Archive for czerwiec, 2014

Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła


1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w środę – Najświętszą Maryję Pannę Licheńską; w czwartek – św. Tomasza z Akwinu.

2. Dzisiejsza taca przeznaczona jest na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Bóg zapłać za hojność serca.

3. W tym tygodniu pierwszy piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego sakramentu i spowiedź od 16.30.

4. Dzieci, które zbierały, uporządkowały i oddały karteczki proszone są dziś po odbiór nagród.  Przypominam o spowiedzi i o systematycznej obecności w kościele również w czasie wakacji.

5. Dziękuje wszystkim, którzy wczoraj  impregnowali  kościół: Dorota Beszczyńska, Edward Cichocki, Marek Czerniakowski, Lucjan Kosewski, Stanisław Kosewski, Franciszek Mik,Waldemar Piliński , Andrzej Prządak, Sławomir Prządak, Adam Ronkiewicz, Roman Wiktorowicz, Kazimierz Zygmuntowicz. Dziękuję panu Kościelnemu,  Klerykowi Mateuszowi. Dziękuje za podnośnik panu Pawłowi Brzeszkiewiczowi, a za rusztowania panu Adamowi Rajcy.

6. Chcących iść na pieszą pielgrzymkę z Płocka na Jasną Górę proszę o zapisywanie się. Istnieje możliwość pielgrzymowania duchowego. Chcących otrzymać modlitewnik proszę o zapisywanie się.

7. Dziękuję prezesowi i pracownikom FUD za wykonanie i zainstalowanie wieszaków pod chorągwie procesyjne.

8. Dzisiaj przez naszą parafie przechodzić będzie pielgrzymka do Gietrzwałdu. Będą odpoczywać przed kościołem o 15.45. proszę podejmijmy ich zupą, herbata powierzając nasze intencje.

9. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić: Damian Smoliński, kawaler zamieszkały w  Pruszkowie i Martyna Pawlas, panna zamieszkała w Gąsocinie, oraz Andrzej Karabin, kawaler zamieszkały w Bielach i Marata Kretkiewicz, panna zamieszkała w Bolęcinie. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.

10. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W Gościu:

O  Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, którego patronem jest – o czym niewielu wie – Najświętsze Serce Jezusowe.

– jak rozpoznać, czego chce ode mnie Pan Bóg?

– dlaczego nowemu królowi Hiszpanii nikt nie włożył korony na głowę?

 

ZACHĘTA BISKUPA PŁOCKIEGO DO UDZIAŁU W PIELGRZYMCE NA JASNĄ GÓRĘ

Umiłowani Diecezjanie!

W dniu od 6 sierpnia wyruszy ze Wzgórza Tumskiego w Płocku po raz kolejny Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Kieruję do Was wszystkich gorącą zachętę do podjęcia pątniczego trudu i zapraszam do udziału w tegorocznych „rekolekcjach w drodze”.

Ze szczególnym zaproszeniem zwracam się do młodzieży, o której św. Jan Paweł II mówił: „Wy jesteście nadzieją świata, narodu, Kościoła… Jesteście moją nadzieją!”. Proszę również wszystkich chorych, ludzi w podeszłym wieku i tych, którzy nie mogą pielgrzymować pieszo, aby włączyli się w dzieło pielgrzymowania duchowego. Wasza modlitwa, jak również osobiste świadectwo cierpienia i trudy życia codziennego są cennym darem składanym Bogu, a dla pielgrzymów siłą i pomocą w wędrówce.

Podczas 33 Pielgrzymki będziemy nieść ze sobą do tronu Pani Jasnogórskiej intencje bliskie naszemu sercu, nasze troski i radości, ufając w Jej niezawodne orędownictwo. Nade wszystko jednak pragniemy w tym roku dziękować naszej Matce i Królowej za dar kanonizacji św. Jana Pawła II. Modlitwą obejmiemy również trwające prace 43 Synodu Diecezji Płockiej.

Zapraszając Was na pątniczy szlak, bądźcie pewni mojej modlitwy. Każdego dnia ofiaruję dziesiątkę różańca świętego w intencji naszej pielgrzymki diecezjalnej. Z serca wszystkim błogosławię.

Płock, dnia 31 maja 2014 r.,                                                                                   Wasz biskup Piotr

DWUNASTA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W najbliższy piątek będziemy obchodzić uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W liturgii Kościoła rzymskokatolickiego przypada ona w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673–1675, który zażądał ustanowienia święta ku czci swego Serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego). Celem święta jest: rozważanie miłości, którą Chrystus okazał przede wszystkim na krzyżu (ofiara krwawa) i okazuje podczas Mszy świętej (ofiara niekrwawa), złożenie za nią należnego dziękczynienia i uwielbienia, wypełnienie obowiązku przebłagania za winy swoje i wszystkich ludzi, gdyż grzechy ludzkie zraniły Najświętsze Serce Jezusowe. Można w tym dniu uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu zadośćuczynienia Sercu Jezusa.

2. W tym tygodniu w liturgii ponadto czcimy: we wtorek – narodzenie św. Jana Chrzciciela; w sobotę – Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.

3. Jutro Dzień Ojca. Pamiętajmy w tym dniu o naszych ojcach, aby w ich intencjach zanosić prośby do Najwyższego o ich zdrowie i wszelakie łaski, a dla zmarłych naszych ojców prosić o wieczne zbawienie.

4. Zbliża się koniec roku szkolnego. Nadchodzą oczekiwane przez wszystkich uczniów wakacje. Niech one będą dla wszystkich czasem odpoczynku i regeneracji sił do pracy w przyszłym roku szkolnym. Zachęcam do spowiedzi przed rozpoczynającymi się wakacjami. Dzieci proszę, aby dziś do zakrystii przyniosły karteczki potwierdzające ich udział w niedzielnych mszach. Będą nagrody.

5. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić: Piotr Kowalski, zamieszkały w  Idzikowicach i Joanna Jędrych, panna zamieszkała w Otwocku . Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.

6. W oktawę Bożego Ciała msze św. będą odprawiane o godzinie 17.00 wraz z nabożeństwem czerwcowym. Po nabożeństwie będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła. W miarę możliwości proszę mieszkańców poszczególnych miejscowości o mobilizację i udział w procesji jako asysta.

Poniedziałek – Przepitki,  Bolęcin;

Wtorek – Jędrzejewo, Kuchary;

Środa- Krajęczyn, Pruszkowo;

Czwartek- Królewo i Sobieski.

Czwartek jest ostatnim  dniem  oktawy, w jego trakcie odbędzie się poświęcenie wianków. Proszę wtedy o uczestnictwo parafialną asystę procesyjną. Codziennie zapraszam  ministranci i dziewczynki do sypania kwiatkami.

7. W przyszłą sobotę 28 czerwca będziemy impregnować kościół malując go altax-em. Wrażliwych parafian proszę o pomoc. Zapraszam z pędzlami, małymi naczyniami. Proszę o podstawienie przyczepy. Wysokie rusztowanie pożyczy nam pan Paweł Brzeszkiewicz.

8 .Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

9.W przyszłą niedzielę przez naszą parafie przechodzić będzie pielgrzymka do Gietrzwałdu. Będą odpoczywać przed kościołem o 15.45. proszę podejmijmy ich zupą, herbata powierzając nasze intencje.

W GOŚCIU:

Wszystkie matki z chorymi dziećmi powinny być traktowane tak, jak my zostaliśmy potraktowani w szpitalu Świętej Rodzinie przez zespół prof. Bogdana Chazana – wzruszająca historia rodziców małego Kubusia.

– w czym figura Chrystusa z Rio de Janeiro, tak często pokazywana w czasie Mundialu, jest podobna do figury Chrystusa z polskiego Świebodzina?

– co o świętym o. Pio mówią odtajnione dokumenty watykańskiego archiwum?

Uroczystość Najświętszej Trójcy

1.W czwartek obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, tradycyjnie zwaną Bożym Ciałem. Tego dnia lud chrześcijański składa z pobożnością świadectwo wiary w Eucharystię, wychodząc z Najświętszym Sakramentem na ulice miast i wsi. Po sumie odbędzie się procesja do czterech ołtarzy. Proszę mieszkańców: Bolęcina, Królewa, Krajęczyna i Idzikowic o przygotowanie i ubranie ołtarzy, a także o ubranie okien swoich domów emblematami eucharystycznymi lub obrazami. Zapraszam na 11.00 członków asysty procesyjnej, dziewczynki sypiące kwiatkami, ministrantów. Dajmy świadectwo naszej wiary poprzez pobożny i liczny udział w procesji.

Samochody można parkować  również przed plebania i na tymczasowym parkingu. Dziewczynki sypiące kwiatkami zapraszam na próbę w środę na godzinę 17.30. i przypominam o nazbieraniu kwiatów.  

2. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: we wtorek – św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika; w sobotę – św. Alojzego Gonzagę, zakonnika.

3.Jak wiemy elewacja naszego kościoła wymaga impregnacji. Zakupiony jest już preparat. Zwracam się z prośbą o pomoc w tym przedsięwzięciu. Za dwa tygodnie w sobotę 28 czerwca zapraszam na godzinę 9.00 z pędzlami i małymi naczyniami wrażliwych i chcących pomóc parafian. Mam nadzieję, że jak zawsze nie zabraknie strażaków, których proszę o zorganizowanie dodatkowych drabin i podestów.

4.W ciągu roku były rozdawane dzieciom karteczki potwierdzające ich uczestnictwo w mszy św. na których były zadania do wykonania. Bardzo proszę, dzieci które systematycznie chodziły do kościoła i pilnie zbierały karteczki o przyniesienie ich podpisanych i uporządkowanych w przyszłą niedziele. Najsolidniejsi otrzymają nagrody.

5.W lipcu przyszłego roku organizuje pielgrzymkę z biurem podróży ARCUS. Nawiedziemy Fatimę, Santiago de Compostela,  Lourdes, Paryż. Polecimy do Lizbony samolotem i wracając do kraju poprzez 11 dni w drugiej połowie lipca będziemy odwiedzać różne sanktuaria. Szczegóły na stronie internetowej. Chętnych proszę o podejmowanie decyzji, gdyż mamy 3 tygodnie na zebranie 45 osobowej grupy.

6.Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W  Gościu

Jak brzmi „Deklaracja wiary” i dlaczego podpisało ją kilka tysięcy lekarzy?

– o Wandzie Półtawskiej, bliskiej przyjaciółce św. Jana Pawła II i pomysłodawczyni „Deklaracji wiary” złożonej przez lekarzy;

– w Doniecku jedni walczą, a drudzy modlą się o pokój i pojednanie. O nieznanym obliczu konfliktu na Ukrainie pisze korespondent „Gościa”, który w ostatnich dniach był w Doniecku.

W Małym Gościu Niedzielnym

gratka dla kibiców: terminarz rozgrywek zespołów biorących udział w Mistrzostwach Świata w Brazylii

Zesłanie Ducha Świętego

1. Jutro święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. W czasie trwania II Soboru Watykańskiego biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie Jej macierzyńskiemu Sercu całej ludzkości. Paweł VI spełnił tę prośbę i 21 XI 1964 r. ogłosił Maryję Matką Kościoła. Jutrzejsze święto podkreśla rolę, jaką Maryja spełnia w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.

2. W tym tygodniu w liturgii ponadto czcimy: we wtorek – bł. Bogumiła, biskupa; w środę – św. Barnabę Apostoła; w czwartek – Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana; w piątek – św. Antoniego z Padwy, kapłana i doktora Kościoła, w sobotę – bł. Michała Kozala, biskupa męczennika.

3. W przyszłą niedzielę obchodzić będziemy uroczystość Najświętszej Trójcy, a jednocześnie kończy się okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii świętej. Skorzystajmy jeszcze z tego szczególnego czasu łaski i pojednajmy się z Bogiem.

4.Wkrótce przeżywać będziemy Boże Ciało. Bardzo proszę o zorganizowanie się mieszkańców: Bolęcina, Idzikowic, Królewa, Krajęczyna celem przygotowania ołtarzy. 

5.Wyjeżdżających lipcu nad morze bardzo proszę o uiszczanie wpłat. Na rok przyszły, zgodnie z oczekiwaniem, możemy się wybrać na pielgrzymkę szlakiem europejskich sanktuariów Maryjnych odwiedzając Portugalię, Hiszpanię, Francje. Pielgrzymkę zaczęlibyśmy w drugiej połowie lipca przyszłego roku od przelotu  od Lizbony, skąd wracając autobusem odwiedzalibyśmy poszczególne sanktuaria. Koszt wyjazdu to około 4000 zł i 100 euro. Szczegóły na stronie parafialnej. Zapisy wraz z zaliczka przez najbliższe 3 tyg.  

6.W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić  Damian Korda, kawaler zamieszkały w Strzegocicach i Barbara Maria Niedzielska, panna zamieszkała w Krajeczynie.  Znających ewentualne przeszkody zachodzące pomiędzy narzeczonymi proszę o poinformowanie.

7. Biskup Płocki prosi nas, abyśmy dzisiaj modlitwą i ofiarami do puszek wsparli dotkniętych powodzią stulecia na Bałkanach. Pamiętamy, (szczególnie strażacy) jak 4 lata temu powódź boleśnie dotknęła m.in. region Płocka. Niech nasze serca będą solidarne z tymi, którzy potrzebują pomocy. Bóg zapałać za życzliwość w tej ważnej sprawie.

Odezwa Biskupa Płockiego z okazji 15 rocznicy beatyfikacji abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego oraz bp. Leona Wetmańskiego


Umiłowani Bracia i Siostry,

15 lat temu, 13 czerwca 1999 roku, św. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze wieloletniego pasterza naszej diecezji – męczennika arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego oraz jego najbliższego współpracownika i współtowarzysza męczeństwa – biskupa Leona Wetmańskiego, stawiając obu na czele 108 Błogosławionych Męczenników niemieckiego totalitaryzmu na ziemiach polskich w latach 1939–1945.

„Słowa szczególnego pozdrowienia – mówił na zakończenie Mszy  beatyfikacyjnej Ojciec Święty – kieruję do pielgrzymów z Diecezji Płockiej. Przybyliście do Warszawy, aby uczestniczyć w beatyfikacji dwóch męczenników, arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego. Jest to niezwykły dar Opatrzności. W tragicznych latach wojny i okupacji Bóg dał Wam dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa”.

Zachęcam Was, Umiłowani, abyśmy szczególnie w tym czasie, gdy szerzy się coraz większe zobojętnienie i powierzchowność, uświadomili sobie doniosłość beatyfikacji naszych Pasterzy Męczenników, dokonanej w sercu Ojczyzny, na Placu Marszałka Piłsudskiego;  w miejscu, gdzie w czerwcu 1979 roku rozległo się to wielkie wołanie, z którego zrodziła się „Solidarność” i niepodległa Polska: Niech zstąpi Duch! Niech zstąpi Duchj Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!

Zechciejmy jeszcze bardziej uczynić swoimi te proste słowa św. Jana Pawła Wielkiego o „niezwykłym darze Opatrzności… w postaci dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa” przez rozwijanie ich kultu. Zachęcam serdecznie do udziału w dorocznych pieszych pielgrzymkach z Katedry do Słupna organizowanych w sierpniu przez Akcję Katolicką oraz z Żuromina do Działdowa.

We wspomnienie liturgiczne płockich Biskupów Męczenników, które przypada 12 czerwca będę przewodniczył Nabożeństwu Czerwcowemu w kościele w Słupnie, miejscu internowania naszych Męczenników. W tym dniu niech nie zabraknie w waszych parafiach dziękczynnej modlitwy za łaskę beatyfikacji. W miesiącu czerwcu prośmy też „Serce Pana Jezusa, aż do śmierci posłuszne” za tysiące chrześcijan, którzy dziś oddają życie za wiarę Chrystusową. Niech krew przelana przez błogosławionych Męczenników będzie im mocą i oparciem.

My sami zbliżający się okres urlopów i wakacji przeżywajmy w wierności chrześcijańskim ideałom, za które oni oddali swoje życie. Bądźmy wierni coniedzielnej Mszy Świętej, codziennej modlitwie i medytacji, wewnętrznej czystości i miłosierdziu świadczonemu słabszym, zepchniętym na margines i cierpiącym.

Z serca Wam błogosławię.

Płock, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego 2014r.

Wasz Biskup Piotr   

Pobliska parafia:
czerwiec 2014
P W Ś C P S N
« maj   lip »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Archiwa
Kategorie