Archive for lipiec, 2012

XVII Niedziela Zwykła

1. Eucharystia – uczta mesjańska. Podczas każdej mszy św. na nowo dokonuje się cud rozmnożenia chleba, z tym, że jest to chleb inny niż ten, który jedli zgromadzeni wokół Jezusa ludzie. Mówiąc o Eucharystii jako uczcie można podkreślić konieczność przystępowania do stołu Pana zwłaszcza w kontekście wielu katolików, którzy na mszy świętej są tylko widzami, tzn. nie podchodzą z różnych względów do stołu Pana.
2. Dziś po mszach św. błogosławimy pojazdy, prosząc Boga za wstawiennictwem św. Krzysztofa o szczęśliwe docieranie do celu.
3. Wczoraj poświęciłem metalowy – nowo wykonany krzyż w Sobieskach, który stanął na miejscu już przewracającego się drewnianego. Serdecznie dziękuję za troskę i wrażliwość fundatorom. Zachęcam do zadbania o figurki i krzyże przydrożne w sąsiedztwie naszych zabudowań.
4. W tym tygodniu wspominamy: w środę – św. Alfonsa Marię Liguoriego, biskupa i doktora Kościoła; w sobotę – św. Jana Marię Vianneya, kapłana.
5. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca.
6. W środę rozpoczyna się sierpień – miesiąc trzeźwości. Bardzo proszę o podjęcie tego apelu i powstrzymanie się od używania alkoholu. Ten trud powstrzymania się od picia alkoholu ofiarujmy w intencji rodzin dotkniętych chorobą alkoholową i pielgrzymujących do tronu naszej Matki. Zachęcam do uczestnictwa w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.
7. Eucharystia jest ucztą braci i sióstr w Chrystusie, a między braćmi i siostrami nie powinno być podziałów. Jak to się ma do udziału we mszy świętej, gdzie często obok siebie stoją ludzie, którzy poza świątynią są dla siebie wrogami – nie odzywają się do siebie, są do sobie często uprzedzeni? Chrystus dziś rozdał nam swoje Ciało i swoją Krew, niech ten dar przemieni nasze życie, abyśmy odrzucili pragnienie zemsty i znieczulicy wobec naszych braci i sióstr.
8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– o największej na świecie telewizji katolickiej, która utrzymuje się dzięki Opatrzności Bożej i swoim widzom;
– o osobach poszkodowanych przez trąbę powietrzną – jak im pomóc?;
– odpowiedzi na wszystkie trudne pytania związane z in vitro.

XVI Niedziela Zwykła

1.W tym tygodniu czcimy: w poniedziałek – św. Brygidę  zakonnicę, patronkę Europy; we wtorek – św. Kingę dziewicę; w środę – św. Jakuba Apostoła; w czwartek – świętych rodziców Najświętszej Maryi Panny: Joachima i Annę.

2.W czasie naszych urlopów i wypoczynku wakacyjnego pamiętajmy o Panu Bogu, o uczestnictwie w niedzielę we mszy świętej, ale też o godnym zachowaniu i odpowiednim stroju w kościele.

3.Renowacja ołtarzy dobiegła końca, ale pracę trwają nadal. Panowie Adam Rajca i Marcin Miłoszewski odnowili podesty pod ołtarze. Serdeczne Bóg zapłać. Ja oddałem do renowacji mosiężne świeczniki srebrzone. Pozostałości srebra zostaną usunięte z nich, będą wypolerowane i polakierowane. Za ofiary składane na te prace serdecznie dziękuję.

4.Dzień wspomnienia św. Krzysztofa, 25 lipca, już po raz siódmy obchodzony będzie jako Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Poświęcenie pojazdów w naszej parafii odbędzie się w przyszłą niedzielę po wszystkich mszach św.

5.Obecny czas jest okresem wakacji dla jednych, a zarazem okresem wytężonej pracy dla rolników. Odpoczynku nie należy jednak traktować jako jałowego próżnowania, lecz jako czas odnalezienia wewnętrznej równowagi, a co zatem idzie umiejętności tworzenia właściwych relacji z innymi ludźmi. Ludzki odpoczynek będzie owocny i twórczy, jeśli znajdzie się w nim miejsce na spotkanie z Jezusem. Bez odniesienia swego życia do Jezusa pozostajemy zawsze egzystencjalnie i społecznie zdezorientowani, zagubieni, bez wyraźnej świadomości celu naszej pracy i wszelkiej aktywności.

6.W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Paweł Lizut, kawaler zam. w Nowym Dworze Mazowieckim i Milena Sztabnik, panna zam. w Bolęcinie. Znających ewentualne przeszkody zachodzące między narzeczonymi proszę o ich zgłoszenie.

7.W dniach od 6 do 14 sierpnia trwać będzie piesza pielgrzymka z Płocka na Jasną Górę. Zachęcam do wzięcia udziału w tych szczególnych rekolekcjach. Chętnych proszę o kontakt. Dla niemogących uczestniczyć z powodu innych zajęć lub braku sprawności fizycznej możliwe jest pielgrzymowanie duchowe. Modlitewniki są do odebrania w zakrystii.

8.Dożynki w naszej wspólnocie parafialnej odbędą się w niedzielę 26 sierpnia. Wieniec dożynkowy w tym roku przygotowują mieszkańcy Kuchar Żydowskich, będzie on, wizytówką naszej parafii na dożynkach diecezjalnych, które odbędą się w Lisewie.

9.Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

10.Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

XV Niedziela Zwykła


 1. W poniedziałek – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. W wielu wspólnotach parafialnych odbywa się przyjęcie szkaplerza i włączenie do rodziny karmelitańskiej. Przypominam, jakie są obowiązki noszących szkaplerz: naśladować Maryję, nosić nieustannie Jej znak, troszczyć się o dobro wszystkich ludzi, przyjąć szkaplerz z rąk kapłana, odmawiać naznaczoną modlitwę. Uznając szkaplerz znakiem Maryi Kościół związał go z dwoma łaskami, tak zwanymi przywilejami szkaplerznymi: pierwsza – szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego życia; druga – w znaku szkaplerza Maryja obiecała szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia.
 2. W tym tygodniu wspominamy ponadto: w piątek – bł. Czesława, kapłana.
 3. Trwają wakacje. Dla nas, a zwłaszcza dla naszych dzieci i młodzieży niech staną się one okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno tej ziemi niech przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.
 4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Tomasz Chrząszczewski, kawaler zam. w Kucharach i Sylwia Szymańska, panna zam. w Gołowicach, oraz Jakub Ciosek, kawaler zam. w parafii Wrona i Ewa Włodarska, panna zam. w Idzikowicach. Znających ewentualne przeszkody zachodzące między narzeczonymi proszę o ich zgłoszenie.
 5. Dobiegła końca renowacja naszych ołtarzy, szafy organowej, ambony i chrzcielnicy i obrazu św. Zygmunta. W zimę do renowacji oddam,  również feretrony procesyjne. Wszystkim czującym się odpowiedzialnymi za nasz parafialny kościół składam serdeczne Bóg zapłać.
 6. Są jeszcze wolne miejsca na Pielgrzymkę Wiary do grobu Jana Pawła II i śladami włoskich świętych. Nawiedzimy też sanktuarium w Altoetting i Wiedeń. Termin wyjazdu od 15 do 23 kwietnia 2013 roku. Przewidywany koszt to 1990zł i 80 Euro.
 7. Wczoraj dobiegła końca nasza pielgrzymka do Ostrej Bramy.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– czy nienoszenie koloratki i ściąganie z internetu to grzech? – o starych grzechach na nowo;

– krótka instrukcja obsługi daru proroctwa;

– jak Matka Teresa z Kalkuty troszczyła się o księży – rozmowa z przyjacielem świętej.

XIV Niedziela Zwykła


 1. Dziś  po mszy św. o godzinie 9.00 w naszym kościele odbędzie się koncert pt. „Pieśń o życiu i śmierci Fryderyka Chopina”. Grać będzie najwybitniejszy polski chopinista prof. Jerzy Maciejewski. Wiersze Romana Brandstaettera recytować będzie znany aktor  Wacław Szklarski. Serdeczne dziękuję panom za ich obecność pośród nas i podzielenie się z nami swoją wiarą i talentem.
 2. Z środy na czwartek o północy z naszej parafii uda się 57 osobowa grupa na pielgrzymkę do Sokółki, Wilna i Suwalszczyznę. Planowany powrót w sobotę około godziny 20.   Proszę zabrać ze sobą dowody osobiste i jedzenie gdyż pierwszy posiłek wspólny to obiadokolacja w czwartek.
 3. W środę obchodzimy święto św. Benedykta, opata, patrona Europy. Warto tutaj wspomnieć o łaskach otrzymanych przez osoby noszące medalik św. Benedykta. Oczywiście nie ma tu mowy o jego roli jako talizmanu i nie można traktować medalika zabobonnie. Jest to zawsze działanie Bożego miłosierdzia, którego wzywamy z ufnością, poprzez zasługi św. Benedykta. Wiernym pragnącym otrzymać szczególną pomoc, zaleca się odmawianie modlitwy „Zdrowaś Maryjo…” i „Chwała Ojcu” oraz słowa modlitwy umieszczone na medaliku: „Niech Święty Krzyż będzie moim światłem, a smok niech nie będzie mym panem. Odejdź szatanie i nie skłaniaj mnie nigdy do marności. Napój, który wlewasz, jest zatruty, wypij sam swoją truciznę”. Medalik musi być poświęcony przez benedyktyna lub kapłana, który otrzymał taki przywilej. Ktokolwiek nosi na sobie ten medalik, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (spowiedź, Komunia, modlitwa w intencjach Ojca Świętego, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu).
 4. Trwają wakacje. Dla nas, a zwłaszcza dla naszych dzieci i młodzieży niech staną się one okazją do pogłębienia wiary przeżywanej w bezpośrednim kontakcie z przyrodą. Przez piękno tej ziemi niech przemawia do nas sam Stwórca. Zechciejmy dla Niego otworzyć nasze serca i umysły. Jednocześnie nie zapominajmy, że każdy z nas, jako katolik, ma obowiązek uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej.
 5. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Tomasz Chrząszczewski, kawaler zam. w Kucharach i Sylwia Szymańska, panna zam. w Gołowicach. Znających ewentualne przeszkody zachodzące między narzeczonymi proszę o ich zgłoszenie.
 6. Z naszej parafii w terminie od 15 do 23 kwietnia 2013 roku uda się Pielgrzymka Wiary do grobu Jana Pawła II i śladami włoskich świętych. Nawiedzimy też sanktuarium w Altoetting i Wiedeń. Chętnych zapraszam po umowę, którą trzeba będzie wypełnić i oddać z zadatkiem 300 zł. Ilość miejsc 40 ograniczona i dlatego o tym kto pojedzie, decydować będzie termin oddania umowy wraz z zadatkiem. Przewidywany koszt to 1990zł i 80 Euro.
 7. Dobiega końca renowacja naszych ołtarzy, szafy organowej, ambony i chrzcielnicy. Wszystkim czującym się odpowiedzialnymi za nasz parafialny kościół składam serdeczne Bóg zapłać.
 8. Jest nowy kalendarz na rok przyszły, chcących zamówić mszę św. zapraszam w tygodniu, bądź proszę o telefon.
 9. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– oaza – ruch, przez który przeszło aż 2 mln Polaków, nie umarła, ale żyje i ma się dobrze;

– dlaczego święta Rita cieszy się ogromną popularnością na całym świecie?

– o katedrze w Reims – narodowej chrzcielnicy Francji – wakacyjny cykl „Europa katedr”.

Pobliska parafia:
lipiec 2012
P W Ś C P S N
« cze   sie »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiwa
Kategorie