Archive for styczeń, 2013

Wezwanie Biskupa Płockiego Piotra Libery do modlitwy za śp. Księdza Kardynała Józefa Glempa – Prymasa Seniora

Umiłowani Diecezjanie,
Dotarła do nas w środę wieczorem bolesna wiadomość o śmierci Jego Eminencji Księdza Kardynała Józefa Glempa – Prymasa Seniora. Przez wiele lat był on arcybiskupem warszawskim i naszym metropolitą oraz przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.
Śp. ks. kardynał Józef kochał naszą diecezję i wielokrotnie ją odwiedzał, przybywając do nas z posługą pasterską. Był z radością i wdzięcznością witany w naszych wspólnotach i parafiach. Niejeden raz przewodniczył Eucharystii
w płockiej katedrze. Udzielił sakry biskupiej ks. biskupowi Romanowi Marcinkowskiemu.
Ten wielki mąż Kościoła był przez nas lubiany i ceniony, za swoją bezpośredniość i poczucie humoru. Pan życia i śmierci wezwał go do siebie po długiej chorobie i życiu złożonym w ofierze dla Chrystusa i jego Kościoła.
Proszę kapłanów, by zechcieli ofiarować Msze św. za śp. kardynała Józefa, a Was wszystkich Kochani Diecezjanie, proszę o pamięć w osobistej modlitwie o zmarłym arcypasterzu.
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj mu wieczne spoczywanie!

Płock, dnia 25 stycznia 2013 r.

Wasz biskup Piotr

III. Niedziela Zwykła

1 W przeżywaniu Eucharystii szczególnie ważne jest wsłuchanie się w Słowo Boże. W dniu dzisiejszym jeszcze szczególniej zapewne otworzyliśmy nasze serca na Jego działanie słysząc wołanie Nehemiasza: „Ten dzień jest poświęcony Bogu waszemu, Panu. Nie bądźcie smutni i nie płaczcie!” Radujmy się, gdyż dzisiaj słowa Pisma wypełniły się w Jezusie Chrystusie, o czym zapewnił nas ewangelista Łukasz. Dzisiaj Słowo się wypełniło, a my przez posłuszeństwo Słowu Bożemu powinniśmy stać się członkami Kościoła tj. Mistycznego Ciała Chrystusa. Niech Słowo Boże przeniknie nasze serca i umysły i stanie się w nich Słowem Wcielonym na nadchodzący tydzień.
2 W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek –św. Tomasza z Akwinu KDK., w czwartek –św. Jana Bosko, K.
3 2 lutego br. tj. w sobotę obchodzić będziemy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w Polsce Świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Święto to obchodzone jest w Kościele katolickim prawdopodobnie od IV w. na pamiątkę ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Począwszy od IX w. wierni przynoszą do Kościoła świece, które symbolizują Chrystusa – „jedyną światłość prawdziwą, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi” (J 1,9). W naszym kościele msze św. będą o 9.00 i 15.00. Ofiary składane na tacę tego dnia przeznaczone są na zakony kontemplacyjne (ścisła reguła).
4 W tym tygodniu przypada I Piątek Miesiąca. Spowiedź święta pierwszo piątkowa dla młodzieży i dzieci o 16.30. Przypominam młodzieży i dzieciom o praktykowaniu I Piątków Miesiąca.
5 Jestem bardzo wdzięczny i poruszony dobrocią serc moich Parafian, którzy wzięli udział w pogrzebie mojego taty Edmunda i okazali mi swoje współczucie. Czuję się pośród Was jak w rodzinie. Bóg zapłać Wam za to.
6 W rozpoczynającym się tygodniu zakończę wizytę kolędową odwiedzając rodziny zamieszkałe w:
28 I (poniedziałek) Krajęczyn prawa strona
29 I (wtorek) Królewo Kolonia
7 Dla dzieci komunijnych są już stroje do odebrania. Sukienka dla dziewczynki to koszt 125 zł, pelerynka (jak ktoś zamawiał to dodatkowe 45 zł) Chłopcy za alby zapłacą po 87 zł.
8 Ofiary składne dziś na tacę przeznaczone są na remont katedry w Płocku.
9 Solenizantom jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro o ofiary Bóg zapłać.
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– głośny film „Ludzie Boga”, zainspirowany prawdziwą historią męczeństwa francuskich trapistów w górach Algierii;
– poruszająca rozmowa z polskim trapistą o. Michałem Zioło, który przyjął habit z rąk jednego z ocalałych mnichów, o których opowiada film;
– o ogólnoeuropejskiej akcji „Jeden z nas”, mającej na celu ograniczenie finansowania aborcji z pieniędzy Unii Europejskiej.

II Niedziela zwykła

1. Tak często w ludzkich sercach rodzi się przekonanie, że Bóg jest okrutny, ponieważ nie obchodzą Go problemy człowieka, a religia jest ponura i smutna. Wielu młodych ludzi twierdzi, że Pan Bóg odbiera radość, bo zabrania: zabawy, przyjemności i używania świata za wszelką cenę. Religia jest szara i smutna, ponieważ każe tylko nosić krzyż Tego, który jest obojętny i nie zainteresowany sprawami świata. Jezus Chrystus jest obecny w życiu każdego człowieka, cieszy się ludzką radością, martwi się problemami strapionych i błogosławi nie tylko człowieczej pracy, zmaganiom i cierpieniom, ale również wnosi w ludzkie życie wesele i radość. Przykładem nieobojętności Jezusa wobec trosk człowieka jest dzisiejsza Ewangelia i cudowne przemienienie wody w wino podczas wesela w Kanie.
2. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – św. Agnieszki, Dz. M., w czwartek – św. Franciszka Salezego, BDK, w piątek – Święto Nawrócenia św. Pawła.
3. W Kościele Katolickim trwa Tydzień Modlitw o Zjednoczenie Chrześcijaństwa. W naszych modlitwach prośmy Boga, aby dał łaskę jak najszybszego zjednoczenia chrześcijan, aby wspólnie jednym głosem chwalili Boga i byli jemu wierni.
4. W rozpoczynającym się tygodniu odwiedzę rodziny zamieszkałe w:
• 21 na 28 I (poniedziałek) Krajęczyn prawa strona odwołuję ze względu na pogrzeb taty
• 22 na 29 I (wtorek) Królewo Kolonia
• 25 I (piątek) Królewo lewa strona od państwa Karczewskich
• 26 I (sobota) Królewo prawa strona
5. Dla dzieci komunijnych są stroje do odebrania na plebanii, Sukienka dla dziewczynki to koszt 125 zł, pelerynka (jak ktoś zamawiał to dodatkowe 45 zł) Chłopcy za alby zapłacą po 87 zł.
6. Ofiary składne na tacę za tydzień przeznaczone są na remont katedry w Płocku.
7. Solenizantom jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro o ofiary Bóg zapłać.
8. Pogrzeb mojego taty odbędzie się w środę w mojej rodzinnej parafii w Krzynowłodze Małej w środę o 11.00. Chcących jechać proszę o zapisywanie się w zakrystii. Ułatwi to wynajęcie odpowiedniego autobusu. Wyjazd w środę sprzed naszego kościoła o godzinie 9.00. Planowany powrót około 13.30. Za wszelkie wyrazy współczucia i modlitwę i życzliwość serdeczne Bóg Zapłać.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
Od następnego numeru cena gościa wzrośnie o 50 gr. i kosztować będzie 4,5zł
– wzruszająca opowieść o matce, która utraciła dziecko i doświadczyła czułej miłości Pana Boga;
– o nawróceniach za sprawą babci i dziadka;
– u podstaw najbardziej liberalnego prawa aborcyjnego w USA legło kłamstwo – jego autorka, a właściwie ofiara, przyznała się do mistyfikacji po latach;
– przereklamowana Polska – dlaczego w naszym kraju w miastach i przy drogach jest tyle reklam?
W „Małym Gościu Niedzielnym”:
– komputerowe testy dla szóstoklasistów na płycie CD


Projekt balasek do kościoła w Królewie.

Niedziela Chrztu Pańskiego

1. Przez sakrament chrztu świętego wszyscy jesteśmy Kościołem, czyli członkami Mistycznego Ciała Chrystusa, który nieustannie gromadzi nas na świętej liturgii, abyśmy stawali się coraz to doskonalszą wspólnotą umiłowanych Jego dzieci. Podczas tej mszy świętej, dziękowaliśmy Bogu za sakrament chrześcijańskiej inicjacji. Polecajmy naszych rodziców, chrzestnych, szafarza sakramentu – niech żywym Bóg błogosławi, a zmarłych obdarzy radością nieba. Pierwsze czytanie z Księgi proroka Izajasza, zapowiadało nam przyjście samego Boga, który „przychodzi z mocą” do każdego człowieka. W drugim czytaniu z Listu świętego Pawła do Tytusa, dowiedzieliśmy się, że Bóg zbawił nas przez obmycie odradzające i odnawiające w Duchu Świętym. Dzięki temu, tak jak Jezus, w dzisiejszej Ewangelii, staliśmy się umiłowanymi Synami, w których sam Bóg ma swe upodobanie.
2. W tym tygodniu wspominamy: w czwartek – Wspomnienie św. Antoniego Opata, w sobotę – Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, B.
3. Dziś spotkania z dziećmi do komunii i z kandydatami do bierzmowania.
4. W rozpoczynającym się tygodniu odwiedzę rodziny zamieszkałe w:
• 14 I (poniedziałek) Kuchary lewa strona od państwa Sokołowskich
• 15 I (wtorek) Kuchary prawa strona
• 18 I (piątek) Krajęczyn od Podgrabia
5. W piątek 18 stycznia rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Zjednoczenie Chrześcijaństwa.
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– o cudownie ocalonej mieszkance Radomia – przeżyła upadek z 40 metrów;
– o wielkiej mocy błogosławieństwa – kiedy inni przeklinają, chrześcijanie powinni błogosławić;
– o pustoszejącej Opolszczyźnie – Opolskie ma najmniejszy wskaźnik dzietności nie tylko w Polsce, ale i w Europie, najszybciej starzejącym się kontynencie.

Objawienie Pańskie

1. Kolejnym ważnym dniem okresu bożonarodzeniowego jest uroczystość Objawienia Pańskiego. Mędrcy gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę (Mt 2,10-12). Uroczystość ta należy do jednej z pierwszych obchodzonych w Kościele. Kacper ofiarował kadzidło – symbol boskości, Melchior – złoto, symbol władzy królewskiej, a Baltazar – mirrę, zapowiedź męczeńskiej śmierci. Mędrców lub magów ze Wschodu w średniowieczu zaczęto nazywać trzema królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Na Trzech Króli od przełomu XV/XVI w. w kościołach poświęca się kadzidło i kredę. Kredą oznaczamy drzwi na znak, że w naszym mieszkaniu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. Zwykle dodajemy jeszcze aktualny rok. Wbrew obiegowej opinii, litery: K+M+B, które – zgodnie z tradycją – pisze się tego dnia poświęconą kredą na drzwiach domów, nie odnoszą się do imion legendarnych trzech króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Litery te pochodzą od pierwszych liter – C+M+B – łacińskiego zdania: „Christus Mansionem Benedicat” – „Niech Chrystus błogosławi ten dom” lub „Christus Multorum Benefactor” („Chrystus Dobroczyńcą Wielu”).
2. Jak zdumieni pasterze – pochylamy się nad ubogą stajnią, i uginamy kolana przed największą i niepojęta miłością. Przyszliśmy do Jezusa nowonarodzonego i przynieśliśmy nasze smutki i nadzieje, myśli i chęci, serca strapione i codzienne sprawy. Na ołtarzu złożyliśmy w ofierze nas samych, wierząc, że miłość Jezusa uleczy nasze serca zranione grzechem. Liturgia Słowa dzisiejszej niedzieli, ukazała nam dramat Wcielenia. „Słowo Wcielone wśród nas zamieszkało”. Słowo, które przyjęło ludzkie ciało, przyszło na ziemię w lichej stajence – na sianie, aby dać nam wieniec chwały. Wszystkim, którzy przyjęli Jezusa, z nędznej stajni – Bóg dał moc – aby stali się Jego dziećmi. Z pokorą i miłością przyjmijmy Boże Słowo do naszych serc i naszego życia, aby radość Bożego Narodzenia stała się naszym udziałem.
3. Dziś Uroczystość Objawienia Pańskiego. Jak każdego roku w tym dniu przypada Dzień Modlitw w intencji misji. Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są na misje. Za ofiarność serdeczne Bóg zapłać.
4. Za tydzień będą spotkania dla dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania.
5. W rozpoczynającym się tygodniu odwiedzę rodziny zamieszkałe w:
7I (poniedziałek) Jędrzejewo i Kolonia Kuchar
8I (wtorek) Idzikowice do państwa Brzeszkiewicz
11I (piątek) Idzikowice od cmentarza
12I (sobota) Bolęcin FUD
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Za wszelką życzliwość, za ofiary duchowe i materialne składam serdeczne Bóg zapłać.
W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– dlaczego wiara w horoskopy jest bzdurą i grzechem?
– o Europejskim Spotkaniu Młodych w Rzymie organizowanym przez Wspólnotę Taizé;
– o Pawle VI – papieżu, który będzie beatyfikowany w tym roku.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI

1. Trwając w Bożonarodzeniowej radości przyszliśmy w dniu dzisiejszym do kościoła, aby oddać hołd Matce Bożej, nieskalanej grzechem Maryi, która wypowiedziawszy Bogu swoje Fiat, porodziła nam w Betlejemskiej stajence Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. W dniu dzisiejszym pamiętajmy także o modlitwie dziękczynnej za miniony rok, za wszelkie łaski, szczęście i radości, które na nas spłynęły od Boga. Jednakże pamiętajmy i o tym co było złe, o tym czym zasmuciliśmy Boga, modląc się o nawrócenie w nowym roku. Niech Maryja, Święta Boża Rodzicielka, będzie dla nas Matką i „rodzicielką” wszelkich łask i błogosławieństwa Bożego wyjednanego nam u Syna, który po raz kolejny ofiaruje się za nas i dla nas w tej Najświętszej Uczcie Eucharystycznej.
2. Dzisiejsza Liturgia Słowa ukazała nam, że nie tylko Chrystus jest Synem Bożym, ale przez Chrystusa i my się nimi staliśmy. Maryja zaś, niewiasta z której narodził się Jezus, została dana nam przez Boga, na Matkę całego stworzenia. Ona rozważając w swoim sercu wszelkie sprawy, z którymi do niej przychodzimy wymadla nam potrzebne łaski u Swego Syna. Mając w swoim sercu Słowa, które skierował do nas dzisiaj Pan, dostrzeżmy w nich spływające błogosławieństwo i odpowiedzmy na nie w swoich sercach słowami: „Abba Ojcze”.
3. Wszystkim Drogim Parafianom i Gościom życzymy w nowym roku wszelkiej pomyślności: zdrowia, szczęścia, wielu sukcesów i spełnienia wszystkich szlachetnych zamierzeń. Niech Bóg Wam w tym – 2013 roku – błogosławi i udziela swej mocy. Szczęść Boże.
4. W Uroczystość Objawienia Pańskiego tj. w przyszłą niedzielę, przypada Dzień Modlitw w intencji misji. Ofiary w tym dniu złożone na tacę przeznaczone są na misje.
5. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Za wszelką życzliwość, za ofiary duchowe i materialne składam serdeczne Bóg zapłać.
6. Posileni Chlebem Niebiańskim, trwając w radości Bożego Narodzenia wyjdźmy do naszych rodzin, przyjaciół i znajomych z postanowieniem czynienia dobra, obierając sobie za Matkę i Opiekunkę, Świętą Bożą Rodzicielkę, Maryję. Nasze święte zgromadzenie już się kończy. Idźmy, i tak jak Maryja, zachowujmy i rozważajmy w swoim sercu wszystko to, co usłyszeliśmy na tej liturgii. Przyjmijmy błogosławieństwo Boga.

Pobliska parafia:
styczeń 2013
P W Ś C P S N
« gru   lut »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiwa
Kategorie