Archive for grudzień, 2018

ŚWIĘTO ŚWIĘTEJ RODZINY

Kochani Bracia i Siostry!
W najbliższą niedzielę, 6 stycznia, będziemy obchodzili uroczystość Objawienia Pańskiego. W wielu miastach i miejscowościach naszej diecezji odbędą się piękne, rodzinne Orszaki Trzech Króli.
Zapraszam Was wszystkich do licznego udziału w tych jasełkach po ulicach mazowieckich miast i wsi! Niech barwne Orszaki zgromadzą całe rodziny, młodzież, kapłanów, siostry zakonne, a uśmiech na twarzach niech będzie wyrazem radości ze spotkania z naszym jedynym Królem. Nasze świętowanie z kolędami na ustach będzie okazją do upamiętnienia pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 r., w myśl tegorocznego hasła: „Duch Święty odnowi oblicze ziemi”.
Na czas przygotowań do Orszaku jego Organizatorom i Wam wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Płock, dnia 25 grudnia 2018 r.
W uroczystość Narodzenia Pańskiego                                                                                                                                                                                                 Wasz Biskup Piotr

1. Dziś niedziela Świętej Rodziny, zechciejmy pochylić się nad sprawami swoich rodzin, podejmujmy działania, aby nie były tylko grupami ludzi mieszkającymi pod wspólnym dachem, ale stawały się wspólnotami uczniów Chrystusa.
2. W poniedziałek o 1600 odbędzie się nabożeństwo z racji zakończenia roku. Zapraszam na wspólne uwielbienie, dziękczynienie, przebłaganie i prośby.
3. We wtorek Nowy rok i uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – tradycyjnie jest to dzień modlitw o pokój na świecie. Jesteśmy zobowiązanie do uczestnictwa we mszy św. podobnie jak w niedzielę. Z racji odpoczynku po sylwestrowej nocy mszę z godziny 9.00 przenoszę na godzinę 17.00
4. W tym tygodniu pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca z odpowiednimi nabożeństwami.
5. W niedzielę uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli. W tym dniu modlimy się w intencji misji, ofiary zbierane na tacę przeznaczone będą na misje. W tym dniu błogosławimy kredę i kadzidło. W następną niedzielę na mszy o godzinie 11.00 dzieci z naszej szkoły zaprezentują jasełka, które przygotowali z panią Katarzyną Karwowską. Bóg zapłać.
6. Trwa wizyta duszpasterska; dziękując za życzliwe przyjęcie, przedstawiam plan kolędy na następny tydzień.
4I (piątek) Zaolzie i Kolonia Idzikowice (od 1100)
5I (sobota) Bolęcin FUD
7. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

BOŻE NARODZENIE

ŻYCZENIA BISKUPA PŁOCKIEGO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA
„Gdy umilkł, komnatę blask nowy oświeca –
W zdumieniu, w radości duch tonie;
Bo przed nim Najświętsza stanęła Dziewica,
Maryja z Dzieciątkiem na łonie”
(Grzegorz z Sambora – Życie Świętego Stanisława Kostki)
Umiłowani Diecezjanie!
W kończącym się Roku św. Stanisława Kostki, z sercem pełnym wdzięczności za dar Wcielenia, stajemy przed betlejemską stajenką, by oddać pokłon umiłowanemu Synowi Bożemu.
Niech w spotkaniu z Nowonarodzonym, nasze serca wypełnia dar Bożej miłości, czyniąc nas na wzór św. Młodzieniaszka z Rostkowa, świadkami dobroci i świętości Boga. Podejmujmy z gorliwością nasze chrześcijańskie powołanie, otwierając się ciągle na moc Ducha Świętego, który nas nieustannie prowadzi.
Życzę Wam wszystkim, radosnych i pełnych pokoju świąt Bożego Narodzenia. Niech Jezus przynoszący zbawienie błogosławi każdemu z osobna, naszym rodzinom i wspólnotom!
Z darem modlitwy i pasterskim błogosławieństwem –
Płock, Narodzenie Pańskie A. D. 2018 Wasz biskup Piotr
2. Osoby, które przyjęły Komunię świętą w czasie Pasterki, mogą po raz drugi przyjąć Chrystusa Eucharystycznego uczestnicząc we Mszy świętej w ciągu dnia.
3. Dziękuję za małe choinki do kościoła państwu Rzepeckim i Joannie Krzemińskiej. Dużą choinkę ofiarował pan Marek Czernikowski. Przepiękne bombki, robione na szydełku ofiarowała pani Anna Smukowska. Dekoracje naszego kościoła w sobotnie przedpołudnie wykonali: Panie Dorota Beszczyńska i Katarzyna Kołodziejczyk, a wspierali je panowie Wójt Marek Czernikowski i Jerzy Piliński – serdeczne Bóg zapłać. Dziękuje za wspólne śpiewanie kolędowanie przed pasterką i przed sumą.
4. Po sumie w naszej Parafii pojawi się św. Mikołaj w tradycyjnym stroju biskupa. Zapraszam z naszej parafii wszystkie małe dzieci i te które chodzą do VI klasy szkoły podstawowej, aby mogły być obdarowane z wielkości i szczodrobliwości wszystkich naszych wielkodusznych darczyńców. Bóg zapłać za włączenie się w tę akcję.
5. Dziś nie ma mszy św. o 15.00, natomiast jutro porządek niedzielny. Zapraszam więc na godzinę 9.00, 11.00 lub 15.00.
6. Zachęcam do lektury Gościa – podwójnego egzemplarza w cenie 8zl.
7. Rozpoczyna się wizyta duszpasterska zwaną kolędą. Chciałbym rozmawiać na temat naszej wiary, która wyraża się miedzy innymi w praktykach religijnych. Kolęda jest też dobrym czasem by zadać pytania jeśli coś dla nas nie jest zrozumiałe, czy dziwne w naszej wierze czy wspólnocie parafialnej.
Pan kościelny będzie chodził z wodą święconą, kredą i kadzidłem, tak jak to było w ubiegłych latach. Ofiary jakie wtedy są składane stanowią wynagrodzenie za Jego codzienną pracę w kościele.
Na drzwiach naszych domów po zewnętrznej stronie drzwi piszemy łac. Christus mansionem benedicat („Niech Chrystus błogosławi temu domowi”)tradycyjnie rozumiane jako imiona trzech króli. Jest to przyznanie się przed światem, że jesteśmy chrześcijanami. Prosiłbym bardzo, aby w czasie kolędy, jeśli będzie to możliwe, rodzina była w komplecie. Na stole powinny być: krzyżyk, woda święcona, kropidło i świeczki. Dzieci, a szczególnie młodzież proszę o przygotowanie zeszytów z religii. Jeśli ktoś będzie miał ochotę mnie poczęstować to będę wdzięczny. W piątki proszę o jedzenie postne, gdyż zgodnie z prawem kościelnym poszczę we wszystkie piątki w roku. Bardzo proszę o samochód z danej miejscowości, w której będę kolędować. Ofiary składane z racji kolędy są dzielone i przeznaczane na potrzeby naszej Parafii, w części są odprowadzane na pomoc budującym się kościołom, a w części na moje utrzymanie.
28 XII ( piątek) Przepitki, Salomonka i domy po drodze w Królewie
29 XII (sobota) Bolęcin wieś
31 XII (poniedziałek) Sobieski
4 I (piątek) Zaolzie i Kolonia Idzikowice (od 1100)
5 I (sobota) Bolęcin FUD
7 I (poniedziałek) Pruszkowo
8 I (wtorek) Jędrzejewo i Kolonia Kuchar
11 I (piątek) Kuchary prawa strona
12 I (sobota) Kuchary lewa strona od państwa Sokołowskich
14 I (poniedziałek) Krajęczyn od Podgrabia
15 I (wtorek) Krajęczyn prawa strona
18 I (piątek) Idzikowice od strony Królewa
19 I (sobota) Idzikowice do państwa Brzeszkiewicz (od 12.00 choinka)
21 I (poniedziałek) Królewo Kolonia
22 I (wtorek) Królewo prawa strona
25 I (piątek) Królewo lewa strona od państwa Karczewskich

CZWARTA NIEDZIELA ADWENTU

1.Jutro wigilia Bożego Narodzenia. Powinna ona być przeżywana według tradycji katolickiej, dlatego przypominamy, że potrawy wigilijne powinny być potrawami postnymi, nie powinno się spożywać alkoholu. Gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem (oznacza to czystość i świętość Dzieciątka i Rodziny), zastawiamy dodatkowe nakrycie, które jest znakiem pamięci o naszych zmarłych i podróżnych. Na stole kładziemy Pismo Święte. Wieczerzę rozpoczynamy od znaku krzyża i zapalenia świecy CARITAS. Następnie najstarsza osoba z rodziny odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1–7). Po odczytaniu Ewangelii należy pomodlić się za rodzinę modlitwą Ojcze nasz oraz za naszych zmarłych odmawiając Wieczny odpoczynek. Łamiąc się pobłogosławionym opłatkiem, składamy sobie życzenia. Dokładnie jak powinna przebiegać wigilia znajdziemy na Karcie dołączonej do opłatka. Jeśli ktoś nie ma jeszcze opłatka zapraszam do zakrystii.
2.Przed pasterką o godz. 22.45 pan Organista zaprasza na wspólny śpiew kolęd. Natomiast przed mszą św. o godzinie od godziny 10.30 młodzieżą grającą na instrumentach dętych będzie wspólnie kolędować z panem Organistą. Zapraszam. Chcących skorzystać ze spowiedzi zapraszam na 22.30. Pasterka w naszym kościele będzie o godzinie 23.00. W pierwszy dzień świąt Bożego narodzenia msza jest o 9.00 i 11.00. Nie będzie mszy o 15.00. W drugi dzień świąt porządek niedzielny.
3.Bardzo dziękuję za przygotowywanie poczęstunku dla dzieci po roratach państwu Magdzie i Zenonowi Piekut, oraz Paniom pracującym w sklepie.
4.Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia o godz. 11.00 naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Serdecznie dziękuję tym, którzy wzięli udział i poprzez swoją cząstkę wsparli dzieło św. Mikołaja. Darczyńcami indywidualnymi były osoby z naszej parafii i zaprzyjaźnione z parafią Królewo. Serdecznie dziękuję też: Stowarzyszeniu Sona i prezesowi Leonardowi Milewskiemu, urzędowi Gminy w Sochocinie za włączenie się w to dzieło.
5.Dzisiaj przy scenie w Jońcu o godzinie 16.00 będzie wspólne kolędowanie na które zaprasza pan Wójt. Będzie można tam spotkać św. Mikołaja i zobaczyć żywą szopkę.

W Gościu: podwójnym egzemplarzu w cenie 8zl.
132 świąteczne strony – każdy znajdzie coś dla siebie

TRZECIA NIEDZIELA ADWENTU

1.Dziś rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które prowadzi ks. Bernard Kaliński, salezjanin. W niedzielę zapraszam na godziny: 9.00, 11.00 i 15.00. Natomiast w poniedziałek i wtorek spotkamy się o godzinie 9.00, 11.00 i 18.00. W poniedziałek na 11.00 zapraszam dzieci, a we wtorek chorych i starszych. Obłożnie chorych, których zgłosicie odwiedzę w domach we wtorek po godzinie 14.00.
2.Zechciejmy zatroszczyć się o osoby starsze, pomóc im w przygotowaniach do świąt Narodzenia Pańskiego. Nie poprzestawajmy jednak tylko na sprzątaniu i zakupach, ale zatroszczmy się o to, aby skorzystały z sakramentu pokuty i przyjęły Komunię świętą. Dobrą okazją będzie pomoc w dotarciu na mszę św. rekolekcyjną we wtorek na godzinę 11.00
3.Dziś kończy się pierwsza część Adwentu, w którym przeżywaliśmy przygotowanie do powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa, a od 17 grudnia liturgia będzie nastawiona na bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Bożego Narodzenia.
4.Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Wrażliwych i chętnych do pomocy proszę o wsparcie św. Mikołaja przez zakupienie 130 sztuk jednakowego asortymentu słodyczy.
5.Spotkania opłatkowe: w niedzielę o 17.00 – spotkanie Rad Duszpasterskiej i Gospodarskiej, o 18.00 – spotkanie grupy Caritas i przygotowanie paczek.
6.Chętnych do pomocy w dekorowaniu naszego kościoła na święta Bożego narodzenia zapraszam na 22 grudnia (sobota) na godzinę 9.00.
7.Bóg zapłać wszystkim którzy dostarczyli opłatek wraz z programem rekolekcji do domów. Serdecznie dziękuję również za ofiary składane na potrzeby naszej parafii. Jeśli ktoś jeszcze chce opłatek zapraszam do zakrystii i na plebanie.
8.Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu:
Płyta cd z najpiękniejszymi kolędami.
W Małym Gościu:
Ikona Maryi niosącej Ducha Świętego.

DRUGA NIEDZIELA ADWENTU

1. Trwamy w okresie liturgicznym zwanym Adwentem, w którym przygotowujemy się do świąt narodzenia Jezusa Chrystusa. Zapraszam na roraty, które są w naszym kościele w poniedziałek i sobotę o godz.8.00. W środę zapraszam szczególnie dzieci i młodzież na mszę roratną na godzinę 6.45. Po mszy jak zawsze poczęstunek(gorąca herbata, kanapki, owoce).
2. Przygotowujemy się do rekolekcji adwentowych. Zadbajmy o to, aby nasi domownicy skorzystali z tych ćwiczeń duchowych, zwłaszcza zatroszczmy się, aby osoby starsze mogły przyjąć sakramenty. Rekolekcje przeprowadzi o. Bernard Kaliński salezjanin.
3. Dzisiaj, w II niedzielę Adwentu, już od wielu lat tradycyjnie w kościołach przeprowadzana jest zbiórka do puszek na „Pomoc Kościołowi na Wschodzie”. Za dar serca i hojność ofiar „Bóg zapłać”.
4. Zechciejmy przez zakup świeczki „Caritas”, wesprzeć „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”.
5. Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Wrażliwych i chętnych do pomocy proszę o wsparcie św. Mikołaja przez zakupienie 130 sztuk jednakowego asortymentu słodyczy.
6. Dziś niedziela spotkań z dziećmi.
7. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu:
• Czym jest niepokalane poczęcie i w jaki sposób formował się ten dogmat Kościoła?
• „Małe cuda są po coś”, czyli niezwykła historia niewidomej kobiety, która zaadoptowała niewidomą i niesłyszącą dziewczynkę z Indii;
• o marnowaniu jedzenia, które stało się wielkim problemem również w Polsce.

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU

1. Rozpoczynamy kolejny rok liturgiczny, w którym przeżywamy wydarzenia, jakich Jezus Chrystus dokonał dla naszego zbawienia. Okres Adwentu ma podwójny charakter: jest bowiem czasem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego, podczas których czcimy pierwsze przyjście Chrystusa między ludzi, jest też zarazem czasem, w którym nasza uwaga skierowana jest na oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu czasów. Z tych dwóch powodów okres Adwentu przedstawia się jako czas świętego i radosnego oczekiwania.
2. Rozpoczynają się msze adwentowe ku czci Najświętszej Maryi Panny, tzw. roraty. Zapraszamy wszystkich parafian do uczestnictwa w tych tradycyjnych mszach. W środę na godzinę 6.45 zapraszam szczególnie dzieci i młodzież. Po mszy będzie jak dotychczas: gorąca herbata, kanapki i jabłka. Za trud przygotowania i poczęstunek dziękuję Państwu Piekut i paniom pracującym w sklepach. Za jabłka dziękuję Panu Marianowi Kuźniewskiemu. Msze roratne będzie również w poniedziałki i soboty o godz. 8.00
3. W tym tygodniu w liturgii przeżywać będziemy w sobotę – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a także wspominać: we wtorek – św. Barbarę, patronkę górników, flisaków i wszystkich tych, których wykonywana praca jest zagrożona utratą życia; w czwartek – św. Mikołaja; w piątek – św. Ambrożego, patrona m.in. pszczelarzy. W tym tygodniu również pierwszy piątek miesiąca.
4. Z Adwentem związane są rekolekcje; powoli się do nich przygotowujmy.
5. „Caritas” jak co roku organizuje „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”, w ramach którego rozprowadza świece; ofiary z ich sprzedaży przeznaczone są na pomoc wigilijną dla dzieci. W związku z tym również w naszej parafii od dziś są rozprowadzane świece w cenie: 6zł-małe i 12zł kule.
6. Spotkanie z dziećmi do komunii w przyszła niedzielę. Po mszy o 15 spotkanie z wyjeżdzającymi do Ziemi Świętej.
7. Za tydzień zbiórka do puszek na pomoc kościołowi na wschodzie.
8. Dziś błogosławimy opłatek na nasz wigilijny stół. Bardzo proszę aby opłatki rozniosły te osoby, które zbierają na kwiaty. Do opłatka dołączony folder na którym zapisany jest przebieg wigilii, oraz program rekolekcji adwentowych.
9. Tradycyjnie już w pierwszy dzień świat Bożego Narodzenia naszą wspólnotę parafialna odwiedzi św. Mikołaj, aby obdarować paczkami dzieci. Wrażliwych i chętnych do pomocy proszę o wsparcie św. Mikołaja przez zakupienie 130 sztuk jednakowego asortymentu słodyczy.
10.Dziękuję za zrobienie wieńca adwentowego pani Marcie Bilińskiej, za dekoracje w naszym kościele pani Dorocie Beszczyńskiej, za całoroczną troskę o kwiaty państu Barbarze i Dominikowi Korytkowskim.
11.Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu:
• Rozpoczynamy cykl adwentowy poświęcony siedmiu darom Ducha Świętego. Jakie dary zsyła na nas Duch Święty i jak należy je rozumieć?
• o zamordowanych zakonnikach i siostrach w Algierii, którzy zostaną beatyfikowani 8 grudnia.
• czym się kierować podczas poszukiwań prezentów dla najbliższych?

Pobliska parafia:
grudzień 2018
P W Ś C P S N
« lis   sty »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiwa
Kategorie