Archive for luty, 2016

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: w piątek – św. Kazimierza, królewicza.
2. Trwają tradycyjne nabożeństwa wielkopostne: Droga krzyżowa (piątek – 1630) i Gorzkie żale (niedziela – 1100). Na te nabożeństwa zapraszam wszystkich parafian. Wierni w nich uczestniczący mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.
3. Bardzo proszę Skarbników o przeprowadzenie zbiórki na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie kościoła..
4. Wielkanocne Dzieło Caritas – pomoc starszym, chorym i niepełnosprawnym
Akcja przeprowadzana jest pod hasłem „Podziel się wielkanocną radością”. W parafiach diecezji płockiej rozprowadzane są baranki w cenie 5 zł. ze znakiem Caritas, które staną na wielkanocnych stołach. Ofiary za baranki tradycyjnie przeznaczane są na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. W ten sposób Caritas stara się, by tradycję stawiania na wielkanocnym stole baranka połączyć z troską o tych, którym z różnych powodów – czy to finansowych czy zdrowotnych – powodzi się gorzej.
5. „Fundacja Caritas Diecezji Płockiej zwraca się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszych działań, których głównym celem jest pomoc drugiemu człowiekowi. Prosimy o przekazanie Fundacji 1% podatku. Nr KRS znajduje się na plakacie wywieszonym w gablocie i na stronie internetowej. Również na naszej stronie udostępniamy program do rozliczeń podatku. W imieniu wszystkich osób, którym dzięki Tobie uda się nam pomóc, z całego serca dziękujemy. Bóg zapłać! Podpisano: ks. Szczepan Bugaj Dyrektor Caritas Diecezji Płockiej “.
6. Rekolekcje wielkopostne zaczną się w naszej parafii za dwa tyg. i poprowadzi je ks. Bogdan Zalewski – misjonarz.
7. Przy wyjściu z kościoła, pod figura św. Antoniego wyłożone są karty świąteczne. Jeśli ktoś wysyła tradycyjne pocztówki z życzeniami świątecznymi to bardzo proszę je brać, gdyż są one z wizerunkiem Chrystusa Zmartwychwstałego. Ewentualną ofiarę proszę wrzucić do zawieszonej tam puszki.
8. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:
– o postanowieniu poprawy, czyli o trzecim warunku dobrej spowiedzi św.
– wiele wskazuje na to, że przyjmując chrzest Mieszko I wierzył w Jezusa. Nie polityka, a wiara skłoniły Mieszka do przyjęcia chrztu;
– dlaczego Polsce kończy się paliwo i co przez ostatnie 25 lat było tym paliwem?

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. W tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek – święto Katedry Świętego Piotra Apostoła.
2. Jak co roku, w II niedzielę Wielkiego Postu pragniemy pamiętać o polskich misjonarzach pracujących w 94 krajach świata. Są oni świadkami prawdy, że Bóg jest Miłością i kocha każdego człowieka bez wyjątku. Dzisiejsza niedziela jest dniem modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Dlatego przed kościołem organizujemy zbiórkę pieniężną na misje. Wspomóżmy tych, którzy głoszą słowo Boże w krajach, gdzie bardzo jest wielki głód Ewangelii. Nasze ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa.
3. Trwają tradycyjne nabożeństwa wielkopostne: Droga krzyżowa (piątek – 1630) i Gorzkie żale (niedziela – 1100). Na te nabożeństwa zapraszam wszystkich parafian. Wierni w nich uczestniczący mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.
4. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.
5. 85. rocznica objawienia Pana Jezusa Miłosiernego w Płocku – 22 lutego 2016r. To tutaj, w płockim klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, 22 lutego 1931 r., Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie namalowanie obrazuz podpisem: “Jezu, ufam Tobie”. W Jubileuszowym Roku Miłosierdzia zapraszamy
22 lutego 2016 r. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku przy pl. Stary Rynek 14/18, gdzie odbędą się uroczystości związane z obchodami 85.rocznicy pierwszego objawienia Pana Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej.
6. 27 lutego o godzinie 1800 w szkole w Jońcu odbędzie się koncert Orkiestry Dętej z okazji 9 rocznicy powstania. Zapraszam.
W Gościu:
– płyta CD „Gorzkie Żale”

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1. W życiu wiary stajemy u początku Wielkiego Postu. To czas, byśmy zobaczyli, co zaniedbaliśmy, co powinniśmy udoskonalić, a co zmienić w swoim życiu. Wielki Post jest czasem, abyśmy po raz kolejny wybrali Jezusa, postawili Go na pierwszym miejscu. Ten święty czas jest znakiem i zbawczym wydarzeniem, które może odmienić oblicze naszej szarej codzienności. Zachęcam do powzięcia postanowień na ten okres i wpisania ich do księgi wstrzemięźliwości.
2. W dniach od 14 do 21 lutego obchodzony jest w Polsce 49. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas refleksji nad trzeźwym, a zarazem radosnym i wolnym od nałogów życiem oraz czasem modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych.
3. Trwają tradycyjne nabożeństwa wielkopostne: Droga krzyżowa (piątek – 16.30) i Gorzkie żale (niedziela – 9.00). Na te nabożeństwa zapraszam wszystkich parafian. Wierni w nich uczestniczący mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.
4. W przyszłą niedzielę przed kościołem będą zbierane ofiary na misje. Wspomóżmy tych, którzy głoszą słowo Boże w krajach, gdzie jest bardzo wielki głód Ewangelii. Nasze ofiary zapewne będą bardzo pomocne dla rozwoju tak wielkiego dzieła głoszenia Chrystusa.
5. Dziś niedziela spotkań z dziećmi do komunii oraz kandydatami do bierzmowania i ich rodzicami.
6. W przyszłą sobotę 20 lutego o godzinie 15.00 mieszkańcy Bolęcina uroczyście pożegnają obraz z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej. 21 lutego o godzinie 11.00 mieszkańcy Kuchar Żydowskich przyjmą Maryję do swoich domów.
7. 27 lutego o godzinie 18.00 w szkole w Jońcu odbędzie się koncert Orkiestry Dętej z okazji 9 rocznicy powstania. Zapraszam.
8. Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:
– książeczka z „Rachunkiem sumienia” – wielka pomoc w dobrym przygotowaniu się do wielkopostnej spowiedzi św.
– pierwsze w historii spotkanie papieża z patriarchą moskiewskim. Jakie przyniesie owoce?
– zrobił specjalizację lekarską w Warszawie, a potem wyjechał na wieś – rozmowa z lekarzem, który bez kontraktu z NFZ założył i prowadzi hospicjum domowe.
W Małym Gościu:
– książeczka o przygotowaniu do spowiedzi św.
– rozmowa z Izą Paszkowską, która od 18 lat odpowiada na listy czytelników „Małego Gościa”.

Piąta  niedziela zwykła

 

  1. W tym tygodniu przypada Środa Popielcowa, która rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post. Post jest jednym z elementów pokuty. Już w starożytności na znak pokuty posypywano sobie głowy popiołem. Obrzęd ten u chrześcijan nadal stanowi początek wielkopostnego okresu. Kapłani posypują głowy popiołem mówiąc: „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Przypominają, jak szybko mija życie. Spróbujmy jak najliczniej zgromadzić się na Mszy świętej, aby w ten sposób rozpocząć w swoim życiu duchowym wzmożoną pracę nad sobą, zmierzającą do nawrócenia i zbliżenia się do Boga miłosiernego. W tym dniu obowiązuje nas wszystkich post ścisły. Mszę św. będą o godzinie 9.00 i 17.00.
  2. We wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego, będzie obchodzony XXI Światowy Dzień Chorego.
  3. W tym tygodniu rozpoczynamy bardzo wymowne i bogate w treść nabożeństwa wielkopostne: Drogi krzyżowej (16.30) i Gorzkich żali.
  4. Zachęcam do podjęcia aktu wstrzemięźliwości na okres Wielkiego Postu. Kościół podpowiada nam, że może to być: modlitwa, post i jałmużna.
  5. W przyszłą niedzielę odbędą się spotkania z dziećmi komunijnymi i kandydatami do bierzmowania, wraz z ich rodzicami.

W Gościu:

Dlaczego na krzyżach misyjnych wypisywano słowa: „Ratuj duszę swoją” ?

– zdaniem lekarzy, pigułki antykoncepcyjne bardzo szkodzą zdrowiu. Czemu nikt nie bije na alarm?

– poradnik dla młodych ojców: chłopcy czytają tak samo chętnie jak dziewczynki, gdy robią to w domu wspólnie z tatą.

 

Pobliska parafia:
luty 2016
P W Ś C P S N
« sty   mar »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29  
Archiwa
Kategorie