Archive for marzec 22nd, 2019

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1.Okres Wielkiego Postu, to czas pokuty i odnowy wewnętrznej. Jest to święty czas, który wzywa nas do oderwania się od rzeczy ziemskich, a kieruje nasz wzrok ku rzeczom Boskim – nadprzyrodzonym. Dziś jest czas, by obudzić naszą wiarę… Wielki Post, to czas by przyjrzeć się naszemu życiu. To również czas, aby postawić sobie pytania i szczerze na nie odpowiedzieć: czy w moim życiu Bóg jest na pierwszym miejscu, czy może jest coś, czym przysłaniam obraz Boga? Czy moja wiara i Krzyż Chrystusa jest dla mnie chlubą i drogowskazem? Jak traktuję przykazania Dekalogu, czy są one dla mnie pomocą w drodze ku niebu, a może czasem traktuje je jako ciężar nie do uniesienia, który zupełnie w życiu jest niepotrzebny?
2.Trwają tradycyjne nabożeństwa wielkopostne: Droga krzyżowa (piątek – 1630) i Gorzkie żale (niedziela – 900). Na te nabożeństwa zapraszam wszystkich parafian. Wierni w nich uczestniczący mogą zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, który mogą ofiarować za jednego ze swoich zmarłych.
3.Jutro uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Zapraszam na mszę św. o 8.00. Dziś lub jutro można wziąć deklaracje i zaadoptować duchowo poczęte a zagrożone aborcją w swoim istnieniu dziecko. Adoptujący duchowy rodzic zobowiązuję się do odmawiania przez 9 miesięcy krótkiej modlitwy, dziesiątka różańca.
4.Bardzo proszę Skarbników o przeprowadzenie zbiórki na kwiaty do grobu Pana Jezusa i ubezpieczenie kościoła.
5.Rekolekcje wielkopostne zaczną się w naszej parafii za dwa tyg. i poprowadzi je ks. Jerzy.
6.Zbliża się czas rozliczenia podatkowego PIT, zwracam się z prośbą w imieniu naszych parafianek Marii Kozłowskiej i Wiktorii Złotowskiej, aby 1 % wesprzeć ją poprzez fundacje. Potrzebne dane do wpisania w zeznaniu są wyłożone na bocznym ołtarzu.
7.Solenizantom i Jubilatom rozpoczynającego się tygodnia składam serdeczne życzenia. Za wszelkie dobro duchowe i materialne świadczone naszej parafii Bóg zapłać.

W Gościu:
• rachunek sumienia, który pomoże dobrze przygotować się do spowiedzi
• czy możliwa jest spowiedź przez telefon albo przez Internet oraz czemu służy tajemnica spowiedzi

DEKRET W SPRAWIE PRZYGOTOWANIA DO PRZYJĘCIA SAKRAMENTU BIERZMOWANIA W DIECEZJI PŁOCKIEJ

Mając na uwadze dobro duchowe młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, po zasięgnięciu opinii Diecezjalnej Rady Katechetycznej, na podstawie pkt 1. Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dotyczących przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zatwierdzonych podczas 375. Zebrania Plenarnego KEP w Warszawie dnia 14 marca 2017 r., określam podstawowe zasady przygotowania kandydatów do sakramentu bierzmowania w diecezji płockiej:
1. Przygotowanie do przyjęcia sakramentu bierzmowania z istoty swojej związane jest z parafią, ale odbywa się dwutorowo: w parafii zamieszkania kandydata, która jest naturalnym środowiskiem życia religijnego oraz w szkole, w której odbywa się katecheza.
2. Przyjęcie sakramentu bierzmowania dokonuje się najwcześniej na zakończenie klasy
I szkoły ponadpodstawowej.
3. Pierwszym miejscem przygotowania oraz przystępowania do sakramentu bierzmowania jest parafia zamieszkania ucznia. Jeżeli, pomimo zachęt, rodzice życzą sobie, aby ich dziecko przystąpiło do bierzmowania w innej parafii, nie należy tego utrudniać. W takiej sytuacji, rodzice powinni zadbać, aby ich dzieci uczestniczyły w katechezie przygotowującej do przyjęcia sakramentu bierzmowania na terenie wybranej parafii.
4. Kandydaci do bierzmowania są zobowiązani do udziału we Mszy świętej w każdą niedzielę i święta nakazane oraz do regularnego korzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Odpowiedzialny za przygotowanie do bierzmowania w parafii musi posiadać moralną pewność, że kandydat jest praktykującym katolikiem.
5. Kandydat powinien przyjąć sakrament bierzmowania w stanie łaski uświęcającej, dlatego ma obowiązek wcześniej przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
6. W celu zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania – świadkiem bierzmowania powinno być jedno z rodziców chrzestnych, o ile aktualnie spełnia warunki określone w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Tam, gdzie jest to niemożliwe, kandydaci do bierzmowania wraz z rodzicami zadbają, by świadkiem bierzmowania była osoba, która przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej (chrzest, Eucharystia, bierzmowanie); ukończyła 16. rok życia oraz jest wierzącym i praktykującym katolikiem żyjącym zgodnie z wiarą i moralnością chrześcijańską. Jeśli świadek bierzmowania nie jest znany proboszczowi, powinien przedstawić stosowne zaświadczenie z parafii swojego zamieszkania, stwierdzające brak przeszkód do pełnienia tej funkcji. Według KPK
kan. 893 § 1 i 2, świadkami bierzmowania nie mogą być naturalni rodzice bierzmowanego.
7. O dopuszczeniu do sakramentu bierzmowania decyduje proboszcz parafii, w której jest bierzmowanie. Przeprowadza on lub wyznacza katechetę do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej z kandydatem do bierzmowania. Rozmowa taka wyznaczana jest najpóźniej na trzy tygodnie przed udzieleniem sakramentu. Proboszcz powinien zawsze uwzględniać opinię katechetów oraz udział w całości przygotowania.
Płock, dnia 20 marca 2019 r.
Nr 680/2019                                                                                                                                                                                                                                                   † Piotr Libera         Biskup Płocki

Pobliska parafia:
marzec 2019
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Archiwa
Kategorie