Archive for styczeń, 2011

IV Niedziela Zwykła

 1. Dziś Kościół obchodzi Światowy Dzień Trędowatych. Wspierajmy chorych i ich opiekunów naszymi modlitwami i ofiarami.
 2. W najbliższy poniedziałek, tj. 31 stycznia wspominamy wielkiego apostoła młodzieży, świętego Jana Bosko. W naszych modlitwach prośmy za nauczycieli, wychowawców, a zwłaszcza za kapłanów, aby z gorliwością i miłością ukazywali ludziom te wartości, które pomagają dojrzewać do pełni człowieczeństwa.
 3. Czterdzieści dni po Bożym Narodzeniu, tj. 2 lutego, obchodzimy pamiątkę przedstawienia Jezusa w świątyni jerozolimskiej – święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Tych, którzy poświęcają swoje życie na wyłączną służbę Bogu przez ślubowanie rad ewangelicznych, otoczmy naszą ofiarną modlitwą. Ofiary składane tego dnia przeznaczone są na potrzeby klasztorów kontemplacyjnych, czyli zamkniętych z surową regułą. Porządek nabożeństw; godz. 900 i 1700.
 4. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca, dzień w którym czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa. W objawieniach skierowanych do świętej Małgorzaty Marii Alacoque Pan Jezus obiecał miłosierdzie każdemu, kto przez dziewięć kolejnych pierwszych piątków miesiąca przystąpi do Komunii Świętej i ofiaruje ją jako wynagrodzenie za grzechy. Skorzystajmy z tej szczególnej łaski i przystąpmy w tym dniu do stołu Pańskiego. Kandydatom do bierzmowania przypominam o spowiedzi,  która jak zawsze rozpocznie się o 1630.
 5. W przyszłą niedzielę po mszy św. o 900 spotkanie z dziećmi do Pierwszej Komunii św.  na którym omówimy uroczystość komunijną i przydzielimy rolę. Są do odebrania stroje komunijne.
 6. Dobiegła końca tzw. kolęda w naszej parafii. Serdecznie dziękuję za życzliwą atmosferę, szczere rozmowy, wspólną modlitwę, poczęstunki i ofiary. Wszystkich rodzin w naszej wspólnocie jest ponad 350. Osiemnaście z nich nie przyjęło po kolędzie, zazwyczaj członkowie tych rodzin cierpią z powodu choroby alkoholowej. Są też nieliczne rodziny, które już od lat nie znajdują możliwości, a raczej chęci na przyjęcie pod swój dach księdza. Ubolewam bardzo nad tym, iż 4 pary żyją w konkubinacie, czyli nie mając jakiś przeszkód rezygnują z sakramentu małżeństwa. Po zachętach i przekonywaniu wierzę głęboko, że zrezygnują z życia w grzechu i wstąpią na drogę sakramentalną. Owocem duchowym kolędy jest powstanie nowego Koła Żywego Różańca w Pruszkowie. Wierzę głęboko również, że zacznie spotkania i formację kolejny Krąg Oazy Rodzin, który skupiać będzie rodziny naszych pielęgniarek. Podziwiam pracowitość i zaradność mieszkańców naszej wspólnoty, ale dostrzegam też zwiększające się trudności materialne, pauperyzację, czego przejawem jest zmniejszająca się ofiarność.
 7. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym polecam;■  Ludzie Boga” – o znakomitym filmie, który wchodzi na ekrany polskich kin;■ „Wiara z krwi i kości”, czyli o tym, po co Kościołowi relikwie?

III Niedziela Zwykła

1. W najbliższy wtorek, tj. 25 stycznia, dobiega końca Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym dniu wspominamy w liturgii Kościoła nawrócenie św. Pawła. Gorliwy faryzeusz, zatroskany o czystość wiary w Jednego Boga, doznał Objawienia, które zmieniło jego życie. Motywem jego misyjnych wypraw i podróży było pragnienie głoszenia Chrystusa. Zadbajmy również i my oto, byśmy stawali się głosicielami Ewangelii w naszym środowisku.

2. W dniu 26 stycznia obchodzimy Dzień Islamu. Z muzułmanami łączy nas braterstwo – według wiary jesteśmy dziećmi Abrahama. Dołóżmy starań, abyśmy w duchu braterskiej miłości, z szacunkiem odnosili się do wyznawców islamu.

3. W piątek, 28 stycznia, liturgia Kościoła wspomina św. Tomasza z Akwinu. Swoim życiem i pozostawionymi po sobie dziełami ukazał, że rozum i wiara nie są sobie przeciwstawne, lecz wzajemnie się umacniają i dzięki sobie wzrastają, a słowa eucharystycznej pieśni Zbliżam się w pokorze wciąż rozbrzmiewają w naszych świątyniach. Przyzywając jego wstawiennictwa, prośmy w naszych modlitwach o dar głębokiej wiary.

4. Są do odebrania stroje dla dzieci przystępujących do pierwszej komunii św. Koszt alby dla chłopca to 77zł, cena sukienki dla dziewczynki to 104zł, natomiast komplet z peleryną to 141zł.

5. W poniedziałek kończę wizytę duszpasterską odwiedzając mieszkańców Królewa – prawa strona.

Jeśli ktoś nie mógł przyjąć mnie w terminie wyznaczonym, a chciałby spotkać się ze swoim duszpasterzem na wspólnej modlitwie i błogosławieństwie domu proszony jest o indywidualne ustalenie terminu.

Polecam w Gościu Niedzielnym

*Największy cud Jana Pawła II.  Papież Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu cudu, który dokonał się za wstawiennictwem sługi Bożego Jana Pawła II, i wyznaczył datę jego beatyfikacji. A jaki był największy cud Papieża z Polski?

*Wyprowadzenie z katakumb. Odrodzenie Kościoła katolickiego obu obrządków na obszarach b. Związku Sowieckiego po 1990 r. uważam za wydarzenie niezwykłe w dziejach Kościoła.

*Przywrócenie siły chrześcijaństwu. Jeśli słowo „cud” rozumiemy szeroko, to największym cudem Jana Pawła II było przywrócenie sensu chrześcijańskiej propozycji w świecie, który chrześcijańskie przekonania zesłał na margines historii

II Niedziela zwykła

 1. Dziś Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Również w naszej Ojczyźnie historia wiele razy zmuszała naszych rodaków do porzucenia rodzinnych stron. W naszych modlitwach prośmy Boga, aby na trudnych drogach życia migrantów i uchodźców stanęli ludzie z pomocną dłonią i otwartym sercem.
 2. Jutro obchodzimy Dzień Judaizmu. Charakter tego dnia oddaje soborowa deklaracja Nostra Aetate, która powołując się na „wielkie dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom”, zachęca „obie strony do poznania i poszanowania, które osiągnąć można przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy”. We wtorek, tj. 18 stycznia, rozpoczynamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Prośmy, aby wyznawcy Chrystusa, przechodząc ponad podziałami, potrafili wnosić w otaczający świat pokój i jedność płynące z Ewangelii.
 3. W liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy, obchodzimy Dzień Babci, zaś nazajutrz, w sobotę, obchodzimy Dzień Dziadka. Święta Agnieszka przykładem swojego życia i męczeństwa dała nam wzór wierności wartościom płynącym z wiary. Okażmy i my swoją wdzięczność tym, którym zawdzięczamy umocnienie i rozwój naszej wiary.
 4. Bardzo dziękuję za życzliwą atmosferę podczas wizyty duszpasterskiej, za otwarte drzwi domów i szczere rozmowy. Kolęda dobiega końca, w tym tygodniu odwiedzę mieszkańców;

poniedziałek – Krajęczyn, Podgrabie,( od godz. 830)

czwartek – Krajęczyn prawa strona,

piątek – Królewo kolonie

sobota od godziny 12 – Królewo strona lewa patrząc w kierunku Jońca. Zmiana godziny rozpoczęcia kolędy podyktowana jest choinką w naszej szkole, która rozpocznie się o godzinie 10.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

■ po rozmowie z papieżem wrócił do Kościoła – wywiad z Peterem Seewaldem, autorem wywiadu rzeki z papieżem Benedyktem XVI „Światłość świata”;

■ „Koptowie na celowniku” – artykuł o terrorze wobec chrześcijan w Egipcie;

■ ile zyskamy z OFE i ile stracimy z ZUS-em – o pułapkach zmian zaproponowanych przez rząd w systemie emerytalnym.

Niedziela Chrztu Pańskiego

1. Dzisiejsze święto wzywa nas do refleksji: co to znaczy być ochrzczonym? W jaki sposób przyjęty przez nas sakrament chrztu świętego skutkuje w naszym codziennym życiu? Co robimy, by dane nam nowe życie w Chrystusie rozwijać, doprowadzać do rozkwitu?

2. Trwa okres składania wizyt duszpasterskich. Zadbajmy o godną atmosferę tych spotkań. Niech ta wizyta stanie się szczególną okazją do obdarowania się życzliwością, serdecznością, a Boże błogosławieństwo spocznie na Waszych domach i miejscach pracy.

W tym tygodniu odwiedzę mieszkańców;

Poniedziałek – Pruszkowo

Czwartek – Idzikowice od strony Królewa

Piątek – Bolęcin wieś

Sobota – Bolęcin F U D

3. Dzisiejsza niedziela jest dniem spotkań dzieci komunijnych i kandydatów do bierzmowania.

4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Marcin Pieniążkiewicz, kawaler zamieszkały w Królewie i Katarzyna Wrzoskiewicz, panna zamieszkała w Szczecinie. Kto wie o przeszkodach zachodzących pomiędzy tymi osobami zobowiązany jest powiadomić kancelarię parafialną.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

■ płyta CD z walcami Straussów oraz tekst o rodzinie Straussów;

■ artykuł ks. Tomasza Jaklewicza o tym, co naprawdę świętujemy 6 stycznia w święto Trzech Króli;

■ „Życzę sobie normalności” – rozmowa z Tadeuszem Chudeckim, aktorem znanym m.in. z serialu „M jak miłość” i „CK Dezerterzy”, o mądrych wyborach w życiu i o świętych obcowaniu.

Redakcja Gościa Niedzielnego wydała Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu  w pięknej oprawie wraz z ilustracjami w cenie 100zł. za egzemplarz. Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem tejże Biblii bardzo proszę o zapisywanie się w zakrystii.

Pobliska parafia:
styczeń 2011
P W Ś C P S N
« gru   lut »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiwa
Kategorie