Archive for maj, 2021

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

1. Stajemy dziś wobec największej tajemnicy wiary, która mówi, że jest jeden Bóg w trzech Osobach: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Próbujmy zrozumieć tę prawdę nie tyle umysłem, ile światłem wiary, bowiem nie o zrozumienie chodzi, ale o tajemnicę miłości, która spaja Osoby Boskie i w której my także mamy swoje miejsce.
 
2. Dzisiaj o godz. 11.00 Msza Święta na cmentarzu z okazji Dnia Matki.
 
3. Jutro ostatni dzień maja. Nabożeństwo majowe w kościele o godz.16:30. Dziękuję tym wszystkim, którzy zbierali się przy figurkach, przybywali do naszej świątyni jak i w domach indywidualnie modlili się odmawiając litanię do Matki Boże, aby w ten sposób oddać Jej cześć.
 
4. We wtorek rozpoczyna się czerwiec miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele będziemy modlić się odmawiając Litanię do Serca Pana Jezusa: w poniedziałki i soboty po Mszy Św. po godzinie 8.00, a od wtorku do piątku po Mszy Św. o godzinie 17.00 natomiast w niedzielę na zakończenie adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 14.30.
 
5. W czwartek – uroczystość Bożego Ciała. Msze Święte jak w każdą niedzielę czyli o godzinie 9.00, 11.00 i o 15. 00. Po mszy o godz. 11.00 procesja do czterech ołtarzy, która przejdzie tradycyjną trasą. Zapraszam do udziału całą asystę procesyjną. Druhów strażaków natomiast proszę o czuwanie nad bezpieczeństwem. Zwracam się z prośbą o udekorowanie swoich domów, aby w ten sposób podkreślić niezwykły charakter tego święta szczególnie tych znajdujących się przy trasie procesji. Kolejna procesja odbędzie się na zakończenie oktawy Bożego Ciała czyli 10 czerwca.
 
6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej pierwszo piątkowej w naszym kościele od godz. 16.30. Wyjazd do chorych z racji I Piątku Miesiąca od godz. 9.00
 
7. Od przyszłej niedzieli wracamy do adoracji prowadzonej przez Kółka różańcowe i tak w następną niedzielę proszę o adorację członków KŻR z Idzikowic. Następnym Kołem będzie KŻR z Kuchar.
 
8. Przyszła niedziela to Dzień Dziękczynienia Bożej Opatrzności za niepodległość i wolność.
 
9. W Gościu Niedzielnym Dodatek – Broszura zawierająca medytacje i modlitwy oparte na wszystkich wezwaniach z Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa, które można wykorzystać podczas osobistej modlitwy. W numerze między innymi przeczytamy o historii litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa i nabożeństw czerwcowych oraz o obietnicach Pana Jezusa dla czcicieli Jego Najświętszego Serca.
 
10. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość, za ofiary i za modlitwę szczególnie w mojej intencji. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

1. Przeżywamy dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W historii Kościoła dzień Pięćdziesiątnicy był punktem zwrotnym: obdarzeni darami Ducha Świętego apostołowie wyruszyli z wielką żarliwością głosić światu zmartwychwstałego Jezusa. Uroczystość ta jest dopełnieniem Wielkanocy i kończy okres wielkanocny w kalendarzu liturgicznym.
 
2. Jutro będziemy obchodzili święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, tak zwany drugi dzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
 
3 Msze w intencji mieszkańców wiosek będę odprawiał w tym tygodniu w następującym porządku:
24 maja poniedziałek – Kuchary (Msza przy figurce)
25 maja wtorek – Krajęczyn wraz z Podgrabiem (Msza przy remizie w Krajęczynie)
26 maja środa – Królewo (Msza w kościele)
 
4. W środę 26 maja – Dzień Matki. To dzięki matkom żyjemy, to one troszczyły się, i stale troszczą, o nas, z ojcami kształtują naszą osobowość. Otoczmy modlitwą wszystkie matki naszej parafii i prośmy, by w zdrowiu, radości i pokoju serc wypełniały niezwykłą misję miłości. Polecajmy też miłosiernemu Bogu wszystkie zmarłe matki prosząc dla nich o zbawienie.
Z okazji dnia matki swoje słowo skierował nasz ks. biskup:
Szanowne Panie, Drogie i Kochane Matki!
 
Majowe słońce, a także budząca się do życia przyroda, wybuchająca kolorami kwiatów, zapachami ziół i różnymi odcieniami pełnej nadziei zieleni niejako samoistnie prowadzą myśli ku naszym kochanym Mamom, które 26 maja obchodzą w Polsce swoje święto. Tego dnia ze szczególną wdzięcznością śpiewamy nabożeństwo majowe i odmawiamy codzienny pacierz, dziękując Bogu za serce każdej Matki, pod którym rozwinęło się i wzrastało niewinne życie ludzkie. Kiedy w tych dniach chwalimy Matkę nieskalaną, najczystszą, Matkę miłosierdzia, nadziei, Matkę Kościoła, przez Jej wstawiennictwo modlimy się za Was, Kochane Mamy, aby codzienny trud wychowania dzieci, podtrzymywanie ogniska domowego, łączenie obowiązków domowych z pracą zawodową były wsparte Bożą pomocą. Do tysięcy pozdrowień, telefonów, wiadomości mailowych i smsów, płynących w tych dniach do Drogich Mam, pragnę dołączyć moją modlitwę i serdeczne słowo. Pamięcią ogarniam również wszystkie zmarłe Matki, które ofiarnie służyły Bogu, Kościołowi i narodowi polskiemu, realizując swoje macierzyńskie powołanie.
Trwa Rok Rodziny Amorislaetitia, ogłoszony z woli Ojca Świętego Franciszka w całym Kościele katolickim z okazji 5. rocznicy publikacji adhortacji Amorislaetitia, by przygotować nas na X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie w 2022 r., a także zwrócić uwagę na kwestie małżeństwa i rodziny. „Społeczeństwo bez matek – stwierdza Franciszek – byłoby społeczeństwem nieludzkim, ponieważ matki zawsze, również w najgorszych momentach, potrafią dawać świadectwo czułości, poświęcenia, siły moralnej. Matki często przekazują również najgłębszy sens praktykowania religii: pierwsze modlitwy, pierwsze gesty pobożności, których uczy się dziecko […]. Bez matek nie tylko nie byłoby nowych wiernych, lecz wiara straciłaby sporą część swojego prostego i głębokiego ciepła” (AL 174).
Niech najbliższe dni będą dla wszystkich okazją do refleksji nad zadaniami i rolą matek w Kościele i społeczeństwie. Oby coraz więcej polskich dziewcząt odkrywało powołanie do założenia rodziny i macierzyństwa, przekazywania dzieciom wartości i wiary. Niech kobietom nie zabraknie również sił do realizacji macierzyństwa duchowego w życiu zakonnym, konsekrowanym i wdowieństwie.
Wszystkim Kochanym Mamom z serca błogosławię, przyzywając orędownictwa Maryi: „Matko, która nas znasz, / z dziećmi Twymi bądź! / Na drogach nam nadzieją świeć, / z Synem Twym z nami idź!” (Litania do Matki Boga i ludzi).
Płock, dnia 23 maja 2021 r.
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Wasz Biskup Piotr
 
5. W czwartek 27 maja pragniemy uczcić Chrystusa, najwyższego i wiecznego Kapłana, jedynego pośrednika u Ojca. Tego dnia będziemy się modlić o uświęcenie tych, których Chrystus zaprosił do kapłańskiej wspólnoty ze sobą przez sakrament święceń.
 
6. W przyszłą niedzielę jak już ogłaszałem wcześniej zostanie odprawiona na naszym cmentarzu Msza Św. z okazji Dnia Matki. Msza rozpocznie się o godzinie 11.00. W związku z tym proszę o „ogarnięcie” grobów naszych zmarłych. Proszę też tradycyjnie druhów strażaków z Królewa i Idzikowic o czuwanie nad porządkiem podczas tej Mszy Św.
 
7. Powoli wracamy do tak zwanej normalności po pandemii, dlatego też w tym roku procesja z okazji „Bożego ciała” odbędzie się jak zwykle i przejdzie taką jak zawsze trasą: Dlatego proszę o przygotowanie i ubranie tradycyjnych czterech ołtarzy wioski: Pruszkowo, Królewo, Krajęczyn i Idzikowice. Ołtarze proszę przygotować w tych miejscach co zawsze.
 
8. W związku z procesją Bożego Ciała próba dziewczynek do sypania kwiatkami odbędzie się w czwartek o godz. 18.00. Kwiatkami mogą sypać nie tylko dziewczynki z pierwszej czy generalnej komunii św. ale też i inne chętne (starsze i młodsze) podczas procesji obowiązuje strój komunijny lub galowy czyli: bluzka i spódniczka lub sukienka.
 
9. Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym”: Europa powoli otwiera się po pandemicznym zamknięciu. Co to oznacza dla pielgrzymów i turystów?, oraz o najstarszym hymnie do Ducha Świętego, który powstał w zachodnim Kościele. Do nabycia jest też „Mały Gość Niedzielny”.
 
10. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość, za ofiary i za modlitwę szczególnie w mojej intencji. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.

NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

 
1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na Mszy Św. o godzinie 9.00. 17 dzieci z naszej parafii Odnowi Przyrzeczenia Chrztu Świętego a o godz. 11.30. 9 dzieci z klas III przystąpi po raz pierwszy do Komunii Świętej. Dzieci przez cały tydzień (do piątku włącznie) będą przychodziły na tak zwany biały tydzień na Mszę Św. o godz. 17.00. Pragnę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do dobrego przeżycia tych uroczystości. Przede wszystkim rodzicom za sprzątnięcie kościoła i otoczenia wokół niego, a także za dar do naszego kościoła (lektoria – 4 kolory na każdy okres roku liturgicznego), a także Panom Organiście i Kościelnemu oraz Pani Dorocie Beszczyńskiej za dekorację plastyczną i kwiatową. W sposób szczególny dziękuję ks. Kan. Prof. Dr hab. Tomaszowi Białobrzeskiemu za dzisiejszą pomoc i za wygłoszenie kazania.
 
2. Przypominam, że majowe w kościele o godz. 16.30 a w niedzielę o godz. 14.30.
 
3. Od jutra rozpoczynam odprawianie Mszy Św. w intencji o błogosławieństwo dla mieszkańców poszczególnych wiosek. Porządek Mszy znajduje się na stronie internetowej, facebookowej oraz w gablocie przy kościele. Msza będzie się odprawiała o godz. 19.00. Prosiłem w ubiegłą niedzielę o kontakt Panów lub Panie sołtysów skontaktowało się tylko 3, dlatego też Msze w intencji mieszkańców wiosek z którymi sołtysami nie mam kontaktu będę odprawiał w kościele. I tak w tym tygodniu:
17 maja w poniedziałek – Przepitki i Salomonka Msza przy figurce w Salomonce (Uzgodnione z panią sołtys)
18 maja wtorek – Bolęcin wraz z Bolęcin FUD Msza w kościele (uzgodnione z panią sołtys)
19 maja środa – Sobieski Msza w kościele (uzgodnione z Panem sołtysem)
20 maja czwartek – Jędrzejewo i Kolonia Kuchar msza w kościele
21 maja piątek – Zaolzie i kolonia Idzikowic oraz Idzikowice Msza przy remizie w Idzikowicach (uzgodnione z Panem sołtysem)
22 maja sobota – Pruszkowo Msza przy krzyżu (uzgodnione z Panem sołtysem).
 
4. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Tego dnia kończy się też w Kościele okres wielkanocny, a więc i czas obowiązkowej spowiedzi Św. dla każdego katolika wynikający z przykazania kościelnego: Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
 
5. Serdecznie dziękuję za anonimową ofiarę na kościół w kwocie 200zł.
 
6. W najnowszym „Gościu Niedzielnym” 15 maja w Rzymie był beatyfikowany Franciszek Maria od Krzyża Jordan – założyciel salwatorianów. Dlaczego ten żyjący ponad 15 lat temu kapłan jest dobrym patronem na dzisiejsze czasy? W numerze także rozmowa z rodzicami Livi Mari, uzdrowionej w łonie matki za jego wstawiennictwem.
 
7. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość, za ofiary i za modlitwę szczególnie w mojej intencji. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.

VI NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Świętowanie niedzieli to świętowanie obecności Jezusa Zmartwychwstałego wśród nas. Oddał życie, aby nas zbawić, abyśmy mieli życie. Jego ofiara wymaga naszej odpowiedzi, dlatego zachęcajmy się nawzajem do autentycznego życia wiarą na co dzień. Tak żyły pierwsze wspólnoty. Trwajmy w radości Wielkiej Nocy.
 
2. Nabożeństwo majowe w kościele o godz. 16.30 natomiast w niedzielę o godz. 14.30.
 
3. W najbliższy czwartek, 13 maja, wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej i kolejna rocznica zamachu na św. Jana Pawła II w 1981 r. Nabożeństwo Fatimskie o godz. 20.00. Proszę składać intencje do skrzyneczki pod chórem.
 
4. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W naszej parafii odbędą się komunie: pierwsza i tak zwana generalna. Ze względu na to, iż o godz. 9.00 będzie komunia Generalna, a o 11.30 I komunia będzie odprawiona dodatkowa Msza Św. o godz. 7.30. A więc w przyszłą niedzielę porządek Mszy Św. jest następujący: o godz. 7.30, 9.00, 11.30. i o godz. 15,00. Jeżeli ktoś nie ma nikogo bliskiego, kto by przystępował do I lub „II Komunii Św.” proszony jest o uczestnictwo we Mszy Św. o godz. 7.30 lub 15.00
 
5. Próby przed komuniami w poniedziałek o godz. 18.00 dla klas III a o 19.00 dla klas IV. Pozostałe terminy prób podam na spotkaniu.
 
6. Jak już ogłaszałem wcześniej od 17 maja będę odprawiał w poszczególnych wioskach Msze Św. o błogosławieństwo Boże dla ich mieszkańców. Msze będę odprawiał o godz. 19.00. według następującego porządku:
17 maja w poniedziałek – Przepitki i Salomonka
18 maja wtorek – Bolęcin wraz z Bolęcin FUD
19 maja środa – Sobieski
20 maja czwartek – Jędrzejewo i Kolonia Kuchar
21 maja piątek – Zaolzie i kolonia Idzikowic oraz Idzikowice
22 maja sobota – Pruszkowo
24 maja poniedziałek – Kuchary
25 maja wtorek – Krajęczyn wraz z Podgrabiem
26 maja środa – Królewo
W związku z tym proszę o kontakt Panów i Panie Sołtysów z poszczególnych wiosek.
 
7. Na 30 maja planuję odprawienie Mszy Św. na cmentarzu z okazji Dnia Matki.
 
8. Dziękuję za ofiary bezimienne na Kościół w kwocie 150zł
 
9. W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy bardzo praktyczny dodatek – Litanię Loretańską do NMP z nowymi wezwaniami. Warto też przeczytać między innymi o tym, jak ważni dla wspólnoty Kościoła są seniorzy.
 
10. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia (Szczególnie Zofiom i Maciejom) życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.

V NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Dzisiaj w naszej wspólnocie parafialnej przeżywamy doroczny odpust ku czci św. Zygmunta. Uroczystej sumie o godzinie 11.00 będzie przewodniczył i kazanie wygłosi ks. Kan. dr Marek Wilczewski
 
2. Wczoraj rozpoczęliśmy maj, miesiąc poświęcony szczególnej czci Matki Bożej. Nabożeństwo majowe w kościele w dni powszednie na godz. 16.30 a w niedzielę i święta o 14:30
 
3. Jutro, 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej patronki naszego narodu. Przez lata ta uroczystość jednoczyła nas wokół sanktuarium jasnogórskiego, o którym św. Jan Paweł II, powiedział że tam bije serce naszego narodu. Maryja króluje nam od wieków i nigdy nie zawiodła pokładanej w Niej nadziei, czego świadectwem są wota wdzięczności. Tego dnia Msze w kościele wg porządku niedzielnego tj. o godz. 9.00, 11.00 i o 15.00. o godz. 11.00 Msza św. w intencji strażaków i ich rodzin z racji przypadającego 4 maja ich święta patronalnego św. Floriana.
 
4. Rozpoczyna się czas tegorocznych egzaminów dojrzałości. Wszystkich maturzystów, ich rodziców i nauczycieli zachęcamy do modlitwy o dary Ducha Świętego.
 
5. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Na Mszy Świętej o 17.00 pomodlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. W tym tygodniu przypada też pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi od godz. 16:00 o godz. 16.30 nabożeństwo Majowe. Wyjazd do chorych od godz. 9.00.
 
6. W sobotę 8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa Męczennika – głównego patrona Polski
 
7. Na prośbę jednej z osób pragnę zwrócić uwagę, że jeżeli zmieniamy kwiaty przy przydrożnych krzyżach czy figurkach to starych nie wyrzucajmy do lasu czy rowu. Pragnę też przypomnieć iż za porządek przy takiej przydrożnej kapliczce w pierwszej kolejności odpowiada ta osoba która jest właścicielem terenu na którym dana kapliczka się znajduje a gdy jest to teren neutralny to dana wioska w której jest kapliczka a nie proboszcz czy parafia.
 
8. Dziękuję za anonimowe ofiary na kościół w kwocie 300zł.
 
9. W „Gościu niedzielnym” warto przeczytać między innymi o tym, dlaczego św. Józef został patronem robotników oraz do czego prowadzi widoczne na ulicach czy mediach społecznościowych zastępowanie kultury solidarności kulturą gniewu.
 
10. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia (Szczególnie Mariom, Filipom, Jakubom i Stanisławom) życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych
Pobliska parafia:
maj 2021
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiwa
Kategorie