VII Niedziela zwykła

  1. W tym tygodniu wchodzimy w nowy okres kościelnego roku liturgicznego – Wielki Post, który trwa 40 dni. Rozpoczyna go Środa Popielcowa. W tym dniu w kościołach wierni uczestnicząc na Mszach świętych przyjmują popiół na swoje głowy, aby w ten sposób rozpocząć przygotowanie duchowe do najważniejszych świąt chrześcijańskich, świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Wypowiadane wtedy słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” czy „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” uzmysławiają nam naszą przemijalność i skłaniają do podejmowania czynów pokutnych. Pomyślmy, jakie postanowienia, jakie wyrzeczenia, jakie uczynki będą nas prowadzić w dni Wielkiego Postu. Na ołtarzu bocznym wyłożona jest księga abstynencji, proszę o wpisywanie swoich wyrzeczeń i postanowień.
  2. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (od 18 do 60 roku życia). Tego dnia spożywamy trzy bezmięsne posiłki (jeden do syta i dwa skromniejsze). Owa praktyka pokutna od niepamiętnych czasów obecna jest w Kościele. Istotą Wielkiego Postu jest autentyczne nawrócenie serca. Wiąże się to z pojednaniem z Bogiem (m.in. w sakramencie pokuty). Wszyscy potrzebują nawrócenia. Każdy potrzebuje czasu, by zbliżyć się do Boga i otworzyć się na Jego miłość. Sprzyjają temu m.in. rekolekcje parafialne. W tym szczególnym czasie w kościołach odprawiana jest w każdy piątek Droga krzyżowa, w niedziele zaś – Gorzkie żale. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny. Korzystajmy z liturgicznego bogactwa Wielkiego Postu, prawdziwie nawracając się do Boga
  3. Jednym z dobrych uczynków wielkopostnych jest tzw. jałmużna postna. Polega ona na dobrowolnym wyrzeczeniu się różnych rzeczy. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczamy na pomoc dla najuboższych. Dzieci, jak również dorośli, mogą wziąć skarbonkę, do której będą zbierać zaoszczędzone poprzez wyrzeczenia pieniądze.
  4. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie, trwać będą kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą współpracą z Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK, nr 1432).
  5. W tym tygodniu wspominamy: w czwartek – św. Polikarpa, biskupa i męczennika z pierwszych wieków Kościoła.
  6. Zachęcamy do uczestniczenia w nabożeństwie drogi krzyżowej. Dzieciom będą rozdawane karteczki, które utworzą piękny tekturowy krzyż przeznaczony do zawieszenia na ścianie.
  7. Wyjeżdżających do Ziemi Świętej informuję, że 3 marca o godzinie 7.00 będziemy wyruszać na lotnisko do Łodzi. Jeśli ktoś ma jakieś pytania to proszę o kontakt telefoniczny. Numery telefonów znajdziemy na stronie.

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:
– o poście o chlebie i wodzie – skutecznej broni w walce ze złem;

– o tym, kto i dlaczego modli się za rodziców nieżyjącej Magdy z Sosnowca?

W „Małym Gościu” m. in.:

– plansza do wklejania obrazków ze Szkolnej Drogi Krzyżowej;

– o. Leon Knabit opowiada o tym, czym się różni post od diety.

---------

Pobliska parafia:
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
« mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Archiwa
Kategorie