Archive for marzec, 2024

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Przeżywamy dzisiaj najradośniejsze święta w roku. Cieszymy się z tego, że Jezus Zmartwychwstał. W tym dniu wszystkim naszym parafianom jak i miłym gościom oraz sympatykom naszej parafii, życzę aby zmartwychwstały Jezus przyniósł nam odnowioną nadzieję i radość w trudnych chwilach.
Swoje życzenia przesyła nam też Biskup Płocki Szymon Stułkowski
Drogie Siostry i Drodzy Bracia, Drodzy Diecezjanie!
Przeżywając z wiarą Święta Wielkanocne uczestniczymy w „eksplozji” życia. Jezus przechodzi przez mękę, przez śmierć i złożenie do grobu, by wreszcie doświadczyć wskrzeszenia z martwych. On zabity i pogrzebany żyje, zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał! Dla nas to szczególny czas, by dziękować Bogu za życie własne i życie innych ludzi.
Dnia 20 marca papież Franciszek powiedział do nas Polaków: Myśląc o waszej Ojczyźnie, chciałbym odnieść do niej moje marzenie, jakie kilka lat temu wyraziłem, pisząc o Europie. Niech Polska będzie ziemią, która chroni życie w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. Nie zapominajcie, że nikt nie jest panem życia, czy to swojego, czy też innych.
Życzę Wam i sobie, byśmy umieli być wdzięczni za dar życia! Niech zmartwychwstały Chrystus nas błogosławi i prowadzi do pełni życia!
Drogie Siostry i Drodzy Bracia!
Cieszę się, że w styczniu zebraliśmy na tacę prawie 500 000 złotych na wsparcie budowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku. Bardzo dziękuję Wam za te hojne ofiary.
Modlę się za Was i o modlitwę proszę!
† Szymon Stułkowski
Biskup Płocki
Na moje ręce życzenia wielkanocne, dla całej naszej wspólnoty, przesłały także organizatorki Pieszej Pielgrzymki z Łomianek do Gietrzwałdu.
Pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Triduum Paschalnego: Panom kościelnemu i organiście, osobom które pełniły służbę liturgiczną w te wielkie dni czyli: lektorom, ministrantom, całej asyście procesyjnej, dziewczynkom sypiącym kwiatkami, Osobom które dekorowały kościół na te święta: Panu Kościelnemu, Państwu Dorocie i Andrzejowi Beszczyńskim, Pani Katarzynie Karwowskiej oraz Weronice Smukowskiej oraz Damianowi Bartczakowi, Zuzannie Karwowskiej, Justynie Smolińskiej, Michałowi Smolińskiemu, Marcinowi Majkowskiemu. Dziękuję także druhom strażakom z Królewa i Idzikowic za pełnienie tradycyjnej warty przy grobie, a także mieszkańcom poszczególnych wiosek, którzy czuwali w Wielką Sobotę przy grobie Pana Jezusa. Dziękuję Państwu Antosik z Idzikowic za posadzenie nowych kwiatów przy kościele.
Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Jędrzejewa za ofiarę na kwiaty i ubezpieczenie kościoła w kwocie 450zł.
W dniu dzisiejszym Msze Święte o godz. 6.00 (rezurekcja), 9.00, 11.00 nie będzie Mszy Św. o godz. 15.00
Jutro w Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. jak w każdą niedzielę czyli o 9.00, 11.00 i o 15.00 taca z dnia jutrzejszego przeznaczona jest na WSD w Płocku.
Uroczyste świętowanie Wielkanocy rozciąga się na oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Dlatego w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W sobotę od godz. 9.00 w kancelarii odbędzie się egzamin do bierzmowania dla Kandydatów z I klasy szkół średnich. Na egzamin proszę przyjść z rodzicem oraz wziąć ze sobą indeks.
Za tydzień Niedziela Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta zainauguruje Tydzień Miłosierdzia. O godz. 11.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Bóg nieustannie nas zaskakuje miłosierdziem okazywanym nam w przeróżny sposób.
W przyszłą niedzielę wznawiamy po zimowej przerwie adorację Najświętszego Sakramentu o godz. 14.30. o poprowadzenie adoracji proszę koło różańcowe z Krajęczyna. Kolejnym kołem, które będzie prowadzić adorację będzie koło różańcowe z Pruszkowa.
W przyszłą niedzielę po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla dzieci z klas III przygotowujących się do I komunii św. Natomiast po Mszy św. o godz. 15.00 spotkanie dla dzieci z klas IV przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Św. Proszę aby dzieci przyniosły otrzymane do czytania teksty.
Na stoliku pod chórem znajdują się deklaracje Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa ona dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej (Ojcze nasz i 10 Zdrowaś Maryjo), oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców (modlitwa ta znajduje się na deklaracji) . Do modlitw można dołączyć dowolnie wybrane dobre postanowienia (postanowienia te nie są obowiązkowe). Proszę, aby osoby które zdecydują się do przystąpienia do tego dzieła przyniosły wypełnioną deklarację w przyszłą niedzielę na godzinę 11.00. Będzie wtedy uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji.

VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – NIEDZIELA PALMOWA

Dzisiaj Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 11.00. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia – czasu, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni ziemskiego życia Pana Jezusa.

Dzisiaj Nabożeństwo Gorzkich Żali o 14.45.

Jutro (poniedziałek) od godz. 9.00 odwiedziny chorych przed Świętami Wielkanocnymi. Można jeszcze zapisywać tych, którzy chcieli by na święta przyjąć do swojego serca Pana Jezusa oraz skorzystać z sakramentu pokuty.

W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki, śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.

W Wielki Piątek wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. Adoracja indywidualna do godz. 21.00. O godz. 15.00 (w godzinie śmierci Pana Jezusa) odmówimy w kościele koronkę do Miłosierdzia Bożego. Jeżeli ktoś nie może przybyć o tej godzinie do świątyni proszę aby choć na chwilę przerwał swoje zajęcia na krótką modlitwę. O godz. 17.15 tradycyjnie odśpiewamy trzy części gorzkich żali.

Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Wielka Sobota jest dniem indywidualnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim od godz. 9.00 do 21.00. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy.
Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie o równych godzinach. Do kościoła zapraszam zgodnie z harmonogramem i proszę o adorację przy grobie Pana Jezusa mieszkańców poszczególnych wiosek przez godzinę.
Harmonogram adoracji przy grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę:

09:00 – KRÓLEWO
10:00 – SALAMONKA, PRZEPITKI
11:00 – BOLĘCIN
12:00 – KUCHARY ŻYDOWSKIE
13:00 – JĘDRZEJEWO
14:00 – PRUSZKOWO, SOBIESKI
15:00 – IDZIKOWICE
16:00 – KRAJĘCZYN
17:00 – Czuwający przed msza św.

Harmonogram czuwania jest też wywieszony w gablocie przed kościołem.
Sakrament pokuty w Wielką Sobotę bezpośrednio po poświęceniu pokarmów.

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18:00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Msze Św. o godz. 6.00 (rezurekcja), 9:00 i 11:00, nie będzie Mszy Św. o godz. 15.00, natomiast w Poniedziałek Wielkanocny Msze Św. według porządku niedzielnego, czyli o godz. 9.00, 11.00 i 15.00

Druhów Strażaków z Idzikowic i Królewa proszę o zaciągnięcie tradycyjnej honorowej warty przy Grobie Pańskim. Na rezurekcję zapraszam asystę procesyjną a także dziewczynki sypiące kwiatkami. Próba dla dziewczynek sypiących kwiatkami w wielki piątek o godz. 17.15.

Dziękuję Kołu Emerytów z Królewa za ofiarowanie do kościoła zrobionej własnoręcznie palmy.

Bardzo serdecznie dziękuję za ofiary na kwiaty od grobu Pańskiego i ubezpieczenie kościoła Mieszkańcom Sobiesk w kwocie 280 zł, Salomonki 200zł. Krajęczyna 764, Bolęcin 450. Przy tej okazji pragnę jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim naszym skarbnikom za zbiórkę i podejmowanie się tej nie łatwej posługi.

Już dzisiaj ogłaszam, iż sakrament bierzmowania w tym roku, dla kandydatów z klas I szkoły średniej odbędzie się 2 maja o godz. 11.00. podczas sumy odpustowej ku czci św. Zygmunta. Również chciałbym sprostować iż egzamin dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się 6 kwietnia w sobotę od godz. 9.00.

W najbliższym czasie sakramentalny związek małżeński maja zamiar zawrzeć: Patryk Szarszewski – kawaler i Klaudia Pilińska – panna. Oboje zamieszkali w Królewie. Zapowiedź II.

W ubiegłym tygodniu do wieczności odszedł ś.p. Genowefa Rajczak zam. w Pruszkowie. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

We wtorek od godz. 18.00 ubieranie grobu.

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Dzisiaj, w piątą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczynamy część tego okresu liturgicznego, która będzie miała charakter pasyjny. Modlimy się, abyśmy gorliwie naśladowali miłość Chrystusa, który oddał własne życie za zbawienie świata (kolekta mszalna). Niech rozważanie męki Zbawiciela pomaga nam podejmować codzienny trud i przeżywać go w łączności ze Zbawicielem. Od dziś zgodnie z tradycją w kościołach zasłaniane są krzyże.
Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie dla kandydatów do Bierzmowania z kl. I szkoły średniej.
W czwartek litania do św. Zygmunta i błogosławieństwo jego relikwiami.
W piątek o godz. 17.00 droga krzyżowa ulicami Królewa. Wyruszymy z kościoła i udamy się w kierunku figurki przy remizie następnie zawrócimy i wrócimy do kościoła. Droga krzyżowa odbędzie się bez względu na pogodę. Po drodze krzyżowej Msza Św. Natomiast Gorzkie Żale będą w niedzielę o 14.45.
Najbliższa niedziela, 24 marca, będzie Niedzielą Męki Pańskiej, czyli Niedzielą Palmową. Będziemy wspominać uroczysty wjazd Chrystusa Pana do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm na każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami, o godz. 11.00. W ten sposób rozpoczniemy przeżywanie Wielkiego Tygodnia, w którym będziemy wspominać najważniejsze wydarzenia zbawcze: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.
Na prośbę ks. abpa Stanisława Gąeckiego nasza Wspólnota parafialna włączyła się w modlitwę nowennową „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i Bł. Jerzego Popiełuszki. Nowennę będziemy odprawiamy w dniach do 24 marca 2024 roku, czyli przed Dniem Świętości Życia, przypadającym 25 marca. W naszym kościele, nowennę będziemy odmawiać w dni zwykłe po 1 Mszy św., a w niedzielę po gorzkich żalach.
Dziękuję mieszkańcom Królewa za ofiarę na kwiaty i ubezpieczenie kościoła w kwocie 1810zł. Bóg zapłać.
W ubiegłym tygodniu odeszła do wieczności ś.p. Teresa Rosajczyk zamieszkała w Krajęczynie a także odbył się pogrzeb ś.p. Aleksego Kropielnickiego zamieszkałego w Sadowej parafia Łomianki. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

Dzisiejszą niedzielą kończymy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Pragnę w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować ks. Jackowi za przeprowadzenie ich, za przedstawienie nam naszego patrona św. Zygmunta jako człowieka, który pokazuje jak mamy pracować nad swoim życiem, aby mimo naszych słabości zostać świętymi, że mamy podjąć pokutę za swoje grzechy i mamy szukać w swoim życiu Boga.

Dzisiaj po Mszy Św. o godz. 11.00 spotkanie rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Św.. Natomiast w przyszłą niedzielę po Mszy Św. o 11.00 spotkanie dla dzieci z klas IV przygotowujących się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Obecność obowiązkowa.

W czwartek litania do św. Zygmunta i błogosławieństwo jego relikwiami.

W piątek, 8 marca, przypada Dzień Kobiet. Wszystkim paniom życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa, doświadczenia miłości i szacunku oraz opieki Matki Najświętszej.

W czasie Wielkiego Postu zapraszam serdecznie na drogę krzyżową w najbliższy piątek na godz. 16.00. i na nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę o 14.45.

W zeszłą niedzielę do puszek na misje zebraliśmy 420 zł.

Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Pruszkowa za ofiarę na kwiaty do grobu Pańskiego i ubezpieczenie kościoła w kwocie 460zł. Bóg zapłać.

Do nabycia są Baranki Wielkanocne „Caritas” w cenie 8zł.

W ubiegłym tygodniu do wieczności odeszli ś.p. Marian Domański zamieszkały w Krajęczynie i Henryk Zgrzębski zamieszkały w Idzikowicach. Wieczny odpoczynek racz Im dać Panie…

Pobliska parafia:
marzec 2024
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa
Kategorie