017 roku dzięki ofiarności mieszkańców Polski program „Rodzina Rodzinie”

objął opieką długofalową 1715 rodzin w Aleppo, Syrii i Libanie. Diecezja Płocka objęła opieką za pośrednictwem Caritas 22 rodziny (dla potrzebujących rodzin przekazaliśmy ponad 70 000 zł). Jeśli ktoś z nas zechciałby wesprzeć tych potrzebujących proszę swoją ofiarę włożyć do puszki dziś po mszy św.

      7. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

 

W Gościu

Przed nami Wielki Post, czyli czas duchowej walki. Na czym ta walka polega? I czy w ogóle jest ona potrzebna?

kolejny przedwielkopostny temat: która pokusa z punktu widzenia diabła jest najważniejsza?

30 lat temu zmarł ks. Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie. Historie dorosłych osób, których obecność w oazie miała wpływ na całe ich życie;

SIÓDMA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Z natury człowieka wynika miłość do swoich bliźnich i takie nastawienie do życia możemy realizować przy pomocy własnego wysiłku. Chrystus jednak stawia nam wyżej poprzeczkę – abyśmy miłowali swoich nieprzyjaciół – tego jednak już własnym wysiłkiem nie jesteśmy w stanie uczynić. Potrzebna jest nam głęboka wiara w to, że Jezus Chrystus głoszoną przez siebie naukę poświadczył własnym życiem. Jeżeli wierzysz, że Jezus Chrystus umarł i zmartwychwstał dla twojego zbawienia, to uwierzysz, że Jego mocą możesz miłować nieprzyjaciół. Czy więc jesteś gotowy Go naśladować?

2. Potwierdzeniem tej myśli jest postać św. Piotra, którego będziemy wspominać w środę 22 lutego, gdy będziemy obchodzili święto Katedry św. Piotra Apostoła. Znamy doskonale jego postać, raz wyznawał wiarę w Jezusa Chrystusa, a innym razem zapierał się Go. Obchodząc jednak to święto przypominamy, że to on jest strażnikiem nauki Chrystusa, ale również i jej wykonawcą.

     3. W sakramentalny związek małżeński maja zamiar wstąpić Jan Mikołajczyk, wdowiec zamieszkały w Idzikowicach i Wiesława Eugenia Woźnicka z d. Małkowska, panna zamieszkała w Idzikowicach. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o informację.

4. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.  Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

5. Zbliża się czas rozliczenia podatkowego PIT, zwracam się z prośbą w imieniu naszej parafianki Marii Kozłowskiej, aby 1 % wesprzeć ją poprzez fundacje. Potrzebne dane do wpisania w zeznaniu są wyłożone na bocznym ołtarzu.

 

Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

Pobliska parafia:
marzec 2017
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa
Kategorie