Archive for maj 9th, 2015

NIEDZIELA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO

1. Jutro święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. W czasie trwania II Soboru Watykańskiego biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie jej macierzyńskiemu Sercu całej ludzkości. Paweł VI dnia 21 listopada 1964 r. spełnił tę prośbę i ogłosił Maryję Matką Kościoła. Jutrzejsze święto podkreśla rolę, jaką Maryja spełnia w mistycznym Ciele Chrystusa – Kościele.
2. W tym tygodniu w liturgii czcimy poza tym: we wtorek – św. Filipa Nereusza, kapłana; w czwartek – Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana; w piątek – św. Urszulę Ledóchowską, dziewicę.
3. We wtorek Dzień Matki. Pamiętajmy w tym dniu o naszych matkach, aby w ich intencjach zanosić prośby do Najwyższego o ich zdrowie i wszelakie łaski, a dla zmarłych matek prosząc o wieczne zbawienie. Tradycyjnie msza św. na cmentarzu będzie w przyszła niedzielę 31 maja o godzinie 11.00. Strażaków proszę o kierowanie ruchem, samochody proszę zostawić na parkingu koło organistówki.
4. Bierzmy udział w nabożeństwach majowych, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy. Zachęcam wszystkich do udziału w rajdzie rowerowym w przyszłą niedzielę, połączonym z nabożeństwem majowym na trasie Kuchary – Krajęczyn. Zapraszam chętnych na rowerach do Kuchar na 16.30, później po odśpiewaniu majowego pojedziemy do Idzikowic na 17.15, następnie o 18.00 zawitamy w Krajęczynie. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów rowerowych czuwać będzie straż z Idzikowic i Królewa oraz karetka z obsadą lekarską. Proszę, aby majowe prowadziły te osoby co zawsze, zmienić proszę tylko godzinę spotkania przy figurce.
5. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Najświętszej Trójcy, a jednocześnie kończy się okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii świętej. Skorzystajmy jeszcze z tego szczególnego czasu łaski i pojednajmy się z Bogiem.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO

1. Stanęliśmy dziś przy ołtarzu Chrystusa z sercami przepełnionymi mieszanymi uczuciami, z powodu uwielbienia Chrystusa, i smutku, z powodu rozstania się z Nim. Jednak, jak dzisiaj usłyszeliśmy, Chrystus pozostawia w naszych sercach nadzieję powtórnego przyjścia, jednak zanim przyjdzie powtórnie na ziemię, jest z nami wciąż podczas każdej Eucharystii, którą sprawujemy.
2. Trwa maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie w kościele, odmawiajmy tę litanię do Matki Bożej indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
3. W przyszłą niedzielę uroczystość Zesłania Ducha Świętego, jedno z najważniejszych świąt w Kościele, związane ze zstąpieniem Ducha Świętego pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Jezusa. Zesłanie Ducha Świętego zakończyło proces Objawienia rozpoczęty w Starym Testamencie. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła. Święto Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny. Od tego czasu zaczyna się okres zwykły. Dlatego zachęcam do odbycia spowiedzi wielkanocnej tych, którzy jeszcze z różnych względów nie podjęli procesu nawrócenia. Skorzystajmy z łask miłosierdzia.
4. W sakramentalny związek małżeński maja zamiar wstąpić Konrad Wiktorowicz, kawaler zamieszkały w Królewie i Magda Białorudzka, panna zamieszkała w parafii Nowe Miasto. Znających ewentualne przeszkody proszę o informacje.
5.Dzisiejsze ofiary składane na tacę przeznaczone są na organizacje Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Bóg zapłać.
6. Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
7. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

Apel Biskupa Płockiego o wsparcie dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Nepalu

Czcigodni Księża, Drodzy Diecezjanie,

W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Franciszka i prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, o modlitwę i pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu, diecezja płocka pragnie włączyć się w akcję pomocową dla poszkodowanych w tym kraju.
Z danych szacunkowych wynika, że podczas trzęsienia ziemi w Nepalu zginęło ponad 7 tysięcy osób, wiele tysięcy jest rannych oraz straciło dach nad głową, zniszczeniu uległa też infrastruktura. Rodzi to ogromne problemy związane z dostępem do czystej wody oraz pomocy medycznej dla poszkodowanych. Nepalczycy potrzebują niezwłocznego wsparcia. Dlatego też niedziela 10 maja ma się stać dniem ogólnopolskiej modlitwy i duchowej jedności z cierpiącymi mieszkańcami tego kraju. Konkretnym wyrazem naszej solidarności będzie zbiórka ofiar do puszek w tym dniu na rzecz ofiar kataklizmu.
Będę wdzięczny za włączenie się w tę niezwykle ważną inicjatywę. Bóg zapłać za okazane serce i pomoc naszym bliźnim w Nepalu!

Płock, dnia 6 maja 2015 r.

Wasz biskup Piotr

SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. W tym tygodniu w liturgii czcimy: w czwartek – św. Macieja Apostoła; w sobotę – św. Andrzeja Bobolę, kapłana i męczennika, Patrona Polski.
2. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Krzyżowe, podczas których modlimy się o dobre urodzaje oraz w intencji krajów głodujących.
3. Trwa maj, miesiąc dedykowany Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych, a jeśli nie możemy być na nabożeństwie w kościele, odmawiajmy litanię do Matki Bożej indywidualnie lub wśród znajomych czy rodziny, polecając Matce Najświętszej wszystkie nasze sprawy.
4. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, które obchodzi się czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu. Jest ona pamiątką odejścia Syna Bożego w chwale Ojca. Święto powstało w połowie IV wieku, a w wieku V było już znane i obchodzone w całym Kościele. Po sumie zdejmuje się z krzyża procesyjnego czerwoną stułę oraz chowa się figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego.
5. W sakramentalny związek małżeński maja zamiar wstąpić Konrad Wiktorowicz, kawaler zamieszkały w Królewie i Magda Białorudzka, panna zamieszkała w parafii Nowe Miasto. Znających ewentualne przeszkody proszę o informacje.
6. Dziękuję serdecznie rodzicom dzieci przystępujących po raz pierwszy do komunii św. za dary ołtarza, oraz przygotowanie kościoła i terenu wokół do uroczystości.
7.Solenizantom i jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam życzenia Bożego błogosławieństwa. Za życzliwość, modlitwę, ofiary duchowe i materialne przekazywane na cele charytatywne i duszpasterskie, wyrażam serdeczną wdzięczność, Bóg zapłać!
8. W najbliższy piątek w godzinach porannych wraz z pielgrzymami wyjeżdżam do Sanktuariów Maryjnych w Europie Południowej. Będę polecać Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej w Lourdes i Fatmie naszą wspólnotę prosząc o konieczne łaski dla parafian i gości. W tym czasie zastępować mnie będzie ks. kan. Ignacy Sikorski. Wracam 30 maja.
9. Dziś wybory prezydenckie, zachęcam do pójścia na głosowanie i wybrania kandydata zgodnie z naszą wiarą i zasadami moralnymi.
8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

Pobliska parafia:
maj 2015
P W Ś C P S N
« kw.   cze »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa
Kategorie