Archive for styczeń 23rd, 2022

III NIEDZIELA ZWYKŁA

Dziś trzecia niedziela zwykła w roku kościelnym, z inicjatywy papieża Franciszka od 2019 roku obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. To szczególne zaproszenie, aby odkrywać tajemnicę Boga przez lekturę Pisma Świętego.

W poniedziałek zakończyłem odwiedziny duszpasterskie w naszej parafii. Odwiedziłem 322 rodziny. Dziękuję za miłe i serdeczne przyjęcie mnie w waszych domach, za dzielenie się swoimi problemami i spostrzeżeniami. Dziękuję za wszelkie posiłki oraz za zorganizowanie pojazdów i za poświęcenie czasu, aby obwieść mnie po wioskach.

We wtorek, 25 stycznia, przypada liturgiczne święto Nawrócenia Świętego Pawła. Kończy ono Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

W środę, 26 stycznia, w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Islamu. To dzień wspólnej modlitwy i szukania tego, co łączy katolików i wyznawców Allaha.

W czwartek, 27 stycznia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ogarniemy modlitewną pamięcią wszystkich członków narodu żydowskiego, którzy zginęli w wyniku hitlerowskich zbrodni, a także tych, którzy niosąc im pomoc, zostali zamordowani.

W przyszłą niedzielę, 30 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych.

APEL
Komendanta Wojewódzkiego Policji z s. w Radomiu
dotyczący zapobiegania oszustwom finansowym

W ostatnim czasie przestępcy finansowi wykorzystują coraz to nowe metody wyłudzania naszych oszczędności. Po dotychczasowych oszustwach na tzw. „wnuczka” czy „policjanta” nastał czas telefonicznego podszywania się, pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Wzrost takich przypadków zbiega się z pandemią koronawirusa i związanym z nią ograniczeniem kontaktów osobistych oraz przeniesieniem do Internetu wielu codziennych aktywności.
Najlepszym sposobem obrony w przypadku tego rodzaju oszustw są zawsze ostrożność oraz rozwaga. Za każdym razem należy weryfikować nazwę strony internetowej, na której podaje się wrażliwe dane, czy nazwę domeny, z której otrzymano ważną wiadomość mailową. Każdy błąd, nawet drobna literówka, mogą świadczyć o oszustwie. Bardzo istotne jest również używanie unikalnych i odpowiednio skomplikowanych haseł w każdym z serwisów (w szczególności podczas korzystania z kont pocztowych, za pomocą których można resetować hasła w innych serwisach). Wszelkie podejrzenia należy weryfikować, kontaktując się z rzekomym nadawcą za pomocą innego kanału niż ten, przez który dotarła wiadomość.

Mazowieccy funkcjonariusze Policji przypominają:

1. Nie ufaj osobom, które proszą o pieniądze lub Twoje dane osobowe – Tak działają oszuści!

2. Nie mów, ile pieniędzy posiadasz w domu i na koncie bankowym.

3. Nie podawaj danych osobowych, numerów kart płatniczych, numerów PIN, haseł do logowania, kodów sms do elektronicznych operacji finansowych.

4. Nie ulegaj presji czasowej jaką wywiera telefoniczny rozmówca.

5. Nie wpuszczaj obcych do domu. Sprawdź tożsamość pracownika instytucji, którego widzisz po raz pierwszy.

6. UWAGA! Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, tzw. „akcjach policyjnych” oraz nie prosi o przekazanie pieniędzy w celu zabezpieczenia ich przed utratą. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

7. Gdy nie masz pewności, kto do Ciebie dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że może to być oszustwo —rozłącz rozmowę! Poinformuj o tym funkcjonariuszy dzwoniąc na numer 112 lub telefon do najbliższej komendy Policji. Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy, można także zgłaszać osobiście w najbliższej jednostce Policji.

W „Gościu Niedzielnym” wykład na temat modlitwy psalmami, który zawiera też praktyczne wskazówki jak to robić. Do nabycia jest też „Mały Gość Niedzielny”.

Wszystkim parafianom i gościom życzę dobrej i Błogosławionej Niedzieli, dziękując za wszelką życzliwość i modlitwę. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzę Błogosławieństwa Bożego. A nam wszystkim wytrwałości i ufności w Opatrzność Bożą.

Pobliska parafia:
styczeń 2022
P W Ś C P S N
« gru   lut »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Archiwa
Kategorie