Archive for kwiecień, 2020

TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Dzisiaj przeżywamy trzecią niedzielę Wielkanocy. Nadal trwamy w okresie radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Dzisiaj też rozpoczynamy 12. Tydzień Biblijny. Jest to inicjatywa kierowana do każdego wierzącego. Pismo Święte, zwłaszcza Księga nowego Testamentu, przybliża nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Czytajmy i rozważajmy Słowo Boże.
 
2. APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI O MODLITWĘ O DESZCZ
W ostatnich tygodniach nasza Ojczyzna – podobnie jak wiele innych krajów na świecie – zmaga się epidemią koronawirusa. Towarzyszy temu wysiłek państwa w walce o gospodarkę, o utrzymanie miejsc pracy, o ratunek dla tych, którzy borykają się w problemami finansowymi oraz tych, którym już teraz – z powodu epidemii – zagraża skrajne ubóstwo.
Zaangażowanie służb medycznych, sanitarnych i mundurowych, a jednocześnie poczucie odpowiedzialności i solidarności Polaków, zasługują w tych okolicznościach na najwyższy szacunek i uznanie. Podobnie rzecz się ma z zaangażowaniem duchownych, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy wierną modlitwą, wytrwałą pracą i konkretną pomocą materialną włączają się w walkę o zdrowie i życie Polaków.
Te trudne doświadczenia nie są jedynymi, z jakimi musimy zmagać się w obecnym czasie. Nasz kraj dotyka dzisiaj także inna, dotkliwa okoliczność a mianowicie susza, która niesie z sobą kolejne trudności. Jej skutkiem setki tysięcy hektarów uprawnych są zagrożone zniszczeniem a wszystko to będzie miało negatywny wpływ na produkcję rolną, a w przyszłości na ceny produktów spożywczych oraz zdolności eksportowe naszego kraju. Susza uderza w setki tysięcy rolników, sadowników, ogrodników i ich rodziny, którzy utrzymują się z owoców ziemi. Jej dotkliwość może odczuć również przemysł przetwórczy i spożywczy.
Zwracam się więc do wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli z apelem o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitwy ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby
W tym trudnym czasie zapewniam wszystkich o mojej duchowej pamięci, bliskości i modlitwie oraz przesyłam pasterskie błogosławieństwo.
Warszawa, dnia 21 kwietnia 2020 r.
† Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCE)
 
3. Pragnę poinformować, iż zgodnie z najnowszym rozporządzeniem w naszym kościele we Mszy Św. i innych nabożeństwach może uczestniczyć 20 osób.
 
4. Od piątku rozpoczynamy maj. W naszej tradycji narodowej jest to miesiąc poświęcony Matce Bożej. Tradycyjnie w tym miesiącu odprawiamy tak zwane nabożeństwa majowe. W naszym kościele nabożeństwo majowe w dni powszednie o godz. 16.30 a w niedzielę i święta o godz. 14.30. Zwracam się z prośbą o uporządkowanie naszych figurek przydrożnych. Zachęcam też do śpiewania, czy odmawiania litanii do Matki Bożej w rodzinach. Myślę, że w tym roku, ze względu na epidemię odmawianie litanii przy figurkach może być utrudnione, ale to już zostawiam do rozważenia tym, którzy to nabożeństwo praktykowali w ubiegłych latach.
 
5. Drugiego Maja w naszej parafii przypada dzień patronalny – odpust ku czci św. Zygmunta. Jednak z powodu pandemii będzie miał on nieco inny przebieg: Porządek nabożeństw tak jak w każdą niedzielę, ale po sumie nie będzie procesji tylko odmówimy litanię do św. Zygmunta. Ponadto w tym roku ze względu na to iż 3 maja przypada w niedzielę na sobotę 2 maja została przeniesiona Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Tego dnia nabożeństwo majowe o godz. 14.30.
6. W tym tygodniu przeżywamy pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwszą sobotę miesiąca. W czwartek będziemy dziękować Bogu za Sakramenty Kapłaństwa i Eucharystii, oraz modlić się o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi od godz. 16.00. a o godz. 16.30 nabożeństwo majowe. Sobota zaś to szczególny dzień, kiedy czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą codzienność.
 
7. Pragnę poinformować iż w związku ze stanem epidemii w naszym kraju Biskup Płocki Piotr Libera odwołuje w naszej diecezji wszystkie sakramenty bierzmowania, które miały się odbyć w maju. W związku z tym nie będzie bierzmowania, które miało być dla naszej młodzieży 17 maja w Sochocinie. O innym terminie będę informował, gdy tylko taką wiedzę będę posiadał.
 
8. W dalszym ciągu zgodnie z prośbą przewodniczącego Episkopatu Polski codziennie o 20.30 w naszym kościele odmawiam różaniec w intencji ustania epidemii koronawirusa zachęcam do włączania się do tej modlitwy w gronie rodzinnym.
 
9. Pragnę bardzo serdecznie podziękować Panu Stanisławowi Dublickiemu za prace wykonane przy plebanii.
 
10. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.

2 NIEDZIELA WIELKANOCNA – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA

1. Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas.
 
2. Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci.
 
3. Od dzisiaj wznawiamy po zimowej przerwie niedzielną adorację Najświętszego Sakramentu. W dniu dzisiejszym zakończymy ją koronką do miłosierdzia Bożego oraz odśpiewamy suplikacje w intencji zakończenia pandemii koronawirusa oraz będziemy modlili się o deszcz, który jest szczególnie teraz na wiosnę potrzebny do wzrostu roślin.
 
4. 22 kwietna w środę, jak każdego 22 dnia miesiąca w tym roku, przed Mszą Św. o 17.00 będziemy dziękować Bogu za pontyfikat św. Jana Pawła II włączając się w ten sposób a obchody 100 rocznicy urodzin tego świętego.
 
5. W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Natomiast w sobotę, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje.
 
6. Z powodu pandemii koronawirusa i obostrzeń z tym związanych zarówno Pierwsza Komunia Św. jak i tak zwana Komunia Generalna zostaje przeniesiona z maja na wrzesień. I tak w naszej Parafii: Pierwsza Komunia Św. Będzie 13 września a Odnowienie Przyrzeczeń Chrztu Św. 20 września (dotyczy to dzieci, które obecnie są w klasie III i IV).
 
7. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu Monice i Piotrowi Banachom za podarowanie obrusa ołtarzowego z wyhaftowanym Barankiem Wielkanocnym. Bóg zapłać.
 
8. Bardzo serdecznie dziękuję tym wszystkim parafianom, którzy rozumieją, że dla parafii czas epidemii jest to też ciężki czas i dzielą się swoim groszem składając ofiary osobiście lub wpłacając na konto. Bóg zapłać.
 
7. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.

NIEDZIELA WIELKANOCNA

 1`. Przeżywamy dzisiaj najradośniejsze święta w roku. Cieszymy się z tego, że Jezus Zmartwychwstał, bo gdyby On nie zmartwychwstał jak pisze św. Paweł to próżna byłaby nasza wiara. W tym roku jednak ta radość jest trochę inna, choć pewnie też wymowna. Bardzo ubolewamy nad tym, iż nie możemy się spotkać tak jak co roku na wspólnej Eucharystii, nie możemy uczestniczyć w procesji rezurekcyjnej. Wielu z nas spędza te święta z dala od najbliższych. Mamy też obawy co nas czeka w przyszłoś, czy będzie co włożyć do przysłowiowego garnka. Wreszcie zastanawiamy się kiedy minie ta epidemia i kiedy wrócimy do normalności. Dzisiaj z pomocą przychodzi nam Chrystus zmartwychwstały, który niesie nam nadzieję, dlatego pragnę Wam moi drodzy parafianie jak i wszystkim gościom i sympatykom naszej parafii złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pokoju serca i nadziei pokładanej w Chrystusie Zmartwychwstałym.

2. Swoje życzenia przesyłają nam też nasi księża biskupi. Tym razem wizualne. https://www.youtube.com/watch?v=d9FoXx5DX-0&feature=youtu.be

3. Do życzeń przyłącza się też Ks. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku:
Kochani Siostry i Bracia!
W imieniu wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego pragnę przesłać najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Niech Zwycięzca śmierci i mocy zła wleje w Wasze serca radość i nadzieję płynącą z pustego grobu. Życzę, aby w tym szczególnym czasie próby – zmagania się z zagrożeniami związanymi z pandemią – jeszcze raz z całą mocą wybrzmiały w sercu każdego z Was słowa św. Pawła: skoro wspólnie z Nim cierpimy, to po to, by wspólnie mieć udział w chwale (Rz 8,17). Przeżyjmy ten szczególny czas trudnych doświadczeń w prawdziwej bliskości z Panem. Zapewniam każdego z Was o nieustannej modlitwie jaką zanosi w Waszych intencjach wspólnota seminaryjna. Czynimy to poprzez codzienne odmawianie różańca wraz z całym Kościołem w Polsce w intencji zaprzestania rozpowszechniania się pandemii oraz nieustanną adorację Najświętszego Sakramentu. Od trzech tygodni – dzień i noc – trwamy na modlitwie przed Zmartwychwstałym Panem prosząc Go o opiekę nad Księżmi Biskupami, kapłanami, siostrami zakonnymi oraz wszystkimi wiernymi naszej diecezji. Niech nasze modlitwy, na wzór patronów tego roku św. Jana Pawła II oraz sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, prowadzą każdego z nas do jeszcze większej zażyłości ze zmartwychwstałym Panem.
Ks. Marek Jarosz
Rektor WSD

4. Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do choć skromnego uświetnienia Triduum Paschalnego: Panom kościelnemu i organiście, osobom które pełniły służbę liturgiczną w te wielkie dni oraz Pani Dorocie Beszczyńskiej, za w tym roku skromną z wiadomych względów, dekorację kwiatową.

5. Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Sobiesk za ofiarę na kwiaty i ubezpieczenie kościoła w kwocie 150zł.

6. W dniu dzisiejszym Msze Święte o godz. 6.00, 9.00, 11.00 i o 15.00.

7. Jutro w Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. jak w każdą niedzielę czyli o 9.00, 11.00 i o 15.00 jednocześnie przypominam iż zgodnie z zarządzeniem we Mszy Świętej zarówno w niedzielę wielkanocną jak i w poniedziałek może uczestniczyć 5 osób. Mam nadzieję, że zostanę zrozumiany i że już niedługo spotkamy się na Eucharystii w większym gronie. Uwierzcie moi drodzy, że mi też nie jest łatwo jak muszę komuś powiedzieć aby wyszedł z kościoła. Ufam, że naszej społeczności nie dopadnie chrobra covid-19, ale żeby tak było musimy przestrzegać pewnych zasad.

8. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych

 

NABOŻEŃSTWA WIELKIEGO TYGODNIA BEZ UDZIAŁU WIERNYCH

Pragnę poinformować iż zgodnie z zarządzeniem Ks. Biskupa oraz Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Tegoroczne nabożeństwa wielkiego tygodnia (czwartek, piątek i sobota) będą się odbywały bez udziału wiernych. Jest to bolesna decyzja, ale tak musi być. Ważne jest nasze bezpieczeństwo. Proszę łączyć się poprzez transmisje telewizyjne i internetowe. ttps://www.diecezjaplocka.pl/biskup/listy/zarzadzenie-biskupa-plockiego-w-sprawie-sprawowania-czynnosci-liturgicznych-w-czasie-stanu-epidemii-(zaktualizowane-dnia-26-marca-2020-roku)/

VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – NIEDZIELA PALMOWA

 
1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Błogosławieństwo palm przy ołtarzu na każdej Mszy Świętej bez procesji.
 
2 Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech ten święty czas: będzie czasem szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Ponieważ jest utrudniona możliwość uczestnictwa w nabożeństwach wielkiego tygodnia w kościele zatroszczmy się o sprawdzenie kiedy można uczestniczyć w transmisjach telewizyjnych i może poinformujmy o tym swoich bliskich i znajomych.
3 W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament nie zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji ze względów bezpieczeństwa. Liturgia tej Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.
 
4 W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz.18.00. Po nabożeństwie odśpiewamy Gorzkie Żale. A o godzinie 15.00 odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Proszę aby tego dnia w godzinę śmierci Pana Jezusa zatrzymać się choć na krótką modlitwę.
 
5. W sobotę rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego o godz 18.00 bez gromadzenia się przed kościołem . Tego dnia nie ma tradycyjnego poświęcenia pokarmów, ani nie będzie można brać poświęconej wody. Jest to zarządzenie władz kościelnych podyktowane naszym bezpieczeństwem – zmniejszeniem ryzyka zarażenia się koronswirusem. W sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu w bardzo symbolicznym grobie od godz. 9.00. Można przychodzić na indywidualną adorację pamiętając, iż w świątyni jednocześnie może znajdować się 5 osób. Nie będzie też tradycyjnej warty strażaków przy grobie. O godzinie 17.00. w kościele będę odmawiał różaniec – w intencji ustania epidemii korona wirusa.
 
6. W niedzielę wielkanocną nie będzie procesji rezurekcyjnej. Tego dnia w naszej świątyni Msze Św. o 6.00, 9.00, 11.00 i o 15.00.
 
8 Na naszych stronach internetowych jak i w sklepach na terenie naszej parafii znajduje się tekst modlitw które należy odmówić przed i po śniadaniu wielkanocnym. (tekst jest w poście poniżej zatytułowanym: BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO).
 
7 Proszę aby zainteresować się osobami, które są samotne i nie mają nikogo kto by mógł zrobić zakupy czy odebrać z apteki lekarstwa. Może warto wykonać telefon do osób z którymi już się dawno nie rozmawiało, niech w tym czasie – utrudnionych kontaktów rodzinnych nikt nie czuje się samotny i opuszczony.
 
9. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. 

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: 

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja. 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Pobliska parafia:
kwiecień 2020
P W Ś C P S N
« mar   maj »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiwa
Kategorie