Archive for maj, 2012

Zesłanie Duch Świętego


 1. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres Wielkanocny. Od tego czasu zaczyna się okres zwykły. Kończy również się okres spowiedzi i komunii wielkanocnej.
 2. Jutro święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Jutrzejsze święto podkreśla rolę, jaką Maryja spełnia w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.
 3. W tym tygodniu wspominamy: we wtorek – św. Urszulę Ledóchowską, w czwartek – Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny, w piątek – św. Justyna Męczennika.
 4. Trwa miesiąc maj, miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. Codziennie w naszym kościele odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie, odmawiajmy litanię do Matki Bożej indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Jej wszystkie nasze sprawy. W piątek rozpoczynamy nabożeństwo czerwcowe do Najświętszego Serca Pana Jezusa.
 5. W piątek 1 czerwca br. Dzień Dziecka, pamiętajmy w tym dniu o naszych dzieciach i zgromadźmy się na Mszy świętej, aby wypraszać dla swych pociech Boże błogosławieństwo i mądrość życia.
 6. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca, przypominam o spowiedzi. Adoracja Najświętszego Sakramentu  od 16.30.
 7. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Fakt obchodzenia uroczystości Trójcy Świętej zaraz po niedzieli Zesłania Ducha Świętego nawiązuje do starożytnej teologii Ojców Kościoła, którzy podkreślali, że dzieło zbawienia pochodzi od Ojca i realizuje się przez Syna w Duchu Świętym. Św. Rupert, opat z Ottobeuren (zm. ok. 1180) tłumaczy, iż zostało ono umieszczone w najbliższą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, albowiem wkrótce po Zstąpieniu Ducha Świętego prawda Chrystusowa i chrzest przez Niego nakazany w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego były udzielane po całym świecie.
 8. Zachęcam aby przystąpić do Krucjaty Różańcowej i modlitwy w intencji naszej ojczyzny.  Biuletyn z informacjami wyłożony jest przy wyjściu z kościoła pod figurą św. Antoniego.
 9. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Joanna Burzyńska, panna z Krajęczyna i Wojciech Paruch, kawaler z Warszawy. Znających przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o poinformowanie.
 10. Bóg zapłać wszystkim tym, którzy włączają się w zbiórkę ofiar na renowację ołtarzy.
 11. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
 12. Spotkanie po pielgrzymkowe będących w Ziemi Świętej będzie 9 czerwca br. w Królewie o 15.00 Zapraszam.
 13. Zachęcam do czytania Gościa Niedzielnego, w którym znajdziemy poruszający film JA JESTEM.

ZACHĘTA BISKUPA PŁOCKIEGO DO MŁODZIEŻY DOTYCZĄCA WAKACYJNYCH REKOLEKCJI RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE


Kochani Młodzi Przyjaciele!
Powoli zbliża się czas wakacji. Nierzadko zastanawiacie się jak je spędzić. Może warto skorzystać z propozycji rekolekcji Ruchu Światło-Życie, od wielu lat organizowanych w naszej diecezji. W związku z 25. rocznicą śmierci założyciela tego dzieła, Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, pragnę Was bardzo serdecznie zachęcić do uczestnictwa w nich.
Wakacyjne rekolekcje oazowe to sprawdzony i dobry sposób, by pogłębić swoją wiarę, a także przeżyć te dni razem z Jezusem i rówieśnikami, we wspólnocie Kościoła. Niech nie brakuje Wam odwagi, by skorzystać z tej możliwości. Gorąco polecam i zachęcam! Tym, którzy zdecydują się na udział w rekolekcjach oazowych, wszelkich informacji udzielą Wasi duszpasterze.
Serdecznie Was pozdrawiam i modlę się, by ostatnie tygodnie kończącego się roku szkolnego były źródłem radości i zbierania owoców Waszej całorocznej pracy.
Płock, dnia 9 maja 2012 r.

Wasz biskup Piotr

Zaproszenie Biskupa Płockiego na Diecezjalne Święto Rodziny

Zaproszenie Biskupa Płockiego na Diecezjalne Święto Rodziny
Drodzy Bracia i Siostry! W dniu 3 czerwca br. w Mediolanie odbędą się główne uroczystości w ramach VII Światowego Spotkania Rodzin z Ojcem Świętym. Hasłem są słowa, „Rodzina – praca i świętowanie”. Diecezja Płocka pragnie również włączyć się w to ważne dla całego Kościoła powszechnego wydarzenie.
Dlatego kieruję do Was, Bracia i Siostry, serdeczne zaproszenie do udziału w Diecezjalnym Święcie Rodziny. Centralne uroczystości odbędą się w Płocku, w niedzielę 3 czerwca. Zapraszam do Płocka na godz. 10.00 na Mszę św., którą będę sprawował w Bazylice Katedralnej w intencji małżeństw i rodzin naszej diecezji. Następnie przejdziemy w „Marszu dla Życia Rodziny”, by na Rynku Starego Miasta wspólnie uczestniczyć w radosnym świętowaniu.
Zachęcam do licznego udziału zawłaszcza małżonków i całe rodziny, narzeczonych, oraz wszystkich, którym dobro rodzin leży na sercu. Was, Drodzy Bracia Kapłani, proszę o zaangażowanie i pomoc w przybyciu wiernych oraz – w miarę Waszych możliwości – wspólne świętowanie w Płocku.
Licząc na Waszą obecność z serca Wam błogosławię.
Wasz biskup Piotr

Wniebowstąpienie Pańskie


 1. Przez wstąpienie Chrystusa do nieba została wywyższona ludzka natura. Stanęliśmy dzisiaj przed Bogiem pełni radości i w dziękczynieniu za obdarzenie nas tak wielką godnością. Módlmy się codziennie, aby nadzieja naszego połączenia się z Chrystusem w chwale nieba osiągnęła kiedyś spełnienie.
 2. W tym tygodniu wspominamy: w sobotę – św. Filipa Nereusza, kapłana.
 3. Trwa miesiąc maj, miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. Codziennie w naszym kościele odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie, odmawiajmy litanię do Matki Bożej indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Jej wszystkie nasze sprawy.
 4. W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która jest jednym z najważniejszych świąt w Kościele; związana jest z zstąpieniem Ducha Świętego pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Zesłanie Ducha Świętego zakończyło proces Objawienia rozpoczęty w Starym Testamencie. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła. Potocznie nazywany jest Zielonymi Świątkami. Święto Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres Wielkanocny. Od tego czasu zaczyna się okres zwykły. Dlatego zachęcam do odbycia spowiedzi wielkanocnej tych, którzy jeszcze z różnych względów nie podjęli procesu nawrócenia. Skorzystajmy z łask miłosierdzia.
 5. W sobotę Dzień Matki. Pamiętajmy w tym dniu o naszych mamach i zgromadźmy się na mszy świętej, aby w ich intencjach zanosić prośby do Najwyższego o ich zdrowie i wszelakie łaski, a dla zmarłych prosić o wieczne zbawienie.
 6. Zapraszam na dzisiejszy rajd rowerowy, który będzie  połączony z nabożeństwem majowym na trasie Krajęczyn – Kuchary.  Chętni z rowerami zgromadzą się w Krajęczynie o 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.10, następnie zawitamy do Kuchar na 17.50. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic i Królewa.
 7. W przyszłą niedzielę msza św. o godzinie 11.00 będzie odprawiona na naszym cmentarzu grzebalnym. Będziemy się modlić w intencji naszych bliskich zmarłych. Już dziś proszę strażaków o kierowanie ruchem, a nas o korzystanie z parkingu przy organistówce.
 8. Bóg zapłać wszystkim tym którzy włączają się w zbiórkę ofiar na renowację ołtarzy. Pieniądze potrzebne na ten cel zamierzam zgromadzić  tylko i wyłącznie dzięki szczodrobliwości i wrażliwości tych, dla których nasz kościół jest domem. Nie występowałem i nie pozyskałem funduszy unijnych, gdyż obecnie są one tak małe, że przeznaczane są tylko na zabezpieczenia zabytków przed zniszczeniem. Nasze ołtarze będą upiększane, dlatego w obecnym kryzysie i przy nastawieniu rządzących, składanie wniosków byłoby bezcelowe. Uprzejmie proszę Skarbników o przeprowadzenie zbiórki.
 9. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– czy spodziewamy się nieba i czego po nim oczekujemy?;

– opowieść o Kocudzy – wiosce, z której pochodzi zespół „Jarzębina”.

W „Małym Gościu Niedzielnym”:

– historie osób, które skorzystały z daru Ducha Świętego;

– a także dlaczego wygramy Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

 

VI Niedziela Wielkanocna


 1. Dziś uczniowie klas IV odnowią przyrzeczenia chrztu św. Pamiętajmy o naszej przynależności do Chrystusa i starajmy się żyć zgodnie z najważniejszym przykazaniem miłości, o którym przypomniała nam dzisiejsza ewangelia.
 2. Rodzicom dzieci klas IV dziękuję za posprzątanie kościoła i dar ołtarza, którym są szaty liturgiczne.
 3. W tym tygodniu w poniedziałek będziemy wspominać św. Macieja Apostola, natomiast w środę św. Andrzeja Bobolę – męczennika i patrona Polski.
 4. Zachęcam do udziału w nabożeństwie majowym, które w kościele jest odprawiane o godzinie 16.45. Postarajmy się znaleźć czas na takie nabożeństwa w naszych miejscowościach.
 5. Zapraszam na rajd rowerowy, który będzie w przyszłą niedzielę Wniebowstąpienia Pańskiego.  Tradycyjnie będzie on połączony z nabożeństwem majowym na trasie Krajęczyn – Kuchary.  Zapraszam chętnych z rowerami do Krajęczyna na 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.10, później zawitamy do Kuchar na 17.50. Zapraszam chętnych do wspólnej modlitwy i rekreacji. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic i Królewa. Proszę, aby nabożeństwom majowym przewodniczyły te same osoby co zawsze, zmienić proszę tylko godzinę spotkania przy figurce.
 6. W niedzielę  27 maja (za 2 tygodnie) suma będzie odprawiona na naszym cmentarzu grzebalnym. Będziemy się modlić w intencji naszych bliskich zmarłych. Już dziś proszę strażaków o kierowanie ruchem, a nas o korzystanie z parkingu przy organistówce.
 7. W ostatnim czasie odebrałem z renowacji piękne lampy procesyjne, które umieścimy z tyłu ołtarza i będą  zdobić naszą świątynię. Za projekt i wykonanie wsadów imitujących świece dziękuję panom: Janowi Burzyńskiemu, Andrzejowi Cioskowi i Marianowi Zadrożnemu. Za dorobienie uchwytów i ich instalację w kościele, oraz za inne prace, dziękuję panom Adamowi Rajcy i Marcinowi Miłoszewskiemu.
 8. Bóg zapłać wszystkim tym którzy włączają się w zbiórkę ofiar na renowację ołtarzy, którą zaczniemy na początku czerwca.
 9. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– kto do kogo dopłaca? – specjalny dodatek o zasadach finansowania Kościoła w Polsce;

– o szczególnym upodobaniu Polaków do trzynastki… fatimskiej;

– dlaczego po jednym kazaniu wygłoszonym przez św. Piotra nawróciło się 3 tysiące ludzi?

V Niedziela Wielkanocna


 

 1. Kolejna niedziela okresu wielkanocnego gromadzi nas wokół stołu Słowa i Eucharystii. Kontynuujemy nasze spotkania ze Zmartwychwstałym, który pragnie, abyśmy poznając tajemnicę Jego męki, śmierci i zmartwychwstania dojrzewali w wierze i przynosili dobre owoce.
 2. Trwa miesiąc maj, miesiąc poświęcony Matce Najświętszej. Codziennie odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie, odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
 3. W czwartek, piątek i sobotę przypadają Dni Krzyżowe, podczas których modlimy się o dobre urodzaje oraz w intencji krajów głodujących.
 4. W najbliższy wtorek  wspominamy św. Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona Polski.
 5. W przyszłą niedzielę na sumie o godzinie 11.00 uczniowie klas czwartych odnowią przyrzeczenia chrzcielne. Jeśli mamy taką możliwość, to ze względu na ograniczoną ilość miejsc w kościele, zapraszam na godzinę 9.00 i 15.00.
 6. Serdecznie dziękuję rodzicom klas drugich za ufundowanie ornatu i alby, za posprzątanie kościoła. Za ścięcie trawy Panu Sadowskiemu. Za poukładanie kwiatów dziękuję niezawodnej Pani Dorocie Beszczyńskiej.
 7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
 1. Bóg zapłać wszystkim tym którzy włączają się zbiórkę ofiar na renowację ołtarzy, którą zaczniemy na początku czerwca.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– o komplementach pod adresem Maryi, czyli o wezwaniach Litanii Loretańskiej;

– dlaczego aptekarze chcą dla siebie prawa do klauzuli sumienia?

– a także o tym, że częste mycie skraca życie, czyli o dobrych bakteriach żyjących wokół nas.

Pobliska parafia:
maj 2012
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiwa
Kategorie