IX NIEDZIELA ZWYKŁA

  1. Wczoraj w katedrze w Płocku nasz parafianin Mateusz Piliński przyjął święcenia diakonatu, które są pierwszym stopniem święceń kapłańskich. Gratulując otoczmy naszego księdza Mateusza modlitwą i życzliwością.
  2. Trwa oktawa Bożego Ciała. Ostatniego dnia oktawy, w czwartek, poświęca się wianki sporządzone z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Są one symbolem ludzkiej pracy, a jednocześnie są darem Bożym służącym ludziom i wszelkim stworzeniom. Podczas święcenia ziół wznoszone są modlitwy o opiekę nad polami i o dobre zbiory. (Wianki sporządzane są zazwyczaj z rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu). Zatyka się je za obrazy świętych, nad oknami i w sieni. Do tej pory przypisuje się wiankom leczniczą moc i działanie ochronne. Zapraszam mieszkańców poszczególnych miejscowości zgodnie z harmonogramem na oktawę: poniedziałek – Przepitki,  Bolęcin; wtorek – Jędrzejewo, Kuchary; środa- Krajęczyn, Pruszkowo; czwartek- Królewo i Sobieski, oraz asysta procesyjna.
  3. W piątek obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W liturgii Kościoła rzymskokatolickiego przypada ona w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała. Została ustanowiona po objawieniu się Chrystusa św. Małgorzacie Marii Alacoque w latach 1673–1675, który zażądał ustanowienia święta ku czci swego Serca oraz odprawiania specjalnego nabożeństwa. Wiernym, którzy będą oddawać cześć Boskiemu Sercu, obiecał wiele łask (tzw. obietnice Serca Jezusowego). Celem święta jest: rozważanie miłości, którą Chrystus okazał przede wszystkim na krzyżu (ofiara krwawa) i okazuje podczas Mszy świętej (ofiara niekrwawa), złożenie za nią należnego dziękczynienia i uwielbienia, wypełnienie obowiązku przebłagania za winy swoje i wszystkich ludzi. Można w tym dniu uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie aktu zadośćuczynienia Sercu Jezusa.
  4. W tym tygodniu w liturgii czcimy ponadto: we wtorek – Nawiedzenie Najświętszej Maryi Panny; w środę – św. Justyna, męczennika; w sobotę –Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny.
  5. W środę rozpoczynają się nabożeństwa czerwcowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, na które serdecznie zapraszamy wszystkich parafian.
  6. W środę Dzień Dziecka. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za nasze dzieci, wypraszając dla nich mądrość, roztropność i odpowiedzialność.
  7. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek miesiąca.
  8. W imieniu naszego Urzędu Gminy Joniec i współorganizatorów zapraszam na pierwszy Bieg Królewski, który odbędzie się 11 czerwca w sobotę w Królewie. Pośród atrakcji będzie bieg dla maluchów, młodzieży i dorosłych. Będzie też współzawodnictwo w nordic walking, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Będzie też możliwość skosztowania grochówki z kuchni polowej.
  9. Organizuję 12 dniową pielgrzymkę do Meksyku w drugiej połowie lutego przyszłego roku. Cena to około 8000 zł. Chętnych proszę o kontakt. Szczegóły na stronie internetowej parafii lub w zakrystii.

W Gościu:

– Święto Bożego Ciała przypomina o świętości Boga „ukrytego” w Eucharystii. Odrzućmy codzienną gonitwę i zatrzymajmy się, aby adorować Boga,

– Proces Beatyfikacyjny kard. Stefana Wyszyńskiego, który trwa od 27 lat jest na dobrym etapie.

– O niezwykłej płycie z pieśniami, które powstawały na przełomie 1500 lat.

---------

Pobliska parafia:
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
« mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiwa
Kategorie