Archive for styczeń, 2015

CZWARTA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Jutro Święto Ofiarowania Pańskiego. W tym dniu w kościołach święci się świece, zwane gromnicami. Mszę św. w naszym kościele o 9.00 i 15.00.
2. Jutro w kościele obchodzi się również Dzień Życia Konsekrowanego. Pamiętajmy w tym dniu o wszystkich osobach konsekrowanych, które swoje życie poświęciły Bogu i poprzez życie ukryte wypraszają wszelkie łaski dla całego świata. Ofiary jakie jutro złożymy przeznaczone są na zakony kontemplacyjne.
3. W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: w czwartek – św. Agatę, dziewicę męczennicę; w piątek – św. Pawła Miki i Towarzyszy, męczenników.
4. Dziś I niedziela miesiąca po sumie odbędzie się nabożeństwo przygotowujące nas do peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
5. W przyszłą niedziele spotkanie z dziećmi klas III podczas, którego rozdzielimy funkcję na uroczystość komunijną. Spotkanie to ze względu na choinkę i bal w szkole odbędzie się po mszy o 15.00. Po mszy o 9.00 spotkanie z kandydatami do bierzmowania.
6. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu:
– druga część (cztery ostatnie odcinki) pasjonującego filmu o świętej Teresie z Ávila.
– kilka lat temu było o nim głośno w całej Polsce. Krakowski rzeczoznawca majątkowy miał rzekomo niewłaściwie wycenić zwracane Kościołowi nieruchomości w podwarszawskiej Białołęce. Kiedy miesiąc temu sąd oczyścił go z postawionych zarzutów, nikt z wcześniejszych oskarżycieli nie przeprosił ani jego, ani Kościoła.
– do klasztoru wstępuje się po to, by umrzeć – rozmowa o rozeznaniu powołania.

TRZECIA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – św. Tymoteusza i Tytusa, biskupów; we wtorek – bł. Jerzego Matulewicza, biskupa; w środę – św. Tomasza z Akwinu, kapłana i doktora Kościoła; w sobotę – św. Jana Bosko, kapłana.
2. Wizyta duszpasterska w naszej parafii dobiegła już końca. Obserwując nasze rodziny dostrzegam, że borykacie się z problemem bezrobocia i biedy. Wiele osób cierpi z powodu chorób i osamotnienia. Przykrym jest to, że w sąsiedztwie nie zawsze panuje zgoda, a waśnie czasem trwają latami – bo brak woli wybaczenia, przeproszenia i pojednania. Mam jednak nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie, a pośród nas zapanuję zrozumienie i zgoda. Nie mamy wpływu na sytuacje gospodarczą kraju, na bezrobocie – możemy jednak żyć w przyjaźni ze sobą.
Jeżeli ktoś z jakiś powodów nie mógł mnie przyjąć to jest jeszcze możliwość ustalenia dodatkowego terminu wizyty. Nie udało mi się odwiedzić kilku domów i głęboko wierzę, iż dojdzie do naszego spotkania. Martwi mnie duża ilość parafian, którzy nie praktykują regularnie, powodem zazwyczaj jest lenistwo. Największym moim bólem jest to, że sześć par mogąc wziąć ślub kościelny żyje ze sobą w grzechu. Rodzice tych młodych ludzi zazwyczaj to akceptują uważając taki stan za dobry, który ma służyć „wypróbowaniu się”. Czas próby w niektórych przypadkach trwa już ponad kilkanaście lat.
Wszystkim tym jednak którzy okazali mi życzliwość, dołożyli trudu, aby nasze spotkanie było miłe i owocne składam serdeczne Bóg zapłać. Cieszę się bardzo z tych rodzin, które są głęboko wierzące, żyją duchem ewangelii i są ofiarni pomimo nękających ich trudności. Bóg zapłać za poczęstunki i samochody którymi mnie woziliście.
3. Dziś po mszy św. w intencji Honorowych Dawców Krwi i Szpiku o 11.00 bieg charytatywny dla Sandry Sulewskiej.
4. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
W Gościu
– Czym jest i jak działa tzw. pigułka „dzień po”, o której zrobiło się głośno za sprawą ministerstwa zdrowia, które planuje dopuścić ją do sprzedaży bez recepty.
– Jeszcze nigdy w historii tyle osób nie uczestniczyło w jednej Mszy św. W Eucharystii odprawianej przez papieża Franciszka na Filipinach modliło się ponad 6 milionów ludzi – wśród nich byli dziennikarze „Gościa Niedzielnego”.
– Dodatek specjalny o tragicznej i do tej pory mało znanej historii mieszkańców Górnego Śląska – zaraz po wojnie Sowieci wywieźli na Wschód kilkadziesiąt tysięcy Górnoślązaków.
W Małym Gościu Niedzielnym
– Głośna, szybka i biblijna „Petarda”. W najnowszym numerze „Małego Gościa Niedzielnego” najnowsza płyta „Arki Noego”.

DRUGA NIEDZIELA ZWYKŁA

1. Będąc dziećmi Boga, jesteśmy powołani do pełnienia uczynków miłości w chrześcijańskim życiu. Eucharystia, w której uczestniczyliśmy, przygotowała nasze serca do pełnienia woli Bożej w codziennym życiu, a przede wszystkim oczyściła nasze intencje i pragnienia, które nie pochodzą z Bożego zamysłu.
2. Dziś rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który trwać będzie do 25 stycznia.
W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w poniedziałek – św. Józefa Pelczara, biskupa; w środę – św. Agnieszkę, dziewicę męczennicę; w sobotę – św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła.
3. Trwa wizyta duszpasterska, która jest spotkaniem duszpasterza z jego wiernymi, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne, a także spotkaniem modlitewnym całej rodziny, dlatego bardzo proszę, aby na kolędzie, o ile jest to możliwe, byli wszyscy domownicy. W tym tygodniu odwiedzę:
19 I (poniedziałek) Idzikowice od strony Królewa
20 I (wtorek) Królewo Kolonia
21 I (środa) Królewo lewa strona od państwa Karczewskich
22 I (czwartek) Królewo prawa strona
4. W środę obchodzimy Dzień Babci, a w czwartek Dzień Dziadka; pamiętajmy w osobistych modlitwach o naszych babciach i dziadkach, aby w ten sposób wynagrodzić im trud, jaki włożyli w dawanie świadectwa wiary chrześcijańskiej, oraz za to, że są i czuwają, abyśmy mogli prawidłowo kształtować nasze życie.
5. W przyszła niedzielę po mszy św. w intencji Honorowych Dawców Krwi i Szpiku o 11.00 bieg charytatywny dla Sandry Sulewskiej.
12.00- 12.15 – Przejazd z kościoła w Królewie do Kuchar Żydowskich 20
12.15 -12.45 – Zbiórka w Kucharach 20 i pobranie numerów startowych
12.45 – Planowany start biegów
12.45- 14.00 – Różne atrakcje ( przejażdżki bryczką bądź saniami, wykłady historyczne, zabawy rekreacyjne), loteria.
14.00 – Planowane zakończenie biegów
l4.15 – Uroczyste podsumowanie biegów i wręczenie nagród
6. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu, którego cena wzrasta na stałe do 5zł:
– pasjonujący film o świętej Teresie z Ávila, nie do zobaczenia w telewizji lub kinie. Dzisiaj płyta z pierwszymi czterema odcinkami serialu, za dwa tygodnie cztery kolejne odcinki.
– jakim krajem są Filipiny, które w tych dniach odwiedza papież Franciszek;
– już niedługo lekarze będą potrafili wydrukować żywą tkankę, która następnie zostanie wszczepiona do organizmu.

ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

1. Przeżywana dziś niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Narodzenia Pańskiego w liturgii Kościoła.
2. Przypomnijmy sobie przy tej okazji, że chrzest jest przejściem z ciemności grzechu do jasności życia w Bogu. Sam Chrystus przychodzi do nas, aby objawić moc swojego Ojca. Chrzci nas Duchem Świętym i mocą.
3 W tym tygodniu wspominamy: w sobotę – św. Antoniego, opata.
4. Dnia 17 stycznia obchodzić będziemy już po raz osiemnasty Dzień Judaizmu. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest jedną z inicjatyw Episkopatu Polski. Został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
5. Od niedzieli, 18 stycznia, rozpoczynamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który trwać będzie do 25 stycznia.
6. Trwa wizyta duszpasterska, która jest spotkaniem duszpasterza z jego wiernymi, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne, a także spotkaniem modlitewnym całej rodziny, dlatego bardzo proszę, aby na kolędzie byli – o ile jest to możliwe – wszyscy domownicy. W tym tygodniu odwiedzę:
12 I (poniedziałek) Kuchary prawa strona
13 I (wtorek) Krajęczyn od Podgrabia
16 I (piątek) Krajęczyn prawa strona
17 I (sobota) Idzikowice do państwa Brzeszkiewicz
7. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:
W jaki sposób naprotechnologia leczy bezpłodność?
– o tym, jak Polak z Zakonu Maltańskiego przyczynił się do odnowienie stosunków między USA i Kubą;
– dlaczego św. Augustyn chciał, by chrześcijanie mieli odwagę pobrudzić sobie nogi brudem tego świata – krótka sylwetka jednego z największych teologów Kościoła.

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

1. W dniu dzisiejszym, w uroczystość Objawienia Pańskiego, przypada Dzień Modlitw w intencji misji. Ofiary dzisiaj składane na tacę przeznaczone są na misje. Uczestnicząc w modlitwie i ofiarności na rzecz misji spełniamy nakaz misyjny Chrystusa i stajemy się misjonarzami całego Kościoła.
2. Dziś według tradycji w kościołach święcona jest kreda, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Pragniemy przez to wyrazić, że tak jak kiedyś oni, tak my teraz również chcemy szukać Chrystusa i cieszyć się z Jego zamieszkania w naszym życiu. Oznakowanie w ten sposób drzwi naszych domów posiada rangę świadectwa wiary wobec naszych braci i sióstr, którzy od nas tego świadectwa żądają i na nie czekają.
3. Dziś na sumie przedszkolaki wystawiają jasełka. Bóg zapłać dzieciom i paniom Annie Kozłowskiej i Katarzynie Karwowskiej, które przygotowywały przedstawienie.

 

DRUGA NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM

1. We wtorek przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w naszej tradycji świętem Trzech Króli. Tego dnia w kościele poświęcimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domostw kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara: C + M + B, dodając cyfry Roku Pańskiego; tłumaczymy to również jako prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat. Na sumie dzieci z naszej szkoły wystawią jasełka, zapraszam gorąco.
2. Trwa wizyta duszpasterska, która jest spotkaniem duszpasterza z jego wiernymi, aby lepiej poznać ich życie duchowe i materialne, a także spotkaniem modlitewnym całej rodziny, dlatego bardzo proszę, aby na kolędzie byli – o ile jest to możliwe – wszyscy domownicy.

5 I (poniedziałek) Bolęcin wieś
9 I (piątek) Jędrzejewo i Kolonia Kuchar
10 I (sobota) Kuchary lewa strona od państwa Sokołowskich

3. W przyszłą niedzielę obchodzimy święto Chrztu Pańskiego.
4. Dziś na sumie zaśpiewa dla nas chór z Woli Kiełpińskie, Bóg zapłać za wspólne kolędowanie.
5. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

NOWY ROK

1. W nowym Roku Pańskim 2015 życzę Parafianom i Gościom obfitości Bożych darów za wstawiennictwem Maryi Świętej Bożej Rodzicielki. Niech Ona wyprasza u swego Syna dar żywej wiary, nadziei i miłości, a także zdrowia i błogosławieństwa na cały rok. Oby był on czasem łaski i zbawienia oraz doświadczania Bożej dobroci i ludzkiej życzliwości. Szczęść Boże w Nowym Roku!
2. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pokoju. W szczególności w dniu dzisiejszym modlimy się o zachowanie pokoju w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.
W Gościu Niedzielnym
– Czym prorok różni się od wróżbity? Wróżbiarstwo jest czymś moralnie nagannym, duchowo niebezpiecznym i obrażającym zdrowy rozsądek. I nie zmieni tego fakt, że w oficjalnym spisie zawodów Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych figuruje zawód „wróżbita”.
– bogata tradycja jasełkowa powróciła ze zdwojoną siłą w postaci Orszaku Trzech Króli
– dlaczego nie można dzisiaj poznać dokładnej daty narodzin Jezusa?

Pobliska parafia:
styczeń 2015
P W Ś C P S N
« gru   lut »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archiwa
Kategorie