Archive for marzec, 2013

ŻYCZENIA WIELKANOCNE BISKUPA PŁOCKIEGO


„Pan zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał! Radujmy się! Alleluja!”. Z okazji Świąt Wielkanocnych przesyłam Wam serdeczne życzenia paschalne. Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem będzie dla Was umocnieniem wiary, źródłem nadziei i szczęścia. Zgromadzeni wokół Niego prośmy wspólnie o siły i potrzebne łaski dla nowego Papieża.
Ze swej strony zapewniam Was wszystkich o mojej modlitwie i duchowej jedności. Z serca wszystkim błogosławię!

Płock, dnia 18 marca 2013 r.

Wasz biskup Piotr

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego


 1. Zmartwychwstały Jezus, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, daje nam kolejną szansę, by odnieść zwycięstwo nad swoją małością i razem z Nim powstać do nowego życia. Życzę Wam moi kochani Goście i Parafianie na co dzień poranka wielkanocnego, który pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość nawet wtedy, gdy trudno o nią. Radości Marii Magdaleny, gdy zobaczyła Zmartwychwstałego. Wiary w to, co wydaje się niemożliwe. Siły jaką dało apostołom spotkanie z Jezusem. Odwagi Jana, który jako jedyny trwał pod krzyżem i tego wszystkiego, co jest Wam najbardziej potrzebne.
 2. Dziękuję wszystkim, którzy prawidłowo odczytali wezwanie Chrystusa, aby czuwać i modlić się w tych ostatnich godzinach życia Jezusa i aby prawdziwie przygotować się na Jego zmartwychwstanie. Dziękuję Wam za uczestnictwo w całym Triduum Paschalnym.
 3. W przyszłą niedzielę Kościół Katolicki obchodzi niedzielę Święta Miłosierdzia Bożego ustanowionego przez Jana Pawła II.
 4. Dziękuję paniom Dorocie Baszczyńskiej i Joannie Czerniakowskiej za  wykonanie dekoracji do grobu Pana Jezusa. Dziękuję służbie liturgicznej, lektorom i lektorkom, ministrantom, panom organiście, kościelnemu i jego żonie, oraz klerykowi Mateuszowi Pilińskiemu,  którzy w ostatnim czasie sporo pracowali w naszym kościele przygotowując święta.  Dziękuję także druhom strażakom z Idzikowic i Królewa, którzy czuwali przy grobie Pana Jezusa. Dziękuję mieszkańcom poszczególnych miejscowości naszej parafii, którzy bez przerwy  czuwali modlitewnie w Wielką Sobotę  przy grobie Pana Jezusa.
 5. W naszym kościele zostały zainstalowane balaski przy których będziemy przyjmować Pana Jezusa Eucharystycznego. Na balaskach zawisł obrus, który specjalnie uszyto na wymiar i zawieszono na specjalnie zaprojektowane wieszaki. Za wszelkie dobro i ofiarność dziękuję darczyńcom.
 6. Dziękuję mieszkańcom Przepitek za ofiarę 100 zł. i anonimowe z Królewa i Krajęczyna po 200zł. na kwiaty do grobu Pana Jezusa. Jestem wdzięczny tym wszystkim, którzy tę zbiórkę przeprowadzili, gdyż oni złożyli największą ofiarę, bo swój czas i zaangażowanie.
 7. Jutro drugi dzień świąt wielkanocnych. Ofiary składane na tacę przeznaczone są tradycyjnie na potrzeby uczelni katolickich. Bóg zapłać za ofiary.
 8. Jest jeszcze jedno wolne miejsce na naszą pielgrzymkę do Włoch w terminie od 15 do 23 kwietnia w cenie 2000zł. Chętnych proszę o kontakt.
 9. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W najnowszym Gościu Niedzielnym

– Fascynująca historia chusty znalezionej w pustym grobie przez św. Piotra, o czym mówi dzisiejsza Ewangelia. Według wielowiekowej tradycji na chuście zostało dobite oblicze zmartwychwstałego Jezusa;

– Jak polski dyplomata wymodlił papieża z Ameryki Południowej?;

– Poruszająca historia nawrócenia aktora, odtwarzającego rolę Barabasza w filmie „Pasja”.

 

Niedziela palmowa

Dzisiejsza niedziela otwiera czas Wielkiego Tygodnia, w którym uobecnia się męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczynamy czas najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym.

Liturgia Triduum Paschalnego należy do najważniejszych i najpiękniejszych w całym roku liturgicznym, zapraszamy do udziału w nabożeństwach na godzinę 18.00:

– Wielki Czwartek pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do Ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania.

– Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy świętej. Gromadzimy się natomiast na liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii świętej. Kończy się złożeniem Jezusa do Grobu. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. W tym dniu obowiązuje ścisły post i nie może w tym dniu być żadnej dyspensy.

– W Wielką Sobotę liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię światła przynosimy świece. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, liturgia chrzcielna i uroczysta Eucharystia – uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, a na zakończenie procesja rezurekcyjna.

Poświęcenie pokarmów będzie w Wielką Sobotę o równych godzinach. Do kościoła zapraszam zgodnie z harmonogramem i proszę o adorację przy grobie Pana Jezusa mieszkańców poszczególnych miejscowości przez godzinę. W tym czasie będzie możliwość skorzystania jeszcze z sakramentu pokuty.

Harmonogram adoracji przy grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę

09:00 -KRÓLEWO

10:00- SALAMONKA, PRZEPITKI

11:00- BOLĘCIN

12:00- KUCHARY ŻYDOWSKIE

13:00- JĘDRZEJEWO

14:00- PRUSZKOWO , SOBIESKI

15:00- IDZIKOWICE

16:00- KRAJĘCZYN

17:00- KRÓLEWO

Serdecznie dziękuję za ofiary,  które składamy na kwiaty do grobu Pana Jezusa i     ubezpieczenie naszego kościoła: Salomonka 140zł, Krajęczyn 1405 zł, Jędrzejewo i Kol. Kuchar 270zł,  indywidualnie z Królewa 100 i 40zł, z Bolęcina 100 i 50zł.

Biorących udział w akcji Jałmużna Wielkopostna proszę, aby skarbonki z ofiarami przynieśli do kościoła w Wielki Piątek na nabożeństwo adoracji krzyża. Jeśli jednak ktoś nie będzie mógł przyjść tego dnia to proszę o uczynienie tego w Wielkim Tygodniu.

Rezurekcja tradycyjnie o godzinie 6.00. Z racji uroczystego śniadania wielkanocnego nie będzie mszy św. o godz. 9.00.  zapraszam natomiast na godzinę 11.00 i 15.00.  Strażaków proszę o zaciągnięcie honorowej warty zgodnie z odwieczną tradycją. Na rezurekcji nie może zabraknąć asysty procesyjnej pośród której, mam nadzieją będą dziewczynki sypiące kwiatkami.

W najnowszym Gościu Niedzielnym

– Kim jest nowy papież? Jakim właściwie krajem jest Argentyna, z której pochodzi? – na te i inne pytania odpowiada m.in. bliski przyjaciel dotychczasowego kard. Jorge Bergoglia.

– Duży obrazek papieża Franciszka.
– Dodatek telewizyjny z rozważaniami biblijnymi w nowej odsłonie.

V Niedziela wielkiego postu


 

 1. Liturgia V Niedzieli Wielkiego Postu zbliżyła nas bezpośrednio do przeżywania Męki i Śmierci Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Znak zasłoniętych krzyży, które zostaną odsłonięte dopiero w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek to potwierdza. Liturgia tej Niedzieli ukazała nam Boga wybaczającego i wyzwalającego człowieka z pod sideł grzechu i zła. Dlatego też, śmiało możemy powiedzieć, że w dniu dzisiejszym nie tylko bliższy staje się nam obraz umierającego Chrystusa, ale także zmartwychwstającego, przynoszącego nam wyzwolenie i pokój. Na wzór kobiety cudzołożnej stańmy przed Panem w prawdzie, a mimo naszej grzeszności usłyszymy słowa: „Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz”.
 2. W tym tygodniu wspominamy: we wtorek – Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP.
 3. Trwają rekolekcje wielkopostne w naszej parafii. Witam pośród nas ks. Jarosława, który jako kierownik pieszej Płockiej pielgrzymki na Jasną Górę, prowadził rekolekcje w drodze. Obecnie, przez kolejne dni, będzie pomagał nam przygotować się na spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem. Porządek rekolekcji w poniedziałek i wtorek jest następujący: 9.00, 11.00, 17.00. Na godzinę 11.00 w poniedziałek zapraszam dzieci, natomiast we wtorek o 11.00 spotkamy się szczególnie z chorymi, samotnymi. Będą mogli przyjąć sakrament chorych. Bardzo proszę pomóc dotrzeć samotnym i chorym do kościoła. Może to być z naszej strony wielkopostny uczynek miłosierdzia. Chorych obłożnie proszę zgłosić, gdyż we wtorek po godzinie 13.00 będę ich chciał odwiedzić.
 4. Sakrament pokuty (spowiedź) będzie 15 minut wcześniej przed mszami świętymi. Postarajmy się tak zaprogramować nasze zajęcia, aby uczestniczyć w rekolekcjach i zmienić w swoim życiu to co jest złe.
 5. Dziękuję serdecznie za ofiary jakie składacie na kwiaty do grobu Pana Jezusa, ubezpieczenie kościoła i pokrycie bieżących wydatków remontowo-inwestycyjnych. Indywidualnie i anonimowo z Pruszkowa 500 i 100zł, z Królewa 100zł, z Płońska 100zł,
 6. W przyszłą niedzielę na plebanii o godz. 17.00, drugie spotkanie zespołu synodalnego. Zapraszam członków.
 7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia.

W najnowszym Gościu Niedzielnym

– Dlaczego papiestwo jest czymś wyjątkowym – żadna ziemska instytucja nie może poszczycić się tak długą historią, ani tym bardziej – porównywalnym autorytetem?

– Miłość bez względu na cenę – o drodze Jezusa na Golgotę w kolejnym kazaniu pasyjnym;

– Niezwykła historia Chinki, która bez obywatelstwa, bez prawa do legalnego życia uciekła ze swojego kraju i mieszka w Polsce.

W Małym Gościu Niedzielnym

Specjalnie na rok duszpasterski „Być solą ziemi”:

– sól, która ma przypominać, że mamy być solą ziemi i mamy chronić życie i wiarę przed zepsuciem

– najważniejsze słowa Benedykta XVI do dzieci i list dzieci do odchodzącego papieża

– rozmowa z bratem Benedykta XVI specjalnie dla Czytelników „Małego Gościa”

– a także sylwetki najlepszych europejskich trenerów piłki nożnej

 

SŁOWO BISKUPA PŁOCKIEGO W ZWIĄZKU Z WYBOREM NOWEGO PAPIEŻA

 

 

Kochani Diecezjanie!

W minioną środę, jak wszyscy wiemy, kardynałowie wybrali na następcę św. Piotra kardynała Jorge Mario Bergoglio, który przyjął imię Franciszek. Wszyscy jesteśmy głęboko wzruszeni i wdzięczni Duchowi Świętemu, że dał nam na te czasy takiego pasterza, powołując go z „krańców świata”. Dziękując Bogu za ten niezwykły i zaskakujący wybór wspierajmy nowego papieża. Niech towarzyszy mu nasza żarliwa modlitwa, osobista i wspólnotowa. Prośmy Pana, by Ojciec Święty Franciszek wypełniał wielkodusznie swoją posługę miłości wobec Kościoła i całej ludzkości.

Zachęcam, by w parafiach sprawowane były w tych dniach Msze św. dziękczynne za nowego papieża. Chciejmy także we wspólnocie Kościoła diecezjalnego, solidarnie, okazać naszą wdzięczność. Ja sam będę przewodniczył Mszy św. za 266. następcę św. Piotra wieczorem w Płocku, w uroczystość św. Józefa, w dzień inauguracji pontyfikatu. Zewnętrznym wyrazem naszej wdzięczności niech będzie śpiew „Te Deum” na zakończenie niedzielnych Eucharystii, tuż po błogosławieństwie.

Ojca Świętego Franciszka polecajmy wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów i św. Józefa, Opiekuna Kościoła.

 

Wasz biskup Piotr

 

IV Niedziela wielkiego postu


 

 1. IV Niedziela Wielkiego Postu, nazywana laetare, jest niedzielą radości. Radość ta wypływa z uświadomienia sobie miłosiernej miłości Boga Ojca, który wychodzi na spotkanie grzesznego syna. Otwiera przed nim swe ramiona i ze łzami w oczach przyjmuje go na powrót do swego domu. Liturgia tej niedzieli ukazała nam Boga przebaczającego, który zawsze wystawia ucztę miłości dla swojego skruszonego syna, który przez konfesjonał i płynące z niego przebaczenie pragnie zasiąść przy chrystusowym ołtarzu. To właśnie dzięki Chrystusowi dokonało się wszelkie pojednanie i wybaczenie. A my możemy usłyszeć głos Ojca: „będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”. Przychodząc na Eucharystię w dniu dzisiejszym pragnęliśmy ucztować wraz z Chrystusem. Módlmy się więc gorąco każdego dnia o łaskę skupienia i radości, aby usłyszeć głos Boga i zostać opromienionym blaskiem Bożej miłości – wymagającej miłości.
 2. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy rekolekcje, które poprowadzi ks. Jarosław Tomaszewski, wikariusz parafii św. Maksymiliana w Płońsku. Porządek nabożeństw będzie następujący: niedziela 9.00, 11.00, 15.00; poniedziałek 9.00, 11.00 (dzieci), 17.00; wtorek 9.00, 11.00 (chorzy), 17.00.
 3. Obłożnie chorych odwiedzę we wtorek. Bardzo proszę o ich zgłoszenie w zakrystii.
 4. Zgodnie z zarządzeniem naszego Biskupa będziemy się modlić w intencji wyboru nowego papieża. Zapraszam na msze św.we wtorek na 16.30.
 5. Dziękuję serdecznie za ofiary jakie składacie na kwiaty do grobu Pana Jezusa, ubezpieczenie kościoła i pokrycie bieżących wydatków remontowo-inwestycyjnych: Idzikowice 960zł, anonimowo z Królewa 200 i 100zł, z Bolęcina 80zł, prof. Jerzy Maciejewski 300zł.
 6. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Michał Owczarczyk, kawaler zam. w parafii Nowe Miasto i Katarzyna Oporska, panna zam. w Królewie. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o poinformowanie.
 7. Dziś na plebanii o 17.00 spotkanie zespołu synodalnego. Zapraszam członków.
 8. Są jeszcze baranki rozprowadzane przez Caritas, zachęcam do wsparcia potrzebujących. Obok krzyża wyłożyłem karty wielkanocne z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego.

Dzisiaj w „Gościu Niedzielnym”:

Lista kardynałów uprawnionych do wyboru nowego papieża oraz sylwetki dwudziestu, wśród których jest być może przyszły ojciec święty.

Reportaż z placu św. Piotra z ostatniej audiencji Benedykta XVI -dziennikarze „Gościa” byli blisko ustępującego papieża;

O tym, że nauka nie stoi w sprzeczności z wiarą – krytyczna recenzja popularnonaukowej książki dla dzieci.

ZAPROSZENIE BISKUPA PŁOCKIEGO NA NIEDZIELĘ PALMOWĄ DO PŁOCKA


Drodzy Młodzi Przyjaciele!
Już niebawem, bo 24 marca, będziemy obchodzić Niedzielę Palmową – wyjątkowy dzień, który rozpoczyna czas bezpośredniego przygotowania do przeżywania najważniejszej tajemnicy chrześcijaństwa – śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.
Dzień ten stał się także, z woli bł. papieża Jana Pawła II, świętem młodzieży całego świata. W dwadzieścia lat po ustanowieniu Światowego Dnia Młodzieży, Jan Paweł II mówił do młodych w Rzymie: „Coraz bardziej zdaję sobie sprawę, jak opatrznościowe i prorocze było, że właśnie ten dzień, Niedziela Palmowa, stał się waszym dniem. Święto to niesie w sobie specjalną łaskę, łaskę nadziei połączonej z Krzyżem, który zawiera w sobie chrześcijańską tajemnicę”.
Niech ta nadzieja i ufność, jaką pokładał w młodzieży Jan Paweł II, skłoni Was do przyjęcia mojego zaproszenia do udziału we wspólnym świętowaniu. Przybądźcie tłumnie do Płocka, byśmy mogli w Roku Wiary wsłuchać się w słowa Jezusa, który wzywa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (Mt 28, 19). Właśnie te słowa papież Benedykt XVI wybrał na temat 28. Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu tego roku w Brazylii. Należy je uważać za mandat misyjny przekazany młodemu Kościołowi. Mandat, a więc przywilej i zadanie. Jest to zadanie przyjęcia apostolskiej postawy i zachowywania żywej wiary, która ma cechować każdego człowieka, opierającego swoje życie na fundamencie, jakim jest Jezus Chrystus.
Spotkajmy się więc w Płocku, na wspólnej Eucharystii w parafii św. Jadwigi Królowej oraz w Orlen Arenie, aby zrobić pierwszy krok ku odpowiedzi na to wezwanie. Niech Niedziela Palmowa – przeżywana w Roku Wiary – stanie się momentem uroczystego wyznania wiary młodzieży diecezji płockiej. Niech stanie się świadomą decyzją pójścia za Chrystusem, na którym staramy się budować naszą przyszłość.
Zapraszam Was całym sercem – spotkajmy się w Płocku w Niedzielę Palmową!
Płock, dnia 4 marca 2013 r.

Wasz biskup Piotr

III Niedziela wielkiego postu


 1. Wchodząc w III tydzień Wielkiego Postu uświadamiamy sobie, że jesteśmy na półmetku tych duchowych rekolekcji. W liturgii słowa został nam dzisiaj zarysowany obraz powołania Mojżesza. „Jestem, który jestem” wezwał Go do wyprowadzenia narodu wybranego z niewoli Egipskiej. Bóg dał Izraelowi wybawienie z ucisków. Jednakże Izrael szemrał przeciwko Bogu. Nie wiedział, że pił z duchowej skały jaką jest Chrystus, o czym zapewnił nas św. Paweł w drugim czytaniu. Ewangelia zaś nawoływała  nas do nawrócenia, abyśmy nie umarli. I znów Bóg dał nam nadzieję, że możemy się podnieść z naszych upadków i grzechów. Pragnijmy zatem pochylić się w naszym życiu nad motywem naszego grzechu. Dlatego też z sercem skruszonym prośmy Pana, aby się nad nami zmiłował w swej łaskawości i nie pozwolił nam umrzeć na wieki. Nawracajmy się…. do tego nawoływał nas dzisiaj Chrystus.
 2. Trwają nabożeństwa wielkopostne: w każdy piątek Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a w niedzielę Nabożeństwo Gorzkich Żali. Wierni uczestniczący w Gorzkich Żalach jak również w nabożeństwie Drogi Krzyżowej mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.
 3. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Michał Owczarczyk, kawaler zam. w parafii Nowe Miasto i Katarzyna Oporska, panna zam. w Królewie. Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o poinformowanie.
 4. W przyszłą niedzielę spotkanie dzieci klas IV, na którym będą rozdawane teksty wypowiadane podczas uroczystości komunijnych. Po mszy o 15.00 spotkanie z kandydatami do bierzmowania.
 5. W przyszłą niedzielę na godzine 17.00 zapraszam członków rad: duszpasterskiej i gospodarczej, którzy tworzą zespół synodalny. Będziemy analizować projekty uchwał synodalnych naszej diecezji.
 6. Dziś spotkania: dzieci do I komunii św. o godz. 9.00, a wyjeżdżający do Włoch o godz. 15.45.
 7. Bardzo proszę radnych o zebranie ofiar na kwiaty do grobu Pana Jezusa i na ubezpieczenie kościoła. Proszę, aby w miarę możliwości pamiętać o wykonanych w ostatnim czasie pracach. Na same balaski wydałem 6000zł. Otrzymałem już na ten cel od czterech ofiarodawców 680zł. Nie zapominajmy o renowacji feretronów i przeprowadzonych naprawach sprzętu elektronicznego. Uprzejmie proszę, aby podczas tej zbiórki skarbnicy przypominali o przeprowadzonych pracach i poniesionych wydatkach.
 8. Caritas już tradycyjnie przeprowadza Wielkanocne Dzieło Pomocy rozprowadzając baranki z czekolady do koszyczka wielkanocnego w cenie 5zł.
 9. Obok krzyża wyłożyłem kartki na Wielkanoc z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego. Ofiary składne przeznaczę na renowację feretronów.
 10. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro i ofiary Bóg zapłać.

W najnowszym Gościu Niedzielnym

– Brat, przyjaciel, papież – film o dzieciństwie i młodości Josepha Ratzingera

– Jak w przeszłości wybierano papieży?;

– Wszystko o półprocentowym odpisie podatkowym na Kościół.

Pobliska parafia:
marzec 2013
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa
Kategorie