I Niedziela Wielkiego Postu 2012

  1. W okresie Wielkiego Postu powinniśmy skoncentrować się bardziej na tym, co dokonuje się w nas samych, niż na tym, co dzieje się wokół nas. Jednak nie może to być ucieczka od świata i od ludzi. Będziemy mogli przeżywać głębiej radość i nadzieję tego świata, jeśli zobaczymy go w prawdzie. Dlatego potrzebne jest nam przebywanie „na pustyni”: przynajmniej przez czterdzieści dni, przynajmniej przez godzinę każdego dnia. Wszystko po to, by jeszcze ściślej jednoczyć się z cierpiącym Nauczycielem i przez to dążyć do doskonałości.
  2. Zachęcam do podjęcia postanowień wielkopostnych, które proszę zapisać w złotej księdze. Nasze wyrzeczenia nie muszą dotyczyć tylko abstynencji od alkoholu, można też pościć, składać jałmużnę i więcej się modlić. Niech nasze rodziny staną się prawdziwymi Kościołami domowymi, które będą promieniowały żywą wiarą.
  3. W związku z okresem Wielkiego Postu pragnę przypomnieć, że według nauki Kościoła Katolickiego, dniami postnymi obowiązującymi każdego chrześcijanina, pod karą grzechu, są: wszystkie piątki w ciągu roku, okres Wielkiego Postu, Środa Popielcowa. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani ci, którzy ukończyli czternasty rok życia, do postu zaś wszyscy pełnoletni, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice powinni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze obowiązkiem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentycznego ducha pokuty.
  4. Zapraszam na nabożeństwa wielkopostne: w niedziele odprawiane są Gorzkie Żale, a w piątki Droga Krzyżowa. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.
  5. Za tydzień, w drugą niedzielę Wielkiego Postu, zbiórka do puszek wspomagająca „Misyjne Dzieło Pomocy AD GENTES”. Dzieło to jest powołane do modlitewnego i materialnego wspierania misjonarzy.
  6. Dziękuję Mateuszowi Barcelakowi za wykonaną pracę na naszym cmentarzu.
  7. 7. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się  tygodnia składamy życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażamy wszystkim serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!

W „Gościu Niedzielnym” dzisiaj m.in.:

– czy rodzice mają obowiązek upominać dorosłe dzieci, które nie chodzą do kościoła czy żyją bez ślubu kościelnego? – początek wielkopostnego cyklu „Czas na duszę” o uczynkach miłosierdzia względem duszy. Dzisiaj o upominaniu grzeszących;

– obrazek z wizerunkiem sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i modlitwą o łaski za jego wstawiennictwem.

---------

Pobliska parafia:
marzec 2024
P W Ś C P S N
« lut    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa
Kategorie