Archive for kwiecień, 2014

Niedziela Miłosierdzia Bożego

1.       Dzisiaj katolicy, a szczególnie my Polacy przeżywamy doniosłe  i wiekopomne wydarzenie. Papież Franciszek, wraz z emerytowanym Papieżem Benedyktem XVI wyniosą do chwały ołtarzy Jana XXIII i Jana Pawła II. Pragnąc podziękować za to wydarzenie zapraszam wszystkich na nabożeństwo, które będzie o godzinie 19.00. Proszę, aby z każdej rodziny pojawił się ktoś ze świecą, którą zapalimy od lampionu – będzie to Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia, symbol łączności. Wraz z płomieniem otrzymamy obrazek z wizerunkiem św. Jana Pawła II i modlitwą wdzięczności do odmówienia w rodzinie. Dziś również podczas kanonizacji będą bić dzwony we wszystkich kościołach.

2.       W piątek nasza wspólnota parafialna przezywać będzie odpust ku czci  św. Zygmunta. Sumę odpustową o godzinie 11.00 odprawi i kazanie wygłosi ks. dziekan Zbigniew Sajewski. Bardzo proszę o przybycie asysty procesyjnej, dziewczynek sypiących kwiatkami, służby liturgicznej. Tego dnia nie obowiązuje nas post, gdyż znosi go uroczystość w parafii. Porządek  nabożeństw niedzielny.

3.       W sobotę Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz kolejna rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zapraszamy na uroczystą Mszę świętą w intencji Ojczyzny i Strażaków. Porządek  nabożeństw niedzielny. Pamiętajmy, aby wywiesić w tym dniu na naszych domach flagę narodową.

4.       W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: w poniedziałek – św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski; we wtorek – św. Katarzynę Sieneńską, dziewicę i męczennicę, patronkę Europy; w piątek – św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła.

5.       W czwartek, 1 maja, rozpoczynamy miesiąc poświęcony Matce Najświętszej; będą odprawiane nabożeństwa majowe: dni powszednie 16.45, święta nakazane 14.45. Zachęcamy wszystkich parafian do udziału w tych nabożeństwach. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zatroszczyli się o wygląd figurek i przydrożnych krzyży. Bardzo proszę o spotykanie się przy nich na nabożeństwach majowych.

6.        W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca.

7.       W sakramentalny związek małżeński maja zamiar wstąpić: Ewelina Oporska, panna zamieszkała w Królewie i Sebastian Wólczyński, kawaler zamieszkały w Bukowie Morskim. Znających ewentualne przeszkody proszę o poinformowanie.

8.       Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W najnowszym Gościu Niedzielnym

Specjalne, powiększone wydanie z okazji kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII

– rozmowa z Floribeth Morą Diaz, uzdrowioną za wstawiennictwem Jana Pawła II kostarykańską prawniczką;

– duży plakat ze świętym Janem Pawłem II.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

ŻYCZENIE WIELKANOCNE BISKUPA PŁOCKIEGO DLA DIECEZJAN

„Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu” (J 20,1). Radosnego świętowania Paschy Chrystusa oraz daru odnowy w Zmartwychwstałym Panu. On jest źródłem naszej nadziei. Niech nie zabraknie nam Jego pomocy, by wypełnić misję, jaką nam powierzył.

Wielkanoc, A. D. 2014                                                                                                Wasz biskup Piotr

1. Dziękuję  wszystkim, którzy prawidłowo odczytali wezwanie Chrystusa, aby czuwać i modlić się w tych ostatnich godzinach życia Jezusa i aby prawdziwie przygotować się na Jego zmartwychwstanie. Dziękujemy  za uczestnictwo w całym Triduum Paschalnym.

2. W przyszłą niedzielę Kościół Katolicki obchodzi święto Miłosierdzia Bożego ustanowione przez Jana Pawła II, jak również kanonizację dwóch papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Przygotujmy się duchowo na przyjęcie tej radosnej nowiny, ze nasz rodak Jan Paweł II zostanie włączony do grona świętych.

3. Jutro dzień Wyższego Seminarium Duchownego. W tym dniu pamiętajmy w naszych modlitwach o tej zacnej uczelni i klerykach, a szczególnie o naszym Mateuszu. Jutrzejsza taca przeznaczona jest na potrzeby seminarium.  

4. Zmartwychwstały Jezus, Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, daje nam kolejną szansę, by odnieść zwycięstwo nad swoją małością i razem z Nim powstać do nowego życia. Życzę Wam moi kochani Goście i Parafianie na co dzień poranka wielkanocnego, który pozwala patrzeć z nadzieją w przyszłość nawet wtedy, gdy trudno o nią. Radości Marii Magdaleny, gdy zobaczyła Zmartwychwstałego. Wiary w to, co wydaje się niemożliwe. Siły jaką dało apostołom spotkanie z Jezusem. Odwagi Jana, który jako jedyny trwał pod krzyżem i tego wszystkiego, co jest Wam najbardziej potrzebne.

5. Dziękuję paniom Dorocie Baszczyńskiej i Marcie Bilińskiej  za  wykonanie dekoracji do grobu Pana Jezusa. Dziękuję bardzo asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami, paniom, które te kwiatki zebrały i ususzyły, paniom Annie Kozłowskiej i Barbarze Woźniak, służbie liturgicznej, lektorom, ministrantom, panom organiście, kościelnemu  Dziękuję także druhom strażakom z Idzikowic i Królewa, którzy czuwali przy grobie Pana Jezusa. Dziękuję mieszkańcom poszczególnych miejscowości naszej parafii, którzy bez przerwy  czuwali modlitewnie w Wielką Sobotę  przy grobie Pana Jezusa.

6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W najnowszym Gościu Niedzielnym

-dlaczego człowiekowi nie wystarcza życie doczesne, ale chce żyć wiecznie?

– we Francji co roku kilka tysięcy dorosłych przyjmuje chrzest w Wigilię Paschalną. Historie młodych Francuzów, którzy uwierzyli i trafili do Kościoła;

– przez pół tysiąca lat w wieży na Wawelu czekało jedyne wolne miejsce na dzwon. Teraz to miejsce zostanie zajęte przez dzwon Jana Pawła II.

W Małym Gościu Niedzielnym

– druga część magnesu z wizerunkiem świętego Jana Pawła II i plakat na nabożeństwa majowe.

Niedziela palmowa

1.       Liturgia Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek Męki Pańskiej, Wielka Sobota – Wigilia Paschalna) należy do najważniejszych i najpiękniejszych w całym roku liturgicznym, zapraszamy do udziału w nabożeństwach, które będą sprawowane o godzinie 18.00.

Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do Ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania.

Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy świętej. Gromadzimy się natomiast na liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii świętej. Kończy się złożeniem Jezusa do Grobu. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. W tym dniu obowiązuje ścisły post i nie może w tym dniu być żadnej dyspensy.

Wigilia Paschalna – sobota, rozpocznie się obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię światła przynosimy świece. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, liturgia chrzcielna i uroczysta Eucharystia – uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa.

2.       Poświęcenie pokarmów będzie w Wielką Sobotę o równych godzinach. Do kościoła zapraszam zgodnie z harmonogramem i proszę o adorację przy grobie Pana Jezusa mieszkańców poszczególnych miejscowości przez godzinę. W tym czasie będzie możliwość skorzystania jeszcze z sakramentu pokuty.

Harmonogram adoracji przy grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę

                                    09:00 –        KRÓLEWO

                                    10:00-              SALAMONKA, PRZEPITKI

                                    11:00-              BOLĘCIN

                                    12:00-              KUCHARY ŻYDOWSKIE

                                    13:00-              JĘDRZEJEWO

                                    14:00-              PRUSZKOWO , SOBIESKI

                                    15:00-               IDZIKOWICE            

                                    16:00-              KRAJĘCZYN

                                    17:00-              KRÓLEWO

3.       Serdecznie dziękuję za ofiary,  które składamy na kwiaty do grobu Pana Jezusa i     ubezpieczenie naszego kościoła: Salomonka 320 zł, Bolęcin 320zł, Sobieski 150zl, Krajęczyn …

4.       Biorących udział w akcji Jałmużna Wielkopostna proszę, aby skarbonki z ofiarami przynieśli do kościoła w Wielki Piątek na nabożeństwo adoracji krzyża. Jeśli jednak ktoś nie będzie mógł przyjść tego dnia to proszę o uczynienie tego w Wielkim Tygodniu.

5.       Rezurekcja tradycyjnie o godzinie 6.00. Z racji uroczystego śniadania wielkanocnego nie będzie mszy św. o godz. 9.00.  zapraszam natomiast na godzinę 11.00 i 15.00.  Strażaków proszę o zaciągnięcie honorowej warty zgodnie z odwieczną tradycją. Na rezurekcji nie może zabraknąć asysty procesyjnej pośród której, mam nadzieją będą dziewczynki sypiące kwiatkami

6.       Zachęcamy do nabywania i czytania Gościa Niedzielnego. Znajdziemy w nim m.in. specjalny dodatek z nowenną do Bożego Miłosierdzia

APEL BISKUPA PŁOCKIEGO O WSPARCIE ZBIÓRKI NA RZECZ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ I NA BLISKIM WSCHODZIE

„Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie, niech [o mnie] zapomni moja prawica”                (Ps 137)
Drodzy Diecezjanie,
zbliża się Wielki Piątek. Zgodnie z wielowiekową tradycją ofiary składane w tym dniu przez wiernych, uczestniczących w obrzędach wielkopiątkowych są przeznaczone na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu (Palestyna, Syria, Liban, Jordania, Egipt, Cypr). Ze specjalną prośbą w tej sprawie zwróciła się do mnie Kongregacja Kościołów Wschodnich.
Polecam zatem życzliwości płockich diecezjan „Collecta pro Terra Sancta”. Zebrane pieniądze zostaną przekazane do Stolicy Apostolskiej, która finansuje za nie wiele projektów charytatywno-edukacyjnych w tych regionach Bliskiego Wschodu, w których chrześcijanie żyją w diasporze, a zwłaszcza w ziemskiej ojczyźnie Jezusa, jaką jest Izrael i Palestyna.
Apeluję do Was Bracia i Siostry, byście otworzyli swoje serca i w Wielki Piątek, całując rany Ukrzyżowanego Pana, wsparli wielkodusznie wyznawców Chrystusa z rejonu Bliskiego Wschodu. Proszę również Księży Proboszczów o życzliwe potraktowanie tej niezwykle doniosłej sprawy. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę!

V Niedziela wielkiego postu


1.      Zbliżamy się do końca Wielkiego Postu. Czy mamy w sobie życie Boże? Czy może panuje w nas jeszcze śmierć spowodowana przez grzech? Czyńmy pokutę! Powstańmy z martwych! Zapraszam na rekolekcje które poprowadzi o. Jan Kędziora, pallotyn.

2.      Porządek nabożeństw w poniedziałek i wtorek: 9.00; 11.00; 18.00.

W poniedziałek na godzinę 11.00 zapraszam dzieci, a we wtorek chorych. Bardzo proszę o pomoc w dotarciu osobom starszym i samotnym na msze podczas której będzie można przyjąć sakrament chorych. Proszę o zgłaszanie obłożnie chorych, których będę odwiedzać również we wtorek od 13.00.

3.      Serdecznie dziękuję za ofiary które skala dacie na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie kościoła. W zeszłym tygodniu mieszkańcy Kuchar złożyli 1075 zł, zaś mieszkańcy Królewa 1320zł. Dzisiejszymi ofiarami na tace wsparliśmy państwa Prządak z Sobiesk, którym pożar uszkodził dom.    

4.      Za tydzień Niedziela Palmowa, otwierająca okres Wielkiego Tygodnia, w którym uobecnia się męka, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Tą niedzielą rozpoczynamy czas najważniejszych wydarzeń w roku liturgicznym. Na początku wszystkich mszy św.  zostaną poświęcone palmy, które przypominają nam uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy.

5.      W przyszłą niedzielę obchody Światowego Dnia Młodzieży. Naszą wspólnotę parafialną będzie reprezentować czworo maturzystów.  

6.      Trwają bardzo wymowne i bogate w treść nabożeństwa wielkopostne: Droga krzyżowa i Gorzkie żale. Wierni uczestniczący w tych nabożeństwach mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.

7.      9 kwietnia w czwartek o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie dzieci klas IV, które odnowią przyrzeczenia chrzcielne. 

8.      Solenizantom jubilatom rozpoczynającego się tygodnia skalam serdeczne życzenia. Za wszelkie ofiary duchowe i materialne – Bóg zapłać.

9.      Zachęcam do czytania prasy katolickiej.

Zaproszenie Biskupa Płockiego na Niedzielę Palmową 2014 r.

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia, rozpoczniemy czas bezpośredniego przygotowania do przeżycia najważniejszej tajemnicy chrześcijaństwa – męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia będziemy również obchodzili 29. Światowy Dzień Młodzieży.

Jak dobrze wiecie stoi przed nami ogromne zadanie powierzone przez Papieża Franciszka i Kościół, misja zorganizowania Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Już za dwa lata w naszej Ojczyźnie będziemy gościli młodych z całego świata. Chodzi nie tylko o sprawy organizacyjne, ale przede wszystkim o przygotowanie duchowe do przeżycia tych niezwykłych dni. Najbliższe 2 lata to czas na ożywienie naszej wiary.

Ważnym etapem przygotowań będą diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży podczas Niedzieli Palmowej w Płocku. Będziemy rozważać wtedy słowa wyznaczone na ten dzień przez Papieża Franciszka „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”.

Nasze tegoroczne spotkanie w Niedzielę Palmową ma szczególny charakter. Przyjmiemy bowiem w tym dniu duchowo symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikonę Matki Bożej. Dokładnie w tym samym czasie polska młodzież będzie odbierała te symbole od Ojca Świętego w Watykanie. W ten sposób rozpocznie się ich pielgrzymka po naszym kraju. W Niedzielę Palmową odbędzie się też oficjalne posłanie Parafialnych Centrów Światowych Dni Młodzieży.

Po trzecie, nasze spotkanie przypadnie na dwa tygodnie przed kanonizacją bł. Jana Pawła II. Dlatego przekażę Wam Kanonizacyjną Iskrę Miłosierdzia, którą zawieziecie do swoich parafii. A tam, w niedzielę kanonizacyjną zostanie ona przekazana każdej rodzinie, by zapłonęła we wszystkich domach.

Drodzy Młodzi Przyjaciele, przed nami szczególny czas łaski, wykorzystajmy go dobrze. Serdecznie zapraszam każdego z Was do Płocka na wspólną Eucharystię w parafii św. Jadwigi Królowej, a później na radosne świętowanie w Orlen Arenie. Przywieźcie ze sobą piękne palmy oraz Wasz młodzieńczy zapał i entuzjazm, by dzielić się nimi z innymi.

Płocka, dnia 2 kwietnia 2014 r.

 

Wasz Biskup Piotr

Pobliska parafia:
kwiecień 2014
P W Ś C P S N
« mar   maj »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Archiwa
Kategorie