Archive for czerwiec, 2011

XIV Niedziela zwykła


1. Trwają wakacje! Z potrzeby serca pamiętajmy, „aby dzień święty święcić”. Jesteśmy odpowiedzialni za Kościół. Przykładem naszego życia, dobrym lub złym, przyciągamy ludzi do Chrystusa albo ich od Chrystusa odpychamy. Żyjmy tak, aby z naszego powodu ludzie nie urągali imieniu Jezusa.

2. Dla wielu ludzi przyjście do kościoła staje się nudnym obowiązkiem. Już od momentu rozpoczęcia mszy myślą o jej jak najszybszym zakończeniu, ale wielu też wiernych wychodzi z kościoła radosnymi i silniejszymi duchowo. Każdy kto otwiera się na Boga dozna łaski płynącej ze wspólnego przeżywania Eucharystii. Nie zmarnujmy tej szansy.

3. Na naszym cmentarzu obok Grobu Nieznanego Żołnierza został zainstalowany zdrój uliczny. Dzięki temu mamy drugie już  źródło ujęcia wody. Bardzo serdecznie dziękuję Panu Bogdanowi Maranowskiemu, który był inicjatorem wykonawcą tego przedsięwzięcia.

4. Dziękuję bardzo serdecznie wszystkim, którzy uczestniczyli w oktawie Bożego Ciała. Niestety jest nas co raz mniej. Nie doceniamy i nie jesteśmy dość wdzięczni Chrystusowi, który stał się pokarmem naszej duszy.

5. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy poczęstowali pielgrzymów zmierzających do Gietrzwałdu. Serca pełne dobroci okazali mieszkańcy Krajęczyna, Królewa i Kuchar.

6. W mienionym tygodniu ogrodzenie naszego cmentarza zostało zaimpregnowane unigruntem.

7. Na stronie internetowej naszej parafii pod zakładką galeria jest zamieszczony wirtualny spacer po naszym kościele i wokół niego. Serdecznie dziękuj za zrobienie zdjęć i obróbkę Damianowi Koźniewskiemu. Za pomoc w administrowaniu strony parafialnej dziękuję Pawłowi Maranowskiemu.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

■ rozmowa z kapucynem, który osobiście znał św. ojca Pio;

■ o młodych Polakach w Niemczech, próbujących zachować wierność Chrystusowi;

■ dziesięć cudownych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić..

XIII Niedziela zwykła


1. We wtorek 28 czerwca przez naszą parafię będzie przechodzić, już po raz piąty, piesza pielgrzymka do Gietrzwałdu. W Królewie pielgrzymi zatrzymają się na odpoczynek o godzinie .15.30, natomiast w Kucharach Żydowskich  o 17.15. Proszą nas abyśmy ich poczęstowali owocami i piciem. Mam nadzieję, że nie zabraknie życzliwych osób, którzy wspomogą pątników.

2. W środę przypada uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. W tym tak szczególnym dniu dla całego Kościoła módlmy się o potrzebne łaski dla następcy św. Piotra papieża Benedykta i biskupów, aby bezpiecznie prowadzili Kościół przez wszystkie współczesne zagrożenia.

3. W piątek 1 lipca w całym Kościele przeżywamy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Tego dnia adoracja Najświętszego Sakramentu trwać będzie od godziny 16.00. Polecać będziemy Panu Bogu również Benedykta XVI w 60 rocznicę święceń kapłańskich.

4. Pierwsza sobota miesiąca lipca jest poświęcona Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej. Niech to serce naszej Matki uczy nas coraz lepiej słuchać, rozumieć, przyjmować i wypełniać Boże słowo.

5. Nasza jednodniowa pielgrzymka parafialna, zaplanowana na  29 lipca (piątek) odbędzie się. Zapisanych proszę o uiszczanie wpłaty na autokar w kwocie 45 zł.

6. Tradycyjnie już będziemy przeżywać oktawę Bożego Ciała. Zapraszam mieszkańców poszczególnych miejscowości do naszego kościoła w następującym porządku:

Poniedziałek –Kuchary i Jędrzejewo

Wtorek – Bolęcin i Przepitki

Środa – Krajęczyn i Pruszkowo

Czwartek – Królewo i Sobieski.

W czwartek na koniec oktawy odbędzie się poświęcenie wianków, sporządzonych z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie utożsamiają dar Boży służący ludziom i wszelkim stworzeniom. Podczas święcenia ziół wznoszone są modlitwy o opiekę nad polami i o dobre zbiory.

6. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić  Marcin Pyrzyński, kawaler zamieszkały w Bolęcinie i Agnieszka Paczkowska panna zamieszkała w Siennicy. Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących pomiędzy tymi osobami proszony jest powiadomić kancelarię parafialna.

7. Serdecznie dziękuję za malowanie ogrodzenia cmentarza Państwu: Edwardowi Cichockiemu z Salomonki, Hannie Kamińskiej z Ząbek, Kosewskim Damianowi i Włodzimierzowi, Jadwidze Maranowskiej i Jolancie Pilińskiej z Królewa, Elżbiecie Rybitwie z Kuchar i Justynie i Marii Smolińskim z Pruszkowa.

8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

z wizytą w Wilnie – pierwszy odcinek cyklu wakacyjnego „Bliskie Kresy”;

■ w jaki sposób Jezus jest obecny w Eucharystii?

■ rozmowa o objawieniach w Medjugorie z o. Salvatorem Perrella, który pracuje w komisji badającej ich zgodność z nauką Kościoła.

Boże Ciało


1. Idąc dziś z procesją wyznajemy wiarę w Chrystusa w Eucharystii, wielbimy Go i dziękujemy, że pozostał z nami pomimo naszej grzeszności i nie doceniania tego ogromnego daru miłości Boga do człowieka.

2. W oktawę Bożego Ciała Msze św. będą odprawiane o godzinie 1700 wraz z nabożeństwem czerwcowym  i później będzie procesja eucharystyczna wokół kościoła. W miarę możliwości proszę poszczególne miejscowości o mobilizację i udział w procesji jako asysta.

Piątek – Idzikowice, Salomona

Sobota – msza tylko z rana.

Poniedziałek – Przepitki,  Bolęcin

Wtorek – Jędrzejewo, Kuchary

Środa- Krajęczyn, Pruszkowo

Czwartek- Królewo i Sobieski.

Jest to ostatni dzień oktawy,  będzie poświęcenie wianków. Proszę wtedy też parafialną asystę procesyjną. Codziennie przychodzą ministranci i dziewczynki do sypania kwiatkami.

3. Za przygotowanie ołtarzy na Uroczystość Bożego Ciała dziękuję mieszkańcom Bolęcina, Krajęczyna, Królewa i Idzikowic, dziękuję asyście procesyjnej, strażakom, służbie liturgicznej, strażakom, dziewczynkom sypiącym kwiatkami.

5.Bardzo dziękuję Panu Marianowi Wiśniewskiemu z Idzikowic za nieodpłatne ułożenie kostki brukowej, założenie nowych krawężników i naprawienie psującej się drogi .

6. W ostatnim czasie został zakończony remont ogrodzenia naszego cmentarza. Serdecznie dziękuję Panu Edwardowi Rzepeckiemu za jego solidne przeprowadzenie.  Nam pozostało już tylko skończyć malowanie metalowych przęseł.  Chętnych mieszkańców naszej parafii zapraszam na sobotę na godzinę 9.00 rano z pędzelkami.

Żwir do remontu ogrodzenia i drogi ofiarował Pan Andrzej Prządak. Bóg zapłać za zawsze życzliwe tak i chęć pomocy.

7.W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić  Marcin Pyrzyński, kawaler zamieszkały w Bolęcinie i Agnieszka Paczkowska panna zamieszkała w Siennicy. Jeśli ktoś wie o przeszkodach zachodzących pomiędzy tymi osobami proszony jest powiadomić kancelarię parafialna.

8. Pielgrzymka do sanktuariów Maryjnych – Gietrzwałd, św. Lipka odbędzie się  29 lipca (piątek). Koszt autokaru 45zł, proszę o uiszczanie opłat.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

z wizytą w Wilnie – pierwszy odcinek cyklu wakacyjnego „Bliskie Kresy”;

■ w jaki sposób Jezus jest obecny w Eucharystii?

■ rozmowa o objawieniach w Medjugorie z o. Salvatorem Perrella, który pracuje w komisji badającej ich zgodność z nauką Kościoła.

Uroczystość Trójcy Świętej


1. Dziś, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, w szczególny sposób dotykamy prawdy naszej wiary o jedynym Bogu w trzech Osobach. To podstawa wiary chrześcijańskiej i największa tajemnica. Pozwólmy ogarnąć się i przenikać tej Bożej miłości wypełniającej życie całego Kościoła i każdego z nas.

2. W poniedziałek, tj. 20 czerwca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. W naszych modlitwach pamiętajmy o migrantach i uchodźcach, aby żyjąc na obczyźnie prowadzili godne życie i nie zapominali o wartościach i kulturze swojej ojczyzny, a także abyśmy my sami w obcym, innym zobaczyli naszego bliźniego, a oni zobaczyli w nas uczniów Chrystusa.

3. W najbliższy czwartek przeżywamy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tym dniu pragniemy oddać szczególną cześć – uwielbić aktem publicznym i uroczystym – ten chleb i ten kielich, przez które uczestniczymy w Ciele i Krwi Jezusa Chrystusa. Pójdziemy w uroczystej procesji, która jest symbolem naszego pielgrzymowania z Chrystusem przez życie, tam gdzie żyjąc, pracując, nosimy Go codziennie w ukryciu naszych serc. Pójdziemy w procesji, by okazać wszystkim, że dzięki Ciału Pana „życie mamy w sobie”. Miłość do Boga przedłuża Jego szczególną obecność w naszym życiu. Z taką miłością wyruszymy z Chrystusem Eucharystycznym w procesji po naszych drogach i ulicach.

Różaniec w najbliższym roku w procesjach nosić będzie koło różańcowe z Idzikowic.

Proszę mieszkańców Bolęcina, Idzkowic, Królewa i Krajęczyna o przygotowanie ołtarzy. Członkom asysty procesyjnej przypominam o obecności na sumie, która będzie o godzinie 11.00.

Będziemy tradycyjnie przeżywać oktawę Bożego Ciała. Zapraszam na godzinę 17.00 w piątek mieszkańców Idzikowic i Salomonki.

4. W piątek, na pół roku przed Narodzeniem Chrystusa, czcimy narodzenie największego z proroków, świętego Jana Chrzciciela.

5. Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się w środę. Na godzinę 8.00 zapraszam dzieci wraz z rodzicami do kościoła na mszę św. , po której w szkole nastąpi rozdanie świadectw. Dziękujmy w tym dniu Bogu, dawcy mądrości i talentów, za dobrze przeżyty rok szkolny.

6. Na naszej stronie parafialnej zamieściłem pod zakładką HISTORIA protokół z wizytacji dziekańskiej parafii Królewo z roku 1891. Warto jest przeczytać o tym jak nasza parafia przedstawiała się w aspekcie materialno – moralnym.

7. W Szpitalu Płońskim powstała nowoczesna przychodnia mammograficzna. W trosce o zdrowie naszych Pań, Wójt Bogdan Maranowski zachęca do poddania się badaniom Panie w wieku pomiędzy 50 a 69 rokiem. Badania są bezbolesne i bezpłatne, powinny być powtarzane co 2 lata. Rejestracja i uzgodnienie dogodnego terminu badania również przez telefon 23 661 34 00 wew. 326.

8. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę parafialną, która odbędzie się  29 lipca (piątek).  Zapraszam chętnych na pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych; Gietrzwałd  i Święta Lipka, oraz Gierłoży. Koszt autokaru to 45 zł. Zapisy w zakrystii.

Zesłanie Ducha Świętego


1. Dzisiejsza uroczystość wieńczy okres Wielkanocy. Duch Święty oświeca, przychodzi z pomocą słabości, pomaga wyzwolić się z grzechu, odradza wewnętrznie, rozpala w sercu Bożą miłość. Niech ta dzisiejsza uroczystość wzywa nas do głoszenia całemu światu Zbawiciela. Nie jesteśmy sami. Jest z nami Duch Ojca i Syna, który wciąż nas przemienia i uświęca, obdarzając swoimi darami.

2. Konstytucja Soboru Watykańskiego II o Kościele mówi o Maryi, że „jest pierwowzorem Kościoła w porządku wiary, miłości i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem”. Dzień po uroczystości Zesłania Ducha Świętego obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Święto to wprowadzone przez papieża Pawła VI na prośbę Episkopatu Polski staje się dziś szczególnym wezwaniem do powierzania naszych codziennych spraw naszej Matce, Matce Kościoła.

3. Bieżący tydzień obfituje w liturgiczne wspomnienia świętych i błogosławionych; wspominając we wtorek bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika uczmy się miłości nieprzyjaciół i wierności Chrystusowi; od bł. Jolanty, zakonnicy, wspominanej w środę, uczmy się sztuki budowania dobrej rodziny, Kościoła domowego; zaś od św. brata Alberta, wspominanego 17 czerwca, w piątek, możemy uczyć się, jak odpowiadać na Bożą miłość.

4. Bardzo serdecznie dziękuję za pomoc w zakupie niezbędnych materiałów do wczorajszych prac; Panu Wójtowi, Państwu Krzemińskim i Państwu Piekut. Za pracę przy malowaniu dziękuję Panom: Edwardowi Cichockiemu, Markowi Czerniakowskiemu, Markowi Grzeszczakowi, Gocejnie , Ireneuszowi, Matuszowi i Waldemarowi Pilińskim, Adamowi Rajcy,

5. W przyszłą niedzielę 19 czerwca po mszy św. o godz. 9 próba sypania kwiatkami przed Bożym Ciałem. Zapraszam dziewczynki z klas 2,3,4 i 5.

6. Młodzież pierwszych i drugich klas gimnazjalnych zapraszam do zakrystii po indeksy, których wypełnianie rozpocznie już cykl przygotowania do sakramentu bierzmowania.

7.  W Kucharach Żydowskich odrestaurowano pięknie figurkę, która jest usytuowana przy alei lipowej. Bóg zapłać rodzinom zaangażowanym w to dzieło. Jest to namacalny dowód Waszego umiłowania i szacunku do krzyża.

8. Na 29 lipca (piątek) zapraszam chętnych na pielgrzymkę do sanktuariów maryjnych; Gietrzwałd i Święta Lipka, oraz Gierłoży – Kwatery  Hitlera. Koszt autokaru to 45 zł. Zapisy w zakrystii.

8. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

■ jak zmobilizować swojego posła do głosowania za życiem?

■ jak Chorwaci przyjęli Benedykta XVI? – bezpośrednia relacja „Gościa Niedzielnego”

■  Niepokalanów, jakiego nie znają pielgrzymi, odsłania swoje sekrety.

Uroczystość Wniebowstąpienia


1. Przeżywana dzisiaj uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego przypomina o naszym ostatecznym celu, jakim jest niebo. Pamiętajmy, że jako chrześcijanie jesteśmy zobowiązani do troski o to, by jak najwięcej ludzi znalazło się w niebie. Błogosławiony Jan Paweł II podkreślał, iż Kościół w swej działalności liczy się z wolnością człowieka: „Proponuje, niczego nie narzuca: szanuje ludzi i kultury, zatrzymuje się przed sanktuarium sumienia. Tym, którzy opierają się […], powtarza: Otwórzcie drzwi Chrystusowi !” (Redemptoris missio, n. 39).

2. W środę w liturgii Kościoła wspominamy świętą Jadwigę królową. Wpatrzeni w postać naszej świętej królowej Jadwigi, przepraszajmy Boga, że tak często nie wykorzystujemy swoich talentów i możliwości do czynienia dobra tam, gdzie Bóg nas posyła.

3. W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w sobotę, wspominamy św. Barnabę, Apostoła. Dzieje Apostolskie mówią o nim, że był człowiekiem dobrym i pełnym Ducha Świętego. Otwórzmy się na uświęcające i przemieniające działanie Ducha Świętego, tak jak św. Barnaba Apostoł.

4. Na przyszłą sobotę zapraszam mieszkanców z pędzlami na godzinę 9 do zaimpregnowania tynków w organistówce i desek w kościele.

5. Zbliża się uroczystość Bożego Ciała, w tym roku ołtarze ubierać będą mieszkańcy Bolęcina i tradycyjnie już mieszkańcy Krajęczyna, Królewa i Idzikowic.

6. Dziś mieszkańcy naszej diecezji pod przewodnictwem Biskupa Płockiego dziękują Bogu za beatyfikację Jana Pawła II i objawienia Jezusa Miłosiernego w Płocku. Pośród zebranych są i nasi Parafianie.

7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

Polacy na wakacje, Benedykt XVI od wczoraj z pielgrzymką, czyli o Kościele w Chorwacji;

■ najbezpieczniejszym miejscem dla młodych ludzi w Ameryce jest… Kościół, jak wynika z niedawno opublikowanego raportu o przyczynach nadużyć seksualnych wśród duchownych w USA;

■ Katechizm jest jak kryminał – twierdzi Benedykt XVI o „Youcat”, nowo wydanym katechizmie dla młodych.

Pobliska parafia:
czerwiec 2011
P W Ś C P S N
« maj   lip »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiwa
Kategorie