Archive for maj, 2015

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

1. Jutro święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. W czasie trwania II Soboru Watykańskiego biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie jej macierzyńskiemu Sercu całej ludzkości. Paweł VI dnia 21 listopada 1964 r. spełnił tę prośbę i ogłosił Maryję Matką Kościoła. Jutrzejsze święto podkreśla rolę, jaką Maryja spełnia w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.
2. W tym tygodniu w liturgii czcimy poza tym: we wtorek – św. Filipa Nereusza, kapłana; w czwartek – Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana; w piątek – św. Urszulę Ledóchowską, dziewicę.
3. We wtorek Dzień Matki. Pamiętajmy w tym dniu o naszych matkach, aby w ich intencjach zanosić prośby do Najwyższego o ich zdrowie i wszelakie łaski, a dla zmarłych matek prosząc o wieczne zbawienie. Tradycyjnie msza św. na cmentarzu będzie w przyszła niedzielę 31 maja o godzinie 11.00. Strażaków proszę o kierowanie ruchem, samochody proszę zostawić na parkingu koło organistówki.
4. Bierzmy udział w nabożeństwach majowych, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy. Zachęcam wszystkich do udziału w rajdzie rowerowym w przyszłą niedzielę, połączonym z nabożeństwem majowym na trasie Kuchary – Krajęczyn. Zapraszam chętnych na rowerach do Kuchar na 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.15, następnie o 18.00 zawitamy w Krajęczynie. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic i Królewa oraz karetka z obsadą lekarską. Proszę, aby majowe prowadziły te osoby co zawsze, zmienić proszę tylko godzinę spotkania przy figurce.
5. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Najświętszej Trójcy, a jednocześnie kończy się okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii świętej. Skorzystajmy jeszcze z tego szczególnego czasu łaski i pojednajmy się z Bogiem.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

1. Stanęliśmy dziś przy ołtarzu Chrystusa z sercami przepełnionymi mieszanymi uczuciami, z powodu uwielbienia Chrystusa, i smutku, z powodu rozstania się z Nim. Jednak, jak dzisiaj usłyszeliśmy, Chrystus pozostawia w naszych sercach nadzieję powtórnego przyjścia, jednak zanim przyjdzie powtórnie na ziemię, jest z nami wciąż podczas każdej Eucharystii, którą sprawujemy.
2. Trwa maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie w kościele, odmawiajmy tę litanię do Matki Bożej indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
3. W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego, jedno z najważniejszych świąt w Kościele, związane ze zstąpieniem Ducha Świętego pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Jezusa. Zesłanie Ducha Świętego zakończyło proces Objawienia rozpoczęty w Starym Testamencie. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła. Święto Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny. Od tego czasu zaczyna się okres zwykły. Dlatego zachęcam do odbycia spowiedzi wielkanocnej tych, którzy jeszcze z różnych względów nie podjęli procesu nawrócenia. Skorzystajmy z łask miłosierdzia.
4. W sakramentalny związek małżeński maja zamiar wstąpić Konrad Wiktorowicz, kawaler zamieszkały w Królewie i Magda Białorudzka, panna zamieszkała w parafii Nowe Miasto. Znających ewentualne przeszkody proszę o informacje.
5.Dzisiejsze ofiary składane na tacę przeznaczone są na organizacje Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Bóg zapłać.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

Apel Biskupa Płockiego o wsparcie dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Nepalu

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie,

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka i prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, o modlitwę i pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu, diecezja płocka pragnie włączyć się w akcję pomocową dla poszkodowanych w tym kraju.
Z danych szacunkowych wynika, że podczas trzęsienia ziemi w Nepalu zginęło ponad 7 tysięcy osób, wiele tysięcy jest rannych oraz straciło dach nad głową, zniszczeniu uległa też infrastruktura. Rodzi to ogromne problemy związane z dostępem do czystej wody oraz pomocy medycznej dla poszkodowanych. Nepalczycy potrzebują niezwłocznego wsparcia. Dlatego też niedziela 10 maja ma się stać dniem ogólnopolskiej modlitwy i duchowej jedności z cierpiącymi mieszkańcami tego kraju. Konkretnym wyrazem naszej solidarności będzie zbiórka ofiar do puszek w tym dniu na rzecz ofiar kataklizmu.
Będę wdzięczny za włączenie się w tę niezwykle ważną inicjatywę. Bóg zapłać za okazane serce i pomoc naszym bliźnim w Nepalu!

Płock, dnia 6 maja 2015 r.

Wasz biskup Piotr

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w czwartek – św. Macieja Apostoła; w sobotę – św. Andrzeja Bobolę, kapłana i męczennika, Patrona Polski.
2. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Krzyżowe, podczas których modlimy się o dobre urodzaje oraz w intencji krajów głodujących.
3. Trwa maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie w kościele, odmawiajmy litanię do Matki Bożej indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
4. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, które obchodzi się czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu. Jest ona pamiątką odejścia Syna Bożego w chwale Ojca. Święto powstało w połowie IV wieku, a w wieku V było już znane i obchodzone w całym Kościele. Po sumie zdejmuje się z krzyża procesyjnego czerwoną stułę oraz chowa się figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego.
5. W sakramentalny związek małżeński maja zamiar wstąpić Konrad Wiktorowicz, kawaler zamieszkały w Królewie i Magda Białorudzka, panna zamieszkała w parafii Nowe Miasto. Znających ewentualne przeszkody proszę o informacje.
6. Dziękuję serdecznie rodzicom dzieci przystępujących po raz pierwszy do komunii św. za dary ołtarza, oraz przygotowanie kościoła i terenu wokół do uroczystości.
7.Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
8. W najbliższy piątek w godzinach porannych wraz z pielgrzymami wyjeżdżam do Sanktuariów Maryjnych w Europie Południowej. Będę polecać Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej w Lourdes i Fatmie naszą wspólnotę prosząc o konieczne łaski dla parafian i gości. W tym czasie zastępować mnie będzie ks. kan. Ignacy Sikorski. Wracam 30 maja.
9. Dziś wybory prezydenckie, zachęcam do pójścia na głosowanie i wybrania kandydata zgodnie z naszą wiarą i zasadami moralnymi.
8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

PIĄTA NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Dzisiaj 3 maja – święto kościelne i narodowe. Pamiętajmy, aby wywiesić dziś na naszych domach flagę narodową.
2. Trwa maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Codziennie w naszym kościele odprawiane jest nabożeństwo ku czci Matki Bożej ze śpiewem Litanii loretańskiej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie, odmawiajmy tę litanię indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
3. Dziś dzieci uczęszczające do II klasy szkoły podstawowej przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa w Komunii św. W przyszłą niedzielę dzieci klas IV przeżywać będą uroczystość odnowienia sakramentu chrztu św. Serdecznie proszę niezainteresowanych tą uroczystością, w miarę możliwości o wybranie mszy św. na godzinę 9.00 bądź 15.00.
4. Dziękuję serdecznie rodzicom dzieci przystępujących po raz pierwszy do komunii św. za dary ołtarza, oraz przygotowanie kościoła i terenu wokół do uroczystości.
5.Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
6. Zachęcam do czytania prasy katolickiej

Pobliska parafia:
maj 2015
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa
Kategorie