Archive for grudzień, 2010

II niedziela po Narodzeniu Pańskim

1. W czwartek, 6 stycznia, przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w tradycji świętem Trzech Króli. Ten dzień przypomina nam, że Jezus przyszedł na świat nie tylko do narodu wybranego, ale do wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli, żyją i żyć będą. Tego dnia mamy obowiązek uczestniczenia we Mszy św. tak jak w każdą niedzielę. Porządek nabożeństw jest również niedzielny, czyli 900,1100,1500. Dla podkreślenia rangi uroczystości tego dnia na Mszy św. o godz. 900 będzie mieć koncert Gminna Orkiestra Dęta z Jońca

2. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca. Przystępując do sakramentu pokuty i Eucharystii, starajmy się mieć w pamięci wyznanie sługi Bożego Jana Pawła II: „Przy Sercu Jezusowym serce człowieka nabiera zdolności miłowania”. Spośród wielu słów nadziei i oczekiwań związanych z przeżywanym przez nas programem duszpasterskim związanym z hasłem „W komunii z Bogiem” niech te słowa dodają nam odwagi do ciągłego pogłębiania wspólnoty z Bogiem i drugim człowiekiem. Przypominam kandydatom do bierzmowania o sakramencie pokuty, który jak zawsze wraz z nabożeństwem o godzinie 1630.

3. Dzieciom przystępującym do komunii i ich rodzicom przypominam o spotkaniu, które będzie w przyszła niedzielę.

4. W sakramentalny związek małżeński mają zamiar wstąpić Marcin Pieniążkiewicz, kawaler zamieszkały w Królewie i Katarzyna Wrzoskiewicz, panna zamieszkała w Szczecinie. Kto wie o przeszkodach zachodzących pomiędzy tymi osobami zobowiązany jest powiadomić kancelarię parafialną.

Trwa wizyta duszpasterska w naszej parafii, w tym tygodniu odwiedzę mieszkanców;

Poniedziałek – Kuchary lewa strona patrząc w kierunku Sochocina

Piątek – Idzikowice od strony Bolęcina do Państwa Brzeszkiewicz

Sobota – Kuchary strona prawa.

Uroczystość ŚWIĘTEJ RODZINY

1. W uroczystość Świętej Rodziny należy przypomnieć o tym, że rodzina jest prawdziwym sanktuarium życia, miejscem w którym życie, dar Boga, może w sposób właściwy być przyjęte i chronione.

2. Po świętach Bożego Narodzenia rozpoczynamy kolędę, czyli wizytę duszpasterską. Celem kolędy jest pobłogosławienie domu, wspólna modlitwa kapłana z domownikami i bliższe rozeznanie stanu duszpasterskiego parafii. Przyjęcie kapłana we własnym domu ma wartość religijnego świadectwa. Zadbajmy zatem, aby wspólne spotkania kolędowe zachowały rodzinny i ewangeliczny wymiar.

W najbliższym tygodniu od godziny 900 odwiedzać będę  rodziny zamieszkujące w:

Wtorek – Pruszkowo Zaolzie i Idzikowice Kolonia

Środa – Jędrzejewo

Czwartek – Przepitki i Salomonka

Piątek – Sobieski

3. Ostatni dzień roku, 31 grudnia, przeżyjmy w duchu wdzięczności Bogu za to, że ofiarował nam ten kończący się rok, i za wszelkie łaski, jakimi nas obdarzył. Zapraszamy do wspólnego udziału w nabożeństwie dziękczynnym, pokutnym i błagalnym na godzinę 17 00. Wkroczmy w Nowy Rok z czystym sumieniem, spoglądając w przyszłość z wiarą i zaufaniem. Porządek nabożeństw 1 stycznia jest jak w każdą niedzielę: 900, 1100, 1500.  Przypominam, że jesteśmy zobowiązani do obecność tego dnia w kościele. Nieobecność z powodu lenistwa, niedbalstwa jest grzechem ciężkim.

4. Biskup płocki Piotr Libera udzielił diecezjanom na piątek 31 grudnia dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz od zabaw hucznych.

Dyspensa związana jest z popularnym Sylwestrem, czyli zabawą na pożegnanie starego i powitanie nowego roku. W tym roku przypada ona w piątek, a więc w dzień, w którym Kościół zakazuje zabaw hucznych i nakazuje post. Udzielona przez ordynariusza płockiego dyspensa dotyczy diecezjan oraz wszystkich osób, które będą uczestniczyć w zabawach sylwestrowych na terenie diecezji płockiej.

Boże Narodzenie

Życzenia świąteczne Biskupa Płockiego

Kochani Diecezjanie!

Wypełnił się czas adwentowego oczekiwania. Świętowanie tajemnicy Wcielenia i Narodzenia Pańskiego jest szczególną szansą pogłębienia naszej komunii z Bogiem. Małe, bezbronne Dzieciątko z betlejemskiej stajenki, otoczone troską Maryi i Józefa, pozwala nam przeżywać w wyjątkowy sposób bliskość i miłość Boga.

Na czas świąt Bożego Narodzenia życzę Wam Kochani, abyście w Waszych rodzinach i środowiskach, mogli doświadczyć pokoju i radości, które płyną ze wspólnoty z Bogiem. Niech Słowo, które zamieszkało wśród nas, obdarza Was obficie swoim błogosławieństwem, umacnia nadzieję oraz pomnaża miłość wzajemną!

Z darem modlitwy i pasterskim błogosławieństwem

Wasz biskup Piotr

Do życzeń ks. Biskupa dołączam się i ja również.

1. Dziękuję naszej scholii na czele z Panem Organistą za przygotowanie i zaśpiewanie kolęd  przed Pasterką.

2. Bardzo dziękuję za przyozdobienie naszego kościoła na święta Bożego Narodzenia wszystkim zaangażowanym. Były dziewczęta,  które z Panią Dorotą stroiły choinki. Pojawili się też chłopcy którzy,  z Panem Ryszardem wszystko pozestawiali i poskręcali. Bardzo dziękuję  za zaangażowanie i pracę Panu Kościelnemu.

Choinki do kościoła ofiarowała Pani Elżbieta Prządak  – Bóg zapłać.

3. Po sumie będzie w naszej Parafii św. Mikołaj zapraszam wszystkie małe dzieci i te chodzące do szkoły podstawowej, aby mogły być obdarowane z wielkości i szczodrobliwości wszystkich naszych wielkodusznych darczyńców. Nasze Paczki przygotowali członkowie Caritas. Bóg zapłać wszystkim włączającym  się w tę akcję.

4. W pierwsze święto nie ma Mszy św. o 15. W drugi dzień świąt porządek niedzielny.

Dzisiejszy Gość  Niedzielny jest dwutygodnikiem zawierającym podwójną treść i kosztuje 7 zł. Znajdziemy w nim m.in.:

■ ozdobę choinkową z motywem religijnym i opisem;

■ o Sensie w pieluszkach

– ks. Tomasz Jaklewicz pomaga zrozumieć tajemnicę Bożego Naradzenia;

■ Pan Bóg w oczach dzieci

– czasem zabawne, czasem głębokie, ale zawsze zaskakujące wypowiedzi maluchów o sprawach najważniejszych;

■ przegląd najważniejszych wydarzeń minionego roku.

IV Niedziela Adwentu

1. „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko” (Flp 4, 4-5). Z tych słów świętego Pawła z Listu do Filipian wywodzi się liturgiczna nazwa dzisiejszej niedzieli: „Gaudete”. Jesteśmy blisko Bożego Narodzenia – dzieli nas od niego kilkanaście dni – stąd liturgia wzywa nas do radości. Trzeba otrząsnąć się z odrętwienia i przygotować drogę Panu, który przychodzi.

2. W piątek, 24 grudnia, przypada wigilia Bożego Narodzenia. Jest to tradycyjnie dla Polaków dzień postu i modlitw przygotowujących nas na przeżywanie narodzin Jezusa Chrystusa, który przychodzi by przynieść nam wolność i pokój, pokonać grzech i śmierć. Z tym dniem w naszym kraju wiążą się liczne piękne zwyczaje. Zadbajmy o tradycyjną oprawę Wigilii. W chrześcijańskich domach przed rozpoczęciem wieczerzy należy przeczytać ewangeliczny opis narodzenia Chrystusa, odmówić wspólną modlitwę „Ojcze nasz”, a na stół nie powinno podawać się alkoholu. Adorując Chrystusa narodzonego w grocie, napełnijmy się pełną zachwytu i zdumienia wiarą tamtych pasterzy, zaznajmy tego samego zdziwienia i tej samej radości, a u stóp Słowa Wcielonego złóżmy nasze radości i troski, łzy i nadzieje.  Pasterka o godzinie 2300, a przed nią na 20 minut zapraszam na program  słowno muzyczny. Mszę św. będą o godzinie 900 i 1100, nie będzie o 1500.  W drugi dzień świąt w niedzielę, porządek nabożeństw niedzielny.

3. Zapraszam na spotkanie opłatkowe wtorek na 1800 członków rady gospodarczej, duszpasterskiej i członków koła Caritas. Przygotujemy również paczki dla dzieci, które św. Mikołaj wręczy w I dzień Świąt Bożego narodzenia na sumie. Po tej mszy dzieci będą mieć możliwość zobaczenia, pogłaskania, zrobienia sobie zdjęcia z osiołkiem, takim samym na jakim do Egipt podróżował Pan Jezus ratując się przed Herodem.

4. Dziś proszę składać na ołtarzu bocznym ozdoby choinkowe ze swoimi postanowieniami adwentowymi.

5. W czwartek o 9 00 będziemy ustawiać dekoracje świąteczne, zapraszam do pomocy. Po południu o 15 będzie opłatek dla dzieci i młodzieży zaangażowanych w grupach parafialnych.

6. Spowiedź dla tych co jeszcze nie zdążyli pojednać się z Bogiem w wigilię rano o 830. Będę też w konfesjonale przed pasterką.

7. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim włączającym się w ufundowanie paczek dla dzieci. Książeczki podarowała drukarnia Gryf, ciastka ofiarowała firma Kamaj, pozostałe słodycze mieszkańcy i goście naszej Parafii. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim wrażliwym na potrzeby innych czego dowodem były poczęstunki po roratach, a teraz słodycze. Modlę się zawsze w Waszej Intencji prosząc dobrego Boga aby błogosławił.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IN.:

■ płyta ,,Rodzinne kolędowanie”, na której śpiewają: rodzina Cudzichów, rodzina Szewco-Aaniołów, Antonina Krzysztoń oraz redakcja „Gościa Niedzielnego”;

■ co robić, gdy dziecko nie chce chodzić na religię – poradnik dla rodziców;

■ w cyklu adwentowym „Gościa Niedzielnego” s. Joanna Hertling, przełożona Wspólnot Jerozolimskich w Polsce, mówi o swoim sposobie czytania Pisma świętego.

III Niedziela Adwentu

  1. Przygotowania do świąt powoli wkraczają w szczytową fazę. Wśród pytań, co jeszcze zrobić i co jeszcze kupić, w kościołach rozbrzmiewa pytanie o Mesjasza i znaki zbawienia. Zwróćmy szczególną uwagę na słowa Jezusa: „Oznajmijcie to, co słyszycie i na co patrzycie”. Nas także słuchają i patrzą na nas. Niech tegoroczny Adwent przypomina nam, że naszym najważniejszym zadaniem jest niesienie światu radosnej nowiny o zbawieniu. Witam pośród nas Ojca Marka Skowrońskiego, który przygotowując nas na narodziny Jezusa Chrystusa w naszych sercach przypomni nam o przeżytych misjach świętych i naszym powrocie do Boga.
  2. Porządek nabożeństw rekolekcyjnych jest następujący 9.00, 11.00, 17.00. W poniedziałek zapraszam na godzinę 11 dzieci, a we wtorek chorych i samotnych.
  3. Proszę zapisywać w zakrystii chorych, których nie uda nam się przywieźć do kościoła.  Odwiedziny świąteczne chorych będą o godzinie 13 we wtorek.
  4. Wybierając podarunki świąteczne, pamiętajmy, aby były odpowiednie dla dzieci wychowywanych na chrześcijan. Niech ten czas oczekiwania na święto Bożego Narodzenia staje się okazją do uczenia dzieci myślenia o innych. Pomyślmy o najbardziej potrzebujących, osobach samotnych i dzieciach z bardzo biednych rodzin.
  5. Nasza Parafia przygotuję drobne upominki dla dzieci, chcących się włączyć w ich zakup proszę o kontakt w celu ustalenia asortymentu i ilości.
  6. Są  jeszcze do nabycia świece Caritas na wigilijny stół.
  7. W zakrystii są do nabycia płyty CD z pięknie wykonanymi kolędami w cenie 5 zł. Dochód przeznaczony jest dla powodzian z naszej diecezji.
  8. Przypominam dzieciom o roratach w środę o 6.30. Zachęcam do robienia ozdób choinkowych z postanowieniami adwentowymi, które przyniesiemy w przyszła niedzielę do kościoła.
  9. Zachęcam do czytania prasy katolickiej.

W „GOŚCIU NIEDZIELNYM” DZISIAJ M.IIN.:

■ czas proroków nie skończył się na Janie Chrzcicielu;

■  Matka Boża przyciąga do Guadalupe 22 min pielgrzymów rocznie – reportaż dziennikarzy „Gościa Niedzielnego”;

■ jak modlić się słowami Pisma Świętego – kolejny odcinek cyklu adwentowego pt. „Będziesz czytał Biblię codziennie”.

II Niedziela Adwentu

1. Czas Adwentu jest po to, abyśmy mogli się przygotować na doświadczenie wielkiej Tajemnicy Wcielenia i powtórne przyjście Pana. Wykorzystajmy ten okres na pogłębienie komunii ze słowem Bożym, by światło płynące z treści tego słowa rozpraszało wszelką ciemność naszego życia i pozwoliło na nowo odczuć obecność Zbawiciela pośród nas. Tradycyjnie już proszę o wykonanie ozdób choinkowych na których wpiszemy nasze postanowienia adwentowe. Poprzez umartwienie lepiej przygotujemy się na narodziny Chrystusa, a nasze postanowienia przyozdobią drzewko życia przed głównym ołtarzem.

2. Adwent jest również czasem przygotowywania upominków. Wzajemne obdarowywanie się prezentami w wigilię Bożego Narodzenia jest wyrazem naszej radości z narodzin Jezusa. Liturgiczne wspomnienie św. Mikołaja w dniu 6 grudnia niech nas uwrażliwi na tych, którzy nie mają nadziei na otrzymanie czegokolwiek – ubogich, samotnych, cierpiących i smutnych. Tradycyjnie już dzieci w naszej parafii spotkają się ze św. Mikołajem w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia otrzymując prezenty.

3. W dniu 8 grudnia, w środę, świętujemy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, naszej Przewodniczki i Matki na drodze do zbawienia. Jako Matka łaski Bożej jest Ucieczką grzeszników, Matką każdego, kto powraca do Boga. Módlmy się w tym dniu z niewzruszoną ufnością: „Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej”. Zachęcam do udziału w Mszach św. o godz. 900 i 1700.

4. Zachęcam do uczestnictwa  w roratach. Przypominam, szczególnie dzieciom, w środa o 630 gromadzimy się by modlić się do Boga za wstawiennictwem Maryi w intencjach naszych i wszystkich wspierających naszą parafię . Po tej Mszy będą kanapki i owoce. W zeszłym tygodniu było bardzo zimno i wielu z nas się wystraszyło mrozu. Mam nadzieje, że tym razem będzie lepiej bo nasi fundatorzy przygotowują sporo kanapek.

5. W przyszłą niedzielę rozpoczniemy rekolekcje adwentowe, które przeżywać będziemy z Ojcem Markiem Skowrońskim – Kapucynem,  który prowadził Misje święte w nasze parafii.  Porządek nabożeństw będzie taki sam jak w niedzielę. Jest to druga niedziela miesiąca, odbędą się spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami, oraz z kandydatami do bierzmowania.

6. Zachęcam do lektury Gościa Niedzielnego.

Pobliska parafia:
grudzień 2010
P W Ś C P S N
« lis   sty »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiwa
Kategorie