Archive for marzec 19th, 2016

APEL BISKUPA PŁOCKIEGO O WSPARCIE ZBIÓRKI NA RZECZ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ I NA BLISKIM WSCHODZIE

Drodzy Diecezjanie,
Wielki Piątek jest dniem, kiedy zło wydaje się triumfować, kiedy Niewinny cierpiał i umarł na krzyżu. Czasami wydaje się, że ten dzień nigdy się nie skończy w Ziemi Świętej i krajach Bliskiego Wschodu, że przemoc będzie tam trwać w nieskończoność. Niespokojne i umęczone serca ludzkie wołają o światło, życie i nadzieję, chcą doświadczyć wspólnoty z innymi ludźmi pragnąc widzieć także inną lepszą rzeczywistość.
Właśnie na tę nadzieję, która jest w ludzkich sercach odpowiada kolekta w Wielki Piątek. Zgodnie z wielowiekową tradycją ofiary składane w tym dniu przez wiernych uczestniczących w Liturgii Męki Pańskiej są przeznaczone na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu. Ze specjalną prośbą w tej sprawie zwrócił się do mnie Ks. Kard. Leonardo Sandri – Prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.
Polecam zatem życzliwości i ofiarności płockich diecezjan tę ważną sprawę. Zebrane ofiary będą przekazane do Stolicy Apostolskiej, która finansuje za nie wiele projektów charytatywno-edukacyjnych w rejonach Bliskiego Wschodu, gdzie żyją chrześcijanie doświadczani prześladowaniami i ogromnymi trudnościami.
Apeluję do Was Braci i Siostry, byście szczególnie w trwającym Roku Miłosierdzia okazali swoje miłosierdzie i bliskość z braćmi w wierze z Bliskiego Wschodu. Proszę również Księży Proboszczów o życzliwe potraktowanie tej niezwykle doniosłej sprawy. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę!
Płock, 11 marca 2016 r.
Wasz biskup Piotr

Niedziela palmowa

1. Liturgia Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej, Wielki Piątek Męki Pańskiej, Wielka Sobota – Wigilia Paschalna) należy do najważniejszych i najpiękniejszych w całym roku liturgicznym, zapraszamy do udziału w nabożeństwach, które będą sprawowane o godzinie 18.00.
Wielki Czwartek – pamiątka ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Po zakończonej Eucharystii Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do Ciemnicy, która symbolizuje Jego modlitwę w Ogrójcu, ból zdrady, pojmanie i uwięzienie – czas opuszczenia i trwogę konania.
Wielki Piątek – w tym dniu nie ma Mszy świętej. Gromadzimy się natomiast na liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii świętej. Kończy się złożeniem Jezusa do Grobu. Ofiary składane na tacę w tym dniu podczas adoracji krzyża przeznaczone są tradycyjnie na utrzymanie Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej. W tym dniu obowiązuje ścisły post i nie może w tym dniu być żadnej dyspensy.
Wigilia Paschalna – sobota, rozpocznie się obrzędem poświęcenia ognia przed świątynią. Na liturgię światła przynosimy świece. Po procesyjnym wniesieniu światła do świątyni liturgia słowa, liturgia chrzcielna i uroczysta Eucharystia – uwielbienie Boga w tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa.
2. Poświęcenie pokarmów będzie w Wielką Sobotę o równych godzinach. Do kościoła zapraszam zgodnie z harmonogramem i proszę o adorację przy grobie Pana Jezusa mieszkańców poszczególnych miejscowości przez godzinę. W tym czasie będzie możliwość skorzystania jeszcze z sakramentu pokuty.
Harmonogram adoracji przy grobie Pana Jezusa w Wielką Sobotę
09:00 -KRÓLEWO
10:00- SALAMONKA, PRZEPITKI
11:00- BOLĘCIN
12:00- KUCHARY ŻYDOWSKIE
13:00- JĘDRZEJEWO
14:00- PRUSZKOWO , SOBIESKI
15:00- IDZIKOWICE
16:00- KRAJĘCZYN
17:00- KRÓLEWO
3. Serdecznie dziękuję za ofiary, które składamy na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie naszego kościoła: Salomonka 190 zł, Krajęczyn 1050zł, Jędrzejewo i Kol. Kuchar 240zł, Sobieski 200zł.
4. Biorących udział w akcji Jałmużna Wielkopostna proszę, aby skarbonki z ofiarami przynieśli do kościoła w Wielki Piątek na nabożeństwo adoracji krzyża. Jeśli jednak ktoś nie będzie mógł przyjść tego dnia to proszę o uczynienie tego w Wielkim Tygodniu.
5. Rezurekcja tradycyjnie o godzinie 6.00. Z racji uroczystego śniadania wielkanocnego nie będzie mszy św. o godz. 9.00. zapraszam natomiast na godzinę 11.00 i 15.00. Strażaków proszę o zaciągnięcie honorowej warty zgodnie z odwieczną tradycją. Na rezurekcji nie może zabraknąć asysty procesyjnej pośród której, mam nadzieją będą dziewczynki sypiące kwiatkami.
6. Solenizantom jubilatom rozpoczynającego się tygodnia skalam serdeczne życzenia. Za wszelkie ofiary duchowe i materialne – Bóg zapłać.
7. Dekoracja grobu w środę od 14.00. Zapraszam.
W Gościu:
– Wyjątkowa Droga Krzyżowa na Wielki Tydzień. Czternastu dziennikarzy „Gościa Niedzielnego” rozważa czternaście stacji Drogi Krzyżowej
– mało kto wie, że jedną z największych polskich świętości, relikwie św. Wojciecha, podczas II wojny światowej uratował niemiecki żołnierz
– obrzęd umywania nóg. Skąd się wywodzi, co symbolizuje i jakie zmiany w nim wprowadził papież Franciszek?
W Małym Gościu Niedzielnym
– karta z Koronką do Miłosierdzia Bożego.
– jak Pan Jezus uczył św. siostrę Faustynę odmawiać koronkę, i co naprawdę znaczą słowa modlitwy.
– kilka ważnych zasad mówiących o tym, jak zachowywać się w sieci.

Pobliska parafia:
marzec 2016
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  
Archiwa
Kategorie