Archive for wrzesień, 2011

XXVII Niedziela zwykła.


1. We wtorek Kościół w liturgii obchodzi wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, zwanego Biedaczyną z Asyżu. Wyrzekł się on wszelkich dóbr i żył w ubóstwie. Poświęcił całkowicie swoje życie Bogu i służbie człowiekowi. Jan Paweł II w 1979 r. ogłosił św. Franciszka, który jako pierwszy pokazał chrześcijański stosunek do otaczającej nas natury, patronem ekologów. Spróbujmy choć trochę naśladować prostotę świętego w swoim życiu.

2. W Tygodniu Miłosierdzia Kościół wspomina świętą Faustynę Kowalską, Apostołkę Miłosierdzia. Mając 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Pokornej i niewykształconej zakonnicy Bóg powierzył zadanie szerzenia Miłosierdzia Bożego. Wpatrzeni w życie Sekretarki Miłosierdzia włączajmy się w dzieło świadczenia swoim życiem o ogromie Bożego Miłosierdzia poprzez modlitwę, słowo i czyny.

3. W październiku – miesiącu szczególnie poświęconym modlitwie różańcowej, w najbliższą sobotę, oddajemy cześć Matce Bożej Różańcowej. Papież Paweł VI zwrot recitare rosario (odmawiać różaniec), zastępował wyrażeniem meditare rosario (medytować, rozważać różaniec). Pamiętajmy o tym, gdy modlimy się różańcem, że jego istotą nie jest powtarzanie dziesiątek razy Zdrowaś Maryjo, ale rozważanie życia Maryi i Jej Syna. Zapraszam do odmawiania różańca w naszym kościele o 16.30.

W sobotę na godzinę 10 członkowie kół żywego różańca udają się na spotkanie do Smardzewa. Proszę podać mi dziś ile osób pojedzie z poszczególnych miejscowości.

4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Przypominam o spowiedzi i komunii św. szczególnie kandydatom do bierzmowania.

5. „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy” – to hasło XI Dnia Papieskiego, który będziemy obchodzić w przyszłą niedzielę – 9 października. Będziemy w tym dniu dziękować Bogu za beatyfikację Jana Pawła II oraz modlić się o jego kanonizację. Organizatorem obchodów jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która zbiera pieniądze na stypendia dla zdolnej młodzieży z małych miast i wsi. Zachciejmy wesprzeć ten szczytny cel swoją ofiarą. Z naszej parafii obecnie trzy młode osoby są stypendystami.

6. W przyszłą niedziele spotkania dzieci komunijnych i ich rodziców oraz kandydatów do bierzmowania.

7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– o tym, że tylko w Europie maleje liczba chrześcijan. Na innych kontynentach Kościół dynamicznie się rozwija. Każdego dnia przybywa na świecie 80 tys. chrześcijan;

– o tym, jak Ojciec Święty Benedykt XVI dodał odwagi przeżywającemu trudny czas Kościołowi w Niemczech.

XXVI Niedziela zwykła.


1. W piątek wspomnienie św. Hieronima. Zapraszamy do pogłębionej lektury Biblii, bowiem „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” (św. Hieronim).

2. Od soboty rozpoczynamy Nabożeństwa Różańcowe. Przypominamy, że wierni, którzy odmawiają różaniec w kościele, w domu lub w pobożnym zgromadzeniu, mogą zyskać odpust zupełny. Należy jednak pięć dziesiątek odmówić w sposób ciągły i z modlitwą ustną połączyć pobożne rozważanie tajemnic. Różaniec w naszym kościele będzie odmawiany w dni powszednie o 16.30, natomiast w niedzielę o 14.30.

3. Od następnej Niedzieli rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć potrzebujących ofiarowując odzież, żywność to proszę przekazać te dary do naszej parafii. Koło Caritas rozdzieli je wśród potrzebujących. Zachęcam jednak do czynienia miłosierdzia indywidualnie, jeśli widzimy potrzebujących, rozeznajmy dobrze potrzeby i pomagajmy nie tylko materialnie. Pomoc duchowa jest również bardzo potrzebna i może ważniejsza, bo ona powoduje  wyjście z dysfunkcji.

4. Pielgrzymom na Jasną Górę dziękuję za ofiarę w kwocie 437 zł, którą złożyli na potrzeby naszej parafii.

5. Na plebanii zainstalowany jest już piec na ekogroszek. Serdecznie dziękuję ofiarodawcom Państwu Rajczak za wydatną pomoc w zakupie. Parce związane z podłączeniem kotła wykonali panowie Adam Rajca i Marcin Miłoszewski. Za solidność i zaangażowanie serdeczne Bóg zapłać.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– o niemieckich miastach, które odwiedza Benedykt XVI;

– dlaczego warto poświęcić czas na szukanie swoich korzeni?;
W nowym „Małym Gościu Niedzielnym”:

– o dzieciach prześladowanych za wiarę w Pana Jezusa;

– wielka mapa świata, aby wiedzieć, gdzie chrześcijanie są prześladowani i pamiętać o modlitwie za nich.

XXV Niedziela zwykła


1.       Kościół w Polsce obchodzi 45 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

2.       Dziś ofiarami do puszek wesprzemy Katolicki Uniwersytet Lubelski. Ofiarodawcom składam serdeczne Bóg zapłać.

3.       W sobotę grupa 21 osób z naszej parafii wzięła udział w pielgrzymce do Rostkowa, miejsca narodzin i życia św. Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży.

4.       W poniedziałek o godzinie 5.00 z naszej parafii wyruszy pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę. Planowany  powrót na godzinę 20.00.

5.       Serdecznie dziękuję Przedsiębiorstwu Robót Drogowo Mostowych z Płońska  za destrukt (asfalt uzyskany z frezowania dróg), którym utwardzimy zjazd w drogę z parkingu przed kościołem. Za wykonanie robót ziemnych związanych z tą pracą dziękuję Panu Andrzejowi Prządakowi.

6.       W środę obchodzimy wspomnienie św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Przy tej okazji składam serdeczne życzenia Mateuszowi Pilińskiemu, lektorowi naszej parafii,  który już wkrótce zasili szeregi kleryków wstępując do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.

7.       Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– o Modlitwie Jezusowej, którą można odmawiać wszędzie;

– o burzach wokół Benedykta XVI w związku z książką „Atak na Ratzingera”;

– o studiach, na których uczą, że dziecko samo ma decydować, czy chce być chłopcem czy dziewczyną.

XXIV Niedziela zwykła


1. W środę święto Podwyższenia Krzyża św. Proszę o przyozdobienie przydrożnych krzyży. Według tradycji, cesarzowa Helena 14 września 320 roku odnalazła krzyż Chrystusa. Natomiast 13 września 335 roku dokonano poświęcenia dwóch bazylik w Jerozolimie: na Golgocie – Bazyliki Zmartwychwstania oraz Bazyliki Męczenników, nazywanej także Kościołem Krzyża. Następnego dnia, po poświęceniu obu bazylik, w sposób uroczysty ukazywano wiernym odnaleziony krzyż Chrystusa. Wydarzenia te przyczyniły się do ustanowienia tego corocznie przeżywanego święta.

2. W najbliższą sobotę chętnych: dzieci i młodzież zapraszam na pielgrzymkę do Rostkowa. Wyjazd do Przasnysza o godzinie 8.30. Planowany powrót około 15.00 Chętnych proszę o zapisywanie się już dziś. Koszt uczestnictwa to 2,5zł.

Proszę o uiszczanie opłat na autobus, którym udamy się do Częstochowy i Gidli 19 września.

3.Ofiary składane na tacę w dzisiejszą niedzielę przeznaczymy na Katolickie Radio Ciechanów i Płock. Zachęcam do słuchania diecezjalnych rozgłośni.

4. Jest jeszcze kilka egzemplarzy kalendarzy rolników w cenie 23 zł, jeśli ktoś chce zakupić egzemplarz to proszę już dziś się zdecydować.

5. Dzisiejsza niedziela jest drugą w miesiącu i odbywają się spotkania z dziećmi do komunii i kandydatami do bierzmowania. Po mszy  o 9.00 błogosławieństwo tornistrów.

6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– lista posłów, którzy zagłosowali za życiem;

– o tym, że kochający się rodzice wychowują najlepiej;

– prezydent USA, George W. Bush, opisuje dramatyczne wydarzenia z 11 września 2001 r.

XXIII Niedziela zwykła


1. W czwartek, 8 września, w święto Narodzenia NMP dokonamy obrzędu błogosławieństwa ziarna siewnego i nasion.

2. W przyszłą niedzielę po mszy o godz. 9.00 pobłogosławię tornistry naszych pierwszoklasistów, swoje przybory mogą przynieść też starsze dzieci.

3. Przyszła niedziela jest drugą niedzielą miesiąca i tradycyjnie już zapraszam  rodziców i ich dzieci na spotkanie po mszy św. o 9.00. Kandydaci do bierzmowania (uczniowie klas III gimnazjum) swoje spotkanie będą mieć po mszy o 15.00.

4. Są jeszcze miejsca na autokarową pielgrzymkę do Częstochowy i Gidli, która będzie 19 września w poniedziałek. Koszt przejazdu wynosi 50zł.

5. Dzieciom i młodzieży przypominam o spowiedzi na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

6. Tradycyjnie już można  nabyć kalendarze rolnika w cenie 23 zł. Wszyscy, którzy zetknęli się z tą książką wiedzą, że jest tam bardzo dużo cennych informacji, rad i ciekawostek.

7. Wieniec dożynkowy w przyszłym roku przygotują mieszkańcy Kuchar Żydowskich.

8. Ofiary składane na tacę w przyszłą niedzielę przeznaczymy na Katolickie Radio Ciechanów i Płock. Zachęcam do słuchania diecezjalnych rozgłośni.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

czy trzeba wierzyć w objawienia prywatne? co objawieniom prywatnym zawdzięcza współczesny Kościół?

■ co przyciąga uczniów do ponad pięciuset szkól katolickich w Polsce?

■ wzruszający reportaż o życiu chrześcijan w Turkmenistanie.

Pobliska parafia:
wrzesień 2011
P W Ś C P S N
« sie   paź »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Archiwa
Kategorie