Archive for kwiecień 4th, 2020

VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – NIEDZIELA PALMOWA

 
1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Błogosławieństwo palm przy ołtarzu na każdej Mszy Świętej bez procesji.
 
2 Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech ten święty czas: będzie czasem szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Ponieważ jest utrudniona możliwość uczestnictwa w nabożeństwach wielkiego tygodnia w kościele zatroszczmy się o sprawdzenie kiedy można uczestniczyć w transmisjach telewizyjnych i może poinformujmy o tym swoich bliskich i znajomych.
3 W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament nie zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji ze względów bezpieczeństwa. Liturgia tej Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00.
 
4 W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz.18.00. Po nabożeństwie odśpiewamy Gorzkie Żale. A o godzinie 15.00 odmówimy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Proszę aby tego dnia w godzinę śmierci Pana Jezusa zatrzymać się choć na krótką modlitwę.
 
5. W sobotę rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego o godz 18.00 bez gromadzenia się przed kościołem . Tego dnia nie ma tradycyjnego poświęcenia pokarmów, ani nie będzie można brać poświęconej wody. Jest to zarządzenie władz kościelnych podyktowane naszym bezpieczeństwem – zmniejszeniem ryzyka zarażenia się koronswirusem. W sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu w bardzo symbolicznym grobie od godz. 9.00. Można przychodzić na indywidualną adorację pamiętając, iż w świątyni jednocześnie może znajdować się 5 osób. Nie będzie też tradycyjnej warty strażaków przy grobie. O godzinie 17.00. w kościele będę odmawiał różaniec – w intencji ustania epidemii korona wirusa.
 
6. W niedzielę wielkanocną nie będzie procesji rezurekcyjnej. Tego dnia w naszej świątyni Msze Św. o 6.00, 9.00, 11.00 i o 15.00.
 
8 Na naszych stronach internetowych jak i w sklepach na terenie naszej parafii znajduje się tekst modlitw które należy odmówić przed i po śniadaniu wielkanocnym. (tekst jest w poście poniżej zatytułowanym: BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO).
 
7 Proszę aby zainteresować się osobami, które są samotne i nie mają nikogo kto by mógł zrobić zakupy czy odebrać z apteki lekarstwa. Może warto wykonać telefon do osób z którymi już się dawno nie rozmawiało, niech w tym czasie – utrudnionych kontaktów rodzinnych nikt nie czuje się samotny i opuszczony.
 
9. Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą. Zawierzajmy nas i nasze życie Maryi Uzdrowienie Chorych.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. 

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: 

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja. 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

Pobliska parafia:
kwiecień 2020
P W Ś C P S N
« mar   maj »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Archiwa
Kategorie