Archive for maj, 2011

VI Niedziela Wielkanocna

1. W najbliższy wtorek przeżywamy święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, pamiątkę Jej odwiedzin u Elżbiety. Zechciejmy w tym dniu odwiedzić tych, którym obiecujemy złożenie wizyty i o których najczęściej zapominamy, a udając się na wieczorne nabożeństwo majowe, podziękujmy za czas miesiąca maja, w którym uczciliśmy Maryję, abyśmy zasłużyli na spotkanie z Jej Boskim Synem w wieczności.
2. Od środy rozpoczynamy miesiąc czerwiec, w tradycji Kościoła związany z nabożeństwem ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu z okazji Dnia Dziecka pamiętajmy też w modlitwach o dzieciach, szczególnie z krajów, które doświadczają głodu, aby otrzymały pomoc i warunki do rozwoju.
3. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i pierwsza sobota miesiąca. W sposób szczególny otoczmy naszą modlitwą kapłanów i prośmy Boga o nowe powołania. Kandydatom do bierzmowania przypominam o spowiedzi pierwszo piątkowej, zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu. Pana Jezusa Eucharystycznego możemy adorować również w każdą niedzielę od 14.30.
4. W sakramentalny związek małżeńskim mają zamiar wstąpić Tomasz Kretkiewicz kawaler zamieszkały w Bolęcinie i Magdalena Borzym panna zamieszkała w Płońsku, oraz Damian Nowakowski kawaler zam. w Osieku i Aneta Szlażewicz panna zamieszkała w Krajęczynie. Jeśli ktoś zna przeszkody zachodzące pomiędzy tymi osobami proszony jest o powiadomienie.
5. Za dwa tygodnie w sobotę 11 czerwca chciałbym, aby otynkowaną w zeszłym roku organistówkę zaimpregnować unigruntem, tak aby tynki nie wchłaniały wilgoci, która podczas mrozów powoduje erozję. Zapraszam chętnych Panów, oraz zawsze niosących pomoc Strażaków z pędzlami do bielenia(dużymi) na godzinę 9.00 w sobotę. Oczywiście jeśli nie będzie padać. Jeśli chętnych do zaangażowania się w pomoc parafii byłoby więcej, to chciałbym też oczyścić złuszczony impregnat na niektórych deskach kościoła i pokryć je drewnochronem. Serdecznie zapraszam mogących się włączyć Panów.
6. Dziś suma na cmentarzu, dziękuję za posprzątanie grobów, za skoszenie trawy Panu Kościelnemu. Dziękuję Strażakom za kierowanie ruchem, a wszystkim za obecność i modlitwę.
7. Wczoraj w Krajęczynie – Podgrabiu miało miejsce poświęcenie figurki, którą odbudowali mieszkańcy. Serdecznie dziękuję za zaangażowanie wrażliwym na obecność krzyża w ich życiu Mieszkańcom.
8. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku zwraca się z gorącą prośbą o rozważenie możliwości pełnienia funkcji RODZINY ZASTĘPCZEJ. Mających predyspozycje i warunki lokalowe zachęcam do niesienia pomocy dzieciom, które z różnych względów pozostały bez rodziców. Pełniącym taką funkcję przysługuje comiesięczna pomoc finansowa. Szczegóły w PCPR Płońsk.
W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:
■ jak uchronić swoje dziecko przed pornografią w telefonach komórkowych?
■ czy Całun Turyński to jednocześnie obrus z Ostatniej Wieczerzy i płótno grobowe Jezusa? Rozmowa z amerykańskim fizykiem, badaczem całunu;
■ dodatek IPN-u o prymasie Wyszyńskim.

V Niedziela Wielkanocna

Zaproszenie Biskupa Płockiego na diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II
„Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście!”. Umiłowani Diecezjanie! Pozdrawiam Was tym zobowiązującym wezwaniem, które przed dwudziestu laty towarzyszyło papieskiej pielgrzymce do Polski, w tym także do stolicy naszej diecezji, do Płocka. Pragnę w myśl natchnionych słów zaprosić Was wszystkich do udziału w diecezjalnych uroczystościach dziękczynnych w niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego – 5 czerwca br. Głównym motywem naszego spotkania będzie wyrażenie wdzięczności wobec Opatrzności Bożej za niezwykły dar wyniesienia do chwały ołtarzy Papieża Polaka – Jana Pawła II.
Wydarzenia i rocznice, które przyniósł nam ten rok przynaglają nas, aby we wspólnocie naszego diecezjalnego Kościoła śpiewać Bogu nasze uroczyste Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy. Nasze dziękczynienie rozpoczniemy 5 czerwca przy pomniku Jana Pawła II przy płockiej katedrze o godz. 10.00. Przejdziemy następnie na Rynek Starego Miasta w Płocku, aby tam, o godz. 11.00, uczestniczyć w uroczystej Mszy św. wielbiącej Boga za nowego orędownika naszej Ojczyzny – bł. Jana Pawła II. Będziemy dziękować Bogu za wszystkie owoce jego historycznej wizyty sprzed 20 lat, gdy jako następca św. Piotra Apostoła nawiedził Diecezję Płocką.
Do ważnych motywów naszej wdzięczności chcemy dodać jeszcze jeden. Jak zapewne pamiętacie, w tym roku upływa 80 lat od pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie, które otrzymała w klasztorze na Starym Rynku w Płocku. Opatrznościowo tamte wydarzenia łączą się z bł. Janem Pawłem II – wielkim świadkiem i głosicielem orędzia o Miłosierdziu Bożym.
Naszym uroczystościom będzie przewodniczył ks. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. Wszelkie szczegółowe informacje dotyczące dziękczynnej Eucharystii zostaną wkrótce przekazane przez Waszych duszpasterzy. Pragnę także serdecznie zaprosić Was na koncert planowany po Mszy św., zatytułowany „Płock – Miastem Miłosierdzia”.
Kochani Księża, Siostry Zakonne i Diecezjanie! Bardzo liczę na to, że za dwa tygodnie w Płocku nie zabraknie przedstawicieli żadnej parafii naszej diecezji. Szczególnie w tym dniu liczę na obecność Płocczan oraz przedstawicieli wspólnot, organizacji, ruchów i stowarzyszeń katolickich. Spotkajmy się w Płocku, aby wspólnie dziękować Bogu za wielkie rzeczy, które nam czyni i znaki czasu, które daje naszemu pokoleniu. „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście!”.

Płock, dnia 18 maja 2011 r. Wasz Biskup Piotr
1. W najbliższy wtorek, tj. 24 maja, Kościół na całym świecie modli się za Kościół w Chinach. Dziękując Bogu za świadectwo wiary naszych chińskich braci, którzy przy Chrystusie przetrwali okres prześladowań, prośmy dla nich o wolność i siłę.
2. W czwartek, tj. 26 maja, przypada Dzień Matki. Naszym modlitwom polecajmy wszystkie matki, aby przyjmując z radością dar macierzyństwa, cieszyły się zasłużoną wdzięcznością swoich dzieci.
3. W sobotę, tj. 28 maja, przypada 30. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Dzięki jego nieugiętej postawie zachował kościół w naszej Ojczyźnie silną jedność w ciemnej nocy komunizmu. W naszych modlitwach prośmy o beatyfikację tego Wielkiego Prymasa.
4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Tomasz Kretkiewicz kawaler zamieszkały w Bolęcinie i Magdalena Borzym panna zamieszkała w Płońsku. Jeśli ktoś zna przeszkody zachodzące pomiędzy tymi osobami proszony jest o powiadomienie.
5. Dziś rajd rowerowy. Tradycyjnie będzie on połączony z nabożeństwem majowym na trasie Kuchary – Krajęczyn. Zapraszam chętnych z rowerami do Kuchar na 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.15, później zawitamy do Krajęczyna na 18.00. Zapraszam chętnych do wspólnej modlitwy i rekreacji. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic i Królewa. Proszę, aby majowe prowadzili Ci co zawsze, zmienić proszę tylko godzinę spotkania przy figurce.
6. W przyszłą niedzielę suma będzie odprawiona na naszym cmentarzu grzebalnym. Będziemy się modlić w intencji naszych bliskich zmarłych. Już dziś proszę strażaków o kierowanie ruchem, a nas o korzystanie z parkingu przy organistówce.
7. Do przyszłej niedzieli proszę o wpłacenie zaliczki wyjeżdżających na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:
■ dodatek z Litanią do błogosławionego Jana Pawła II;
■ niezwykła historia Cateriny, młodej Włoszki od dwóch lat pogrążonej w śpiączce; tysiące ludzi modli się za nią, a niewierzący odzyskują wiarę;
■ bierzmowanie jak kościelna matura? Czym jest drugi sakrament inicjacji chrześcijańskiej?

IV Niedziela Wielkanocna

1. Dzisiejsza niedziela nazwana jest niedzielą Dobrego Pasterza. Codziennie słuchamy różnych „pasterzy”, którzy mają wpływ na nasze myślenie i postępowanie. Dzisiaj w Światowym Dniu Modlitw o Powołania do Służby w Kościele stajemy przed Jezusem – prawdziwym Pasterzem, by wspólnie prosić o ochotne młode serca do pracy w Jego owczarni. Pamiętajmy w tym tygodniu o modlitwie o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
2. W dniu 16 maja Kościół czci świętego Andrzeja Bobolę. Gorliwość apostolska doprowadziła go do chwały męczeństwa. Zmarł w 1657 roku, podczas okrutnych tortur zadanych przez Kozaków. Wpatrując się w przykład świętego męczennika, prośmy Boga o odwagę i gorliwość w wyznawaniu wiary.
3. W najbliższą środę, tj. 18 maja, przypada 91. rocznica urodzin błogosławionego Jana Pawła II. Dołóżmy starań, by w naszych środowiskach wzrastało zainteresowanie nauczaniem społecznym Jana Pawła II.
4. Dziś jedenastu uczniów klas IV odnowiło przyrzeczenia chrztu św. Zapraszam na biały tydzień połączony z nabożeństwem majowym na godzinę 16.45. Dziękuję Rodzicom dzieci za posprzątanie kościoła. Za ułożenie kwiatów wdzięczny jestem Pani Dorocie Beszczyńskiej. Dziękuję Panu Wójtowi Bogdanowi Maranowskiemu za pomoc przy pracach związanych z drobnymi naprawami i remontami naszego kościoła.
5. W sakramentalny związek małżeńskim mają zamiar wstąpić Marcin Mikołajczyk kawaler zamieszkały w Idzikowicach i Monika Katarzyna Zielińska panna zamieszkała w Warszawie. Jeśli ktoś zna przeszkody zachodzące pomiędzy tymi osobami proszony jest o powiadomienie.
6. Zapraszam na rajd rowerowy który będzie w przyszłą niedzielę. Tradycyjnie będzie on połączony z nabożeństwem majowym na trasie Kuchary – Krajęczyn. Zapraszam chętnych z rowerami do Kuchar na 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.15, później zawitamy do Krajęczyna na 18.00. Zapraszam chętnych do wspólnej modlitwy i rekreacji. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic i Królewa. Proszę, aby majowe prowadzili Ci co zawsze, zmienić proszę tylko godzinę spotkania przy figurce.
7 . W niedzielę za 2 tygodnie suma będzie odprawiona na naszym cmentarzu grzebalnym. Będziemy się modlić w intencji naszych bliskich zmarłych. Już dziś proszę, strażaków o kierowanie ruchem, a nas o korzystanie z parkingu przy organistówce.
8.Pielgrzymka do Ziemi Świętej z naszej parafii odbędzie się. Chętnych uzbierało się więcej niż jest miejsc. Proszę bardzo o zabieranie folderów, uzupełnianie danych adresowych i wpłacanie zaliczki.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:
■ rozmowa z Sarą Bartoli – dziewczynką, która zmieniła przebieg zamachu na papieża Jana Pawła II;
■ jakimi drogami przychodzi Boże powołanie: sylwetki młodych kapłanów;
■ o tym, co ma Miłosierdzie Boże do owczego sera.
Polecam też Małego Gościa Niedzielnego

III Niedziela Wielkanocna

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele Tydzień Biblijny. Niech to będzie dla nas wszystkich czas szczególnego zasłuchania w słowo Boże, by uczynić je drogowskazem dla dalszego życia, w jego świetle zobaczyć swoje życie, umocnić wiarę.
2. Jutro obchodzimy uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Za jego przykładem dajmy i my czytelne świadectwo respektowania Bożych przykazań w życiu.
3. W piątek wspominamy cudowne ukazanie się Maryi w Fatimie w 1917 roku oraz 30. rocznicę zamachu i cudownego ocalenia papieża Jana Pawła II. Bądźmy wdzięczni w naszym życiu Bożej Opatrzności, która zawsze czuwa nad nami.
4. W sakramentalny związek małżeńskim mają zamiar wstąpić Marcin Mikołajczyk kawaler zamieszkały w Idzikowicach i Monika Katarzyna Zielińska panna zamieszkała w Warszawie. Jeśli ktoś zna przeszkody zachodzące pomiędzy tymi osobami proszony jest o powiadomienie.
5. Dziś siedemnaścioro dzieci z naszej parafii po raz pierwszy w pełni, przyjmując Jezusa Eucharystycznego, uczestniczy we mszy św. W przyszłą niedzielę na sumie, dzieci klas IV odnowią przyrzeczenia chrztu św. Chcących znaleźć miejsca siedzące w kościele zapraszam na msze o 9 i 15.
6. Już dziś zapraszam na rajd rowerowy, który będzie w niedzielę za 2 tygodnie. Tradycyjnie będzie on połączony z nabożeństwem majowym na trasie Kuchary -Krajęczyn.
7. Zakupiłem do naszego kościoła naczynia liturgiczne (kielich i patenę), oraz figurę do grobu Pana Jezusa. Wszystkim ofiarodawcom serdeczne Bóg zapłać.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:
■ jak przeżyliśmy beatyfikację Jana Pawła II? – relacja dziennikarzy „Gościa” z Placu św. Piotra;
■ jak dramatycznie nieśmiały ksiądz został jednym z najsłynniejszych kaznodziei na świecie? – sylwetka o. Jamesa Manjackala;
■ reportaż z terenów przy granicy czeskiej, które być może wrócą do Polski przy najbliższym równaniu granicy polsko-czeskiej.

Pobliska parafia:
maj 2011
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwa
Kategorie