Archive for luty, 2020

I NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. Środą Popielcową rozpoczęliśmy Wielki Post. W dobrym przeżyciu tego czasu pomagają nam nabożeństwa Wielkopostne: Droga Krzyżowa w ten Piątek o godz. 16.30 oraz Gorzkie Żale w przyszłą niedzielę na Mszy Świętej o godz. 11.00
 
2. Już dzisiaj ogłaszam iż rekolekcje Wielkopostne w tym roku odbędą się w dniach 29, 30 i 31 marca. Proszę sobie zarezerwować ten czas aby w nich móc uczestniczyć.
 
3. Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla uczniów Klas III i IV a po Mszy Św. o 15.00 dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania.
 
4. W tym tygodniu przeżywamy pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. W czwartek będziemy dziękować Bogu za Sakramenty Kapłaństwa i Eucharystii, oraz modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi od godz. 16.00. W sobota zaś to szczególny dzień, kiedy czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą codzienność.
 
5. W przyszłą niedzielę ofiarami do puszek możemy wspomóc Misje.
 
6. Są już do nabycia Baranki Wielkanoce – Caritas w cenie 5 zł.
 
7. Gość Niedzielny – Magnes z myślami kardynała Stefana Wyszyńskiego na każdy tydzień Wielkiego Postu ponadto początek rekolekcji wielkopostnych z kardynałem Stefanem Wyszyńskim i o metodach pokonywania pokus.
 
8. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom życzę Błogosławieństwa Bożego.

VII NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem “Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”.

2. W środę przypada Środa Popielcowa i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 9.00 i 18.00. Przypominam, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.

3. W środę na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas wszystkich Mszy Świętych dokonam obrzędu posypania głów popiołem.

4. Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tzw. czas zakazany, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od hucznych zabaw, tańców i dyskotek. Na ołtarzu bocznym wyłożona jest księga wstrzemięźliwości do której można wpisać swoje wielkopostne postanowienia.

5. Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w piątek o godz. 16.30, a gorzkie żale w przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 9.00.

6. Do wieczności odeszli: Jan Wilk zamieszkały w Osłonce powiat Nowy Dwór Gdański, Jerzy Popin zamieszkały w Idzikowicach i Władysława Olszewska zamieszkała w Królewie. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie.

7. W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z klas III i IV a po Mszy Św. po godz. 15.00 spotkanie dla kandydatów do Sakramentu Bierzmowania.

8. Gość Niedzielny: – o sensie wielkopostnych umartwień oraz o tym, co papież Franciszek napisał w swojej nowej adhortacji. Ponadto: Codziennie przeciętny Kowalski jest bombardowany 34 gigabajtami danych, czyli odpowiednikiem stu tysięcy słów. Jak wytrzymać informacyjne tsunami?

9. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom życzę Błogosławieństwa Bożego.

VI NIEDZIELA ZWYKŁA

 

  1. W sobotę, 22 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Pamiętajmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku. Jak wiemy rok 2020 jest ogłoszony rokiem św. Jana Pawła II dlatego też każdego 22 dnia miesiąca na Mszy św. i po niej będziemy Bogu dziękować za Jego osobę i Jego życie. (22 października wspomnienie św. Jana Pawła II). W tym miesiącu 22 luty przypada w sobotę w związku z tym za osobę św. Jana Pawła II będziemy dziękować Bogu na Mszy św. o godz. 8.00. Tego też dnia będziemy obchodzić 89 rocznicę objawień Jezusa Miłosiernego s. Faustynie. Miały one miejsce 22 lutego 1931r. w Płocku.

 

  1. W przyszłą niedzielę, 23 lutego – ostatnią niedzielę lutego, rozpocznie się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Szczególną modlitwą ogarniemy wszystkich dotkniętych tym nałogiem oraz ich rodziny.

 

  1. Do wieczności odszedł ś.p. Jan Antosik zamieszkały w Krajęczynie. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie…

 

  1. Gość Niedzielny – O najnowszej książce, w której papież Franciszek opowiada o swoich spotkaniach ze św. Janem Pawłem II oraz O seniorach, którzy są bogactwem Kościoła

Mały Gość Niedzielny – „Dzielne Laski” – czyli o ośrodku dla niewidomych, który powstał dzięki Róży Czackiej, również niewidomej dziś służebnicy Bożej.

APEL DO DIECEZJAN
W SPRAWIE WYSTAWY O ŚW. JANIE PAWLE II
W MUZEUM DIECEZJALNYM W PŁOCKU

Muzeum Diecezjalne w Płocku, we współpracy z różnymi osobami i organizacjami, przygotowuje stałą wystawę na temat papieskiego pobytu w stolicy naszej diecezji w dn. 7-8 czerwca 1991 r. podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Setna rocznica urodzin Papieża Polaka jest ku temu stosowną okazją. Dlatego zwracam się do Was, Umiłowani Diecezjanie, Drodzy Kapłani, Siostry Zakonne, Bracia i Siostry Świeccy z serdeczną prośbą o udostępnienie materiałów, związanych z pielgrzymką Papieża Polaka do Płocka, jak i z innymi pobytami Karola Wojtyły na Mazowszu. Jeśli posiadacie bilety, karnety, pocztówki, cenne fotografie, lub chcielibyście podzielić się wspomnieniami z tamtych dni czerwca 1991 r., proszę Was o przekazanie tych przedmiotów lub ich kopii na poczet tworzącej się ekspozycji.

O zebranie tych obiektów proszę Waszych Księży Proboszczów, którzy przekażą je do Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej lub Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Bóg zapłać za wszelką Waszą życzliwość w tej sprawie.

Serdecznie Was pozdrawiam z Tumskiego Wzgórza i polecam Bożej Opatrzności!

Płock, dn. 11 lutego 2020 r.
We wspomnienie NMP z Lourdes

† Piotr Libera
Biskup Płocki

 

KOMUNIKAT REKTORA DIECEZJALNEGO SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W PŁOCKU

W bieżącym roku przypada 90 – lecie przybycia siostry Faustyny Kowalskiej do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku i 89. rocznica pierwszego Objawienia Jezusa Miłosiernego. Dnia 22 lutego 1931 roku w Płocku, siostrze Faustynie objawił się Jezus i poprosił o namalowanie obrazu według otrzymanej wizji.

W sobotę, 22 lutego b.r. o godzinie 12.00, po raz pierwszy pielgrzymi z różnych stron Polski zgromadzą się w nowo budowanej świątyni na wspólnej Mszy Świętej celebrowanej przez Biskupa Płockiego Piotra Liberę, a o godzinie 15.00 zostanie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.
Serdecznie zapraszamy wszystkich Czcicieli Bożego Miłosierdzia do wzięcia udziału w uroczystościach w miejscu pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego oraz do nawiedzenia naszego Sanktuarium. Zgromadzeni w tym szczególnym miejscu, wołajmy razem ze św. Siostrą Faustyną: „Jezu, ufamy Tobie!”.

Płock, 7 lutego 2020 r.

Ks. Tomasz Brzeziński, Rektor Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku
i Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku

 

  1. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom życzę Błogosławieństwa Bożego. Dzieciom i młodzieży, która ma ferie miłego wypoczynku.

V NIEDZIELA ZWYKŁA

1. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Jest to dzień w którym obchodzimy Światowy Dzień Chorego, to okazja do modlitwy za chorych oraz do okazania im chrześcijańskiej miłości.

2. W czwartek czcimy świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Tego samego dnia tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż mimo tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Wspominany jest jako m.in. patron zakochanych. Pamiętajmy w naszych modlitwach szczególnie o narzeczonych, którzy zamierzają w najbliższym czasie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, aby mogli się do niego dobrze przygotować.

3. Gość Niedzielny – Skąd wzięła się praktyka Mszy św. gregoriańskich i dlaczego powinno ich być trzydzieści ponadto O towarzyszeniu w cierpieniu osobom nieuleczalnie chorym; opowieść o mieście Wuhan, w którym pojawił się koronowirus.

4. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom życzę Błogosławieństwa Bożego. Dzieciom i młodzieży rozpoczynającym ferie miłego wypoczynku.

IV NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W dzisiejszą niedzielę, 2 lutego, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Ofiarowania Pańskiego, w naszej polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Święto to ukazuje nam Chrystusa – Światłość świata. Przyniesiona przez nas świeca ma przypominać, że Chrystus nieustannie oświeca drogi naszego życia. W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy ustanowiony przez Świętego Jana Pawła II Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego.
 
2. W tym tygodniu przypada pierwszy wtorek, czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek, dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. O godz. 16. 30 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 
3. Dziękuję bardzo serdecznie Panom Ryszardowi Matyjaszkowi i Piotrowi Wojnowskiemu za pomoc w rozbieraniu żłóbka i dekoracji świątecznych w kościele.
 
4. Po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z klas III i IV.
 
5. Do wieczności odeszła ś.p. Irena Rutkowska zamieszkała w Krajęczynie. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie….
 
6. Gość Niedzielny – O Chiarze Lubich założycielce ruchu Focolari oraz o debacie na temat praworządności w Polsce; przedstawiamy kandydatów w wyborach na Prezydenta RP.
 
 
7. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom życzę Błogosławieństwa Bożego.
Pobliska parafia:
luty 2020
P W Ś C P S N
« sty   mar »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  
Archiwa
Kategorie